Společnost Counterpoint vydala odhady navýšení cen pamětí DRAM i NAND. Pro první čtvrtletí se očekává skoro 100% nárůst a směrem vzhůru máme jít i v budoucnu.
Co je RTX AI
Web Světhardware.cz přináší velký přehled o NVIDIA RTX AI ve vašem počítači a popisuje spolehlivou a bezpečnou cestu, jak si na svém počítači vytvořit lokální umělou inteligenci.
Analytická společnost Counterpoint Research vydala zprávu o tom, jak se předpokládají změny cen pamětí DRAM a NAND v nejbližší době. A není to příliš pozitivní čtení. Podle průzkumu se totiž ceny pamětí DRAM i NAND Flash během tohoto prvního čtvrtletí zvýší o 90-100 %. Uvážíme-li, že jsme zhruba jen v polovině čtvrtletí a už nyní jsou ceny opravdu nesnesitelné, nejsou to dobré vyhlídky. Na druhou stranu můžeme pozorovat, že v posledních týdnech přestaly růst ceny DDR4 a DDR5 pamětí v obchodech a dokonce i trochu klesají, takže je možné, že toto už máme za sebou a nyní bude pár týdnů klid.
Problémem nicméně je, že Counterpoint pro druhé čtvrtletí letošního roku předpokládá další 15-20% nárůst cen v obou oblastech. Dá se tak očekávat, že ceny pamětí DDR4 a DDR5 se opět dostanou na svá historická maxima, pokud je náhodou dokonce nepřekonají a nebudou ještě výše než na přelomu let 2025/2026. Extrémních výšin dosahují také paměti HBM.
Zde připomeňme, že v našem nedávném průzkumu jsme odhalili, že během posledního roku vzrostly ceny DDR4 modulů na cca 4,2násobek, u pamětí DDR5 šlo v průměru dokonce o 4,8násobek.
Podle Counterpointu se firmy snaží tento problém obcházet tím, že do zařízení montují menší množství paměti, na což jsme poukazovali už i dříve. Společnost nicméně dodává, že u pamětí LPDDR5 není cenový nárůst až tak dramatický jako u jiných typů pamětí, přesto je zde snaha upřednostňovat high-endové produkty s vyššími maržemi.