Seznam kapitol
Tato novinka od Asusu z profesionální řady notebooků ProArt s označením PX13 GoPro edition, je skutečně tím, co bych jako profesionální videomaker na cestách hledal. Je ale laptop bezchybný?
Klávesnice
Klávesnice je u notebooku jednoznačně skvělá. Klávesy s 1,7mm zdvihem mají příjemný a tichý zvuk a pohodlně se mačkají. Zkrátka na této klávesnici je radost psát a opravdu se mi hrozně líbí. Líbí se mi i stylové modré podsvícení, které je dalším z těch “GoPro prvků” u tohoto notebooku. Je rovnoměrné a velmi jasné. Klávesa F8 je pak speciálním GoPro tlačítkem, které vyvolá aplikaci GoPro Player. Ta slouží k přehrávání, úpravě a především k transformaci 360° záběru do běžného plochého videa. Mám k tomu však dvě věci.
Zaprvé moc nechápu, proč nebyla aplikace rovnou předinstalovaná, když už má své tlačítko a zadruhé je škoda, že klávesa nejde nějak jednoduše v nastavení přemapovat. I když vlastním kameru GoPro, mnohem raději bych tady měl jako kreativec jinou aplikaci - třeba DaVinci Resolve nebo jiný střihačský program. Uživatelé, kteří GoPro nemají a budou někdy notebook mít, by toto jistě ocenili. Dá se to nic méně změnit v BIOSu, případně pomocí aplikace PowerToys. To jsou však takové drobnosti, klávesnice jako taková je naprosto skvělá.
Touchpad
Touchpad je velký, má příjemný povrch, nijak se neviklá a zvuk při mačkání je plný. Zkráceně řečeno se nejená o žádný “levný touchpad”, ale navazuje přímo na skvělou klávesnici. Opět se mi skvěle používal. Mrzí mě, že Asus do tohoto notebooku nepřinesl funkci NumberPad, kterou ze svého ZenBooku znám a hojně ji využívám. Jde o funkci, kdy se vám touchpad promění v numerickou klávesnici, což se občas hodí a tato funkce mi zde chybí.
Touchpad má ale funkci Dial Pad. Ze starších notebooků řady Pro Art ho znáte spíše jako fyzický otočný ovladač, který se u tohoto modelu transformoval do dotykového kolečka na Touchpad. Princip fungování je ale obdobný. Jedná se o rychlé ovládání některých softwarových funkcí. V systému tím ovládáme hlasitost, jas, apod.. A v kreativních aplikacích, třeba v Photoshopu si na něj můžete přizpůsobit úpravy velikostí štětců, změnu používaných nástrojů při editu atd… Tato funkce se mi líbí a je hrozně návyková na používání. Věřím, že si ji oblíbíte také. Kdysi jsem měl možnost otestovat i fyzické kolečko, které mi přišlo na používání lepší, ale i na toto virtuální se dá zvyknout. Navíc, pokud byste ho právě nepotřebovali, můžete jej jednoduše vypnout tlačítkem na touchpadu. Má v sobě navíc šikovnou kontrolku, která indikuje, zda je aktivovaný, nebo ne.
Reproduktory
Věc, která mě na noťasu vážně štve, jsou reproduktory. Já plně chápu, že každý videomaker skoro vždy při tvorbě nasadí sluchátka, u kterých potěší nejnovější Bluetooth 5.4, to ovšem není důvod zde dát repráčky znějící jako plechovka. Můj ZenBook za půlku ceny zní mnohem lépe. Zde reproduktory nemají žádnou dynamiku. Chybí jim bassy a celkově znějí hrozně ploše. Navíc jsou umístěné zespodu konstrukce, což je u notebooků standardem, ale pokud se bavíme o tom, že má být notebook určený na cesty, pak by se přímo nabízelo dát repráčky na klávesnici, ať hrají přímo. Tohle mě u notebooku hodně zklamalo.
Webkamera
Webka je tady naprosto stejný případ, jako na dalších noteboocích. Na video call přes Teamsy bude FHD rozlišení stačit, ale rozhodně od ní nečekejte kvalitu. Označil bych ji za průměrnou. Můžeme si ale položit otázku, zda notebook za takovou cenu nezasluhuje trochu víc, než průměrnou kameru jako u mnohem levnějších kousků. Zmíním ještě, že kamera má také vedle sebe infračervený snímač, takže notebook podporuje odemykání obličejem Windows Hello.