AI vs. Elektromobilita: Kde je skutečný problém se spotřebou elektřiny?
V poslední době se hodně brojí proti AI, údajně kvůli vysoké spotřebě elektřiny v datových centrech. Ano, AI má své nároky, ale podívejme se na to v kontextu. Datová centra v ČR spotřebují přibližně 1–2 % elektřiny ročně (cca 1,4 TWh), a i když se očekává růst o dalších 10–20 % v budoucnu, stále to není dramatická zátěž.
Na druhé straně stojí elektromobilita, která je masivně protěžována. Dnes je její podíl na spotřebě zanedbatelný, ale pokud by 90 % aut v ČR bylo elektrických (cca 6 milionů vozidel), znamenalo by to 18 TWh ročně, což je 25–30 % současné spotřeby elektřiny v ČR. To je násobně větší zátěž než u AI, a přesto o tom slyšíme jen minimum kritiky.
Je tedy zajímavé, jak se mainstream zaměřuje na AI a její spotřebu, zatímco mnohem větší hrozba pro energetickou síť – masová elektromobilita – zůstává téměř bez povšimnutí. Otázkou je, proč se o tom tolik mlčí? 😊