AMD za Q3/07: obrat vzrostl o 18%, nicméně společnost je stále ve ztrátě
Konkurenční společnost Intel hlásila za poslední čtvrtletí nárůst obratu o 43 %, tedy na hodnotu 10,1 miliardy dolarů. AMD za poslední čtvrtletí také navýšilo obrat a to o 18 % na celkových 1,632 miliardy dolarů. Přestože společnost opět vykázala velkou ztrátu, pozitivem je, že byla podstatně menší než v předchozích čtvrtletích. Provozní ztráta za Q3/07 činila 226 milionů dolarů, čistá ztráta pak $396 milionů. V prvním čtvrtletí tohoto roku však byla čistá ztráta dokonce $611 milionů a ve druhém pak $600 milionů. Za ztrátu může z velké části převzetí společnosti ATi. Na druhou stranu s uvedením nových Radeonů HD2000 se zvýšil obrat v oblasti grafických čipů o celých 29 % na výsledných $252 milionů. Tyto grafické karty jsou navíc nyní používány u notebooků a desktopů velkých firem jako Dell, HP, Lenovo a Toshiba. Zdroj: www.dailytech.com
Matrox po letech představuje nové grafické karty
Společnost Matrox po dlouhé době připravila zbrusu nové grafické karty. Vlastně, až tak zbrusu nové nejsou – Millennium P690 Plus LP, jak se jmenují, jsou vlastně jen omlazené P650, nově vyráběné 55nm výrobním postupem a s GDDR2 paměťmi. Budou určeny hlavně pro úsporný provoz dvou monitorů, mají totiž spotřebovat méně než 12 W, díky čemuž budou tedy pouze pasivně chlazeny. Karty P690 budou ve vícero verzích – pro PCIe x1 i PCIe x16, v druhém případě také v nízkoprofilové verzi, všechny tři se 128 MB pamětí, za cenu 199, resp. 249 amerických dolarů.. P690Plus pak nabídnou 256 MB za 299 dolarů. Nabízen bude i CAB-L60-4XAF kabel pro zapojení čtyř monitorů analogově (osm monitorů analogově u dvou karet, ovšem pouze čtyři digitálně) za sto dolarů. Zdroj: The Inquirer
NVIDIA specifikuje Triple-SLI
NVIDIA specifikovala požadavky na zapojení tří grafických karet v režimu SLI, které oficiálně nastoupí 12. listopadu. Budou potřeba čipové sady 680i SLI či 780a/790i SLI se třemi PCIe x16 sloty, ovšem použitelné budou pouze karty GeForce 8800 GTX a 8800 Ultra, jelikož mají dva SLI konektory. Nové GeForce 8800 GT mají také po jednom konektoru, Tripple-SLI tak nebude možné, případně jedině přes přemosťovací kartu. Přiložení obrázek popisuje vzájemná spojení všech karet. Kromě samotné ceny karet a napájení nebude zřejmě ani SLI můstek nic levného. Zdroj: VR-Zone
UMC dostalo od NVIDIE objednávky na výrobu čipů G92
Společnost United Microelectronics Corporation (UMC) dle serveru Digitimes dostala od NVIDIE objednávky na čipy G92, které má 65nm procesem produkovat továrna 12A, jež má dohromady vyrobit 5000 - 6000 waferů, tedy kolem 1 miliónu čipů. I přesto ale zůstává společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) hlavním partnerem firmy NVIDIA, která tak chce pouze spoluprací s UMC zvýšit výrobu. Zdroje také uvedly, že grafické čipy jsou v druhé polovině tohoto roku hlavními zdroji tržeb pro firmy jako UMC a TSMC. Tržby firmy UMC tak mají za září dosáhnout 307 miliónů USD, zatímco firma TSMC dosáhla přibližně trojnásobku. NVIDIA se tedy pořádně připravuje na příchod nových mainstreamových karet, jež plánuje na listopad. Zdroj: Digitimes, VR-Zone
WCG 2007: předveden kompletní AMD systém plný novinek
AMD na WCG (World Cyber Games) 2007 předvedlo počítač plný novinek. Sestával z desky s novou čipovou sadou RD790 od AMD (podporující PCI Epress 2.0), z Phenomu X4 a ze dvou RV670 karet v režimu CrossFire - vše složené v jeden systém. Systém nazvaný „Spider“ doplňovaly 2 GB paměti DDR2-1066. U procesoru se jednalo o vzorek Ageny FX, která dle TheInquirer fungovala na vzorek skvěle. Nebylo možné zkusit benchmarky, avšak 32bitový systém Windows Vista prý reagoval na všechny příkazy velmi rychle. Samotná čipová sada v lecčems překvapuje. Například lze maximální velikost příkonu grafických karet napájených přes sloty PCIe volit přímo v BIOSu a to ne po maximum 150 W, jak je ve specifikacích verze 2.0, ale rovnou až na 255 W. Obě grafické karty tak vlastně mohly být napájeny ze slotů, jen kvůli kompatibilitě byly vybaveny napájecími konektory. Karty nebylo možné detailněji zkoumat nějakým programem, údajně však byly vybaveny GDDR4 paměťmi a na dotek PCB v místě připojení grafi
AMD R680 - „dvoujádrový“ grafický čip?
Již více zdrojů potvrdilo, že AMD plánuje Radeon HD 2900X2X. Karta bude používat dvě jádra RV670, ale zřejmě ne v režimu CrossFire na jedné kartě jako od koncových výrobců, ale přímo dvě jádra v jednom pouzdře, tedy jakousi podobu dvoujádrových procesorů (poohlédneme-li od vlastní konstrukce grafických čipů s mnoha specializovanými jádry). AMD zřejmě tedy vstoupí do dějin i u grafických karet (podobně jako s prvním dvoujádrovým procesorem pro desktopy). Karta údajně bude mnohem rychlejší než dva Radeony HD2950, dokonce má 1,5x překonat dva Radeony HD 2900 XT zapojené v režimu CrossFire. I kdyby se nakonec jednalo o dva oddělené čipy, díky řešení přímo od AMD má být výkon vyšší než v případě X2 karet od koncových výrobců. Podle neoficiálních informací má dosáhnout hranice 20 000 bodů v 3D Marku 2006. Za zmínku také stojí to, že AMD dosud nezveřejnilo finální podobu CTM (které má být na rozdíl od NVIDIA CUDA mnohem výkonnější díky optimalizovanějšímu kódu) a ze specif
Leadtek představil nízkoprofilovou GeForce 8500 GT s nativním HDMI konektorem
Leadtek představil novou grafickou kartu s nativním HDMI konektorem - WinFast PX8500 GT TDH HDMI (Low Profile). Postavena je tedy na čipu G86 se šestnácti stream procesory a frekvencí 450 MHz. Pamětí GDDR2 Leadtek dal na kartu 256 MB o frekvenci 800 MHz a těží zde oproti GeForce 8400 ze 128bitové paměťové sběrnice. Karta je nízkoprofilová a nabízena bude jak s aktivním, tak s pasivním chladičem s jednou heatpipe (aktivně chlazená verze je zatím jen exkluzivně pro Japonsko). V krabici je přibalena i nízkoprofilová dvojitá záslepka pro HTPC, kam ji nízký herní výkon, pasivní chlazení a nativní HDMI předurčuje. Zdroj: ars technica
GeForce 8800 GT jde dobře taktovat, ale má možná problémy s přehříváním
Server The Inquirer přišel s tím, že nové grafické karty používající jádro G92 mají potíže s přehříváním. Karty totiž chladí jednoslotové chladiče, vycházející z dvouslotových chladičů na GeForce 8800 GTS a GTX. To zřejmě na čip běžící při frekvenci 600 MHz (frekvence se prý ještě může změnit na základě výkonu Radeonů HD 2950) nestačí. Z řad OEM výrobců tak prý zaznívá, že NVIDIA je požádala o urgentní navrácení karet k otestování. To může jejich uvedení, poté co bylo ohlášeno na dřívější dobu (zaznívá datum 29. tento měsíc), znovu posunout. Jak již bylo řečeno, jádro má 600 MHz, paměti pak 1,8 GHz. Podle neoficiálních zpráv výrobců pro NVIDII karta dosáhla výkonu 10769 bodů v 3D Marku 2006. Proslýchá se však, že jádro vyráběné 65nm technologií zdaleka není taktováno na maximum, to je údajně někde nad 700 MHz. Zcela jistě se tedy dočkáme nejrůznějších OC a Extreme verzí od výrobců, pokud se však vyřeší možné problémy chlazení. Zdroj: VR-Zone, The Inqui
Radeony HD 2950Pro připravovány na 19. listopad
Server Digitimes přinesl zprávu o tom, že jeho zdroje mezi výrobci grafických karet tvrdí, že čip Radeon HD 2950Pro je připravován k vypuštění na 19. listopad. AMD prý nedávno upozornilo své partnery, že začne posílat DVT (Design Verification Test) vzorky karet na začátku tohoto měsíce a první série 1,5 miliónů čipů RV670 začne být vyráběna počátkem listopadu. Radeon HD 2950Pro využije strukturu čipu R600 a bude podporovat DirectX 10.1, Shader Model 4.1, rozhraní PCI Express 2.0, UVD a technologii CrossFire. GPU bude dále mít zabudované rozhraní HDMI s HDCP a 320 stream procesorů. HD 2950Pro také má přijít ve dvou verzích - Gladiator a Revival. Gladiator využije 512 MB paměti GDDR4 na 2,4 GHz a sám bude pracovat na 825 MHz. Revival naproti tomu bude mít 256 nebo 512 MB pamětí GDDR3 na 1,8 GHz a jeho jádro poběží na 750 MHz. Společnost AMD na tyto zprávy nereagovala. Zdroj: Digitimes
Club 3D představuje první Radeon HD 2900 GT
Club 3D krátce po Radeonu HD 2900 PRO představuje kartu i ve verzi GT. Karta označená CGAX-G296 potvrzuje dříve popsané specifikace – 256bitová paměťová sběrnice, 256 MB pamětí GDDR3 (frekvence 1,6 GHz), 240 Stream procesorů a jádro taktované na 600 MHz. Karta používá stejný nový chladič jako verze PRO, ovšem ventilátor je stále tentýž jako u 2900 XT, ticho tedy nečekejte. Club 3D také vypracoval jakýsi graf srovnání výkonu, podle kterého je GT výkonnější než Radeon HD 2600 XT. Podle specifikací by měl být (díky dvojnásobku Stream procesorů), ale v jeho prospěch či neprospěch rozhodne spíše cena, výkonový rozdíl moc zásadní být nemá. Zdroj: Fudzilla
Asus EN8600GT TOP/HTDP/256M: až o 40% rychlejší než standardní GeForce 8600GT
Společnost Asus má ve zvyku nabízet k většině svých grafických karet i tzv. TOP verzi, která má oproti standardu výrazně zvýšené takty. Nejinak je tomu u nové grafické karty EN8600GT TOP/HTDP/256M. Ta má podle Asusu v 3DMarku 06 až 5889 bodů oproti 4185 bodům standardní verze. Díky utilitě SmartDoctor bude možné taktovat shader jednotky nezávisle na jádře, není tedy nutno v těchto případech flashovat BIOS. Samotné jádro běží na 600 MHz (standard 540 MHz), shadery se však dočkaly výraznějšího zrychlení z 1180 MHz rovnou na 1458 MHz. Nově jsou také použity 1ns GDDR3 paměti, Asus si tak mohl dovolit paměti nastavit až na 2016 MHz. Přitom v základní verzi mají tyto karty obvykle 1,4 GHz paměti. K dispozici je 256 MB přes 128-bitové rozhraní. ASUS GamerOSD pak umožňuje taktování přímo ve hrách. Zdroj: www.cdrinfo.com
První testy Radeonu HD 2900 PRO
Polský server PClab.pl jako první otestoval grafickou kartu Radeon HD 2900 PRO, konkrétně 512 MB model od HIS. Srovnání proběhlo jak s verzí XT, tak s kartami GeForce 8800 GTS 320 a 640 MB a 8600 GTS, na stroji vybaveném základní deskou Intel D975XBX, procesorem Core 2 Extreme 6800 a dvěma gigabajty paměti DDR2-800. Z testů vyplynulo to, co se čekalo. Kartu lze přetaktovat na úroveň verze XT, dokonce ještě více, čímž XT na základních taktech překonává. Jelikož Radeon HD 2900 XT téměř ve všech testech překonal GeForce 8800 GTS (v testech jiných serverů vítězství nebývá tak jednoznačné, ale Radeon HD tam přece jen vyhrává) a přetaktovaný PRO poráží i jej, stává se tak opravdu velmi zajímavou alternativou v porovnání s cenou. Zároveň se zdá, že verze PRO má skutečně mírně změněný chladič, přibyla na něm jedna heatpipe. Zdroj: PClab.pl
Toshiba vyvíjí SpursEngine - grafický čip založený na technologii Cell
Toshiba momentálně vyvíjí nový grafický čip SpursEngine, čímž tak využije technologii procesorů Cell/B.E., která byla stvořena kromě ní firmami Sony a IBM a slouží u konzole PlayStation 3 i v hi-end blade serverech. Tam však čip funguje jako CPU. Grafický čip SpursEngine tak má využít čtyři SPE (Synergistic Processing Element) jádra namísto plných osmi jader, která má čip Cell/B.E. Uplatní se zde také hardwarové dekódování a enkódování MPEG-2 a H.264. Prototyp pracuje na frekvenci 1,5 GHz, využívá paměti Rambus XDR DRAM a spotřebuje od 10 do 20 Wattů elektrické energie. Pro porovnání, procesor Cell/B.E. pracuje v PlayStation 3 na 3,2 GHz. Cell Broadband Engine Toshiba hodlá svou novinku prezentovat na konferenci CEATEC JAPAN 2007 prostřednictvím notebooku, kde se ukáže síla procesoru ve zpracování 3D obrazu. V budoucnu by se také mohl uplatnit ve spotřební elektronice (HD DVD apod). Zdroj: DailyTech
Club 3D HD 2900 PRO 512MB GDDR3
Společnost Club 3D se přidává k ostatním a představuje svou verzi Radeonu HD 2900 PRO. Po stránce specifikací není nic nového; pouze zopakuji referenční údaje – jádro R600 je nataktováno na 600 MHz, 512 MB GDDR3 pamětí se šířkou pásma 512 bitů pak na 1,6 GHz. Počet Stream procesorů zůstává stejný (320), stejně jako podpora DirectX 10 a Shader modelu verze 4.0. Stejný zůstal způsob převodu zvuku přes DVI do HDMI redukce, ani samotná karta nedoznala změn. Chlazení, ač je to téměř nepostřehnutelné, však ano. Vypadá referenčně, má však jednu heatpipe navíc a žebra vypadají hustěji. Těžko říct, zda je to počin Club 3D či přímo snaha AMD alespoň o snížení teplot, když už ventilátor karet řady 2900 tak hlučí. Zdroj: The Inquirer
ATI Radeon HD 2950Pro / HD 2950GT: nástupci ještě neprodávaných Radeonů HD 2900Pro se blíží
Přestože Radeon HD 2900Pro ani Radeon HD 2900GT se ještě ani pořádně nezačaly prodávat, už se mluví o jejich nástupcích, kteří se objeví velmi brzy a ukončí tak velmi krátké působení odlehčených verzí Radeonů HD 2900. Novinky založené na čipu RV670 se totiž objeví již na přelomu letošního a příštího roku. Čip RV670 má být podstatně úspornější než stávající R600 používaný v Radeonech HD 2900, proto je použit pouze jeden napájecí konektor. Otázkou je, nakolik budou mít pak karty rezervu v taktování a zda právě toto nebude limitovat možnosti ve zvyšování taktů. Zůstane 320 shaderů, které budou mít obě verze, jak Radeon HD 2950Pro (Revival), tak i Radeon HD 2950GT (Gladiator). Zdá se, že zde bude překvapivě označení GT u výkonnější verze. Radeon HD 2950Pro (Revival) bude mít 256 MB GDDR3 nebo 512 MB GDDR4 paměti, která poběží na frekvenci 1,8 GHz. Jádro má tikat na 750 MHz. Výkonnější Radeon HD 2950GT (Gladiator) už má mít jádro s frekvencí 825 MHz a 512 MB GDDR4 p
ATi Radeon HD 2900GT: připravuje AMD mainstreamovou bombu?
O nových Radeonech HD 2900Pro se již nějakou dobu mluví. Má se jednat pouze o trochu níže taktované Radeony HD 2900XT za nižší ceny, které by se měly pohybovat asi kolem 7000 Kč s DPH za 512MB verzi. Zatímco společnosti Sapphire či GeCube už ohlásily uvedení těchto Radeonů, objevily se také zmínky o Radeonech HD 2900GT. Bohužel specifikace zůstávají obestřeny stále rouškou tajemství. Z obrázku krabice je mírně patrné, že karty mají 256 MB GDDR3 paměti, takže se dá očekávat, že půjde o kartu výkonem situovanou pod Radeon HD 2900Pro. Přítomen je i HDMI port. PCB karty bude nejspíš identické se zbývajícími Radeon HD 2900, k dispozici budou dva napájecí konektory, takže taktování bude nejspíš velmi dobré. Spekuluje se však, že sběrnice pamětí bude pro tentokrát pouze 256-bitová. Každopádně, i s použitím 256-bitové sběrnice pamětí lze očekávat velmi vysoký výkon a cena musí být pochopitelně o něco nižší než u modelu Pro. Zdá se, že se konečně dočkáme karty s podporou
HIS Radeon HD 2600 Pro Turbo X GDDR3
Hongkongská pobočka HIS zveřejnila zprávu o nové grafické kartě Radeon HD 2600 Pro Turbo X GDDR3. Podle společnosti se má jednat o nejrychlejší grafickou kartu série Radeon HD 2600 Pro, zejména díky chlazení IceQ (v podstatě se jedná o Arctic Cooling Silencer). Chlazení umožňuje přednastavit vyšší takty v BIOSu již z továrny, konkrétně na 700 MHz pro jádro a 1,4 GHz pro paměti GDDR3 (128bitová sběrnice). Karta má opět koncepci Hi-Fi – obsahuje pozlacené výstupy. Doporučená cena známa zatím není. Zdroj: Fudzilla
Skulltrail s podporou SLI
Ačkoliv NVIDIA podporu SLI u Intelu popírala, Steve Smith na IDF 2007 v San Franciscu prohlásil, že platforma V8 Skulltrail se dočká podpory duálních, či dokonce kvartérních grafických karet, pokud NVIDIA zajistí podporu pro čtyři spojené karty. Základní deska se čtyřmi PCIe x16 sloty verze 2.0 má přijít ještě letos, maximálně na začátku příštího roku. Bude to první skutečně herní V8 deska, prozatím byly všechny zejména právě kvůli pouze jedinému slotu určeny pro servery či pracovní stanice. Bohužel ale stále používá paměti FB-DIMM, které nejsou tak rychlé a mají vysokou spotřebu. Zdroj: The Inquirer
XFX uvádí GeForce 8800 GTS 320MB Fatal1ty
Zbarvení jako Ferrari (které figuruje na hlavní stránce společnosti prezentující tuto kartu) a přídomek Fatal1ty nese nová grafická karta společnosti XFX. Jedná se o GeForce 8800 GTS a 320 MB GDDR paměti. Frekvence jsou ještě vyšší než u řad Extreme či XXX a podle výrobce nabízí tato karta o 30% vyšší výkon než GeForce 8800 GTS se standardními takty. Za své frekvence se karta rozhodně stydět nemusí. Jádro bylo přetaktováno z 500 MHz na velmi slušných 650 MHz, paměti pak povyskočily ze standardních 1,6 GHz na 2,0 GHz. Shadery pak tikají na frekvenci 1500 MHz, paměťové rozhraní zůstalo pochopitelně 320-bitové a stejně tak kapacita činí 320 MB. Karta nabízí podporu mnoha užitečných technologií, podporuje HDCP ochranu a HDTV výstup, stejně jako multi-GPU technologii SLI a ekology také potěší splnění norem RoHS. Zdroj: www.cdrinfo.com
IDF Fall 2007: útok Intelu na grafický trh, nové integrované chipsety, čipy Larrabee, Westmere
Společnost Intel se chce vrátit na trh grafických karet. V minulosti se snažila bodovat například akcelerátorem Intel 740, ten však příliš drtivý úspěch nezaznamenal a základ čipu jako takového byl spíš používán jako integrovaná grafika v chipsetech Intel 810 a 815. Od té doby se Intel soustředil jen na trh integrovaných čipů, kde je však velmi úspěšný a je stále předním výrobcem grafických čipů. Zatímco dnes jsou tyto čipy stále vyráběny 90nm technologií, na příští rok se plánuje přechod na 65 nm a více než zdvojnásobení výkonu. V roce 2009 se přejde na 45nm výrobní technologii a stane se přímo součástí procesoru. Zde je odpověď na AMD Fusion. Očekává se šestinásobný výkon. V roce 2010 se objeví čip Westmere (nástupce architektury Nehalem), který přinese 10× vyšší výkon než dnes a také 32nm technologii výroby. To však není všechno. Je připravován také nový procesor Larrabee. Je to vysoce paralelní čip, jehož první demonstrace se snad dočkáme již příští rok. Larr
HIS představuje Radeon HD 2900 PRO včetně specifikací
HIS udělal všem spekulacím ohledně Radeonů HD 2900 PRO přítrž a na svých stránkách zveřejnil specifikace této grafické karty včetně obrázků. Potvrdily se všechny dohady – karta bude mít 512bitovou paměťovou sběrnici, 512 MB GDDR3 pamětí taktovaných na 1,6 GHz a jádro skutečně tepe na 600 MHz. HIS kartu označuje H290PR512DVN-R, balit k ní bude CD s ovladači a veškerou kabeláž (VIVO kabel, HDTV kabel, dvě redukce DVI na VGA a jednu DVI na HDMI a CrossFire kabel). Doporučenou cenu výrobce nezveřejnil, zde musíme vycházet z možných předobjednávek německých obchodů. Ovšem stejně jako v případě starého Radeonu 1900 PRO a XT se jedná o zpomalenou vyšší verzi a s kvalitním chlazením se tak jistě povede dosáhnout taktů blízkých verzi XT. Zdroj: The Inquirer
ATI Radeon HD 2900 Pro - již brzy na trhu? (upraveno)
Dle serveru X-bit labs, který se odvolává na informace jistých evropských maloobchodníků, se má nový výkonný mainstream AMD v podobě karet ATI Radeon HD 2900 Pro objevit již brzy, neboť jsou prý již přijímány první předobjednávky. Hardwarové obchody v Německu již takové karty "nabízejí", ale zatím nejsou zcela jasné specifikace karet všech výrobců. Karty GeCube Radeon HD 2900 Pro 512MB mají být k dispozici za cenu kolem 226 - 231 Euro a podle již ověřených informací (například produkty HIS a Sapphire) jsou specifikace těchto karet následující: R600 GPU s plným počtem 320 unifikovaných shaderových jednotek a 512bitová paměťová sběrnice připojující 512 MB pamětí GDDR3 na taktu 1600 MHz. Existovat má ještě verze s 1 GB pamětí GDDR4, ale zde je otázkou, jestli budou připojeny rovněž přes 512bitové rozhraní. Výkon je také samozřejmě neznámý, i když se objevují dohady o výsledku kolem 8500 bodů v 3DMark06. Ceny jsou u nás stanoveny na cca 7000,- Kč za HD 2900 Pro s 512 MB GDDR3 a
NVIDIA uvedla levnější profesionální grafické karty Quadro
V březnu letošního roku se objevily první profesionální grafické karty Quadro postavené na architektuře čipu G8x, jednalo se o karty Quadro FX 5600 a FX 4600. Nyní se nabídka rozrůstá i o mainstreamové a low-endové modely Quadro FX 1700, FX 570, NVS 290 a FX 370. Quadro FX 1700 je k dispozici za $699, nabídne 512 MB GDDR2 paměti taktované na 800 MHz využívající 128-bitovou sběrnici. Spotřeba činí 42 W. Quadro FX 570 je podstatně levnější, jen za $199, přitom stále nabídne 128-bitovou sběrnici grafických pamětí. Ty jsou typu GDDR2 a opět na frekvenci 800 MHz, nicméně tentokrát pouze 256 MB. Spotřeba se snížila na 38 W. Quadro NVS 270 má 256 MB GDDR2 paměti na 800 MHz. Jejich sběrnice je pouze 64-bitová. Spotřeba však činí příjemných 21 W. Poslední kartou je Quadro FX 370. Opět je použita 64-bitová sběrnice pamětí, jejich kapacita činí 256 MB a jedná se o GDDR2 800MHz čipy. Spotřeba je 35 W. Zdroj: www.techreport.com
AMD skutečně zveřejnilo specifikace svých GPU
Společnost AMD před několika dny slíbila, že zveřejní podrobné specifikace svých grafických čipů a nyní se tak skutečně stalo. Na serveru X.org nalezneme dva mnohasetstránkové dokumenty - RV630 Register Reference Guide a M56 Register Reference Guide. První z nich má 434 stránek a druhý 460 stránek. Zatím jsou k dispozici specifikace 2D části, ale další dokumenty pojednávající i 3D části mají následovat. Dokumentace již pomohly vylepšit ovladače R500/600, jež měly problémy s technologií AVIVO. A další verze na sebe samozřejmě nenechají dlouho čekat; server Phoronix uvedl, že nové ovladače se objeví na začátku příštího týdne. Open Source komunita se může radovat a konkurence zkoumat cízí hardware. Zdroj: Phoronix, X.org