Galerie 10
nVidia GeForce 6200 s TurboCache
Článek Grafiky a hry GeForce GeForce 6 (NV40)

nVidia GeForce 6200 s TurboCache

Zdeněk Kabát

Zdeněk Kabát

15

Seznam kapitol

1. nVidia GeForce 6200 s TurboCache 2. TurboCache detailně 3. Hlouběji do pipeline a závěr

S menším zpožděním bychom Vám rádi trochu přiblížili novinku, se kterou přišla nedávno nVidia, a to technologii TurboCache. Je implementována v grafických kartách GeForce 6200 a zajišťuje, podobně jako ATi HyperMemory, sdílení systémové paměti přes rychlou sběrnici PCI Express. Chcete znát detaily?

Reklama

Jak jistě víte, nVidia představila svoji low-endovou novinku označenou jako GeForce 6200 již před dvěma měsíci (viz naše

preview

). V tu chvíli působila jako lepší protiváha čipu Radeon X300, kterým ATi vyplnilo svou mezeru v levném segmentu grafického trhu. O něco později představilo ATi nový čipset

Radeon Xpress 200

s technologií HyperMemory a integrovaným grafickým jádrem X300, což nyní nVidia dohání. Konkrétním krokem se stalo uvedení technologie TurboCache pro GeForce 6200.

nVidia GeForce 6200 s TurboCache



Obr. 1 - Logo čipu a technologie TurboCache

Není GeForce 6200 jako GeForce 6200

GeForce 6200 představená v říjnu loňského roku byla sice prezentována jako novinka, ale v podstatě jen připravila půdu pro příchod GeForce 6200 TurboCache. Původně se totiž jednalo o grafický čip s jádrem NV43, které, jak víte, je základem o kategorii lepší GeForce 6600. nVidia jádru NV43 deaktivovala polovinu pipelines (čtyři z osmi) a vypnula kompresní algoritmy.

nVidia GeForce 6200 s TurboCache



Obr. 2 - Grafická karta GeForce 6200 s TurboCache / 16MB
Grafická karta je pasivně chlazená a jak vidíte, obsahuje jen jeden paměťový čip (BGA).
Klikněte pro zvětšení

Tyto dva aspekty sice způsobily propad výkonu, ale ve svém segmentu GeForce 6200 excelovala. Kromě 4 pixel pipelines obsahovala 3 vertex pipelines a 4 ROP jednotky, zůstala i podpora Shader Modelu 3.0. Navíc šla karta skvěle přetaktovat a překvapení bylo na světě... Bohužel jen teoreticky, protože pokud vím, žádné české médium, natož uživatel, se k GeForce 6200 "NV43" nikdy nedostal.

Ovšem kdyby nVidia stavěla celý svůj low-end, jehož odbyt v sestavách je poměrně výrazný, na mainstreamovém, poměrně velkém čipu NV43, bylo by to finančně dosti nevýhodné. Nyní ale přichází

skutečná

GeForce 6200, která navíc disponuje technologií TurboCache.

Jádro NV44 pro low-end

Nová GeForce 6200 "NV44" s TurboCache je samozřejmě postavená na architektuře rodiny GeForce 6 a v základě se příliš neliší od NV43. Čip je vyráběn 0,11mikronovým procesem TSMC a je určen pro sběrnici PCI Express. První velkou změnou je zmenšení čipu - nVidii v low-endu stačí vyrábět GPU se 4 pixel pipelines, a tak ušetří nějaký ten milimetr čtvereční křemíku. Další parametry jsou stejné, jako jsme již mohli vidět - 3 vertex shadery a 2 ROP.

Podívejme se na schéma NV44 blíže:

nVidia GeForce 6200 s TurboCache



Obr. 3 - Grafická pipeline GeForce 6200 s TurboCache
Klikněte pro zvětšení

Pixel shadery (součást každé pixel pipeline) zvládají provádět jak programovatelné pixel shader operace, tak nanášet textury (detaily naleznete v našem preview GeForce 6800). Pixel shadery jsou propojeny s dvojicí ROP jednotek pomocí fragmentového křížového řadiče, který podle vytížení ROP přiděluje "práci". Dvě jednotky pro rastrové operace zároveň znamenají schopnost zapsat v jednom cyklu nejvíce dva pixely do paměti, přestože pixel shadery dokáží dodat i čtyři.

Osekání výše popsané části taktéž způsobilo úbytek tranzistorů potřebných k výrobě čipu - v původní architektuře GeForce 6600 jsou totiž obsaženy 4 ROP jednotky (NV40 obsahuje dokonce 16 ROP). Kromě toho jsou odebrány obvody zodpovědné za barevnou kompresi, Z kompresi a OpenEXR blending a filtrování. Tyto kroky sníží výkon karty např. při anti-aliasingu, absence Z komprese pak ubírá na výkonu obecně.

Shrnuto a podtrženo, počet tranzistorů je u NV44 omezen z 222 milionů (GeForce 6800) na pouhých 75 milionů, což je výrazný pokles. Díky 110nm procesu klesla velikost čipu na 110 mm2 (opravdu je to náhoda), což je o 30% méně než v případě NV43. V podstatě to znamená i o 30% nižší výrobní náklady, což se pak společně s menší pamětí a jednodušším napájení výrazně projeví v ceně.

Zde je ještě kompletní tabulka specifikací:

nVidia GeForce 6200 s TurboCache

GeForce 6200

GeForce 6200 TurboCache

ATi Radeon X300

Grafické jádro

NV43

NV44

RV370

Výrobní proces

0,11 mikronu

0,11mikronu

0,11 mikronu

Počet tranzistorů

146 milionů

75 milionů

76 milionů

Frekvence jádra

300MHz

350MHz

325MHz

Frekvence paměti

250/275MHz (500/550MHz)

350MHz (700MHz DDR)

200MHz (400MHz DDR)

Paměťová sběrnice

64-/128-bit DDR

32-/64-bit*

128-bit DDR

Propustnost pamětí

cca 4 - 9,6 GB/s

10,4 / 13,6 GB/s

6,4 GB/s

Pixel fillrate

1,2 Gpixel/s

1,4 Gpixel/s

1,3 Gpixel/s

Počet pixel pipeline

4

4

4

Počet vertex pipeline

3

3

2

Podpora DirectX

9.0c

9.0c

9.0

Shader Model

3.0

3.0

2.0

Způsob FSAA

?

?

6x MultiSampling

Úspora šířky pásma

LMA III

LMA III

HyperZ III+

Barevná komprese

x

x

6:1

Z-komprese

x

x

4:1 (24:1 při 6x FSAA)

Optimalizace obrazu

IntelliSample 3.0

IntelliSample 3.0

SmoothVision 2.1

Tab. 1 - Specifikace obou GeForce 6200 a Radeonu X300
* - viz detaily na další straně

Frekvence GeForce 6200 TurboCache jsou vyšší než v případě starší verze, konkrétně 350/350MHz.

GeForce 6200 podporuje většinu technologií rodiny GeForce 6 jako jsou CineFX 3.0 a Shader Model 3.0, UltraShadow II (vymezení stínů jen v určité hloubce scény), IntelliSample 3.0 (stará se o anti-aliasing a anizotropní filtrování), nView (správa výstupu na více monitorů) nebo PureVideo (hardwarová akcelerace přehrávání videa). Nemá se tedy rozhodně za co stydět.

Ovšem nyní již k jádru věci - na další straně se dozvíte detaily o technologii TurboCache…


Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama