A k čemu tohle varování je? Nenašel jsem nikoho, pro koho by to mělo sebemenší smysl.
Když jsem se ptal ze zvědavosti ve svém okolí "běžných uživatelů", tak netušili co to cookie je, varování jen bezmyšlenkovitě odklikávají a je to pro ně "otravná reklama". NIKDO nevěděl k čemu to je dobrý a ani to vědět nechtěl.
Co se týče lidí z oboru, tak sice vědí o co jde, ale je jim to jedno (a těch pár, co jim cookies vadí mají vlastní systém na jejich blokování).
Takže to vypadá, že jen někdo chtěl práci, tak si ji vytvořil. A teď je jeho náplní práce hlídání tohohle nesmyslu.
@Milan Šurkala
Pracoval jsem v telekomunikacích a vysoké rychlosti mají více důvodů.
1. (hlavní) Marketing prodává - 50 je víc, než 20. Takže se nabídne 50 s tím, že to většina nevyužije. 2. Pohodlí - Lidem stačí bohatě něco okolo 10Mbit, ale jakmile vyjde hra na Steamu, tak ji dotyčný chce hned. Nechce čekat celý den na 10Mbit lince, když to na 100Mbit lince má za pár hodin. Nádherně jsem to viděl u všech vyšších tarifů - nikdo to nevyužíval soustavně, ale všichni jeli jen nárazově. 3. Uživatel většinou stáhne stejné množství dat bez ohledu na rychlost (několik videí, hru a pár filmů). Takže buď vytěžuje síť málo, ale dlouho, nebo hodně, ale krátce. Z hlediska poskytovatele je lepší to pustit rychle a hned a o chvilku později obsloužit druhého. V případě souběhu tu je agregace a každý pojede poloviční rychlostí.
Takže pokud není průser typu korona, tak podobné kalkulace s nedostatečnou páteří nikdo nepozná. A v případě, že se páteř blíží k limitu, tak není problém ji vklidu navýšit. Ale nesmí jít vytížení z 50% na 90% během týdne ... navíc moduly do switchů stojí 6 místné částky, takže to nejsou zrovna "skladovky do druhého dne".
A proto se vyplatí veřejná IP adresa + lokální server na ovládání. Aspoň malý NAS má každý "hračička", nebo fanda technologií, takže to stojí jen trochu času :)
Cloudu u googlu, FB, ... se dá tak nějak trochu věřit, ale ve chvíli, kdy si cloudové služby zakládá firma, co se specializuje na světla, tak tam tu důvěru v kontinuitu projektu nemám a nikdy mít nebudu ...
@victorcz
Ve chvíli, kdy se pracuje s cenou elektřiny, tak to rozhodně není zajímavější, než RPi. Hlavně to má úplně jinou cílovou skupinu, takže to nejde porovnávat.
V porovnání s Intel/AMD to (bez 7nm výrobního postupu) taky nebude moc zajímavé - celková cena (pořizovací + cena provozu) bude díky vysoké spotřebě vyšší.
Je to ale zajímavý vstup - teď se to naučí a příští verze by mohla být konkurenceschopná (nebo se tomu přiblížit).
@Tech-boy.lukas
Stačí se podívat jak intel neměl problém najednou zlevnit o 50% po vydání Zen 2 CPU. Jen tak dál, třeba donutí intel inovovat (už musel navýšit počet jader, teď se ještě zbavit starého 14nm postupu)
@potooczech
Win10 máme ve firmě na stovkách PC a většinou je problém v SW/mezi židlí a počítačem, ne v OS.
Spíš jde o to, že OS človek koupí na PC jednou a za 5-7 let ho vyhodí i s počítačem. Takže řekněme 2000 za celou dobu životnosti PC. Ale když si uživatel koupí Office 365, tak je to za stejnou dobu 7 500 - 10 000K na předplatném.
Stejně tak ve firmě některé pobočky zaplatí za prodlouženou podporu starých Win Server, protože nestihli přejít včas na novou verzi. A tahle podpora stojí víc, než nová licence (která se za rok stejně bude muset koupit). Další zdroj jsou reklamy, ...
MS se probral, zjistil, že na podpoře a dodatečném SW se vydělá výrazně víc a znova se "učí vydělávat".
@odb
Montoval jsem přípojky a zákazník i kdyby měl připlatit jen 50Kč, tak si v 95% případů vezme 100Mbit. Běžný uživatel internetu má problém koupit 100Mbit switch za pár korun a přemýšlí jak to všechno napojit na starý 2,4Ghz AP (zmínit se o koupi 2,4/5Ghz AP, nebo doporučit druhé AP na dopokrytí domu, tak mě rovnou vyhodí).
A z lidí, co by si 2,5Gbit koupili to stejně velká část reálně nevyužije (koupí to pro radost z nové technologie, nebo protože marketing).
Navíc ani současné Gbit switche neumí pracovat s plným FD Gbitem, nebo přechodem 100Mbit/1Gbit (jakmile se to zatíží menšíma packetama z více zdrojů, tak levné switche okolo 1500Kč dělají šílený věci). Na vyšších rychlostech se tento problém projeví ještě víc a musí se to řešit (lepší CPU, buffery, ... tzn vyšší cena).
Cena 2USD je pouze přechod 2,5Gbit - CPU. Ten čip nic neumí, všechno řeší procesor PC. Ve switchích musí být čip s procesorem a to je trochu jiná cena.
@sareth
Už takhle se jedná o minimálně 50% nárůst oproti tomu, co bylo (Ryzen 5 s 6C/12T vs. původní i5 s 4C/4T). Stejně tak Ryzen9 12C/24T za $500 je ohromný nárůst hrubého výkonu za velmi rozumnou cenu (nejlevnější i9 10C/20T s taktem okolo 4Ghz je za $900)
@mch81
Není to detail, spousta lidí má velký data. V mém případě hlavně desítky image disků (zálohy mám v podobě image - tzn je mi jedno, jak měl dotyčný velký soubory, pro mě to je jeden soubor o velikosti 50-500GB).
Těch 150GB fotek co tu mám (a co se nebude kopírovat "plných" 200MB/s) mě nepálí, to se překopíruje hned. Stejně tak systém (do 20GB), dokumenty (jednotky GB) atp. Ale natočený videa (minimálně pár set MB/video), filmy (7+GB/film), obrazy disků a jiný soubory (který zabírají většinu místa) už se kopírují plnou rychlostí disku.
Pokud ty nedokážeš využít potenciál sítě rychlejší než 1Gbit neznamená, že to nedokáže někdo jiný. Rozhodně to nebude mainstream pro masy, ale pro spoustu lidí to bude ideální mezistupeň mezi nedostačujícím Gbitem a zbytečně drahou a složitou optikou (pokud to nezabijou nesmyslnou cenou, jako 10Gbit metaliku).
@mch81
Stačí když se někomu rozsype PC - než se v tom začnu hrabat, tak dělám obraz disku a když má někdo na systémovém oddílu v dokumentech 1TB dat, tak se vyšší rychlost hodí (v 95% případů filmy, ale jsou to soukromý data a šťourat se v nich nebudu).
Zrovna před 14 dny jsem tu měl HDD s 2TB dat, kterej majitel naformátoval - tzn recovery, pak ty 2 TB dat narvat na NAS, roztřídit a celý 2TB poslat zase zpátky na HDD. Zde bych 2,5Gbit síť dost uvítal, do budoucna (až budou rychlejší HDD, nebo povýším RAID) klidně i těch 5Gbit.
Zajímavé (HDD mají běžně rychlosti 130+MB/s - pro NASy ideální), ale vše je o ceně. 10Gbit stojí 10 000 za síťovku + víc než 20 000 za switch. Rád bych víc než Gbit, ale 30 000 za připojení NASu (1 síťovka + switch) mě totálně odradilo.
Jestli nebude stát switch do 5000 a síťovka cca 2000, tak to nikdo moc kupovat nebude. To už radši natáhnu optiku.
Na YT jsou videa jak testují lidi, zda ukradnou spícímu mobil, peněženku vypadlou z kapsy atp. Věčně tam je vidět, jak lidi kradou - tohle by je mohlo naučit :)
Ale pokud se to dostane do ruky idiotovi, kterej bude úmyslně ničit vše, co má USB port přístupnej, tak to bude něco. Doteď to mohlo mít jen pár lidí, kteří byli dost zruční (a ti se většinou nezabývají ničením cizích věcí). Ale jakmile to je dostupný za takhle nízkou částku, tak si to může koupit kdejakej rozmazlenej fracek ... Jestli se to opravdu začne používat, tak se akorát všude budou muset instalovat příslušný ochrany (a ne zadara).
Koukám, že všude (i u "konkurence") bylo přejato "Oculus Rift používá nějakou technologii".
Nebylo by možné zjistit a napsat o co se jedná? Zda jde o něco podstatnýho, nebo to je zase nějaká blbost jako patent na posunutí touchpadu o pár cm do strany.
@Kotty
Právě, že vzníká (stáhne svůj souhlas se zveřejněním). Je to už chvíli zpět, kdy jsem o tom četl článek v Lidových Novinách, kde to bylo řešeno.
Ačkoliv jsem tento článek nepřečetl celý (musím pryč), tak mě již před nějakou dobou zaujalo to, že některé užitečné věci se mohou stát naprosto nepoužitelné.
Příkladem budiž registr dlužníků, který bankám a jiným institucím mohl říct naprosto jasně kdo platí a kdo na dluhy kašle a nesplácí je. Ve chvíli kdy se kdokoliv může z daného registru nechat odstranit (aniž by přestal být dlužníkem) se tento registr stává nepoužitelným. Což donutí všechny, kteří půjčují zpřísnit posuzování půjček, celý proces to prodlouží a náklady navíc budou samozřejmě započteny do úroků/poplatků.
Nejsem součástí žádné instituce půjčující peníze, ani nemám půjčeno, ... ale zrovna tento registr jsem považoval za věc, která pomůže všem proti lidem, kteří dluží, půjčují si dál a jelikož nic nemají, tak ani s pomocí exektutora z nich nejde nic dostat.
Když už porovnávat, tak tohle řešení se rychlostí k SSD až tak moc neblíží (pokud se porovnává rychlost ve více situacích, včetně práce s menšími bloky dat a ne jen sekvenční čtení).
Zajímavý je jak všichni porovnávají SSD a HDD jako přímý konkurenty. Podle mě je spíš ideální rešení stavět SSD a HDD vedle sebe, než proti. Tj jak porovnávat terénní auto proti sporťáku - každý exceluje v něčem jiným.
Co je ekologickýho na vypínání wifiny (celkem běžná možnost - považuji to za standard a ne něco extra, natož "eko") a regulace výkonu (u mnoha routerů běžná věc a ve více než 6 krocích, příp. to umožňuje aspoň alternativní FW).
To mi připomíná různý "eko" funkce, který ze spotřeby celýho PC ušetří tak 1W, nebo "zelený" GK (podtaktovaný modely, který maj poměr spotřeba/výkon stejnej jako nižší a levnější verze). Dost často nekupuju "eko" výrobky jen z trucu, protože to jsou většinou jen sra**y co nic neušetřej a jen tahaj z lidí prachy navíc.
Když už "eko" fuknci, tak co třeba automatický vypínání/zapínání routeru? Stejně je člověk doma na netu většinou pár hodin denně, ale 99% routerů běží 24/7 - kdyby routery např. startovaly automaticky po zapnutí PC atp, to by bylo aspoň trochu "eko".