Společnost Asus si připravila desku ROG Maximus VIII EXTREME, která nabídne zajímavou výbavu i vlastnosti. Usadí se přitom na samotném vrcholu své řady, čili desek s čipovou sadou Intel Z170 pro procesory Skylake.
Společnost
Gigabyte má svou Z170X-Gaming G1
, kterou jsme testovali už v září a nyní přichází Asus s deskou ROG Maximus VIII EXTREME. Ta bude na podobné úrovni, alespoň tedy svou cenou 500 dolarů, za niž se zatím prodává v americkém obchodě Newegg. Jde o desku, kterou už nemůžeme označit za ATX, neboť je dle rozmístění svých montážních otvorů podstatně širší. Není to ale ani E-ATX, i když se tak o něco širší modely obvykle označují. Zaměřuje se na hráče a overclockery, kteří rozhodně nemají hluboko do kapsy. U nás můžeme očekávat cenu kolem 13.000 Kč s daní, což je přeci jen o trošku méně v porovnání se zmíněnou Gigabyte.
	Asus vytrubuje do světa, že tato deska nabídne z jeho stáje nejlepší specifikace, nejlepší herní audio, výkon, síťové řešení i ochranné technologie. Je tak zřejmé, že na tuto desku zkusil nacpat všemižnou výbavu, o čemž nás přesvědčuje následující obrázek.
	
- klikněte pro zvětšení - 
Máme tu tedy kvalitní součástky v oblasti napájení procesoru (Extreme Engine Digi+), kam patří MOSFETy OptiMOS, kondenzátory Black Metallic s výdrží 10.000 hodin při nejvyšší teplotě a jisté cívky MicroFine Alloy. Samozřejmě se setkáme i s 10Gb/s USB 3.1 (3x typ A a 1x typ C), ethernetové připojení zajistí Intel I219-V a zvuk pak 24bitový kodek ESS ES9023. Pro grafické karty jsou připraveny tři PCI Express 3.0 x16 dělící se o linky z procesoru a jeden další je napojen na čipset stejně jako dva další PCI Express 3.0 x1. Moderní SSD budeme moci zapojit do M.2 s propustností 32 Gb/s a pak je tu osm SATA 6 Gbps tvořící i dva SATA Express i jeden U.2.
	Mezi porty na desce máme také tlačítka pro rychlé obnovení BIOSu a rovněž tři anténní konektory pro integrované rozhraní 3x3 802.11ac Wi-Fi. V balení pak najdeme následující výbavu.
- Manuál
 - ASUS Q-Shield
 - 8 x SATA 6Gb/s kabely
 - Nástroj pro instalaci CPU
 - DVD s ovladači a softwarem
 - ASUS 3T3R dual-band Wi-Fi antény (Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac)
 - Fan Extension Card (pro připojení třech 4-pin ventilátorů)
 - SLI můstek
 - CrossFire můstek
 - Q-connector
 - 3x teplotní čidla
 - ROG odznak
 - 12x štítek pro označení kabelů, 3x pro označení ventilátorů
 - visačka na dveře ROG
 - OC Panel II
 - OC Panel II 5,25" rámeček
 - OC Panel II kabel a šroubky
 
Ta tedy čítá i jistý OC Panel, který můžeme napojit na desku a s pomocí jeho tlačítek taktovat procesor, sledovat teplotu a otáčky ventilátorů. Tento panel můžeme umístit i do volného 5,25" slotu a sledovat tyto údaje na jeho displeji, nebo si jej můžeme v podobě z první fotografie vzít do ruky.
	Zdroj: TZ