O zdražování grafických karet se mluví už nějakou dobu a nyní tu máme i konkrétnější čísla. V případě Radeonů se můžeme "těšit" na 20-40USD zdražení. Později ještě více.
V posledních týdnech se hodně mluví o zdražování produktů obsahujících nejrůznější typy pamětí DRAM. Zmiňovali jsme např. grafické karty, a to zejména AMD. Zde se odhadovalo, že by to mohlo být okolo 10 % (cca 1000 Kč u Radeonů RX 9060, cca 1500-2000 Kč u Radeonů RX 9070). Nyní se objevily další zákulisní informace, a to z Číny. Partneři AMD už měli být informováni o zvýšení cen, které by v první fázi mělo dosáhnout cca 20 USD u karet s 8GB VRAM (tzn. cca 500 Kč) a 40 USD u grafických karet, které mají 16GB VRAM (cca 1000 Kč).
To jsou nižší částky, než se předpokládalo, nicméně nemůžeme moc jásat, neboť tohle by se mělo týkat jen první fáze. V průběhu roku 2026 se počítá s druhou fází zdražování, která to navýší ještě jednou zhruba o totéž. 8GB karty by tak měly být ve výsledku dražší asi o 1000 Kč proti dnešnímu stavu, 16GB karty pak s cenou povyskočí až o 2000 Kč.
Spolu s nedostatkem pamětí a zvyšováním cen se tu ale objevila ještě jedna nepříjemnost. Proslýchá se totiž, že AMD v roce 2026 nepředstaví žádné nové grafické karty, a nové generace GPU tak budou odsunuty až na rok 2027. Zde připomeňme, že podobný osud patrně postihne i GeForce RTX 5000 Super, které jsou nyní rovněž očekávány nejprve tak ve třetím čtvrtletí roku 2026, ne-li až počátkem roku 2027. Očekávaly se přitom počátkem roku 2026.