Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

VIA Eden-N – chladný procesor o velikosti desetníku

15.10.2003, Zdeněk Kabát, článek
VIA Eden-N – chladný procesor o velikosti desetníku
Společnost VIA oznámila vypuštění nového procesoru na jádře Nehemiah, který poběží na frekvencích k 1GHz. Zvláštní na něm je to, že celý procesor je velký jako desetník a spotřebuje nejvýše 7 wattů.
VIA Technologies představila na probíhajícím Microprocessor Forum v San Jose nový procesor s názvem VIA Eden-N, který je založen na starém známém jádře Nehemiah (čti nýmája). Jako pokračovatel jádra Ezra-T (známé jako VIA C3), se dokázalo Nehemiah vyšplhat až na frekvenci 1,0GHz. Hlavní devizou je ale nízká spotřeba a nízké vyzařované teplo.

Nehemiah je vyráběn 0,13mikronovým procesem u společnosti TSMC a velikost čipu je pouhých 52mm2. Procesor obsahuje 192kB vyrovnávací paměti (64kB instrukční L1, 64kB datová L1 a 64kB 16-way set-associative L2). U původní desktopové verze je spotřeba 1GHz modelu něco málo přes 11 wattů, ovšem u novinky je tato hodnota ještě více omezena. Navíc obsahuje procesor kryptografické funkce, ale o těch o něco níže.

VIA Eden-N je tedy výjimečný tím, že používá balení čipu nanoBGA a minimalizuje tak rozměry na pouhých 15mm x 15mm. Tím se dostává na velikost deseti- či dvacetihaléřů (zkontrolujte si to ještě před zrušením těchto mincí :). Zde je obrázek od VIA, který srovnává Eden-N mimo jiné s Pentiem M:



Architektura CoolStream, kterou jsme mohli najít i u procesorů C3 či Antaur, zajišťuje minimální spotřebu a určuje tak procesor pro handheldy, PDA a sub-notebooky. Na frekvenci 533MHz vyzařuje Eden-N kolem 4 wattů, na 800MHz přibližně 6W a nejvyšší verze taktovaná na 1GHz spotřebuje jen 7 wattů. To samozřejmě znamená, že na uchlazení bohatě stačí pasiv a jakékoliv hlučné větráčky můžete zahodit. I proto je Eden-N vhodný např. do síťových komponentů, které mohou takto běžet 24 hodin denně 7 dní v týdnů. Spojení se základními deskami nano-ITX o rozměrech 12cm x 12cm je také na místě.

Kryptografické funkce, kterými disponuje jádro Nehemiah jsou známé jako PadLock Security Suite. Tato technologie obsahuje PadLock Advanced Cryptography Engine (ACE) a dvě hardwarové RNG. Abych vysvětlil princip - u standardních procesorů jsou náhodná čísla určována jistými algoritmy a nejsou tedy náhodná v pravém slova smyslu. Hardwarový RNG, tedy Random Number Generator, získává náhodná čísla měřením tepelné energie na komponentech jádra procesoru a možnost prolomení algoritmu tak odpadá.

PadLock ACE šifruje v rychlostech až 12,5 miliardy bitů za sekundu (při frekvenci 1GHz), což je více než osmkrát rychleji než u AES (Advanced Encryption Standard) 90-wattového Pentia 4 na 3GHz (ten šifruje rychlostí 1,5 miliardy bitů za vteřinu). Tato technologie bude obsažena např. i v procesorech Transmeta Efficeon či VIA Centaur.

Těžko srovnávat procesor VIA Eden-N s nějakým jiným mobilním procesorem. Eden-N je založen na architektuře x86, ale příměr k Pentiu M by byl jako srovnávat jablka a hrušky. Naopak různé MIPS procesory se liší instrukčními sadami apod., takže bychom nechali novinku od VIA jako model sám pro sebe. V kombinaci s čipsetem CLE266 na něm pak můžete neslyšné mini-PC.


Zdroj: Digit-Life