Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

11 CPU chladičů - ve znamení Thermalright

1.7.2008, Jan Vítek, recenze
11 CPU chladičů - ve znamení Thermalright
Dnes si vezmeme na mušku mainstreamové i hi-endové chladiče procesorů. Zastoupeny budou chladiče od Arctic Cooling, Cooler Master, Noctua, Thermaltake a především 5 modelů od Thermalright. Výzvou pro ně pak bude čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Quad Q6600.

Thermalright IFX-14


Nyní již nastupují produkty společnosti Thermalright, které se tradičně dodávají v nudných papírových krabicích, ale v nich jsou chladiče velmi pečlivě chráněny na míru vyrobenými pěnovými bloky, což je také primární účel obalu. Thermalright je všude známý svými kvalitními výrobky (až na několik výjimek), a tak nemusí zákazníky přesvědčovat pestrými barvami a vychvalujícími nápisy.



Prvním produktem, který si ze uvedeme, je masivní chladič IFX-14, který využívá dva velké pasivy a doplňuje je třetím, jenž má za úkol brát teplo z druhé strany základní desky a odvádět ho mimo ni.

Model
IFX-14
Materiál
hliník, měď, 8mm heatpipe
Rozměry
146,2 x 124 x 161 mm (hlavní část)
134,5 x 163,5 x 112,6 (zadní chladič)
Hmotnost
790 g (hlavní část)
150 g (zadní chladič)
Ventilátor
-
Kompatibilita
Sockety AMD i Intel - seznam základních desek zde

Kvůli své velikosti tento chladič nemusí být kompatibilní se všemi základními deskami a k tomu "přispívá" rovněž zadní chladič. Thermalright tedy připravil seznam aktuálních základních desek (viz tabulka), kde můžete najít, zda a za jakých okolností se chladič vejde či nikoliv.



Chladič IFX-14 využívá tzv. sendvičový koncept, kde je ventilátor uzavřen mezi dva pasivy. Na místo se díky rozměrům vejde až 140mm model, nebo rovnou dva takové (jeden z nich pak bude samozřejmě z vnější strany). Firma slibuje, že chladič půjde na socketech natáčet po 90 °, takže problémy by neměly v tomto ohledu nastat.



Pro rozvod tepla z měděné základny byly využity čtyři silné, naletované a 8mm heatpipe (běžně se využívají 6mm) a ty se pak napojují na hustě uložená tenká žebra, jejichž tvar připomíná plameny. Žebra na koncích příhodně dodržují rozestupy pomocí ohnutých pacek, takže chladič dobře drží tvar. Přesto si ale musíme dávat pozor při manipulaci s ním, protože pohromadě jej drží pouze heatpipe. A jak je dnes moderní, barevnou jednotvárnost zajišťuje povrchová úprava (nikl).



Hustě uložená žebra tedy napovídají, že zde bude pro optimální výkon nutné využít silnější ventilátor schopný vyvinout silný statický tlak, aby vzduch snadno proudil skrz a nerozbíjel se o masu hliníku. V tomto případě to platí dvojnásob, když bude ventilátor celý uzavřen v chladiči.



Styčná plocha základny na sobě nese viditelné stopy po finálním opracování. Její povrch je ale hladký a rovný, takže pouhým okem jsem zde problém nezaznamenal. Celý chladič je zpracován na pohled velmi dobře, čistě a již při pouhém pohledu na něj musí být jasné, s jakým výrobcem máme tu čest.



A pak je zde onen zadní chladič, který se připojuje svou základnou na zadní stranu socketu. Využity jsou zde dvě zploštělé heatpipe a aby ty nemohly základní desku zespodu zkratovat, mají na sobě nalepenou tlustou izolační fólii. Konečný chladič pak svým vzhledem a velikostí asi nejvíce připomíná heatpipe chladiče čipových sad. Pokud vše nainstalujeme správně podle návodu, měl by tento chladič skončit někde nad základní deskou, přesněji nad paměťovými sloty.


Příslušenství


K krabičce dodávané příslušenství není nikterak rozsáhlé, ale je zde vše, co budeme potřebovat včetně čtyřech spon pro připenění ventilátorů a velké tuby teplovodivé pasty. Pak je zde zadní rámeček pro základní desku, spony pro uchycení hlavního chladiče a sáček s drobnějšími díly, kde se skrývá také potřebný klíč pro utahování matek.




Instalace


Thermalright zde využívá poměrně nový způsob montáže s univerzálním zadním rámečkem, do něhož nejdříve pomocí gumových kroužků zajistíme matky. Poté je nutné si připravit pomocný chladič, na jehož styčnou plochu nalepíme tlustou teplovodivou fólii seshora a tenkou zespoda. Pak musíme styčnou plochu zastrčit pod socket procesoru a zcela dospod ještě černý rámeček. Z lícové strany desky pak připevníme pomocí šroubků příslušné spony, čímž se celá konstrukce i s pomocným chladičem upevní.



Nakonec pomocí středové spony a šroubků s pružinkami upevníme hlavní chladič a na něj jeden či dva ventilátory. IFX-14 je opravu velký kousek, což musíme mít na paměti. Při jeho pasivním testování jsem jej musel otočit, protože se nevešel kvůli napájecímu zdroji, ale i pak se celá deska dovnitř vkládala kvůli přídavnému chladiči jak ježek do klece. Možná by bylo lepší hlavní chladič upevňovat až s deskou upevněnou ve skříni, zvláště kvůli přístupu k napájecím konektorům, ale mým cílem bylo bezproblémové uchycení samotného chladiče, a tomu jsem dal přednost.


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Thermalright IFX-14 poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>