Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čeští mladí vědci soutěží na veletrhu Intel ISEF

18.5.2007, Jan Vítek, aktualita
Čeští mladí vědci soutěží na veletrhu Intel ISEF
Na veletrhu Intel ISEF v Albuquerque se sešli mladí, náctiletí vědci z celého světa a prezentují tam své projekty, které se snaží řešit i velmi složité vědecké problémy. Český tým bude prezentovat například 'ledničku' pro chlazení velkých...
Na veletrhu Intel ISEF v Albuquerque se sešli mladí, náctiletí vědci z celého světa a prezentují tam své projekty, které se snaží řešit i velmi složité vědecké problémy. Český tým bude prezentovat například 'ledničku' pro chlazení velkých objemů tekutin, laserovou optickou střelnici, nebo projekt zjišťující, jak se v českých lesích ukládá atmosférický uhlík.



Češi budou soutěžit ve společnosti více než 1500 dalších z 51 zemí světa o stipendia a další ceny v hodnotě 83 miliónů korun. „Tři nejlepší juniorští vědci od společnosti Intel každý obdrží stipendium v hodnotě více než milion korun (50 tisíc USD). Šance českých studentů jsou velké, již v minulosti byli tuzemští studenti úspěšní,“ řekl k účasti českého týmu na vědeckém veletrhu František Fait, manažer pro vzdělávání společnosti Intel.

„ISEF je považován za jakési olympijské hry mladé vědy. Charakteristikou soutěže ISEF je, že místo tištěné práce účastníci připravují prezentaci, která se obhajuje před porotci. Soutěžící mají patnáct minut, aby porotce seznámili se svým projektem. Prezentace probíhají v angličtině. Porotci jsou skeptičtí vědci, a tak to někdy dá pořádně zabrat,“ komentoval náročnost soutěže Petr Klán z Ústavu informatiky v Praze (vedoucí části českého týmu).

Českých finalistů je zde celkem osm. Jednak je to Tomáš Nezval z Prostějova, jenž sestavil automatický rybářský prut bez nutnosti obsluhy. Dvoufázovou 'lednici' představí Antonín Hoskovec z Jablonce n. Nisou. Ta dokáže chladit obrovské množství tekutiny a bude tak moci být použitelná v průmyslu. Viktor Křivák a Tomáš Kaňovský z Uherského Hradiště zase vyvinuli optickou střelnici využívající laserových paprsků a počítače k vyhodnocování zásahů. Milan Pospíšil se přihlásil s projektem zkoumajícím schopnost českého ekosystému poutat v průběhu celého roku atmosférický uhlík a hledá souvislosti s globálními změnami klimatu. Martin Hlaváč a Michal Křen z Uherského Hradiště představili výukový program deskriptivní geometrie pro usnadnění pochopení úloh. A nakonec tu je Jiří Havran z Poličky a jeho dynamika tepelného přenosu kalorimetru, jenž měří tepelnou kapacitu kapalin a pevných látek.

Více informací o veletrhu naleznete v odkazu na zdroj aktuality.

Zdroj: Intel