Kvůli americkým sankcím začínají firmy část produkce přesouvat zpět do USA. To má ale nevýhodu ve vyšších cenách. Např. CEO AMD říká, že by se cena mohla zvednout až o 20 %.
Americký prezident Donald Trump vyhlásil ekonomický boj skoro s celým světem a chce z USA udělat opět zemi, kde se budou vyrábět věci. Americké společnosti totiž v honbě za nižšími náklady vyrábí spoustu produktů v zahraničí, a to chce Trump změnit. Uvalil tak cla "téměř na vše", což se ale ve výsledku týká i amerických v zahraničí vyráběných produktů prodávaných v USA. Vlastním občanům tak zdražuje produkty jejich vlastních firem v případě, že jsou vyráběny v jiných vybraných zemích. A na seznamu je i Tchaj-wan, kde sídlí TSMC, jenž pro AMD, Nvidii, ale i Intel a další vyrábí čipy. TSMC má nyní ale továrnu i v USA, a ačkoli tu není dostupná ta nejlepší výrobní technologie (nyní 4nm technologie), stačí to na většinu nejpokročilejších čipů výše zmíněných společností. A v budoucnu by sem měly přijít i ještě modernější procesy.
Výsledkem však je, že firmy mají na výběr ze dvou nepříjemných možností. Vyrábět čipy dále na Tchaj-wanu a do USA je dovážet dráž kvůli clům, nebo je vyrábět půdě USA, kde je ale výroba dražší sama o sobě. Produkty tak zvýší cenu tak či onak. Lisa Su, CEO AMD, se nechala slyšet, že čipy vyráběné v arizonských továrnách TSMC budou asi o 5 až 20 % dražší než ty, které se vyrábí na Tchaj-wanu. Přidala, že americké továrny už mají podobnou výtěžnost jako ty tchajwanské.
AMD dále říká, že tato diverzifikace výroby z hlediska jejího umístění, byť stále u jedné výrobní společnosti, je důležitá, což ukázala situace i v době čipové krize v koronavirové době. Celé toto má ale ještě jeden problém. Některé čipy totiž vyžadují pokročilejší technologie pouzdření, které v USA zatím nejsou dostupné, takže čipy se pro finalizaci výroby stejně budou muset zasílat z USA na Tchaj-wan. Zde je možné, že právě tento fakt ovlivňuje onen velký rozsah nárůstů nákladu na výrobu (kdy čipy zasílané na Tchaj-wan budou patrně ty, u nichž se ta cena bude navyšovat blíže k oněm 20 %, zatímco u těch, které se mohou dokončit v USA, to bude blíže k těm 5 %).
Zdroj: techradar.com