Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

VIA C3 „Nehemiah“ – kryptografický procesor

23.1.2003, Zdeněk Kabát, článek
VIA C3 „Nehemiah“ – kryptografický procesor
Společnost VIA, která již několik let sekunduje na trhu s procesory, vypustila svou novinku – C3 s jádrem Nehemiah. Tento procesor na frekvenci 1GHz je výjimečný hlavně tím, že obsahuje hardwarový generátor náhodných čísel, který může být použit pro šifrovací účely.
Přestože nemá VIA na trhu s mikroprocesory příliš šancí obstát proti suverénnímu Intelu a úspěšnému AMD, vyvíjí i nadále svá řešení pro desktopy. Po jádře Ezra-T nyní vypustila společnosti jeho následovníka vyráběného 0,13mikronovým procesem, který nese název Nehemiah. Počáteční frekvence nového procesoru je 1GHz, ale VIA již vyrobila i funkční vzorky o kmitočtu 1,4GHz.

VIA se u procesoru C3 „Nehemiah“ bude snažit zaujmout nejen nízkou spotřebou a vyzařujícím teplem, ale hlavně novou technologií zvanou Padlock Data Encryption Engine. Je to první procesor architektury x86, který bude disponovat hardwarovým generátorem náhodných čísel (dále RNG – Random Number Generator).

Náhodná čísla jsou u dnešních standardních procesorů získávána určitým sledem výpočetních algoritmů, a tak nejsou náhodná v pravém slova smyslu. Zároveň to znamená, že mohou být tato „náhodná“ čísla teoreticky odhalena. Technologie Padlock získává tato čísla měřením tepelné energie na komponentech jádra procesoru, a tak odpadá možnost, že budou prolomena. Podle Cryptography Research jsou výsledky hardwarového RNG velice dobré.

Technologie Padlock RNG dokáže pracovat v několika módech a dokáže vygenerovat 750 tisíc až 6 milionů bitů za vteřinu. Není to ale poprvé, kdy se hardwarový RNG objevil – Intel představil podobnou technologii, taktéž zaměřenou na získávání tepelných údajů, již v roce 1999, a to v čipové sadě i810. Kryptografické funkce bude obsahovat také procesor Transmeta TM5800, konkrétně DES, Triples DES a DES-X. Vylepšení technologie Padlock se objeví v další řadě procesorů VIA s jádrem Centaur.

Procesor Nehemiah, jak již bylo řečeno, je podobně jako nejnovější procesory Intel a AMD vyráběn 0,13mikronovým procesem od TSMC. Díky architektuře CoolStream je velikost čipu pouze 52mm2 a spotřeba, která byla vždy dominantou řešení od VIA Technologies, je pouze 11,25 wattu. Z toho vyplývá i malé množství vyzařovaného tepla, a tak se Nehemiah spokojí s pasivním tichým chlazením. Procesor obsahuje také 192kB „non-exclusive“ cache, patice zůstává Socket 370. Cena byla stanovena na $45 za 1000 jednotek.


Zdroj: ExtremeTech
reklama