
Intel přináší sedm nových Itanií
Společnost Intel v tiskové zprávě představila hned sedm nových procesorů Itanium řady 9100. Ty obsahují dvě jádra (až na osamocený model s jedním jádrem) a pokročilé firemní funkce pro zvýšení spolehlivosti i snížení spotřeby. Intel očekává, že se tak urychlí přesun od uzavřených RISC produktů k serverům s jeho Itanii, která jsou již šestou generací procesorů s tímto názvem a přitom jsou další tři generace ještě ve vývoji. Mezi nové funkce pro podnikové aplikace patří Core Level Lock-Step, tedy funkce rychlého zamykání jader pro zlepšení integrity a spolehlivosti aplikací tím, že se odstraní nezjištěné chyby na úrovni jádra. Dále je zde možnost přepínání podle potřeby - Demand Based Switching (DBS), což má snižovat spotřebu serveru při jeho malém zatížení. Itania řady 9100 dosahují pracovní frekvence až 1,66 GHz, využívají 667MHz sběrnici a spotřebují 104 W. Intel je předurčuje tam, kde je potřeba v reálném čase zpracovávat velké objemy dat, tedy například v energetice, finančnictví, atp. Pat Ge

Asustek: (nejen) intelovských mobilních CPU je momentálně nedostatek
Asustek Computer včera řekl, že nemůže sehnat dostatek procesorů od Intelu pro své notebooky. Z vyjádření však nebylo jasné, zda jsou najednou požadavky na dodávky procesorů pro notebooky Asus tak vysoké, že je Intel nestíhá splňovat, nebo jsou dodávky nižší, než se předtím předpokládalo. "Největší nedostatek mezi notebookovými komponenty máme mezi procesory, intelovskými procesory. Intel neuspokojuje poptávku," řekl Jerry Shen, prezident Asustesku na konferenci v Beitou, Taiwan. Avšak dle různých zpráv nejsou prý procesory zdaleka jedinou komponentou pro notebooky, jichž je málo. Výrobci mobilních počítačů nemají dostatek LCD displejů, malých pevných disků, baterií, atd. Pak se vlastně není čemu divit, že s prudce vzrůstajícími prodeji notebooků chybí jejich nejdůležitější součástky. Dle zprávy IDC vzrostly celosvětové dodávky CPU o 14,3 procenta, a byly ve třetím kvartálu tohoto roku tedy rekordní. Avšak dodávky procesorů pro mobilní počítače vzrostly rovnou o 26

Podrobnosti o nové Fab 32 společnosti Intel
Včera jsme přinesli zprávu, že Intel v ten samý den začal v arizonském Chandler s výrobou čipů 45nm technologií. Jedná se tedy samozřejmě o velkokapacitní továrnu Fab 32, kde se začíná s výrobou procesorů pro desktopy, notebooky i servery. První 45nm procesor od Intelu tak má být uveden na trh 12. listopadu. Dokončená továrna Fab 32, s 17 094 čtverečními metry laboratorního výrobního prostoru, zaujímá plochu 92 900 m2 a bude zaměstnávat na 1000 pracovníků. „Otevření továrny Fab 32 v Arizoně je dokladem dlouhodobých investic společnosti Intel do svého nejstrategičtějšího aktiva, kterým je vytvoření nejmodernější a ekologicky nejšetrnější výrobní sítě na světě,“ uvedl Paul Otellini, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Intel. „Kouzlo 45nm technologie a design našich nových tranzistorů nám umožňuje nabízet vysoce výkonné a přitom energeticky úsporné procesory napříč celým tržním spektrem, od nejvýkonnějších serverů po řadu přenosných zařízení a cokoliv mezi tím.“ Jedná se dle

Intel otevírá novou továrnu
Společnost Intel otevřela ve středu 24. v Chandler, v americkém státě Arizona, novou továrnu na výrobu procesorů. Její stavba stála 3 miliardy amerických dolarů, dodávat má zejména 45nm čipy Penryn, první procesory vydá v listopadu. Známá bude jako FAB32 a zaměstná přes 1000 lidí. Ale ani tato továrna nezaručí novým procesorů větší zastoupení, údajně má po Vánocích být stále pouze do deseti procent procesorů Core 2 vyráběných touto technologií. Intel hodlá dále modernizovat, do přestavby továren chce dát osm miliard dolarů, z toho 3,5 miliardy půjde na novou továrnu v Kiryat Gatu v Izraeli a jeden a půl miliardy spolkne přestavba Rio Rancha v Novém Mexiku. Zdroj: The Inquirer

AMD ukouslo další malý kousíček trhu, Intel stále drží většinu
Podle průzkumu společnosti IDC vzrostl trh s procesory o 14,3 % a dosáhl obratu 7,95 miliardy amerických dolarů. Důvodem jsou zejména cenové bitvy mezi AMD (s levnějšími procesory) a Intelu (s výkonnějšími procesory), které srazily ceny čipů. Na růstu se hlavní měrou (26,6 %) podílely notebooky, jejichž prodeje rostou závratným tempem, ale záplavy nových a levných modelů využívali i majitelé desktopů (7,7 %) a serverů (4,6 %). Největší část dodávek procesorů směřovala k OEM výrobcům, kteří na nižších cenách více profitovali a zákazníci zároveň stále ušetřili. Samotné rozložení trhu je následující: AMD získalo celkově 0,4 % trhu zpět, podíl se tedy zvýšil na 23,5 %, o což se naopak snížil podíl Intelu; z toho u notebooků nastalo zvýšení na 18,9 % a u serverů o 0,7 % na 13,9 %. IDC předpokládá i v posledním kvartálu pokračování dosavadního trendu. Zdroj: The Inquirer

Intel plánuje tři Nehalemy pro poslední čtvrtletí roku 2008
Fuad se rozepsal o plánech Intelu na vypuštění nových procesorů založených na jádru Nehalem. Dle něj by se nové osmijádrové a šestnáctithreadové procesory Nehalem měly objevit někdy v roce 2009, takže podle toho se jejich vypuštění poněkud pozdrží z plánovaného čtvrtého kvartálu roku 2008. Nejvýkonnější procesory Bloomfield a Nehalem s paticí LGA 1366 a čtyřmi jádry / osmi thready mají dosáhnout hodnoty TDP 130 W a budou nástupníky očekávaného procesoru QX9770, 3,2GHz procesoru s jádrem Yorkfield. Všechny tři procesory plánované pro konec roku 2008 mají tedy kódové označení Bloomfield a jejich pomalejší verze mají nahradit čtyřřjádrové non-extreme Yorkfieldy s frekvencemi pod 3 GHz. I tyto procesory ale budou mít TDP 130 W a přijdou s podporou Intel Visualization Technology, Intel Trusted Execution, Speed step, Executive Bit a samozřejmě budou 64bitové. Uvidíme, nakolik se tyto zprávy potvrdí. Zdroj: Fudzilla

Nehalem s novou paticí a QPI
Nové procesory Intel, které přijdou v posledním čtvrtletí příštího roku, budou potřebovat novou patici. Obsahují již totiž integrovaný paměťový řadič pro DDR3, na což procesoru 771 (775) pinů nestačí a bude jich třeba 1366. Nová patice se tedy bude jmenovat LGA 1366. Verze pro desktopy bude nazvaná Bloomsfield, obě pak budou potřebovat i novou čipovou sadu. Zřejmě se bude jednat o Tylersburg-DT (případně jeho desktopovou modifikaci) s jižním můstkem IHC10. Jistá je i podpora komunikačního protokolu QPI (Quick Path Interconnect) pro spojení procesoru a severního můstku, namísto pomalé FSB. Zdroj: Fudzilla

Intel Xeon 5100 má nový stepping jádra
Serverové procesory Intel Xeon 5100 "Woodcrest" mají nový stepping jádra (o tom jsme vás již v srpnu informovali). Stepping B2 byl nahrazen novým G0, výjimkou však jsou modely s frekvencí 2,0 Ghz a 2,6 GHz. Přináší lepší úsporné režimy (podrobný přehled v srpnové aktualitě) a vylepšenou virtualizaci. Nyní je tak k dispozici i Advanced Programmable Interrupt Controller Task Priority Register, který umožní efektivnější naplánování jednotlivých úloh. CPUID kód se změní z 06F6 na 06FB. Intel rovněž pracuje na tom, aby bylo možno v dual-procesorových konfiguracích provozovat najednou procesor se steppingem B2 i G0. Až bude vše dokončeno, postačí jen update BIOSu. První vzorky jsou dodávány od 10. října. Zdroj: www.tgdaily.com

Zdravotnický systém MD Comfort se představí na letošním INVEXu
Na letošním INVEXu se představí zdravotnický systém MD Comfort. Kombinuje počítač s 19" LCD monitorem a multifunkční tiskárnou s kopírkou od Fujitsu-Siemens. Počítač je postaven na platformě Intel vPro. Systém má minimalizovat papírování a umožnit lékařům se věnovat více léčení. Díky platformě Intel vPro je možné spravovat systém na dálku a v případě poruchy tak počítač opravit ve velmi krátké době. Společnost Fujitsu Siemens se na projektu dále podílí svými notebooky a Tablet PC. Více informací bude podáno na konferenci eHealth (koná se 26. října v pavilonu A3, sálu Morava od 10 do 15 hodin). Zdroj: www.invex.cz

Intel propustí další dva tisíce lidí
Nové procesory AMD Phenom již brzy odstartují, obě konkurenční společnosti zřejmě znovu spadnou do ostrých cenových válek a to v případně zřejmě téměř stejně výkonných čipů. Není tedy divu, že spolu s cenami snižují konkurenti i náklady. Intel tedy ohlásil propuštění dalších dvou tisíc zaměstnanců do konce roku, čímž se počet propuštěných lidí tento rok vyhoupne na osm tisíc. Dle společnosti je propouštění zaměřeno na úsporu tří miliard amerických dolarů během dvou let. Zisky Intelu podle výsledků hospodaření dále rostou, ale zaměstnanci přesto moc klidní být nemohou, neboť řada z nich (zejména mimo samotné výrobní provozy) může také kdykoli přijít na řadu. Zdroj: The Inquirer

Intel dosáhl ve Q3/07 rekordních tržeb
Společnost Intel je nyní ve velmi dobré pozici, za poslední čtvrtletí hlásí rekordní tržby. Ty činily 10,1 miliardy dolarů, což je o 16% více než v předchozím čtvrtletí (Q2/07) a meziročně (oproti Q3/06) o 15% více. Na tomto se podílel zvýšený prodej procesorů o 14% v divizích Mobility Group a Digital Enterprise Group, čipové sady hlásily 19% nárůst. Rovněž prodeje flash pamětí vzrostly, jediný propad zaznamenaly základní desky Intelu. Provozní příjem stoupnul na 2,2 miliardy dolarů (+66% oproti Q2/07 a +64% oproti Q3/07), hrubý zisk pak činil 1,9 miliardy dolarů. To je oproti minulému čtvrtletí nárůst o 46%, meziročně o 43%. K tomuto přispěly vyšší prodeje procesorů, nižší náklady na zavedení 45nm výroby i nižší výrobní náklady. Výnosy z akcií taktéž vzrostly a to o 41% (mezičtvrtletně i meziročně) na výsledných 31 centů. Stouply však také výdaje a to z 2,6 miliardy na 2,9 miliardy. Nyní se většina výdajů přesunula z oblasti zavedení 45nm technologie k vývoji te

Intel vydá čtyřjádrové Itainum, Montvale předveden
Intel na dalším Developer fóru, tentokrát tchaj-wanském, řekl něco málo o přicházejících procesorech Itanium, resp. o jejich čtyřjádrových verzích. Na trh se brzy dostanou Itania 2 s číselným značením 9100 s jádrem Montvale, brzy následované jádrem Tukwila. Ačkoli vydání nových Itanií není tajemstvím, Intel je ukázal teprve nyní. Montvale bude mít dvě jádra chovající se jako jedno logické CPU; čtyři jádra však přinese až Tukwila, jejíž první wafery byly předvedeny. Procesor má mít již dvě miliardy tranzistorů. Montvale se dočkáme ještě letos za „mainstreamové ceny“ (bůhví, co si pod tím představit), Tukwily dorazí až v druhé polovině roku příštího. Zdroj: Fudzilla

Intel připravuje dvoujádrové Celerony
Na první čtvrtletí roku 2008 se chystají dvoujádrové low-endové procesory Intel Celeron. Prvním má být Celeron E1200 s taktem 1,6 GHz. Sběrnice poběží na 800 MHz, L2 cache bude mít kapacitu pouze 512 kB. Tento procesor bude vyráběn 65nm technologií, TDP spotřeba má činit 65 W. Procesory by měly být kompatibilní se všemi základními deskami, které podporují procesory architektury Intel Core (Conroe,...). Ceny ještě nebyly stanoveny, výkon můžeme pouze odhadovat, nebude však patrně o mnoho nižší než u obdobně taktovaných dvoujádrových Pentií řady E 2000. Zdroj: www.xbitlabs.com

Intel Skulltrail na začátku roku 2008: 3,2GHz procesory za $1500
V prvním čtvrtletí příštího roku se objeví dual-procesorová platforma Skulltrail určená pro skutečné nadšence. Poskytovaný výkon bude opravdu vysoký, mnohem vyšší bude však cena, kterou za takový počítač zájemce zaplatí. Vždyť jen na procesorech je to $3000. Platforma Skulltrail je založena na chipsetu Seaburg, který vychází z platformy Stoakley. Ta se využívá u dual-procesorových pracovních stanic. K tomu přidává podporu 1600MHz sběrnice FSB, podporu až 128 GB DDR2-800 FB-DIMM paměti, virtualizační technologii a čtyři PCI-Express x16 sloty pro multi-GPU technologie ATi CrossFire nebo NVIDIA SLI. Speciální verze procesory Intel Core 2 Extreme ponese modelové označení QX9775. Tyto čipy poběží na frekvenci 3,2 GHz s odemčeným násobičem. Procesor pak využije 1600MHz FSB. Má být vyráběn 45nm technologií a mít až 12 MB L2 cache. I přes 45nm technologii výroby budou mít tyto procesory neskutečně vysokou spotřebu TDP s hodnotou 150 W, je to daň za vysokou frekvenci a čtyřjádrov

Tříjádrové Phenomy? Prostá technika ke zvýšení výtěžnosti, říká Intel
Zástupce firmy Intel, Justin Rattner (chief technology officer), se v interview pro Wired vyjádřil k tříjádrovým procesorům AMD Phenom, které mají přijít na trh na začátku příštího roku. Říká, že tyto procesory nevznikly z ničeho jiného než ze snahy zvýšit počet pracujících procesorů založených na nové architektuře, kde jsou čtyři jádra integrována na jednom čipu. Věří, že nemá téměř smysl tvořit tříjádrové procesory a jediné, čeho chce AMD docílit, je zvýšit výtěžnost. "Je to technika ke zvýšení výtěžnosti. IBM a Sony s jejich Cell procesorem - mají na něm osm jader a jak říkají, sedm je počet, kterého chceme dosáhnout a jedno z nich je navíc, nebo mrtvé. Nemůžu si být jistý, jestli tam opravdu jeden nefunguje. Je to jako u dnešních paměťových čipů. Jsou na nich tisíce záložních paměťových bitů, které slouží pouze k zajištění dostatečné výtěžnosti při výrobě," řekl Justin Rattner. Pro Intel je však snazší tvořit čtyřjádrové procesory, protože je v podstatě vyrábí jako dvoujádrové a ty spojuje dohrom

NVIDIA N100: SLI i pro notebooky Intelu
SLI na platformě Intelu, ať už mobilní nebo desktopové, bude co nevidět jednoduchou záležitostí. NVIDIA totiž přichází s čipem N100, který má umožnit používání této oblíbené dual-GPU technologie. Vzhledem k tomu, že čip N100 dokáže zavést podporu SLI nejen do notebooků, ale i do desktopových počítačů, dá se očekávat jeho nasazení v platformě Skulltrail. Tato platforma má dvojici socketů pro procesory, dvojice grafik tedy dále zvýší výkon, který bude možno z počítačů postavených na této platformě vyždímat. Očekává se tak přítomnost tohoto čipu na mnoha základních deskách s chipsetem Intel X38, resp. X48. Intel dostane vyšší výkon, NVIDIA prodá nejen čipy N100, ale také více grafických karet. Zdroj: www.fudzilla.com, www.vr-zone.com

Bezdrátové USB 1.1 bude hotové v první polovině příštího roku
Skupina společností vyvíjející nový standard bezdrátového rozhraní USB 1.1 oznámila, že dokončí jeho specifikace do poloviny roku 2008. Toto rozhraní bude postaveno na již dokončených specifikacích Wireless USB 1.0 a bude navíc mít například efektivnější nakládání s energií a podporu UWB (Ultra WideBand) frekvencí nad 6 GHz. Dále je zde také nová metoda nazývaná jako okamžité přičlenění zařízení, což by mělo zaručit bezpečné propojení zařízení k řadiči, potom podpora NFC - Near Field Communication pro snadné připojení zařízení stylem touch-and-go. Specifikace jsou tedy již naplánovány pro dokončení v dohledné době, ale zatím je nejasné, kdy zařízení s podporou WUSB 1.1 nebo i WUSB 1.0 přijdou na trh. Měly by nám poskytnou zpětnou kompatibilitu se starým USB a komunikovat na 3 metry rychlostí 480 Mb/s a na 10 metrů rychlostí 110 Mb/s. Mezi společnosti prosazující tento nový standard patří HP, Intel, LSI Logic, Microsoft, NEC, NXP Semiconductors a Samsung Electronics. Zdroj: X-b

Intel V8 Skulltrail s HyperTransportem
S dvěma procesory na jedné desce po SLI konečně přichází i QuadSLI pro ty nejvýkonnější (herní) počítače. NVIDIA QSLI vyřešila přes dva čipy MCP (Media Communications Processor), které jsou ořezané o veškeré funkce čipových sad, čili žádný RAID 5 ani čtyři gigabitové síťové karty. Na druhou stranu to je poprvé, kdy se sběrnice HyperTransport přesunula i k Intelu. Prozatím spojuje pouze oba dva čipy, první z čipů je pak přes sběrnici PCI Express verze 2.0 připojen k severnímu můstku, nicméně je to i možný náznak věcí příštích, neboť Intel se začíná vydávat cestou eliminace úzkých hrdel. První krokem bylo duální FSB, příště to již může být sběrnice podobná HT u AMD. Zajímavá však bude skutečná efektivita tohoto propojení – druhá dvojice karet zde bude připojena přes PCIe k MCP, to přes HT k druhému MCP, toto opět přes PCIe k severnímu můstku a ten přes FSB k procesorům. Latence zřejmě vyskočí do závratných výšin, neboť již u AMD 4x4 se ukázalo spojení

Intel chystá na konec roku nové procesory Core 2 Duo U7700, Celeron 560 a Pentium E2200
21. října se objeví nový Celeron 220 s frekvencí 1,2 GHz, sběrnicí FSB o taktu 533 MHz a 512 kB L2 cache. TDP spotřeba má činit příjemných 19 W. V tu samou dobu zlevní starší Pentium 4 631 z $69 na $59. Přitom tyto procesory jsou už dnes velmi těžko k sehnání. Mnohem zajímavější však bude 2. prosinec, kdy se představí Pentium E2200 s frekvencí 2,2 GHz. Sběrnice zůstane na 800 MHZ, L2 cache bude mít stále kapacitu 1 MB stejně jako TDP spotřeba bude mít hodnotu 65 W. Cena má činit $84, tedy stejně jako dnes u modelu E2180. 30. prosince se dočkáme dalšího nového Celeronu, tentokrát modelu 560 s taktem 2,16 GHz, sběrnicí 533 MHz a 1 MB L2 cache. Cena je stanovena na $134, bude tedy stát stejně jako Celeron 550 s 2,0 GHz. Rovněž se představí ultra low voltage model Core 2 Duo U7700. Ten má mít frekvenci 1,33 GHz, 533MHz sběrnici a 2MB L2 cache. Cena bude $289 (stejně jako Core 2 Duo U7600 s taktem 1,2 GHz). Poté jsou naplánovány slevy. 8. ledna 2008 zlevní Pentium E2180 z $84 na $74 a Pentium E2160 z

Známe ceny 45nm mobilních procesorů Intel
Veřejnost se rovněž dozvěděla i ceny nově příchozích mobilních procesorů Intelu založených na jádře Penryn. Jak Core 2 Extreme, tak i Core 2 Duo budou mít vždy 800MHz sběrnici FSB. Update mobilní platformy Santa Rosa s novými procesory proběhne v lednu příštího roku. Nejdražší Core 2 Extreme X9000 přijde s frekvencí 2,8 GHz, 6MB L2 cache a cenou $851. Core 2 Duo přijdou ve dvou verzích, řada T9000 nabídne stále 6MB L2 cache, řada T8000 jen 3 MB. Model T9500 má mít frekvenci 2,6 GHz a cenu $530, T9300 pak 2,5 GHz a cenu $316. Levnější model T8300 se pak může chlubit stále velmi vysokým taktem 2,4 GHz a cena má činit $241, u T8100 pak půjde o 2,1GHz procesor s cenovkou $209. Zdroj: www.vr-zone.com

Ceny 45nm procesorů Intel Core 2 byly prozrazeny
Na internetu se objevily uniklé informace o cenách nových 45nm procesorů Intel. Nejprve se objeví čtyřjádrové Extreme verze QX9650 a to už v listopadu letošního roku. Půjde o procesor s frekvencí 3,0 GHz, 12MB L2 cache a TDP spotřebou s hodnotou 130 W. Cena bude v tomto případě činit $999. Dále se objeví tři čtyřjádrové procesory, všechny budou mít TDP spotřebu 95 W. Modely Q9550 a Q9450 budou mít stále 12 MB L2 cache, nejslabší člen rodiny Q9300 se bude muset spokojit jen s 6 MB. Všechny tři procesory se objeví v lednu příštího roku s cenami $530, $316, resp. $266. Nabídku dvoujádrových procesorů obohatí čipy Core 2 Duo. Bez výjimky mají TDP spotřebu 65 W a 6MB L2 cache. K dispozici mají být modely E8500 (3,16 GHz, $266), E8400 (3,0 GHz, $183), E8300 (2,83 GHz, cena zatím nebyla stanovena) a E8200 (2,66 GHz, $166). Tato čtveřice procesorů se rovněž představí v lednu příštího roku. Zdroj: www.techreport.com, www.tcmagazine.com

Intel, Nokia a Nokia Siemens Networks pracují na zlepšení propojení WiMAX produktů
Společnosti Intel, Nokia a Nokia Siemens Networks si tentokrát vzaly na mušku bezproblémovou a hladkou spolupráci veškerých svých bezdrátových produktů WiMAX a jejich kompatibilitu s dalšími zařízeními.Testovat se tedy bude kompatibilita technologií WiMAX od Intelu pro přenosné počítače a mobilní internetová zařízení s WiMAX od Noike a infrastrukturním vybavením pro WiMAX firmy Nokia Siemens Networks. Nokia navíc oznámila, že bude ve svých budoucích zařízeních Internet Tablet řady N používat technologii WiMAX od Intelu (Baxter Peak). Tyto produkty jsou plánovány již pro příští rok. „WiMAX zpřístupňuje mobilní internet a dovoluje řadě nových mobilních zařízení stahovat obsah vysokou rychlostí. Právě Baxter Peak je řešením, které je zvláště navrženo pro tato nová zařízení,“ řekl Raviv Melamed, generální ředitel divize pro mobilní bezdrátová řešení společnosti Intel. „Společnosti Intel, Nokia a Nokia Siemens Networks si uvědomují kolektivní zodpovědnost za vytvoření komp

HP rozšiřuje svou nabídku serverů ProLiant se čtyřjádrovými procesory
Společnost HP oznámila nové modely serverů ProLiant, které postavila na nových čtyřjádrových procesorech Intel Xeon 7300. Servery jsou pak určeny pro náročné podnikové aplikace (databáze, analytická řešení, plánování podnikových prostředků, atd). Konkrétně se jedná o modely HP ProLiant DL580 G5 - určený pro montáž do skříně a HP ProLiant BL680c G5 - první blade server HP se čtyřjádrovým procesorem. „HP má dlouhou historii v uvádění inovativních serverových platforem na trh v pravý včas,“ řekl James Mouton, senior viceprezident a ředitel divize Industry Standard Servers společnosti HP. „Tyto systémy umožňují zákazníkům reagovat na rychle rostoucí potřeby v oblasti virtualizace a energetické účinnosti.“ DL580 G5 se dle firmy nejvíce hodí do datových center pro virtualizaci a tím i úsporu energie. BL680c G5 se čtyřmi procesory Xeon 7300 zase vyniká velkou paměťovou kapacitou pro datově náročné aplikace, je součástí portfolia HP BladeSystem a i zde se samozřejmě počítalo s požadavky na virtualizaci a energe

Nástupcem FB-DIMM budou RDIMM
Jak bylo předpovězeno dle roadmap Intelu, FB-DIMM končí u DDR2 a jejich místo přeberou Registrované ECC moduly DIMM (Registered DIMM, RDIMM). Problém FB-DIMM je totiž jejich spotřeba, která by při dvojnásobné frekvenci už byla nesnesitelná, zejména u víceprocesorových serverů. Na IDF Fall 2007 v San Francisku tak výrobci předváděli spoustu modulů od DDR3-800 po DDR3-1333 ECC Reg., v kapacitách 1 – 2 GB. Došlo ale i na platformy s DDR2 RDIMM a Samsung představil 8GB paměťový modul DDR2-667 a 4GB DDR2-800. Vývoj Registrovaných pamětí je v plném proudu a další novinky budou postupně přicházet. Zdroj: The Inquirer











