ATI nejspíše na konec prvního kvartálu 2009 připravuje nové mainstreamové grafické karty
Dle zpráv taiwanského listu Commercial Times a také Digitimes či dalších serverů již AMD přišlo se 40nm GPU označenými jako RV740, o čemž se již nějakou dobu diskutuje. Dle nejnovějších zpráv by tedy Taiwan Semiconductor Manufacturing Company měla v prvním čtvrtletí příštího roku začít produkovat tyto čipy ve velkém, aby byly ihned připraveny pro nové grafické karty ATI Radeon. Do nových RV470 avšak ještě nevidíme, ale někteří si myslí, že půjde o RV730 (Radeon HD 4670) s dvojnásobným počtem stream procesorů, tedy 640, dále 32 texturovacími jednotkami a 16 RBE. Využít se mají kromě 40nm technologie také paměti typu GDDR5. Takový čip slibuje na mainstream velmi slušný výkon, i když samozřejmě také záleží na taktech. A nakonec se novinka zmiňuje také o čipech NVIDIE, tedy rovněž 40nm verzích GT212, jež se mají dokončit na začátku příštího roku a produkce ve velkém se tedy plánuje spíše na druhý kvartál. GT216 a GT300 se pak objeví v polovině 2009 i později. Op
Další neoficiální fotky GeForce 295 GTX
V pondělí jsme Vás informovali o bližších informacích o GeForce 295 GTX. Dnes se podíváme na několik neoficiálních fotografií z jednoho asijského serveru. Na fotkách je porovnání s GeForce 7850 GX2 dále pohled na dvojici plošných spojů, komunikační můstky a paměťový modul. GeForce GTX 295 a GeForce 7850 GX2 GeForce GTX 295: rozložené PCB Plošný spoj má v zadní části otvor pro zlepšení cirkulace vzduchu. Ventilátor zároveň ochlazuje napájecí obvod obou jader. GeForce GTX 295: jádro GT200 a komunikační můstek nForce 200 SLI Na tomto vzorku nalezneme jádro vyrobené ve 45. týdnu 2008. Jde o GT200 vyrobené vylepšeným 55nm výrobním procesem. Jak se nedávno ukázalo, k provozu SLI na čipové sadě Intel nebí potřeba nForce 200 SLI a tak pro něj NVIDIA našla jiné uplatnění – na vlastních grafických kartách. GeForce GTX 295: jiná fotografie nForce 200 SLI a NVIO chip GeForce GTX 295: GDDR3 modul a chlacič Paměťové moduly vyrobila společnost Hynix. Jedná se o 1000MHz 512Mbit GDDR3 moduly H5RS
Tři zdroje SeaSonic získaly certifikaci 80Plus Gold
Oblíbený výrobce zdrojů se stal dalším z držitelů certifikace 80Plus Gold. Pro jeho získání je třeba při zátěži 20–50–100 % z jmenovitého výkonu dosáhnout minimálně účinnosti 87–90–87 %. V současnosti se jedná o nejpřísnější kritéria. Zatím je splnilo pouze 12 zdrojů. Mezi nimi jsou i následující výrobci: Channel Well Technology; Delta Electronics, Inc.; Hipro Electronics Co., Ltd. a referenčnímu NXP Semiconductors. Obr.01 – Logo Sea Sonic Certifikace Gold pro Sea Sonic byla udělena již koncem října a to konkrétně následujícím modelům SS–550LT, SS–650KM a SS–750KM. Jedná se o zcela nové modely, a přestože už od jejich certifikace uplynuly 2 měsíce, nejsou stále na trhu. Jejich prodej očekáváme na jaře roku 2009. Obr.02 – Účinnost zdroje Sea Sonic SS–550LT Zdroj: TZ SeaSonic
2× mini–ITX s Q35 Express: Core 2 Duo (ne)jen do průmyslu
Značka DFI (Diamond Flower Inc) je v našich zeměpisných šířkách známá jako výrobce herních základních desek LANParty. Mnohé jistě překvapí existence divize DFI–ACP (Applied Computing Platform) a DFI–ITOX. Jak už napovídá samotný název, jde o dodávání embeded řešení pro průmysl. Začátekm tohoto měsíce (9. prosince) byly uvedeny do prodeje dva nové modely BL100-NE a BL100-PE. Obr.01 – Logo DFI–ACP V průmyslu patří mezi nejdůležitější faktory dlouhá životnost, 4 nebo více sériových portů (COM), nízká spotřeba a malé rozměry. Obě desky jsou osazeny kombinací Intel Q35/ICH9 Express. Oproti minulé generaci Q965 Express má poloviční spotřebu (13 W). Samozřejmostí je podpora procesorů Core 2 Duo a Core 2 Quad včetně nejnovějších 45nm jader Wolfdale. Do jednoho slotu je možné osadit až 2 GB DDR2 operační paměti o frekvenci 667/800 MHz. Zobrazení má na starosti integrované grafické jádro Intel GMA3100. Posledním z integrovaných čipů je 5.1 High Definition audio kodek Realtek A
Ridata představuje externí eSATA a USB SSD disk
Společnost Ritek, která produkuje hardware pod značkou Ridata, představuje malé externí SSD s rozhraními eSATA 3 Gbps a USB 2.0. Ten se vyznačuje především malými rozměry a dle firmy také vysokou kapacitou, ale s ní to tak horké není. Novinka bude představena na Consumer Electronics Show 2009 v Las Vegas. Co se týče oné kapacity, pak se jedná o 16 a 32 GB, rozměry jsou 89 x 25 x 76 mm a hmotnost 17 gramů, takže skutečně nejde o přerostlý disk. Maximální přenosové rychlosti příliš oslnivé nejsou, ale také ne nepoužitelné. Přes rozhraní eSATA dokážou disky číst rychlostí 79 MB/s a zapisovat 45 MB/s. S pomocí konektoru USB se rychlosti sníží na 24 a 12 MB/s. Výrobce na svoje externí SSD nabízí standardní dvouletou záruku. Zdroj: TZ Ritek
Phenom II X4 940 otestován na základní frekvenci
BreakTheLimit.net ve spolupráci s malasijským hardwarovým portálem otestovat procesor Phenom II X4 940 na jeho základní frekvenci, která činí 3 GHz. Tato horká novinka byla zkoušena v základní desce MSI DKA790GX Platinum s 2 GB paměti DDR2 1066 MHz a s grafickou kartou ASUS Radeon HD 4870 TOP. Co se týče testů, využily se Super Pi 1M a 32M, Cinebench R10, PiFast Multithreaded, WPrime 1.5, Aquamark a 3DMark06. Phenom X4 940 dosáhl v renderingu benchmarku Cinebench R10 s jedním jádrem 2 734 bodů a se všemi čtyřmi jádry 9 754 bodů, což je 3,57násobný nárůst. Pro porovnání stejně taktované Intel Core i7 test zvládají s cca 3 500 či 15000 body, ovšem těm zde nezanedbatelně pomáhá Hyperthreading. Ostatní výsledky si můžete sami prohlédnout na screenshotech (viz zdroj). Výkonnostní bomba tedy nový Phenom II dle těchto testů asi nebude, ale záleží na tom, s jakou cenovou politikou AMD přijde. Zdroj: techPowerUp!
Představuje se ECS A790GXM-AD3 pro platformu AMD Dragon
Společnost ECS, která byla vždy známá pro své levné základní desky, přišla s novým modelem A790GXM-AD3 Black Series, který je určen pro platformu AMD Dragon. Podporuje tedy nejnovější procesory Phenom II, technologii ATI CrossFireX a také dvoukanálové paměti DDR3. Deska je založena na čipové sadě AMD 790GX + a zapojit do ní můžeme až celých 32 GB pamětí DDR3 1333 MHz. K tomu ECS přidává svůj BIOS s utilitou M.I.B. II pro nastavení časování, taktů, apod. Procesor bude napájen pomocí pěti fází a kondenzátorů s pevným dielektrikem a vzhledem k čipové sadě budeme také moci využít integrované grafické jádro ATI Radeon HD 3300, avšak s ním se nemusíme spokojit, protože jsou zde i dva sloty PCIe x16, k tomu dva PCIe x1 a nakonec vespod dva klasické PCI. Možné ale bude využít technologii ATI Hybrid Graphics a spojit výkon integrovaného jádra se samostatnou grafickou kartou. Zdroj: TZ ECS
Sapphire připravuje grafickou kartu HD 4870 1GB Toxic
Grafické karty s čipy ATI Radeon HD 4800 jsou již na trhu dlouhou dobu, ale stále se na trh dostávají nové modely. To nyní dokazuje společnost Sapphire, která hodlá přijít na trh s kartou HD 4870 1 GB Toxic, tedy s verzí s přetaktovaným GPU i paměťmi. Karta přijde s dvouslotovým chladičem Vapor-X Cooler, jenž využívá chlazení typu Vapor Chamber Technology (VCT) a tři heatpipe. Krabice karty také jasně ukazuje, že jde o přetaktovanou verzi, u níž se očekává takt kolem 780 MHz pro GPU a cca 4 GHz pro paměti. Dalo by se ale předpokládat především u GPU i více, však takový Asus EAH4870 DK TOP má jádro nataktované rovnou na 815 MHz, ovšem je pravda, že dnes prodávaná 512MB verze karty od Sapphire s cenou kolem 7 200 Kč s DPH využívá právě zmíněné takty. Informace o ceně a dostupnosti nové Sapphire HD 4870 1GB Toxic zatím nejsou známé. Zdroj: techPowerUp!
Kingmax rozšiřuje nabídku 32GB flashdisků
Přední výrobce pamětí rozšířil svoji nabídku o novou řadu flashdisků. Jedná se o model U–Drive UD–01 a k jeho přednostem nepatří jen vysoká kapacita 32 GB, ale sofistikovaný design. Je navržený tak, aby nepotřeboval krytku USB konektoru – ten se jednoduše zasouvá dovnitř těla. Povrch je pokrytý plastovou imitací kůže šedé barvy. Obr.01 – Logo Kingmax Dostupný bude v kapacitách 2 GB, 4 GB, 8 GB, 16 GB a 32 BG. Koncové uživatele by měli oslovit různé barevné kombinace. Od konzervativní kombinace šedo–černé až po oranžovou, zelenou nebo modrou. Pro indikaci stavu slouží modrá LEDka. Obr.02 – 32GB USB Flash disk U-Drive UD-01 Specifikace: kapacita: 2 GB – 32 GB rozměry: 17,5 × 62 × 12 mm životnost uložených dat: až 10 let rozhraní: USB 2.0 ekologické certifikáty: RoHS, Halogen Free a PFOS / PFOA prohlášení o shodě: CE, FCC, BSMI Zdroj: TZ Kingmax
VIA Trinity: VIA Nano + DirectX 10.1 + HD Video + Mini–ITX 2.0
Čipová sada VIA VX800 je mezi námi téměř rok, přesto je pro většinu lidí neznámá. Téměř se nerozšířila. Pomoci tomu má uvedení nové platforma VIA Trinity a formát desek Mini–ITX 2.0. Motto celé novinky je přinést DirectX 10.1, HD Video, Blu–ray a Windows Vista do těch nejmenších počítačů typu SFF (Small Form Factor), nettop a embedded řešení. Obr.01 – Logo VIA Trinity Čipová sada VIA VX800 (MSP – Media System Processor) podporuje dva typy procesorů, starší generaci VIA C7 a novější VIA Nano. Komunikace je zajištěna pomocí 800MHz sběrnice VIA V4. Ta je kompatibilní i s procesory Intel, bohužel jejich podpora není (a pravděpodobně ani nebude) licencována. Obr.02 – Blokové schéma platformy VIA Trinity Jak si můžete všimnout na blokovém schématu, integrované jádro VIA Chrome9 HC je vypnuto a přes PCI Express je připojeno GPU S3 Chrome 400/500. Podle prvních zahraničních testů je jeho herní výkon srovnatelný s ATI Radeon HD3470 a NVIDIA GeForce 8400. Podporuje DirectX 10.1
DFI LANParty JR X58–T3H6: µATX deska pro Nehalem
Pokud máte nedostatek prostoru a plánujete během příštího roku stavět novou sestavu, má pro Vás DFI dobrou zprávu. Mezi základními deskami na příští rok počítá s modelem o rozměrech 245×245 mm (tzn. microATX). I přes malé rozměry nebudete ochuzeni o žádnou z možností čipové sady Intel X58 Express. Počítá se s podporou procesorů od 4,8 po 6,4 GT/s QPI a do šestice slotů pro paměti budete moci osadit až 24 GB DDR3 o rychlosti 800 / 1066 / 1333 MHz. Obr.01 – Logo DFI Hráči ocení dvojici slotů PCIe ×16 s podporou NVIDIA 2–way SLI případně ATI Quad CrossFire. K dalším vlastnostem patří 1× PCIe ×4, 1× PCI, 6× SATA 300 Mb/s (včetně podpory RAID 0/1 / 0+1 / 5), 1× IDE a 12× USB 2.0. O zvuk se stará HD audio kodek Realtek ALC889, mírným zklamáním je pouze jedna síťová karta (Marvell 8053 10 / 100 / 1000 Mb/s). Podle prvních obrázků vypadá, že je deska osazena kvalitními kondenzátory Nippon Chemi–con. Obr.02– DFI LANParty JR X58–T3H6 (zdroj VR–Zone.com) K unikátním funkcím výrobce p
Samsung na příští rok připravuje 12,1" netbook
Společnost Samsung se mezi výrobce netbooků přidala poněkud později, ale přeci. Již nějakou dobu nabízí svůj první model NC10 a nyní má nabídku této firmy doplnit novinka - NC20. Ta bude představena na akci CES 2009. Jiné zdroje ale říkají, že nástupcem NC10 bude NC11. To ostatně s ohledem na známé specifikace NC20 není tak nepravděpodobné. Mezi největší zajímavosti nového netbooku NC20 patří úhlopříčka displeje a také použitá platforma. Displej má totiž úhlopříčku 12,1 palců, čimž již tento model zabrouzdává spíše mezi malé notebooky než netbooky. A co se týče platformy, ta pochází od společnosti VIA a využívá její nejnovější procesor VIA Nano, konkrétně model U2250 s frekvencí 1,3 GHz a potom 1 GB paměti DDR2. Dále se dočkáme 160GB pevného disku, Bluetooth 2.0, Wi-Fi 802.11b/g, Ethernetu, čtečky karet 3v1 a 1,3Mpix webkamery. Celý systém má vážit kolem půldruhého kilogramu a stát kolem 450 Euro. Ostatní detaily zatím nejsou známé, takže si počkejme na Consumer Ele
HP Compaq Mini 700 se již dostává do Evropy
Společnost Hewlett-Packard se samozřejmě také veze na vlně netbooků, především se svými modely Mini. Řada HP Compaq Mini 700 je již prodáván v Itálii s tříčlánkovou Li-Ion baterií, operačním systémem Windows XP Home a volitelnými rozhranimi WiFi, Bluetooth a HSDPA. To vše za cenu cca 600 USD. Mezi ostatní výbavu patří obvyklý Intel Atom N270 s frekvencí 1,6 GHz, grafické jádro GMA950, displej s úhlopříčkou 10,2 palců a rozlišením 1 024 x 600, 1 GB paměti DDR2, webkamera s mikrofonem, integrovaná čtečka karet, audio vstup/výstup, dva porty USB 2.0 a pár reproduktorů Altec Lansing. Výsledná cena se leckde pohybuje i na hranici 300 USD, ale záleží na místě prodeje a samozřejmě také na konfiguraci. Zdroj: Engadget
GeForce GTX 260 od EVGA vyráběné 55nm procesem jsou připraveny
Společnost NVIDIA v těchto dnech oživuje svou nabídku grafických karet upravenými modely, které jsou vyráběny 55nm procesem. Jde o jádra G200, tedy GeForce GTX 2x0. Její dlouholetý spojenec, firma EVGA, již má tato jádra připravena na svých nových kartách a ty se co nevidět objeví. Nové GeForce GTX 260 od EVGA pracující na 626 MHz mají 216 stream procesorů a 896 MB paměti GDDR3, které tikají na 1 053 MHz. Shadery pak běží s frekvencí 1 350 MHz. Dále se u firmy EVGA připravuje ještě výše taktovaná varianta této karty, kde bude GPU pracovat na 666 MHz. Na zahraničních internetových obchodech jsou obě verze již k předobjednání za ceny 290 USD, respektive 294 USD. Výše taktovaná verze tedy stojí o pouhé 4 dolary více. Zdroj: techPowerUp!
AMD RV740: RV770 na 40 nanometrech
Na serveru VR-Zone.com se objevily zajímavé informace o připravovaném čipu AMD RV740. Nepůjde o novou verzi čipu RV730, ale o čip RV770 vyráběný 40nm technologií. Svým charakterem bude zaměřen nejspíš jako náhrada grafických karet Radeon HD 4830. Jádro bude mít 640 shader jednotek, tedy stejně jako RV770LE (Radeon HD 4830) a dvakrát tolik co RV730 (Radeon HD 4670). Takt zatím nebyl specifikován, nicméně vzhledem k výrobnímu procesu může být dost vysoký, případně lze očekávat schopnost dosahovat velmi vysokých taktů po přetaktování. Stejně tak bude k dispozici 32 texturovacích jednotek a 16 jednotek RBE (RV730 má pouze 8). Velmi zajímavé budou paměti. Ty využijí pouze 128-bitovou sběrnici jako u Radeonu HD 4670, ale přenosová rychlost bude totožná jako u mnohem výkonnějšího HD 4830. Za tím vším stojí prostý fakt, že RV740 bude používat GDDR5 paměti na dvojnásobném taktu, tedy na 3,6 GHz oproti 1,8 GHz u GDDR3 pamětí modelu HD 4830. Přenosová rychlost tak činí 57,6 GB/s. U mode
Koolance připravuje nový hardwarový systém pro správu chlazení
Společnost Koolance vydala předběžné ohlášení nového systému s označením TMS-200. První tři písmena jsou zkratkou Thermal Management System, a jde tedy o systém správy chlazení, o němž však nebyly zveřejněny žádné bližší informace. Odkázáni jsme byli pouze na připojený screenshot, z nějž však lze leccos vyčíst. Součástí systému TMS-200 bude také jistý hardware, jenž je nyní ve vývoji, takže půjde nejspíše o řešení podobné mCubed T-Balancer bigNG. Dle poskytnutého screenshotu budeme moci sledovat teploty hlavních komponent, přičemž zde bude zahrnuto také vodní chlazení (v levé části Tank) a případně i dvě GPU, dva HDD, apod. Koolance také myslelo na to, že v systému mohou být dvě vodní pumpy, i když to příliš obvyklé není. A samozřejmě zde máme také sledování otáček ventilátorů a zachytávání hodnot do průběžných grafů. Pokud by se daly ale otáčky a jiné hodnoty pouze sledovat, nešlo by o nic zajímavého. Hardware zde tedy jistě bude i pro ovládání otáček, nejs
Hybridní Blu-ray disk půjde přečíst i v DVD přehrávačích
Za dob HD DVD byly k dispozici hybridní disky, které mohly být přečteny jak v HD DVD přehrávačích, tak i v klasických přehrávačích DVD. Zde šlo o to, že na jedné straně disku byla HD DVD vrstva, na druhé pak vrstva DVD. Nové disky společnosti Pony/Canon však budou mít Blu-ray a DVD záznam na jediné straně. Tato technologie byla vyvinuta již v roce 2005 společností JVC, na trh však přijde až v únoru příštího roku, kdy Pony/Canon uvede na trh první filmy na těchto discích. Základem ke klasický Blu-ray disk, který má jednu Blu-ray vrstvu a místo té druhé jsou dvě obyčejné DVD vrstvy, viz obrázek. Blu-ray přehrávač tedy čte svou 25GB vrstvu, zatímco klasický DVD přehrávač ji ignoruje a čte si své dvě DVD vrstvy. Kompatibilita s DVD přehrávači prý dosahuje 99 %. Menší problém je jen v tom, že Blu-ray zde nabízí kapacitu 25 GB jako jednovrstvý disk a nikoli 50 GB jako dvouvrstvý. Nicméně i to je pořád velmi slušná kapacita. Trochu větší problém je v ceně. První film o délce 5
Sparkle uvádí grafickou kartu GeForce 9800 GTX+ 1GB
Společnost Sparkle, jež je dlouhodobým partnernem NVIDIE, se rozhodla přinést svým zákazníkům novou grafickou kartu s modelovým označením SX98GP1024D3-NM. Jde o kartu s GPU NVIDIA GeForce 9800 GTX+ a celým 1 GB paměti. Sparkle se chlubí, že karta tak dokáže snadno projít testem 3DMark Vantage High Test, jenž vyžaduje minimálně 512 MB paměti. Tato výhoda je však spíše úsměvná a spíše by byly zajímavé potenciální praktické výhody v herních titulech. GPU GeForce 9800 GTX+ pracuje na frekvenci 738 MHz a jeho 128 stream procesorů na 1836 MHz. Paměti jsou pochopitelně GDDR3, komunikují přes 256bitovou frekvenci a tikají efektivně na 2200 MHz. Využívat můžeme také veškeré vymoženosti, které NVIDIA nabízí k moderním kartám, tedy technologie CUDA, PhysX, atp. Mezi výstupy pak patří HDMI+CRT+DVI-I+HDCP. Zdroj: TZ Sparkle
ASUS uvádí LCD monitory VH série
Společnost ASUS představila nové širokoúhlé LCD monitory, které budou k dostání ve velikostech 18,5“ až 23,6“. Nechybí funkce jako Splendid Video Intelligence Technology a ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR). Monitory nesou konkrétní názvy VH192, VH222, VH226 a VH242. Modely s úhlopříčkou 21,5" a větší podporují rozlišení Full HD 1080p (1920×1080). Model VH192 využívá technologii Green Power pro úsporu energie a technologii Color Shine pro lepší vykreslení obrazu. Poměr stran je samozřejmě 16:9 a mezi vstupy nalezneme DVI-D, D-Sub, HDMI a 3,5 mm jack. Doba odezvy (šedá-šedá) je 5 ms, pouze VH226 nabízí 2 ms. Model VH242 nabízí úhlopříčku 23,6“, VH226 a VH222 mají úhlopříčku 21,5“ a poslední displej VH192 se pyšní 18,5“ úhlopříčkou. Kontrastní poměr je 20000:1 u modelů VH242 a VH222, 12000:1 u VH226 a 10000:1 u VH192. Všechny představené LCD monitory mají pozorovací úhly 170° horizontálně a 160° vertikálně a nechybí ani dva 2W reproduktory. K dostání jsou v černé barvě a je mo
NVIDIA nyní nabízí CUDA i PhysX pro notebookové grafické karty
NVIDIA se rozhodla, že i uživatelům notebookových grafických karet přinese možnost využívat technologie CUDA a PhysX. Zájemci si tedy mohou stáhnout ovladače pro tyto karty přímo od NVIDIE a využít jejich sílu pro výpočetní úkony a akceleraci fyzických výpočtů. Zatím je však k dispozici pouze betaverze ovladačů určených pro řady GeForce 8, 9 a Quadro NVS. Příští rok již mají být k dispozici WHQL certifikované ovladače pro GeForce 7, 8, 9 a Quadro NVS. Tudíž i na notebooku si budeme moci pomocí GPU akcelerovat práci v aplikacích jako Badaboom od Elemental Technologies, Power Director 7 od Cyberlink, Folding@home, Einstein@home, GPUGRID, SETI@home atd. NVIDIA PhysX zase u svých titulů podpoří například Epic Games, Electronic Arts nebo 2K Games. Zdroj: TZ NVIDIA
Corsair TX850W: výkon pro náročné
Oblíbený výrobce rozšířil svoji nabídku o nový přírůstek. Jak by se na první pohled mohlo zdát, k novinkám nepatří paměťové moduly, ale další ze zdrojů série TX. Jeho výkon je 850 W a toto číslo napovídá, že je určen hlavně pro ladiče výkonu a náročné hráče. Stejně jako dříve vydané modely TX má jednu 12V větev; ta lze zatížit proudem o velikosti až 70 A. To vyhovuje těm nejnáročnějším sestavám, založeným například na Intel Core i7 965 s dvojicí výkonných grafických karet. Ostatně pro takové použití ho výrobce doporučuje. Obr.01 – Logo výrobce Protože má při zátěži nad 170 W (20 % jmenovitého výkonu) vyšší účinnost než 80 %, patří mezi držitele certifikátu 80 Plus (garance vysoké účinnosti). Dalším certifikátem je "NVIDIA SLI ready", tedy záruka kompatibility při použití více grafických karet NVIDIA. Stejně jako ostatních modelů je samozřejmostí pětiletá záruka. Corsair CMPSU-850TX 3,3 V 5 V 12 V – 12 V + 5 V SB maximální proud 30 A 30 A 70 A 0,8 A 3 A maxim
GeForce GTX 295 – první informace z Mnichova!
V pátek 13. prosince, během pozdních večerních hodin, probíhala v Horním Bavorsku reklamní akce spojená s novou technologií NVIDIA 3D Stereo. Šlo o prezentaci zařízení na principu 3D brýlí. Celá akce by nebyla ničím výjimečná nebýt několika slidů o nové kartě pro začátek příštího roku! Obr.01 – Logo NVIDIA Stejně jako ostatní novináři jsme pořídili pár snímků obsahující stručné specifikace. Na nich je zmínka o novém hi–end řešení s dvojicí čipů GTX200. 55nm výrobní proces, 480 stream procesorů a 1,792 MB GDDR3 paměti by mělo pomoci udržet dostatečně vysoký počet fps pro plynulé hraní v těch nejvyšších rozlišeních. Obr.02 – Fotografie plošného spoje GTX295 Obr.03 – První námi vyfotografovaný slide 3D Stereo vyžaduje pro správné fungování minimálně 120 snímků za sekundu. Předpokládaná koncová cena je $520 (přibližně13 000 Kč) a v této kategorii se odpovídající výkon očekává. Snížené základní takty spolu se zlepšeným výrobním procesem bude určitě velkým lákadlem
AMD prodlouží život značce Athlon
Procesory AMD Athlon známe již téměř deset let a tato značka se již stačila vystřídat mezi několika různými jádry. Nyní se AMD rozhodlo prodloužit život Athlonů pomocí procesorů označených kódovými názvy Regor, Rana a Propus. Jedná se o dvoujádrové, tříjádrové a čtyřjádrové modely vyrobené 45nm procesem. AMD Athlon X4 série 600 (Propus) budou čtyřjádrové modely s podporou pamětí DDR2, či DDR3 (v závislosti na pouzdře), 2 MB L2 cache (512 kB na jádro). Pak to budou Athlon X3 série 400 (Rana), tedy tříjádrové verze rovněž s podporou pamětí DDR2, či DDR3 a 1,5 MB L2 cache (tudíž také 512 kB na jádro). A nakonec to budou AMD Athlon X2 série 200 (Regor) - dvoujádrové čipy s 1 MB L2 cache na jádro a stejnou podporou pamětí. Nová tříjádra a čtyřjádra značky Athlon se mají na trhu objevit v dubnu příštího roku, zatímco dvoujádra až v červnu. Všechny tyto modely pak mají pracovat v úzkém rozmezí 2,7 - 2,8 GHz. Všechny tyto informace však pocházejí z neoficiálních zdrojů, tak
ARM se chystá svést souboj s procesory x86 na poli mobilních zařízení
Zařízení UMD (Ultra-Mobile Device) či MID (Mobile Internet Device) postupně získávají na oblíbenosti, a tak se bezesporu jedná o zajímavý trh, jenž je utvářen dodavateli součástek a především platforem. Jak je široce známo, v této oblasti dominují mikroprocesory firmy ARM, avšak čipy typu x86 a jejich výrobci (tedy Intel, AMD nebo VIA) si na mobilní trh brousí zuby. Dle analytiků z ABI Research se tedy schyluje k válce mezi ARM a zmíněnými firmami. ARM zde nabízí dlouholeté zkušenosti a energetickou nenáročnost v porovnání s x86, které však mají podstatnou výhodu v kompatibilitě s PC aplikacemi. Očekává se, že MID, kde hraje prim ARM, začnou v budoucnu překonávat prodeje netbooků, u nichž se zase uplatňují procesory x86 a z nich především Intel Atom. To se pochopitelně jejich výrobcům nebude ani trochu líbit, avšak aby se jejich řešení uplatnila i v MID, budou muset podstatně snížit spotřebu svých řešení a vylepšit správu napájení. Na druhou stranu ARM, se bude muset vypo