AMD instaluje u Mety 6GW AI serverů včetně nejnovějších MI450
i Zdroj: AMD
Aktualita Robotika, AI AMD Facebook

AMD instaluje u Mety 6GW AI serverů včetně nejnovějších MI450

Milan Šurkala

Milan Šurkala

3

Společnosti AMD a Meta pokračují ve spolupráci. Nyní se dohodly na velké investici do AI serverů. AMD by mělo dodat servery s výpočetním výkonem 6 GW.

Reklama

AI hýbe světem a nyní tu máme další významnou dohodu. Ty byla uzavřena mezi společnostmi AMD a Meta. Ty se dohodly na tom, že AMD v následujících letech dodá AI servery s celkovým výpočetním výkonem až 6 GW. Půjde nejen o procesory AMD EPYC 6. generace Venice a Verano, ale především o GPU akcelerátory. Zde má jít o upravené varianty akcelerátorů AMD Instinct MI450. To vše bude využívat serverovou architekturu AMD Helios (ta byla představena na 2025 Open Compute Project Global Summit) a na počítačích poběží software založený na architektuře ROCm.

První 1 GW výpočetního výkonu má být dodán už během druhé poloviny letošního roku. Součástí dohody je také možnost získat až 160 milion akcií společnosti AMD v závislosti na hodnotě akcií firmy a dosažení míry instalace GPU Instinct u Mety. První taková možnost nastane po dodání a instalaci prvního gigawattu a Meta bude mít další možnosti k nákupu akcií podle jejích dalšího pořizování hardwaru AMD až k oněm 6 GW. Zde ještě připomeňme, že nedávno se k tomuto výkonu vyjadřoval CEO Epic Games, který tvrdí, že výpočetní výkon hráčů Fortnitu činí dokonce 30 GW.

Pokud jde o hodnotu akcií obou společností, tak Meta od oznámení povyskočila asi o 2 %, nicméně AMD si polepšilo zhruba o 8 %. Meta se díky této dohodě stane největším zákazníkem ohledně 6. generace procesorů EPYC.


Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Reklama
Reklama
Reklama