Tehama bude speciálně pro Pentium 4
i Zdroj: Svět hardware
Článek Ostatní Základní desky Intel

Tehama bude speciálně pro Pentium 4

Petr Klabazňa

Intel pokračuje v boji o přízeň zákazníků…

Co je RTX AI

Co je RTX AI

Web Světhardware.cz přináší velký přehled o NVIDIA RTX AI ve vašem počítači a popisuje spolehlivou a bezpečnou cestu, jak si na svém počítači vytvořit lokální umělou inteligenci.

Reklama

Intel se v podstatě pokouší překonat sám sebe. Po neúspěšném začlenění podpory SDRAM pamětí s čipem MTH2 (u čipsetu i820) přichází s čipsetem i815, který má být náhradou velmi úspěšné BX440-cítky. Také si je velmi vědom ujíždějícího vlaku s nejvýkonnějšími procesorovými systémy… K nedávno ohlášenému procesoru Pentium 4 (dříve známého pod označením Willamette) přibývá i speciálně navržený čipset i850 neboli Tehama. O tomto čipsetu již byla zmínka koncem května.

Samotný čipset Tehama je vyvinut pro procesor Pentium 4 (Willamette) a lze tedy předpokládat určitou podporu ve zvýšení výkonu vlivem optimalizované spolupráce. Čipset i850 sestává ze tří čipů: MCH (Memory Controller Hub), ICH2 (I/O Hub) a FWH (FirmWare Hub).



Obvod MCH (Memory Controller Hub)

  • (Základní) frekvence systémové sběrnice 100 MHz
  • adresy 2x (což představuje 200 MHz přenosové rychlosti)
  • data 4x (což představuje 400 MHz přenosové rychlosti)
  • Podpora až 2 GB operační paměti (4 RIMM sloty - 256 MB bez kontroly ECC, 288 MB s kontrolou ECC)
  • 32 bitová adresová systémová sběrnice
  • Podpůrný buffer AGTL+ (Assisted Gunning Transeiver Loggic)
  • Konfigurovatelné ECC operace (jednobitová detekce a korekce chyb, dvoubitová detekce chyb)
  • 1.5 V grafický port AGP 4x se sníženým příkonem


Obvod ICH2 (I/O Hub)

  • hub propojen s LPC I/F SIO
  • integrovaný MAC (Media Access Controller)
  • integrovaný UltraATA/100 interface (2 IDE kanály)
  • 4x USB porty
  • SMBus podřízený interface
  • 6x PCI portů
  • AC'97 link


Obvod FWH (FirmWare Hub)

  • hardwarový náhodný generátor čísel (doufejme, že ne pro výsledky výpočtů :-)
  • kapacita 4 a nebo 8Mbitů

Pokud vše půjde podle původních předpokladů budou nové systémy navrženy s podporou současně dostupných nejnovějších technologií. V případě potřeby je zde přeci jen ta samá cestička, kterou s úspěchem použila VIA. Kdy změnou jednoho obvodu (náhradou jednoho čipu za nový) ve stávajících čipsetech např. přidala podporu UltraATA/100 k novým i současně produkovaným čipsetům.

Zdroj

iXbt-Labs


Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Reklama
Reklama
Reklama