Huawei Kirin 9030 má 9 jader, 12-14 vláken a zatím nic moc výkon
Aktualita Procesory Huawei

Huawei Kirin 9030 má 9 jader, 12-14 vláken a zatím nic moc výkon

Milan Šurkala

Milan Šurkala

Huawei si nyní vyvíjí vlastní procesory Kirin. Nový Kirin 9030 a 9030 Pro přináší 9 jader, ale první testy nejsou moc lichotivé.

Reklama

Po amerických sankcích a banech nemá společnost Huawei přístup k moderním procesorům společností, jako jsou Qualcomm a podobné. Procesory na architektuře ARM si tak vyvíjí sama, ale moc se to nedaří. Nový Kirin 9030 totiž v benchmarcích zatím moc nezazářil, i když tady je nutné počítat s tím, že šlo o výsledky předprodukčních vzorků, u kterých je obvyklé, že mají horší výkon než ty produkční. 

Huawei Kirin 9030 a 9030 Pro jsou podle všeho 9jádrovými procesory s konfigurací 1+4+4. Není obvyklé, aby procesory na architektuře měly nějakou formu SMT, nicméně zde se tvrdí, že Kirin 9030 má podporu pro běh 12 vláken a 9030 Pro dokonce 14 vláken. Zatímco u silnějšího modelu by to mohlo dávat smysl, pokud by nějaká forma takové technologie byla na nejsilnějším a střední clusteru, u slabšího modelu to číselně nedává smysl (ledaže by takto fungovala jen polovina silnějšího clusteru, nebo že by bylo špatně interpretováno množství jader a bylo jich celkem 8). Nejsilnější jádro má frekvenci 2,75 GHz, střední běží na 2,27 GHz a nejúspornější čtveřice je na 1,72 GHz, a to u obou variant.

Objevil se už i test v benchmarku Geekbench 6, kde to ale nedopadlo moc dobře. Jak již bylo řečeno, šlo o předprodukční vzorek, takže je potřeba ho brát s rezervou. Jednovláknový výkon byl 1131 bodů. Pro představu, nynější high-end v podobě Qualcomm Snapdragon 8 Elite je na cca 2800-2900 bodech (a 8 Elite Gen 5 je ještě výše na cca 3600+ bodech, Apple A19 Pro na více než 3900 bodech). Oněch 1131 bodů odpovídá Snapdragonům 865+ z roku 2020.

Ve vícevláknovém testu Kirin 9030 dosáhl na 4277 bodů. Snapdragon 8 Elite je zde na cca 8500-9500 bodech, takže jsme zde na méně než polovině a novější 8 Elite Gen 5 je dokonce na cca 10500 bodech. I 6jádrový 6vláknový Apple A19 Pro je na tom výrazně lépe s cca 10000 body. 4277 bodů odpovídá zhruba vícevláknovému výkonu Snapdragonu 8+ Gen1.


Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Reklama
Reklama