Seznam kapitol
Asus inovoval svou nabídku mini PC o nejnovější model NUC 16 Pro. Tato novinka dostala procesory Intel Core Ultra Series 3 (Panther Lake). Přesvědčí nás o svých kvalitách?
Další kapitola se podívá na herní testy. Hlavní roli tak bude hrát GPU Intel Arc B390 s 12 jádry Xe3 a 1536 ALU. Tento grafický čip běží maximálně při frekvenci 2500 MHz. Měl by dosahovat výkonu cca 7,7 TFLOPS v FP32 (pro srovnání, desktopová GeForce RTX 3050 má 9,1 TFLOPS).
Ještě jedno upozornění před testy 3DMarku. U této recenze jsem přešel na přesnější způsob měření spotřeby v 3DMarku, a tak předchozí výsledky nebyly kompatibilní s novými. Proto jsou dříve testované procesory bez hodnot (Ryzen 7 8845HS byl přetestován). U her se metodika neměnila.
3DMark Time Spy
Prvním herním testem je 3DMark, konktérně jeho benchmark Time Spy.
Tohle je hodně slušný výsledek na integrované GPU. 3DMark zde odhadl snímkovací frekvenci v Battlefieldu V při 1440p Ultra na více než 70 fps, což nevypadá vůbec zle. V samotném 3DMarku byly snímkovací frekvence 44,78 a 40,46 fps.
S výkonem 6968 bodů je na tom Arc B390 dost dobře a výrazně překonává něco málo přes 3000 bodů u 4jádrové varianty téhož GPU v jiných čipech Panther Lake nebo Adreno X2-90 ve Snapdragonu X2-90 v novém Snapdragonu X2 Elite se 4 tisíci. Podle databáze 3DMarku toto překonává i desktopovou GeForce RTX 3050 s cca 6,2 tisíc bodů, ale je to pod mobilní GeForce RTX 4050 Laptop s 8,2 tisíc bodů.
| Total Score | CPU Score | GPU Score | CPU spotřeba (včetně načítání) | Total Score na watt | |
| Intel Core Ultra X7 358H | 7555 | 14477 | 6968 | 40,5 W | 186,5 |
| Intel Core Ultra X7 358H (45W) | 7247 | 12931 | 6726 | 39 W | 185,8 |
| Qualcomm Snapdragon X2E-94-100 | 4522 | 12516 | 4064 | - | - |
| Intel Core Ultra 9 386H | 3435 | 12056 | 3051 | - | - |
| AMD Ryzen 7 8845HS | 3152 | 8244 | 2843 | 44,5 W | 70,8 |
Panther Lake umí dodat herní výkon dost efektivně. Asus např. tvrdí, že cluster 6 GPU jader bere 15 W, takže celková spotřeba GPU má činit 30 W a přesně to jsem i naměřil. Průměrná spotřeba GPU (bez načítacích scén 3DMarku) byla právě 30 W. Celé CPU se pak v průměru pohybuje někde okolo 40 W včetně načítacích scén, zhruba 45 W v zátěži a jen málokdy se podívá nad 50 W.
3DMark Night Raid
Dalším testem je Night Raid, který obsahuje část pro test CPU i GPU.
Tady to nový Panther Lake nevyhrál kvůli CPU části, kde ho porazil 18jádrový Snapdragon. Vyhrál to ale v oblasti GPU, kde získal 72,8 tisíc bodů. Pro zajímavost, 4jádrová verze měla jen 38,5 tisíc. V tomto testu je Arc B390 lehce za desktopovou GeForce RTX 3050 se 74,8 tisíc bodů.
| Total Score | CPU Score | GPU Score | CPU spotřeba (včetně načítání) | Total Score na watt | |
| Qualcomm Snapdragon X2E-94-100 | 50569 | 22236 | 65238 | - | - |
| Intel Core Ultra X7 358H | 48384 | 16672 | 72831 | 42,5 W | 1138 |
| Intel Core Ultra X7 358H (45W) | 46283 | 16208 | 68818 | 40 W | 1157 |
| Intel Core Ultra 9 386H | 29904 | 13236 | 38450 | - | - |
| AMD Ryzen 7 8845HS | 27888 | 15158 | 32741 | 47 W | 593 |
V průměru mělo celé CPU včetně GPU 42,5 W (zahrnovalo i načítací scény), v zátěži pak byla spotřeba okolo 46 W. Uvážíme-li, že stejného výkonu dosahuje GeForce RTX 3050, která má 70-130W TDP dle verze, a to je jen GPU bez CPU, jde o hodně pěkný výsledek. Nastavením MTP na 45W ztrácí procesor asi 4% výkonu proti 80W nastavení (jak je vidět, herní spotřeba se snížením MTP v podstatě nemění, ta totiž s vyššími limity těchto stropů nedokáže ani dosáhnout).
3DMark Solar Bay (ray-tracing)
Dalším testem bude ray-tracing. Opětovně využijeme 3DMark, tentokrát jeho test Solar Bay.
Prozatím jde o nejvýkonnější GPU, které jsme v noteboocích a NUC testovali. Proti 4jádrové verzi nabídne zhruba 2,2krát vyšší výkon. Překonává i Adreno X2-90.
Jak je vidět, zatímco základní verze Intel Graphics se zde pohybovala někde okolo 44-50 fps, 12jádrová varianta je na 95-110 fps, což je velmi hezké číslo.
| Total Score | CPU spotřeba | Total Score na watt | |
| Intel Core Ultra X7 358H | 27249 | 44,5 W | 612 |
| Intel Core Ultra X7 358H (45W) | 26680 | 42 W | 635 |
| Qualcomm Snapdragon X2E-94-100 | 24985 | - | - |
| Intel Core Ultra 9 386H | 12448 | - | - |
| AMD Ryzen 7 8845HS | 11837 | 52,5 W | 225 |
Vysoký výkon je k dispozici za poměrně příznivé spotřeby. Celé CPU mělo při výpočtu spotřebu zhruba 44 W, z toho si GPU vzalo 31 W.
3DMark Steel Nomad
Pokračujeme testem Steel Nomad v 3DMarku. Zatímco plná verze testuje 4K rozlišení při plných detailech, Light verze se spokojí s 1440p a nižšími detaily.
Opět nás Intel potěšil solidním výkonem. I ve 4K rozlišení to už není prezentace, ale začíná se to pomaličku blížit snímkovací frekvenci filmů. Na plynulost stále ještě dost chybí a na hraní to není, ukazuje to ale sílu tohoto integrovaného GPU. V Light verzi se už blížíme 45 fps, což je pěkné.
| Score (4K) | Score (Light) | Spotřeba (CPU 4K) | Spotřeba (CPU Light) | Score (4K) na watt | Score (Light) na watt | |
| Intel Core Ultra X7 358H | 1622 | 6012 | 40,5 W | 39 W | 40,0 | 154,2 |
| Intel Core Ultra X7 358H (45W) | 1571 | 5902 | 38,5 W | 37,5 W | 40,8 | 157,4 |
| Qualcomm Snapdragon X2E-94-100 | 1257 | 5450 | - | - | - | - |
| Intel Core Ultra 9 386H | 631 | 2546 | - | - | - | - |
| AMD Ryzen 7 8845HS | 421 | 2735 | 42 W | 51,5 W | 10,0 | 53,1 |
Výsledky se docela opakují, opět tu máme v herní zátěži spotřebu okolo 40 W. Snížení MTP mírně zvýší efektivitu, rozdíl to ale není výrazný.
Final Fantasy XV Windows Edition Benchmark
Budeme se věnovat i několika hrám s vestavěnými benchmarky, ať nepoužíváme jen 3DMark. Prvním je Final Fantasy XV Windows Edition Benchmark, který byl otestován v rozlišení Full HD na detaily High.
Opětovně tu vidíme slušný herní výkon na integrované GPU. Přes 5400 bodů není vůbec zlé a hodnocení “Fairly High” zní už docela povzbudivě.
| Total Score | CPU spotřeba (Průměr) | CPU spotřeba (MAX) | Total Score na watt | |
| Intel Core Ultra X7 358H | 5412 | 44,5 W | 49 W | 121,6 |
| Intel Core Ultra X7 358H (45W) | 5258 | 42,5 W | 45 W | 123,7 |
| Qualcomm Snapdragon X2E-94-100 | 3441 | 35,5 W | 45 W | 96,9 |
| Intel Core Ultra 9 386H | 2608 | 28,5 W | 35 W | 91,5 |
| AMD Ryzen 7 8845HS | 2386 | 52 W | 62 W | 45,9 |
Spotřeba se pohybuje okolo 45 W pro CPU, celý počítač si pak při hraní bere ze sítě obvykle okolo 65-76 W. Pokud jde o teploty, CPU má v průměru 71 °C ve středním režimu chlazení (obvykle mezi 68-82 °C), GPU je v průměru na 69 °C (68 až 70 °C). GPU si většinou vzalo okolo 24 W.
Shadow of the Tomb Raider
Další hrou je Shadow of the Tomb Raider. Opětovně jsme se podívali na rozlišení Full HD (1920×1080 pixelů) a kvalita detailů byla stanovena na Highest.
I v této hře nabídne Arc B390 dobrý výkon a průměrná snímkovací frekvence se dostává na 65 fps. Na nejnižších detailech byste se mohli pohybovat i nad 100 fps (naměřil jsem 102 fps na Lowest).
| Total Score | CPU spotřeba (Průměr) | CPU spotřeba (MAX) | Total Score na watt | |
| Intel Core Ultra X7 358H | 10149 | 45 W | 49,5 W | 225,5 |
| Intel Core Ultra X7 358H (45W) | 9823 | 42 W | 45,5 W | 233,9 |
| Qualcomm Snapdragon X2E-94-100 | 7780 | 38,5 W | 45,5 W | 202,1 |
| Intel Core Ultra 9 386H | 5599 | 31,5 W | 42,5 W | 177,7 |
| AMD Ryzen 7 8845HS | 5073 | 44 W | 59 W | 115,3 |
Opětovně tu máme velmi pěkné výsledky spotřeby s cca 45 W ze strany CPU (v průměru). Zatím jde o herně nejefektivnější CPU a GPU.
Black Myth: Wukong
Neopomeneme ani velmi moderní herní titul, Black Myth: Wukong. Ten už grafickému čipu hodně zatopí a bez FSR si většinou integrovaná GPU ani neškrtnou (a potíže mají i s ním). Super Resolution (SR) bylo zapnuto na kvalitu 60.
Bez Frame Generation jsem dosahoval v průměru 23 fps, přičemž šlo o rozsah 17-29 fps. S Frame Generation jsem se dostal na už docela hratelných 41 fps (v rozsahu 30-49 fps). Pokud jde o 4K, tam vám Arc B390 stačit nebude. Se zapnutým FG a nastavením SR na nižších 30 pro vyšší výkon bylo výsledkem 32 fps, což asi většině lidí nebude dostačovat.
| Průměrné FSP | CPU spotřeba (Průměr) | CPU spotřeba (MAX) | FPS na watt | Teplota CPU (AVG/MAX) | |
| Intel Core Ultra X7 358H | 41 | 43 W | 46 W | 0,95 fps/W | 72/82 °C |
| Intel Core Ultra X7 358H (45W) | 39 | 42,5 W | 44,5 W | 0,92 fps/W | 74/86 °C |
| Qualcomm Snapdragon X2E-94-100 | 35 | 37,5 W | 40,5 W | 0,93 fps/W | 72/80 °C |
| Intel Core Ultra 9 386H | 20 | 30,5 W | 37,5 W | 0,66 fps/W | - |
| AMD Ryzen 7 8845HS | 21 | 50,5 W | 53 W | 0,42 fps/W | 89/94 °C |
Spotřeba se nadále drží někde mezi 40-45 W při hraní.