Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel E7221: Copper River přichází na scénu

6.10.2004, Štěpán Mrázek, článek
Intel E7221: Copper River přichází na scénu
Společnost Intel uvedla na trh novou čipovou sadu určenou pro segment serverových čipsetů. Jeho kódové jméno Copper River znamená v překladu měděná řeka, ale na originálnost kódových jmen jsme u Intelu již po dlouhá léta zvyklí...
Na Světu hardware jsme se do této chvíle věnovali prakticky jenom čipovým sadám pro desktopový a mobilní segment trhu. Po několika vaši emailech jsme se rozhodli náš záběr rozšířit i o čipové sady pro oblast serverů a pracovních stanic (workstation). Jako první jsme se rozhodli podívat na čipset Intel E7221, který také možná znáte pod kódovým označneím Copper River.

Northbridge Intel E7221

Jako první se podíváme na MCH (nebo také nezkráceně Memory Controller Hub) Intel E7221, který se stará o komunikaci s klíčovými částmi celého systému. Mimo jiné integruje grafické jádro, společnost Intel sice neuvádí podrobnosti (zda jde o IEG2 či IEG3), ale v zásadě to není ani moc důležité. Pro serverové čipsety jsou důležité funkce 2D zobrazení, nic jiného se od nich ani neočekává.

Nyní již k podporovaným pamětem, přesněji paměťovým technologiím. Jako úplný základ můžete použít DDR333 či DDR400, případně také můžete použít DDR-2 400 či 533. V dvoukanálovém zapojení pak činí maximální teoretická datová propustnost až 8,5 GB/s (samozřejmě pro DDR-2 533).

Pozn.: Malou zajímavostí je zde podpora funkce IEM64 (Intel Extended Memory 64), což je obdoba AMD64. V zásadě jde o 64-bitové adresování, které se dá využít např. pro většího množství systémové paměti (32-bitová CPU mají limit u 4 GB) či pro pro 64 bitové výpočty. Zde už je tato funkce mnohem využitlenější než u desktopů, kde těžko kdo nasadí Linux. U serverů je to však spíše nutnost, než možnost...

Pro připojení PCI zařízení zde je určen čip Intel 6702PXH, což není nic jiného než PCI-X řadič, který je připojen na sběrnici PCI Express x8 (datová propustnost 2 GB/s v každém směru - na obrázku je samozřejmě součet, který vypadá opticky lépe - tedy 4 GB/s). PCI-X sběrnice zde může pracovat až na frekvenci 133 MHz s 64-bitovou propustností - jinými slovy až 1066 MB/s (133 000 000 x 64 bitů za sekundu).

Spojení na čip southbridge Intel 82801FR (v zásadě jde o jinak pojmenovaný ICH6R) se realizuje pomocí sběrnice s teoretickou datovou propustností 2 GB/s. Nyní se již můžete podívat na blokové schéma této šipové sady:



Obr. 1 - Blokové schéma čipové sady Intel E7221
klikněte pro zvětšení

Southbridge Intel 82801FR

Jak jsem již psal v předchozím textu, čip southbridge je v zásadě pouze převlečený ICH6R a od toho se také odvíjejí jeho specifikace. Zcela nečekaně zde najdete podporu osmi portů USB 2.0, čtyř zařízení Serial ATA-150, dále pak jeden kanál (dvě zařízení) Ultra ATA/133, klasickou sběrnicui PCI 32-bit/32 MHz (133 MB/s) a nakonec sběrnici PCI Express x1 (250 MB/s v obou směrech) v maximálním počtu čtyř portů. To je prakticky vše, alespoň výrobce nic jiného neuvádí. Nikdo (přesněji webmaster společnosti Intel) se sice nezmiňuje o podpoře High Definition Audio (platné pro ICH6) a popravdě si také myslím, že ji nikdo u serverové základní desky ani neočekává :-)

Na závěr chci zdůraznit, že čipová sada je určena pro procesory v provedení LGA775, tedy Socket T. Můžete se o tom přesvědčit například zde (Tyan je jeden z výroců, kteří produkují kvalitní základní desky pro segment serverů a pracovních stanic). Další z možných výrobců, kteří přicházejí v úvahu je SuperMicro, jeho model naleznete zde (v zásadě jde o druhého možného výrobce pokud chcete kvalitní základní desku pro tento segment trhu). Zbývá samozřejmě Intel, ale u něj se mi odpovídající základní desku nepodařilo nalézt :-(

Úplně na závěr si něco povíme o balení jednotlivých čipů:
  • Intel E7221 - 1210-pinové Flip Chip-Ball Grid Array (FC-BGA)
  • Intel 6702PXH - 567-pinové Flip Chip-Ball Grid Array (FC-BGA)
  • Intel 82801FR (ICH6R) - 609-pinobé Micro Ball Grid Array (mBGA)


Zdroj: Intel