Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Air Live MU-5000FS - síťový file server

21.9.2007, Jan Vítek, recenze
Air Live MU-5000FS - síťový file server
Námětem na dnešní recenzi je zařízení, které vám dovolí si z jednoduchého USB disku stvořit síťový disk a zprovoznit si na něm FTP či Samba server, připojit si přes síť CD-ROM mechaniku, Flash Disk. Jedná se o další produkt značky Air Live od výrobce Ovislink, jichž jsme tu za poslední týdny měli několik. Jak se tedy předvede tento?
Kapitoly článku:
Dnešní uživatel od svého počítače již vyžaduje daleko více nejen co se týče výpočetního výkonu a také multimediálních schopností, což bylo propagováno v letech, kdy se začaly masověji prosazovat zvukové karty a optické mechaniky. Moderní počítače již mají pro uživatele více než dostatečný výkon, pokud tedy není jeden z těch, kterým pro pohodlnou práci na PC nestačí ani čtyřjádrový procesor a několikasetgigabytový disk. Dle mého názoru je tak hlad po výkonu již poměrně dlouho uspokojen a nyní přicházejí na řadu další záležitosti, na něž se doposud pozapomínalo – kupují se větší monitory, dbá se na designovou stránku periferií a především se dále rozšiřují schopnosti domácích PC, díky čemuž tyto najdou širší uplatnění, třeba jako součást domácí sítě, do níž můžete díky dostupným prvkům zapojit stále více domácí elektroniky. Takový vývoj by samozřejmě nebyl možný bez rozšíření Internetu, jenž zde hraje důležitou roli. A díky tomu všemu dnes vznikají zařízení, jako to, které si dnes představíme – Air Live MU-5000FS.

Pokud jste si již v minulosti zakoupili externí USB (či FireWire) pevný disk, externí USB optickou mechaniku či jednoduchý USB Flash Disk a hledáte možnost, jak si stvořit síťové úložiště, máte v podstatě tři možnosti. Jednak starý hardware zavrhnout a zakoupit zcela nové zařízení k tomu určené, nebo existující zařízení nechat stále připojené ke stále zapnutému počítači a nebo si můžete koupit takový kus hardware, jenž vám z klasického USB HDD boxu udělá síťové úložiště. Věřím, že výhody a nevýhody každého řešení si každý uvědomí sám a aplikuje na vlastní situaci. MU-5000FS vám tedy nabídne řešení, jak využít starý hardware pro nové účely.

ModelAir Live MU-5000FS
Rozměry147 x 113 x 30 (Š x H x V)
Hmotnost205 g
Rozhraní10/100 Mb/s LAN, 2x USB 2.0
Souborové systémyFAT16, FAT32
KompatibilitaWindows98/ME/NT/2K/XP a Linux
Protokoly pro stahování datHTTP, FTP
Protokoly pro připojená zařízeníFTP, Samba
Napájení+5 V / 2,5 A

Když bychom měli hodnotit tento výrobek pouze z dostupných informací, pak je nevýhodou, že jde o další a v podstatě poměrně zbytečný prvek do řetězce domácích spotřebičů (spotřeba je udávána jako 5 – 10 W). Výhodou naopak je již zmíněná možnost využití starého hardware a konečnou otázkou tedy je, zda se za cenu cca 2000 Kč s DPH vyplatí. Například minule testovaný Air Live WMU-6500FS, tedy NAS zařízení s Wi-Fi i LAN konektivitou schopné hostit 3,5“ SATA i PATA pevné disky a schopné stahovat z BitTorrent, HTTP či FTP, přijde zájemce pouze o 1100 Kč více. Než ale vyřkneme závěrečný soud, podívejme se nejdříve na MU-5000FS a jeho schopnosti. Zatím je však zřejmé, že to tento produkt nebude mít lehké.



Specifikace říkají, že se zařízení připojuje přes 10/100Mbps Ethernet LAN port. Funguje tedy jako klasický síťový klient, jenž se dokáže nastavit pomocí DHCP serveru, nebo mu samozřejmě můžete vnutit vámi zvolenou IP adresu. Mozkem má být čip ADMtek 5120 (dovnitř se bohužel nepodíváme, protože to bylo výrobcem znemožněno) s dostupnými 4 MB paměti flash a 32 MB RAM. A veškerá další zařízení, bez nichž by byl MU-5000FS málo co platný, se připojují přes dvojici USB 2.0 portů typu A. U nich výrobce udává maximální rychlost 20 Mbps a nominální 12 Mbps, což tedy není příliš povzbudivé.



Dále specifikace hovoří o podporovaných formátech souborů FAT16 a FAT32. Tím je tedy maximální velikost jednoho souboru omezena na 4 GB. Zařízení je pak kompatibilní s OS Windows98/ME/NT/2K/XP a Linux. Zařízení pak dovoluje plánovat stahování dat pomocí protokolů HTTP, FTP a samo nabídne kromě Samby také FTP. Ke cti Ovislinku slouží to, že zdrojové kódy firmware jsou nabízeny pod GPL licencí volně ke stáhnutí. I když v době psaní článku nebyl funkční jediný z odkazů na uvedené stránce.


- klikněte pro zvětšení -

Ovislink je dodává v klasické bílo-zeleno-modré krabici, v níž má vše své pevné místo. Bohužel příslušenství je zde opravdu základní v podobě napájecího adaptéru, doprovodného CD a tištěného manuálu v angličtině, španělštině, němčině, francouzštině, italštině a čínštině. K zařízení by se mohl tedy dodávat ještě příslušný Ethernetový kabel.


- klikněte pro zvětšení -

Samotný box je poměrně malý a lehký s rozměry 147 x 113 x 30 (Š x H x V) a hmotností 205 g. Napájen je pomocí +5V / 2,5A adaptéru a dle specifikací může pracovat při teplotách 5 – 50°C. Celý je vyroben z modrého plastu s metalízovou úpravou a připomíná jednoduchý switch nebo router, pokud se na něj ovšem nepodíváte pozorněji. Zepředu jsou vidět čtyři průsvitné kousky plastu, za nimiž nemůže být nic jiného než svítící diody. Popsané jsou však pouze tři – Power, LAN a Mode. První dva jsou jasné – Power signalizuje zapnuté napájení, LAN připojení k síti, ale co a jak přesně značí Mode společně s vedlejší LED, to se mi z prostého pohledu ani z manuálu vyčíst nepodařilo, takže snad až po ozkoušení.



Pohled na zadní stranu odhalí dostupné konektory a další prvky. Jednak je to kolíkový napájecí konektor, dále LAN port a nalevo od něj dva USB porty. Důležitá jsou ještě dvě tlačítka – unmount a reset. Reset jednoduše nastaví box zpět do továrního nastavení a unmount je třeba dle manuálu stisknout před samotným vyjmutím zařízení z USB slotu. Nakonec na spodní straně ještě najdeme důležitý informační štítek s MAC adresou a také se sériovým číslem zařízení. A aby krabička dobře stála i na hladké desce stolu, má zespoda čtyři gumové nožky, díky nimž se ani nehne.