Grafiky a hry (strana 157 z 215)

AMD chystá nový low-end, čipy RV620 a RV635

AMD chystá nový low-end, čipy RV620 a RV635

Low-endové karty Radeon HD 2400 a HD 2600 budou inovovány. Nový čip RV620 nahradí stávající RV610 v Radeonu HD 2400 a RV635 pak nynější RV630 v Radeonu HD 2600. Oba nové čipy budou nově vyráběny 55nm procesem, 65nm technologie výroby se tak stane u low-endu AMD minulostí. Čipy bude vyrábět společnost TSMC a nově bude jejich frekvence činit 800 MHz. Další změny budou ve znamení technologických inovací, karty budou podporovat DirectX 10.1, Shader Model 4.1 a také přijde ke slovu nové rozhraní PCI-Express 2.0. Karty budou rovněž podporovat výstup přes DisplayPort. První vzorky se objeví v říjnu s tím, že masová výroba začne v průběhu ledna 2008. Karty budou i nadále využívat stejné PCB a rovněž budou k dispozici ve verzích Pro a XT. Značení zatím není jisté, předpokládá se Radeon HD 2650 a HD 2500. Zdroj: www.digitimes.com

10. 9. 2007 16:50
Ceny nových karet s čipy G92 a G98 zveřejněny

Ceny nových karet s čipy G92 a G98 zveřejněny

Co nevidět se na trhu objeví nové grafické karty společnosti NVIDIA. Dnes byly uveřejněny jejich ceny. NVIDIA G98, známá také jako D8M - Desktop 8 Mainstream, patří i přes svůj název do low-endu. Cena $59 odpovídá asi 1600Kč s DPH a měla by tak být levnější než nynější GeForce 8400 GS. Cenou má zatopit především konkurenci v podobě čipů RV610 a připravovaného RV620. Do mainstreamu pak poputuje čip NVIDIA G92, znám také jako D8P - Desktop 8 performance. Zatímco 256MB varianta bude stát $199 (cca 5500Kč s DPH), za 512MB verzi bude NVIDIA chtít $249 (cca 6500Kč s DPH). Budou použity 1ns čipy společností Qimonda nebo Hynix. V listopadu se dále představí nové chipsety MCP78 s podporou Hybrid SLI a chipsety C72 a C73 s podporou SLI využívajícího trojici grafických karet. AMD pochopitelně připravuje své odpovědi, čip RV670 proti G92 a chipset RD790 s podporou Triple a Quad CrossFire. Zdroj: www.vr-zone.com

10. 9. 2007 16:35
1
Reklama
NVIDIA G98 - také nebude high-end ?

NVIDIA G98 - také nebude high-end ?

Server VR-Zone zjistil několik dalších podrobností o nových grafických kartách s čipem G98. Má jednat o low-end, tentokrát v podání 64bitové paměťové sběrnice, 256 MB pamětí GDDR2 s latencí 2,5 ns a 800MHz jádra. Nahradit má GeForce 8400 (G86), výkon má být někde mezi G86 a G84, zřejmě se stane soupeřem pro konkurenční RV620 (také se 64bitovými paměťmi). Zároveň se podařilo vyštrachat informace o GeForce 8700 (možná název G92). Její PCB (verze P393) bude dlouhé stejně jako u 8800 GTS, ale zabere pouze jeden slot. 1ns paměťových GDDR3 čipů bude osm v konfiguraci 16Mx32. Potvrzeny jsou DVI a HDTV výstupy a podpora HDCP, Display Port asi nebude (NVIDIA zřejmě nechce dělat v kabeláži ještě větší zmatek). Vše se tedy pomalu vyjasňuje, ale po ohlášeném high-endu, který pokoří i GeForce 8800 GTX/Ultra (s menší spotřebou), se nějak slehla zem. Zdroj: VR-Zone

Pavel Boček
9. 9. 2007 18:00
Asus EAH2900XT AquaTank/G/HTVDI/512M: až o 10°C nižší teploty GPU

Asus EAH2900XT AquaTank/G/HTVDI/512M: až o 10°C nižší teploty GPU

Společnost Asus přichází na trh s novou grafickou kartou EAH2900XT AquaTank/G/HTVDI/512M, která využívá nejnovější generaci vodního chlazení AquaTank. Samozřejmostí je také bohatá softwarová výbava zastoupena například několika zajímavými herními tituly. Nové chlazení AquaTank má silnější vodní trubice, které odvádějí více tepla. Dále je k dispozici větší zásobník chladící kapaliny. Automaticky přiváděný chladný vzduch pak dále umožňuje snížit teplotu GPU až o 10°C ve srovnání s klasickým chlazením. V případě, že kapalina přestane protékat, hlásič průtoku samozřejmě uživatele upozorní. Kapalinu lze pak jednoduše doplnit odšroubováním zátky na boku zásobníku, pokročilá konstrukce zajišťuje, aby při tom nedošlo k úniku kapaliny. Technologie Asus GamerOSD dokáže nastavovat takty grafiky přímo na obrazovce v průběhu hry, tedy v reálném čase. Bohatá softwarová výbava zahrnuje hry STALKER: Shadow of Chernobyl, Race the WTCC a dále poukázku na balík jednoúrovňových her Half

6. 9. 2007 13:35
1
Trh grafických karet opět zažívá vzestup

Trh grafických karet opět zažívá vzestup

Za poslední rok prodeje grafických karet spíše stagnovaly a výrazně klesala průměrná cena zakoupeného hardware. Mohl za to rovněž připravovaný příchod DX10 hardware, kdy zákazníci, kteří preferují vyšší grafický výkon, spíše vyčkávali, co se bude dít. Podle Jon Peddie Research počet prodaných grafických karet mírně vzrostl za poslední čtvrtletí z 20,49 milionu kusů na 21,1 milionů (Q1/06 - 22,2, Q2/06 - 19,7, Q3/06 - 21,69 a Q4/06 - 20,95 milionu). Výrazně však stoupla průměrná cena karet, zatímco v minulosti činila (opět od Q1/06) $264,78, $264,19, $228,32 a $213,59, pak na počátku roku 2007 to bylo pouze $172,16. Poslední čtvrtletí se blýsklo hodnotou $274,8. Uživatelé tedy opět začali kupovat dražší hardware. Uvedené ceny jsou koncové maloobchodní ceny, tedy včetně VAT (obdoba našeho DPH). NVIDIA již v dubnu představila DX10 mainstreamové a low-endové karty GeForce 8400, 8500 a 8600, AMD přišlo s Radeon HD 2400 a HD 2600 v květnu. Díky pozdějšímu uvedení Radeonů j

6. 9. 2007 12:35
AMD chystá útok na trh s profesionálními grafickými kartami

AMD chystá útok na trh s profesionálními grafickými kartami

AMD ve snaze zvýšit podíl i na dalších částech trhu oznámilo velké slevy profesionálních grafických karet FireGL. U modelu V3600, postaveném na čipu RV630 (256 MB pamětí DDR2 s frekvencí 1 GHz a šířkou pásma 128 bitů, teoretická propustnost 16 GB/s) se cena sníží na 299 amerických dolarů, což je sleva 50 dolarů. V5600 používá stejné jádro, ale PCB z modelu Radeon HD 2600 XT, paměti jsou tedy zaměněny za 512 MB GDDR4 (2,18 GHz, 35 GB/s); oproti V3600 stojí dvojnásobek. FireGL V7600 již používá jádro R630, které integruje 320 shader jednotek (o 200 více než u předchozích karet), spotřeba je na rozdíl od Radeonu HD 2900 XT příjemných 150 W. Paměti GDDR3 (frekvence 1,5 GHz) mají kapacitu 512 MB a již jsou 256bitové, díky čemuž se propustnost zvýšila na 51 GB/s, to vše při ceně 999 dolarů. Nejvyšší modely V8600 a V8650 budou zlevněny také o padesát dolarů. První jmenovaná s 1 GB pamětí GDDR4 na frekvenci 2 GHz (128 GB/s) již spotřebuje 225 Wattů, za cenu 1899 dolarů. V8650

Pavel Boček
6. 9. 2007 12:30
Sapphire také s duálním Radeonem HD 2600 XT

Sapphire také s duálním Radeonem HD 2600 XT

Stejně jako nedávno GeCube s Gemini 3, i Sapphire představil duální Radeon HD 2600 XT. Opět se jedná o kartu se čtyřmi DVI výstupy (jako již tradičně u AMD karet série 2000 stačí pouze připojit jednoduchou redukci na HDMI, neboť zvuk je též veden přes DVI), ovšem Sapphire vsadil na dva menší větráčky, na rozdíl od GeCube s jedním větším. Také ale mají co chladit – jádro je sice taktováno na 800 MHz, ale použity jsou již paměti DDR3 s frekvencí 1,6 GHz, znovu 128 bitové, které topí trochu více. Těch je shodně dohromady 512 MB či 1 GB. Podobně jako GeCube nespecifikoval Sapphire přesnou dostupnost a doporučená cena není též známa. Zdroj: Fudzilla

Pavel Boček
5. 9. 2007 00:05
1
Reklama
První duální Radeon HD 2600 XT brzy v obchodech

První duální Radeon HD 2600 XT brzy v obchodech

GeCube se již zřejmě chystá brzy uvést svůj Gemini 3, tedy kartu se dvěma jádry RV630 XT na jednom PCB, na světový trh. Obě jádra taktovaná na 800 MHz zde fungují v režimu CrossFire. Na každé jádro připadá 256 nebo 512 MB GDDR2 pamětí taktovaných na 1 GHz (šířka pásma je standardních 128 bitů pro každou sběrnici). Všechny další vymoženosti jako DirectX 10, shadery verze 4.0 a pověstné UVD samozřejmě nechybí. Karta díky tomu, že se vlastně jedná o dvě, obsahuje čtyři DVI výstupy (zde by možná byl namístě alespoň jeden, lépe dva HDMI). Přesné datum uvedení na trh známo není, ale již jsou oznámeny doporučené ceny (necelých 260 amerických dolarů za 512 MB verzi a 280 dolarů za 1GB), proto lze jejich dostupnost čekat v nejbližších týdnech. Zdroj: Fudzilla

Pavel Boček
4. 9. 2007 08:30
MSI Radeon HD 2600 Pro v AGP provedení

MSI Radeon HD 2600 Pro v AGP provedení

Září je tu, ale kromě bolístek ve formě konce prázdnin a dovolených nám tento měsíc přináší nové radosti. Mimo procesory AMD, postavené na architektuře K10 (ty jsou plánovány na 10. září), nastupují na trh i první Radeony HD 2400 a 2600 určené pro sběrnici AGP. Nikdo nechce zůstat pozadu, a tak výrobci začnou pomalu ale jistě chrlit další a další modely, podobně jako MSI svoji verzi Pro, nazvanou RX 2600PRO-T2D256Z/D2. Takt jádra zůstal na referenčních 600 MHz a ačkoliv to není mnoho, teplo je dvěma heatpipe odváděno na druhou stranu karty do pasivního chladiče, kde je vzduchu předáno efektivněji a k tomu toto řešení zabere pouze jeden slot. Pamětí DDR o frekvenci 800 MHz je na kartu připájeno 256 MB se šířkou pásma 128 bitů. Cena a přesná dostupnost ale není známá. Zdroj: Fudzilla

Pavel Boček
3. 9. 2007 09:45
4
Diamond Multimedia znovu začne vyrábět profesionální grafické karty

Diamond Multimedia znovu začne vyrábět profesionální grafické karty

Společnost Diamond Multimedia představí novou řadu profesionálních grafických karet VFX 2000, které budou nejen prvními profesionálními grafikami od Diamondu po několikaleté přestávce, ale také první profesionální grafické karty od AMD produkované jinou společností. Vlajkovou lodí se má stát Diamond VFX 2000, coby ekvivalent k ATI FireGL V8650 s 2 GB GDDR4 paměti na 2 GHz a jádrem ATI R600 s 320 unifikovanými shadery. Karta bude určena pro DCC (Digital Content Creating) a přijde s cenou 2799 USD. Zajímavostí je, že značka FireGL původně pochází od Diamondu, který ji používal pro karty s čipy 3Dlabs a IBM. Následně ji však v roce 2001 získala společnost ATI a s ní samozřejmě poté AMD. To pak povolilo firmě Sapphire, aby značku FireGL využila ve svých produktových řadách. Zdroj: X-bit labs, Hothardware

3. 9. 2007 00:45
ZOTAC s vlastním receptem proti AMD kartám s nativním HDMI

ZOTAC s vlastním receptem proti AMD kartám s nativním HDMI

Společnost AMD u svých grafických karet nabízí poměrně jednoduché řešení, jak používat HDMI. Stačí připojit redukci a je to. U některých (i integrovaných) karet je již HDMI i nativně. U NVIDIE je situace poněkud komplikovanější, neboť je potřeba kromě výstupu z DVI zapojit do redukce i zvukový výstup z S/PDIF. Pro někoho lepší cesta, když potřebuje pouze dva DVI výstupy, pro někoho ale otrava. Výrobce grafických karet, specializující se na NVIDII, společnost ZOTAC, si však zřejmě uvědomuje platnost rčení „v jednoduchosti je síla,“ a následuje tak AMD. Již žádný S/PDIF, pouze duální DVI (přes které jde zvuk) s redukcí na HDMI a samozřejmě výstup HDTV-Out. Řešení se zatím týká všech karet řady GeForce 8, kromě 8800, na kterých se však dle vyjádření společnosti pracuje. Zatím není známé, jak to bude s kartami založenými na čipech G92 a G98, ale doufejme, že ZOTAC se rčení bude držet a vydá karty rovnou s nativním HDMI. Zdroj: The Inquirer

Pavel Boček
31. 8. 2007 09:30
1
S3 připravuje DX10 grafické karty již na konec tohoto roku

S3 připravuje DX10 grafické karty již na konec tohoto roku

Společnost S3 se pokouší o další průnik na trh grafických karet. Po neúspěchu karet Chrome S25 a S27, které měly potenciál stát se úspěšnými (vcelku slušný výkon na low-end a mainstream, nízká spotřeba), se o to pokusí nové karty Chrome 460 a 430. Problémem starších karet S3 byly především dosti nevyladěné ovladače, takže doufejme, že společnost tento problém aspoň trochu vyřeší. Konkurence na trhu grafických karet nikdy neuškodí. Nyní se podívejme, co nám nové grafické karty podporující DirectX 10 vlastně nabídnou. Podle zdroje má být Chrome 460 mainstreamovým čipem podporujícím DirectX 10 a vyráběný 90nm procesem. Chrome 430 by sice měl patřit do low-endu, ale jeho výroba bude probíhat 65nm procesem a prý zde bude i podpora rozhraní DirectX 10.1. Stále však budou podporovat rozhraní PCI-Express 1.0 a nikoli jeho novější verzi 2.0. Vzhledem k předpokládanému výkonu karet je ale toto dnes široce používané rozhraní více než dostatečné. Frekvence grafického čipu by se měla

30. 8. 2007 00:10
Reklama
Sparkle GeForce 8600 GTS s 512 MB GDDR3

Sparkle GeForce 8600 GTS s 512 MB GDDR3

Sparkle přichází s grafickou kartou GeForce 8600 GTS vybavenou 512 MB pamětí GDDR3 (šířka pásma je 128 bitů). Tak pamětí je 1,8 GHz a jádra běží na 675 MHz. Typicky je na kartě 32 stream procesorů, frekvence shaderů je stanovena na 1450 MHz. Karta bude ve dvou verzích – SF-PX86GTS512D3-HP a SF-PX86GTS512D3-HM, přičemž rozdíl je pouze v podpoře HDMI přes adaptér u HM verze. Chladič je refereknční. Sparkle kartu 512 MB pamětí velmi vytahuje, ale pravdou je, že tolik paměti stejně výrazný efekt nepřinese. Zdroj: VR-Zone

Pavel Boček
28. 8. 2007 11:00
MSI pracuje na externím PCIe grafickém boxu

MSI pracuje na externím PCIe grafickém boxu

Laptopy mohou dnes již být vybavené velkokapacitním diskem a výkonným procesorem, stejně jako velkou operační pamětí. Když ale přijde na grafický výkon, zde jsou možnosti stále omezené. PCI SIG specifikovalo externí PCI Express připojitelné kabelem již v únoru, čehož se brzy chytla společnost ASUS se svou VG Station, ale ta dosud není na trhu. Nyní této možnosti využívá i MSI a na Games Convention 2007 v Lipsku předvedla vlastní verzi s názvem Luxium. Je o něco větší než VG Station, jinak ale používá také dvě grafické karty, přičemž osazena má být dvěma GeForce 8600 či Radeony HD 2600. Připojena je kabelem k ExpressCard. Bohužel to ale extrémní výkon nepřinese, neboť notebooky osazené dvěma GeForce 8600 se již dají také sehnat a k tomu NVIDIA brzy uvede i mobilní verzi GeForce 8800. Zdroj: The Inquirer

Pavel Boček
28. 8. 2007 09:00
MSI Twin Turbo: změna taktu tlačítkem Turbo se vrací, tentokrát na grafické karty

MSI Twin Turbo: změna taktu tlačítkem Turbo se vrací, tentokrát na grafické karty

Některé nové grafické karty společnosti MSI budou spadat pod řadu Twin Turbo, která přinese staré známé tlačítko Turbo, které jistě pamatují uživatelé počítačů počátku 90. let. Tentokrát však bude na grafických kartách a bude umožňovat změny taktů karet za pochodu. Takové grafické karty totiž budou obsahovat dva BIOSy a tlačítkem bude umožněno se přepínat mezi jejich různými nastaveními GPU, shaderů a pamětí. MSI NX8600GT Twin Turbo tak bude mít takty jádra 540 MHz (580 MHz), shader jednotky poběží na 1,45 GHz (1,508 GHz) a paměti na 1,4 GHz (1,6 GHz). Paměti budou mít kapacitu 256 MB a půjde o GDDR3 čipy na 128-bitové sběrnici. Dva BIOSy jsou také výhodou pro ty, kteří budou BIOS flashovat, v případě nezdařeného pokusu zbude ještě jeden náhradní. Zdroj: www.digitimes.com , www.digit-life.com

28. 8. 2007 00:10
4
Sparkle a pasivně chlazená série GeForce 8000

Sparkle a pasivně chlazená série GeForce 8000

Společnost Sparkle se rozhodla vytvořit grafické karty z řady GeForce 8000 s pasivním chlazením později, než ostatní výrobci, ale za to nyní vydala všechny karty naráz. V řadě tedy nalezneme karty 8400 GS, 8500 GT, 8600 GT a GTS, viz tabulka. Řada Modely Řada Modely SF-PX84GS128U2LP-HM Passive SF-PX85GT256U2-HM Passive SF-PX84GS128U2LP-HP Passive SF-PX85GT256U2-HP Passive SF-PX84GS256U2LP-HM Passive SF-PX85GT512U2-HM Passive 8400 GS SF-PX84GS256U2LP-HP Passive 8500 GT SF-PX85GT512U2-HP Passive SF-PX86GT256D3-HM Cool-pipe SF-PX86GTS256D3-HM Cool-pipe II 8600 GT SF-PX86GT256D3-HP Cool-pipe 8600 GTS SF-PX86GTS256D3-HP Cool-pipe II Sparkle nezveřejnil bližší informace, ale dle označení modelů je jasné, že karty budou mít buď klasický pasivní chladič nebo pasivní chladič s heatpipe. Také je patrné, že 8400 GS mají typicky 128 či 256 MB pamětí, karty 8500 256 či 512 MB a 8600 pouze 256 MB. Proč jsou vždy dva modely, není jisté, ale mohlo by se jednat o rozlišení karet používající

Pavel Boček
27. 8. 2007 08:45
Sapphire přidává ke kartám X1950 GT Ghost Recon Advanced Warfighter 2

Sapphire přidává ke kartám X1950 GT Ghost Recon Advanced Warfighter 2

Společnost Sapphire bude ke svým kartám založeným na GPU ATI X1950 GT dodávat i hru Ghost Recon Advanced Warfighter 2 od Ubisoftu. Můžete si vybrat mezi 256MB a 512MB verzí této karty, která podporuje technologii CrossFire, rozhraní HDCP a firemní ATI Avivo. Mezi výstupy karty patří dva duální DVI a TV out. Ve hře Ghost Recon Advanced Warfighter 2 se objevíte v kůži kapitána Scotta Mitchella ze speciálního útvaru US Army, jenž se bojuje u Mexických hranic, kde zuří občanská válka. Hra si vypůjčila některé situace z filmu Black Hawk Down, tedy především boj proti početní přesile. Pokud si tedy hodláte v blízké budoucnosti pořídit grafickou kartu se zaměřením na poměr cena/výkon, zde je možnost i s přidanou hodnotou. Zdroj: Sapphire

23. 8. 2007 01:15
Reklama
Nový výrobce grafických karet - Vvikoo

Nový výrobce grafických karet - Vvikoo

Na evropský trh vstoupil nový výrobce grafických karet, rovněž evropská společnost Vvikoo (dle loga to ale vypadá spíše na vaikoo). Firma se sídlem v Paříži má ve svém sortimentu karty GeForce řady 7000 (7200GT Turbo/GS/LE 128 a 256MB; 7300GT/LE 128 a 256 MB ) a 8000 (8500GT/GT Turbo/GT Max; 8600GT/GT Turbo/GT Max/GTS/GTS Max; 8800GTS Turbo/GTS Max/GTX/Ultra) a Radeony řady HD 2000 (2400PRO Turbo/XT Turbo/XT Turbo HDMI; 2600PRO Turbo/XT Turbo/XT Max; 2900XT/XT Max). Společnost nabízí v každé konkrétní řadě několik modelů od referenčních po přetaktované, přičemž ve většině příkladů je opuštěn referenční chladič a použit jiný (například u Radeonů 2600 a GF7300GT černý vějířovitý se silnějšími žebry, u GF 7300GT Turbo či 8500GT Turbo zase hliníkový vějířovitý Zalman a mnoho karet je též vyvedeno pasivně) . Více informací o kartách najdete na stránkách výrobce. Zdroj: Fudzilla

Pavel Boček
21. 8. 2007 18:00
Nové ovladače pro Intel G965 zrychlily hry až o 100 %

Nové ovladače pro Intel G965 zrychlily hry až o 100 %

Společnost Intel nedávno vydala nové ovladače 14.31 (WXP) pro svou integrovanou grafiku v čipové sadě Intel G965. Ty mají dle Nicka Knupffera (Intel Global Communications Manager) zrychlit běh her o 50 až 100 % díky tomu, že zapnou HW pixel a vertex shading operace, které musely být předtím počítany softwarově. Nové ovladače tak využijí osm grafických programovatelných 'micro-execution engine' (aplikovatelné právě na pixel a vertex shading), které běží na 667 MHz. Ovladače také umožňují přepínat mezi SW a HW počítáním zmíněných operací. Na svém blogu Knupffer nabízí videa z hraní Battlefield 2 a Far Cry (jsou také na YouTube). Právě u Far Cry se framerate prý znásobil 1,5 až 2x. Navíc budou nové ovladače podporovat i integrovanou grafiku v rodině čipových sad Bearlake a dočkají se i majitelé operačního systému Windows Vista. Zdroj: TG Daily

21. 8. 2007 12:00
9
Sparkle uvádí dvě PCI grafické karty

Sparkle uvádí dvě PCI grafické karty

Ne, opravdu to není vtip. Sparkle je první, kdo po dlouhých letech uvádí na trh nové grafické karty i pro sběrnici PCI. Bude se jednat o GeForce 7300 a 8500. První karta postavená na starší architektuře G73 bude mít jádro taktováno na 350 MHz a k tomu 256 či 512 MB 128bitových GDDR2 pamětí. Sparkle 8500 GT PCI naopak obsahuje nové jádro G86 (16 stream procesorů) s frekvencí 450 MHz, shadery budou taktovány na 900 MHz. Pamětí bude opět 256 – 512 MB GDDR2 se šířkou písma 128 bitů. I další starší počítače, které nemají ani PCIe ani AGP nebo různé ITX desky s PCI slotem, si tak mohou vychutnat DirectX 10. Zdroj: Fudzilla

Pavel Boček
20. 8. 2007 09:00
10
GeCube uvedl nové grafické karty V-Fin Series

GeCube uvedl nové grafické karty V-Fin Series

Inženýři společnosti GeCube přišli na trh s novým typem pasivního chlazení. Jak je u novinek obvyklé, i toto je prezentováno jako to nejlepší. Na reálné testy si samozřejmě musím počkat, tak se alespoň podívejme, co nové V-Fin Series karty přináší. Grafické karty mají pasivní chladič ve tvaru jakési obrácené useknuté pyramidy. To by spolu s Air-Vent bracketem mělo zajistit dobré proudění vzduchu a tím i účinné chlazení. Výsledkem tak bude nízká teplota grafického čipu a také nulová hlučnost pasivního řešení. Toto nové chlazení je dodáváno s kartami ATi Radeon HD 2400 a HD 2600. V-Fin HD 2400 je dokonce vybaven HDMI portem. Jak HD 2600, tak i HD 2400 disponují technologií Universal Video Decoder (UVD) s podporou 1080p/1080i rozlišení pro přehrávání BluRay a HD DVD titulů. Zdroj: www.cdrinfo.com, www.gecube.com

17. 8. 2007 00:20
1
PCIe 2.0 karty již v říjnu

PCIe 2.0 karty již v říjnu

Dle informací zveřejněných na fóru serveru OCWorkbench chystá NVIDIA uvést na trh karty GeForce 8600 a 8800 s rozhraním PCIe 2.0 již v říjnu. Prozatím toto nové rozhraní podporují pouze čipové sady Intel X38 a P35 v high-end variantách, NVIDIA však karty uvádí v říjnu hlavně proto, že přibližně ve stejné době přijde na trh i čipová sada RD790. Nová specifikace rozhraní zvýší datovou propustnost na dvojnásobek (ze 2,5 GT/s na 5 GT/s), tedy z 500 MB/s na 1 GB/s na linku, což znamená, že při použití 16 linek se propustnost zvedne na 16 GB/s. Nutno ovšem podotknout, že zvýšení výkonu u high-endových karet nemusí z počátku být extrémně znatelné, efekt se dostaví spíše u karet s menší lokální pamětí využívajících TurboCache nebo HyperMemory. Jelikož se také při spojení dvou a více grafických karet a několika pevných disků, případně dalších zařízení (síťové karty apod.), může stát PCI 2.0 brzo úzkým hrdlem, zveřejnilo konsorcium PCI-SIG již i specifikace příští verze, PCI

Pavel Boček
10. 8. 2007 15:00
1
Reklama
NVIDIA oznamuje rekordní tržby

NVIDIA oznamuje rekordní tržby

Společnost NVIDIA je momentálně na koni a jejím zástupcům určitě činí dobře oznamovat finanční výsledky. Nyní to je rekordní suma - 935,3 miliónů USD v tržbách za čtvrt roku, což je během jednoho čtvrtletí nárůst o 36 procent z 687,5 miliónů. Čistý příjem za druhé fiskální čtvrtletí tak činil 172,7 miliónů (podle GAAP - Generally Accepted Accounting Principles), jinak se udává 198,1 miliónů. NVIDIA tak stále drží většinu trhu s desktopovými kartami, přesněji tedy 65 procent (zpracováno firmou Mercury Research). Mezi kartami s podporou DirectX 9 to je 64 procent a karty DirectX 10 dokonce 75 procent, ale zde se není čemu divit. Nakonec mezi produkty pro notebooky si firma nárokuje 68procentní podíl. "Naše mainstreamové DirectX 10 GPU vstoupily na trh o několik měsíců dříve," řekl Jen-Hsun Huang, prezident a CEO NVIDIE. "Díky tomu jsme nabrali silné obrátky a to je reflektováno trhem." Prezident ještě dodal, že by jeho firma uvítala více výrobní kapacity, ale zatím si nechc

10. 8. 2007 12:00
NVIDIA Quadro Plex VCS Model S4

NVIDIA Quadro Plex VCS Model S4

NVIDIA po uvedení TESLY na trh nezahálí a již na stůl servíruje další nový kousek, tentokrát z rodiny Quadro Plex VCS (Visual Computer System). Model S4, jak se jmenuje, je zatím prvním, který lze namontovat do racku, přičemž jeho výška je pouze 1U; předchozí modely byly jen ve variantách tower. Obsahuje vždy po čtyřech Quadro FX 5600, což je již při zaplnění celého racku opravdu velký grafický výpočetní výkon; díky technologii CUDA se samozřejmě hodí i pro částečné nahrazení procesorů. Každá Quadro FX 5600 má k dispozici 1,5 GB vlastní paměti, což dává tedy celkem 6 GB, přičemž šířka paměťového pásma je 384 bitů. Karty používají grafické jádro NVIDIA G80. Prvních Quadro Plex VCS Model S4 se zřejmě dočkáme od partnerů jako PNY, Leadtek a ELSA, ovšem cena zatím specifikována nebyla. Model III (dvě Quadro FX 5500) se ale nyní prodává za 24 500 amerických dolarů, rozhodně to tedy nebude levná záležitost. Zdroj: Dailytech

Pavel Boček
9. 8. 2007 16:45
Reklama
Reklama