Galerie 5
Nové snímky Intel Sapphire Rapids ukazují na 80 fyzických jader
Zdroj: Svět hardware
Aktualita Procesory Intel Intel

Nové snímky Intel Sapphire Rapids ukazují na 80 fyzických jader

Jan Vítek

Jan Vítek

3

Někdo se pustil do pitvy rané verze procesoru Intel Sapphire Rapids, čili chystaného 10nm serverového CPU příští generace. O něm už víme, že bude tvořen i čtyřmi velkými čiplety a nabídnout má až 80 jader.

Reklama

Dříve jsme se tedy dozvěděli, že jeden čiplet v Sapphire Rapids má nabídnout maximálně 14 jader, čili celkově pak 56, ale nyní se ukazuje, že jich má být až 20 na čiplet a celkově pak 80. Raději tuto otázku ještě necháme otevřenou, ovšem právě na 20 jader v čipletu ukazují i nejnovější obrázky, které stejně jako dříve připravil YuuKi-AnS (via Bilibili).

image
Zdroj: Svět hardware

Intel Sapphire Rapids bez heatspreaderu jsme tak už viděli. Jasně můžeme vidět čtyři nejspíše identické 10nm čiplety, respektive Intel bude mluvit spíše o dlaždicích (tiles) a malý samostatný čip vpravo je FPGA Altera Max 10. Nám však nyní půjde právě o dlaždice. 

image
Zdroj: Svět hardware

Jak je vidět, operace se změnila v pitvu, ostatně už výše ukázaný procesor zbavený heatspreaderu dostal evidentně zabrat, a to zvláště proto, že s heatspreaderem evidentně nebyl spojen prostou teplovodivou pastou, ale pájkou. 

image
Zdroj: Svět hardware

Pak ale byly odloupnuty i samotné křemíkové dlaždičky, aby mohly prozradit své tajemství. Jasně tu vidíme strukturu čipu, která ukazuje matici 5 x 4, čili celkem 20 procesorových jader. To ovšem ve skutečnosti nemá popírat starší informace o 56jádrové verzi, což měl být inženýrský vzorek s dlaždicemi po 5 x 3 jádrech, z nichž jedno bylo vždy deaktivováno. 

Zde se můžete podívat na video ukazující "rozborku" tohoto procesoru, i když bohužel ne i odloupnutí jednotlivých čipů. Nemáme tak k dispozici podrobnější pohled na prostor pod původní pozicí čipů, ale i tak se tam rýsují v substrátu zakomponované spoje EMIB.

image
Zdroj: Svět hardware

Sapphire Rapids mají také přijít v konfiguracích, které využijí vlastní paměť HBM2, a to po čtyřech 16GB pouzdrech, což by znamenalo 4096bitovou sběrnici a velice vysokou datovou propustnost, jež může s dnešními paměťmi už snadno překročit hranici 1 TB/s. Můžeme se tak těšit na další snímky, které uniknou na web.  


Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Reklama
Reklama
Reklama