Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test herních PC: SCALEO Xi 2521

18.12.2007, Jan Vítek, recenze
Test herních PC: SCALEO Xi 2521
Pátým účastníkem testu je Fujitsu Siemens SCALEO Xi 2521. Využívá vlastní skříň, procesor Intel Core 2 Quad, 2 GB RAM, kartu NVIDIA GeForce 8800 GTS 320 MB a dva 360GB pevné disky Seagate. Oproti ostatním nevyužívá čipset Intel P35, ale NVIDIA nForce 650i SLI.
Kapitoly článku:
  1. Test herních PC: SCALEO Xi 2521
  2. Pohled dovnitř sestavy
  3. Aplikační testy, závěr
Dosud testované sestavy:

Sestava dorazila v objemné krabici s šedo-zeleným potiskem, v níž je skříň umístěna ve dvou polystyrénových blocích a pod sebou má další krabici s veškerým příslušenstvím. Balení je tedy kvalitní a díky tomu vše dorazilo bez škrábnutí. Pouze, jak jsem později zjistil, ze základní desky i přes kovovou pojistku vypadl datový SATA konektor jednoho z disků. Následuje tabulka s výčtem komponent:

SestavaSCALEO Xi 2521
Operační systémMS Windows Vista Home Premium CZ OEM
Počítačová skříňFujitsu Siemens MidiTower ATX
Základní deskaFujitsu Siemens MS-7350VP (orig. výrobce MSI)
ProcesorIntel Core 2 Quad Q6600 (2,4 GHz)
Chladič procesoru-
Operační paměti2x Hynix 1024 MB DDR2 667 MHz 5-5-5-12
Grafická kartaNVIDIA GeForce 8800 GTS 320 MB
Pevný disk2x 360 GB Seagate Barracuda 7200.10 SATA 300
Zvuková kartaCreative X-Fi
Optická mechanikaLG GSA-H30N (16×16 DVD±R, 8×8 DL, 12× RAM, SATA)
LG GDRH20N (DVD 16x, CD 52x, SATA)
Napájecí zdrojFortron FSP500-60GLN - 500W
Příslušenství - HWČtečka pam. karet 11 v 1, bezdrátová klávesnice a myš Fujitsu Siemens + nabíječka baterií, Wi-Fi adaptér SiS163u
CENA29.990 ,- Kč včetně DPH

Na této sestavě vás ze začátku asi nejvíce zaujme její hmotnost. Skříň totiž není žádný drobeček, což dokazuje svou výškou danou velkolepým prostorem nad zdrojem i pozicemi pro mechaniky, jenž však nemá žádný zřejmý účel, jak uvidíme i z fotografií interiéru. Situaci pak dokresluje použitý 1mm SECC plech, kvůli němuž sestava získává na hmotnosti, takže se s ní poměrně těžko manipuluje. Na druhou stranu však od takto dimenzované skříně můžeme očekávat, že toho hodně snese, nebude náchylná k rezonování, její plechy se nebudou kroutit a vůbec bude důstojným úložištěm pro své komponenty.



Barva této skříně je tmavě šedá až namodralá a povrch je drsný a matný, čímž se dobře zabraňuje zvýraznění otisků prstů a jiných nečistot. Přední panel skříně je stvořen z masivního 2,4mm tlustého plechu a opravdu to má zapotřebí. Je totiž odnímatelný tím způsobem, že pouze použijete větší fyzickou sílu a od zbytku skříně jej odtrhnete a zpátky se nacvakává s použitím kovových trnů. Pokud by byl panel tenký, pak by hrozilo, že se jeho úzké přepážky mezi jednotlivými 5,25" pozicemi poškodí. Ty zde vidíme celkem tři - vrchní zůstává neobsazena a v dalších dvou jsou umístěny dvě mechaniky - DVD čtečka a DVD vypalovačka. Zda je vedle vypalovačky v sestavě nutná i čtecí mechanika, to ponechám na vašem zvážení.






Dvojice externích 3,5" šachet je zaplněna dvěma moduly. Jedním z nich je integrovaná čtečka karet 11 v 1, jež obsahuje rovněž jeden USB 2.0 port (jediný na přední straně skříně). Druhý modul má konektory pro sluchátka, mikrofon a jeden IEEE1394 FireWire. Vidíme zde však ještě kontrolní LED WLAN LINK. Počítač má totiž v sobě zabudovaný Wi-Fi adaptér (SiS163u), takže je připraven k připojení na vaši domácí Wi-Fi b/g síť. A dole je již jen tlačítko Power podsvícené modrou LED; Reset zde nenajdeme, i když při prošťourávání třech spodních otvorů jsem narazil na titěrné tlačítko, jenže to pouze zapíná a vypíná další tři modré LED pro každý otvor.



Z levé strany skříně narazíme na dva průduchy. Jeden je u spodku skříně a díky němu by se měly lépe chladit přídavné karty, tedy především grafická karta. Druhý má tvar čtverce a je na něj viditelně připlácnutý tunel vedoucí od chladiče procesoru. Jinak zde nejsou vidět žádné šroubky, jež by skříň přidržovaly.



Druhá bočnice na pravé straně obsahuje již jen spodní průduch, jenž je zde však zbytečný, protože za ním je pouze tray základní desky. A ani zde nevidíme žádné montážní šroubky.



Na zadní straně máme zcela nahoře licenční štítek operačního systému Microsoft Windows Vista a zde je také vidět, jak velký prostor zůstává nahoře nevyužitý. Zdroj vypadá klasicky se svým konektorem pro Eurokabel a vypínačem. Odvětrávání teplého vzduchu ze skříně společně s ním zajišťuje 80mm ventilátor, nad nímž by bylo ještě místo pro jeden, avšak jsou zde připraveny již pouze průduchy. Ventilátor také zcela správně není až u zdroje, a tak se s ním nebude 'hádat' o vzduch.



Zadní I/O štítek základní desky zrovna moc konektory neoplývá. Jsou zde dva PS/2 pro klávesnici a myš, dále IEEE1394 FireWire, 2x S/PDIF out, pouze čtyři USB 2.0 konektory, RJ-45 konektor Ethernetu a pět audio konektorů. Místa je zde však dost, takže by se sem pohodlně vešly i další konektory. Osobně mi chybí ještě alespoň dva USB 2.0, protože toto rozhraní má dnes kdejaká periferie a také by se hodil alespoň jeden eSATA konektor. Mezi kartami vidíme zadní část grafické karty NVIDIA GeForce 8800 GTS 320 MB, která vypadá, jako by zabírala čtyři sloty. Vezme si ale samozřejmě dva; nad ní a pod ní jsou již jen záslepky s otvory. A nakonec zcela dole je přítomna zvuková karta Creative X-Fi.


Příslušenství


V krabici s příslušenstvím najdeme set bezdrátové klávesnice a myši. Klávesnice má stříbrné tělo a černé, nízkozdvihové klávesy s bílými potisky. Klávesy svým tvarem i stiskem připomínají notebookové, takže kdo je na psaní na notebooku zvyklý, bude zde jako doma. Zde mi osobně nejvíce vyhovovalo rozložení kláves, protože dvouřádkový enter a dlouhý backspace, to je moje. Někomu však může vadit krátký levý shift. Nahoře pak má klávesnice v černém pruhu umístěna multimediální tlačítka, o jejíchž funkcích vypovídají piktogramy.


- klikněte pro zvětšení -

Set by nebyl úplný bez USB rádiového přijímače (2,4 GHz), sadou dobíjejících baterií, nabíječky do USB a myši s pěti tlačítky. Ta je svým tvarem vhodná pro praváky, takže leváci mají smůlu a musí si pořídit vlastní, nebo se holt musí přizpůsobit.



Následuje sada brožur, manuálů a především doprovodných CD, kde figuruje například vypalovací software Nero Burning ROM Essentials 7 a Microsoft Works 8.5.



A nakonec zde máme redukci DVI - D-Sub, kabel pro TV-Out grafické karty a černý napájecí Eurokabel.