Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel 855 - jedna třetina Centrina

15.4.2003, Štěpán Mrázek, článek
Intel 855 - jedna třetina Centrina
Čipová sada Intel 855 je jednou ze tří klíčových částí architektury Centrino. Existuje ve dvou verzích, které se od sebe liší …
Čipová sada Intel 855 je jednou ze tří klíčových částí architektury Centrino (mimo procesoru a WLAN). Existuje ve dvou verzích, které se od sebe liší použitím grafického jádra Intel Extreme Graphics 2. První verze nese jméno Intel 855PM a podporuje externí grafický čip, druhá verze (Intel 855GM) pak integruje výše zmíněné grafické jádro.

Jako první se podíváme na diskrétní verzi (takto se označují čipsety bez integrovaného grafického jádra), tedy Intel 855PM. Jak jistě víte, tato čipová sada pracuje se 400 MHz systémovou sběrnicí, na kterou je připojen procesor Pentium M (známý také jako Banias).


Obr. 1 - Blokové schéma čipové sady Intel 855PM
klikněte pro zvětšení

Druhý úkol, který plní northbridge je komunikace s operační pamětí. V tomto případě jsou podporovány paměťové technologie DDR SDRAM PC1600/2100 a maximální kapacita operační paměti dosahuje hodnoty 2 GB.

Čipová sada Intel 855PM neobsahuje grafické jádro a spoléhá se na externí grafický čip, který je připojen přes sběrnici AGP 4x. V tom také spočívá její jediný rozdíl oproti Intel 855GM, která (jak již bylo řečeno) integruje jádro Intel Extreme Graphics 2. Shodou okolností se jedná o stejný typ, který bude uveden 21. května s čipovou sadou Intel 865 (Springdale).


Obr. 2 - Blokové schéma čipové sady Intel 855GM
klikněte pro zvětšení

Pozn.: Northbridge Intel 855PM/GM se dodává v 593 pinovém Mikro-FCBGA balení.

Co se týká southbridge čipu je v tomto případě použita mobilní verze čipu ICH4. Opět se zde nebudu rozepisovat o detailech a odkážu vás na článek, který popisuje všechny čipy ICH.


Svět hardware komentuje



Jako velice přínosné hodnotím zejména použití mobilní verze čipu ICH4. Díky němu se nyní stane sběrnice USB 2.0 běžnou součástí notebooků. Podpora paměťové technologie DDR266 je vcelku očekávatelná, je však opravdu škoda, že Intel nezahrnul také podporu novějších standardů, zejména pak DDR333. Věřím, však že se jí brzy dočkáme…

Zdroj: Intel