Galerie 2
Samsung UFS 5.0 přináší do telefonů rychlost až 10,8 GB/s
i Zdroj: Samsung
Aktualita Storage a RAM SSD Samsung

Samsung UFS 5.0 přináší do telefonů rychlost až 10,8 GB/s

Milan Šurkala

Milan Šurkala

Společnost Samsung představuje novou generaci mobilního úložiště UFS 5.0 pro smartphony a tablety. Má být až 2krát rychlejší než předchůdce.

Reklama

Mobilní telefony brzy začnou přecházet na nejnovější generaci úložišť typu UFS 5.0 (Universal Flash Storage), alespoň co se těch high-endových týče. Společnost Samsung už představuje nové paměťové čipy této nové generace, které by současně měly vylepšit běh lokálních AI LLM na mobilních zařízeních, a to díky vyšším přenosovým rychlostem i nižším latencím. 

Samsung UFS 5.0
i Zdroj: Samsung
Samsung UFS 5.0

Nové rozhraní bylo schváleno organizací JEDEC a podle Samsungu jeho čipy dosahují maximální rychlost sekvenčního čtení 10,8 GB/s. U sekvenčního zápisu je to pak 9,5 GB/s. To jsou velmi vysoké přenosové rychlosti někde mezi úrovní PCIe 4.0 a PCIe 5.0 SSD. Ve výsledku by tak tato úložiště měla být asi 2krát rychlejší než předchozí generace UFS 4.1. 

Výhodou UFS 5.0 je také o 40 % vyšší energetická efektivita. K tomu dopomohla třeba technologie více úrovní napětí. Pro přenos stejného množství dat tak nová úložiště potřebují méně energie. Samsung vytvořil nové paměťové čipy o velikosti 7,5x13x0,9 mm, díky čemuž jsou o 16,7 % menší než předchůdci.  Díky tomu se ještě více hodí pro různá mobilní zařízení od telefonů, tabletů přes wearables až po zařízení pro VR nebo XR. Velkosériová výroba těchto čipů začne ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, přičemž maximálně budou k dispozici v 1TB kapacitách. 


Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Reklama
Reklama
Reklama