Intel

Články s výrobcem Intel (strana 155 z 192)

Intel zvýší FSB na 1333MHz

Intel zvýší FSB na 1333MHz

Intel už poměrně dost dlouhou dobu využívá 800MHz sběrnici Quad Pumped Bus, přičemž nedávno se některé nejvýkonnější modely začaly nabízet se sběrnicí 1066MHz. Očividně i to je pro Intel málo a tak nebude trvat dlouho a dočkáme se procesorů s 1333MHz sběrnicí. Tuto sběrnici má mít nový procesor Woodcrest, který bude nástupcem 65nm Xeonu DP (Dempsey). Nejlepší na celé věci je, že dvoujádrové procesory Woodcrest budou spolu s novým chipsetem Blackford (který bude k dispozici pro oba procesory) podporovat tyto sběrnice rovnou dvě, pro každé jádro jednu. To přinese velmi vysoký výkon. Procesory Woodcrest se mají objevit ve druhé polovině roku 2006. Jak vše bude vypadat, uvidíme až v druhé polovině roku, ale zatím to vypadá velmi slibně. To už rovněž z toho důvodu, že Woodcrest bude postaven na nové architektuře procesorů Intel, která se má konečně vyznačovat příznivou spotřebou. Zdroj: www.xbitlabs.com

26. 11. 2005 21:30
Intel bude vyrábět chipsety 90nm technologií

Intel bude vyrábět chipsety 90nm technologií

Poté, co Intel přejde na 65nm výrobní proces při výrobě mikroprocesorů, zůstanou mu volné továrny vyrábějící 90nm čipy. Toho chce Intel samozřejmě využít a začne s produkcí chipsetů touto výrobní technologií. To umožní především vyrábět větší množství těchto čipů, protože 90nm výrobní proces je u Intelu většinou využíván společně s 300mm wafery. Dnes totiž vyrábí chipsety 130nm technologií na 200mm waferech. Na 300mm wafer se vejde o 125% více čipů než na wafer 200mm, když k tomu navíc připočítáme, že 90nm čip má plochu 48% vyráběného 130nm technologií, pak se na jeden wafer vejde asi 4,5 násobek čipů. Výroba pak bude rovněž levnější Intel potřebuje levnější a především vyšší výrobu chipsetů jako sůl, protože je nestíhá vyrábět a tak se na jeho místo tlačí konkurence, což pro něj rozhodně není dvakrát dobré. Zdroj: www.xbitlabs.com

26. 11. 2005 21:20
Reklama
Intel a Micron kombinují své síly pro výrobu NAND flash pamětí

Intel a Micron kombinují své síly pro výrobu NAND flash pamětí

Firmy Intel a Micron spojují své úsilí a chtějí vytvořit podnik se společnou majetkovou účastí, do kterého obě strany ze začátku vloží celých 1.2 miliard dolarů. Cílem je výroba NAND flash pamětí, pro které bude mít užití hlavně Apple, kterážto firma se zatím zavázala odkoupit flash paměti za půl miliardy dolarů. Micron bude vlastnit 51% celého podniku, ale stejně se mohou objevit další hlasy proti Intelu, který se podle mnoha společností chová příliš monopolisticky. Jisté zatím ale je, že podnik s názvem IM Flash začne chrlit flash paměti počátkem příštího roku. Zdroj: TheInquirer

21. 11. 2005 19:15
Intel jako první přichází s 90nm víceúrovňovými NOR Flash paměťmi

Intel jako první přichází s 90nm víceúrovňovými NOR Flash paměťmi

Masová výroba se už pomalu rozjíždí a namísto staré 130nm technologie se u nových MLC (Multi-Level Cell) NOR Flash modulů začne využívat 90nm, což má dle Intelu za následek větší výkon a nižší spotřebu elektrické energie. M18, jak novou paměť společnost pojmenovala, bude schopna se přizpůsobit novým mobilním čipovým sadám a rovněž operovat až na 133MHz. Nové paměťové čipy budou vyráběny ve velikostech 256Mbit až 1Gbit. Těžko ovšem říci, zda tato událost nějak ovlivní stávající pokles v prodeji NOR pamětí, které momentálně prohrávají s paměťmi NAND, ale už se ozývají první firmy, jako NEC a Sony Ericsson, že se jim M18 zamlouvá a objednávky na sebe nedají dlouho čekat. Zdroj: TGDaily

18. 11. 2005 13:15
2
Intel zrenovuje a zlepší Celerony D

Intel zrenovuje a zlepší Celerony D

Společnost Intel údajně plánuje zlepšit a mírně obměnit rodinu procesorů Celeron D. To by se mělo uskutečnit nejpozději do konce druhého čtvrtletí příštího roku. Nové čipy budou vyráběny mnohem ekonomičtějším výrobním procesem, tedy 65nm technologií. První "nové" Celerony D by měly být modely Intel Celeron D 352 a Intel Celeron D 356, které poběží na frekvenci 3.20Ghz a 3.33Ghz. Co se L2 cache týče, tak ta bude činit 512kB. Celerony by se měly také méně zahřívat a měly by být i levnější, díky již zmiňované 65nm výrobní technologii. Založené budou na jádru Cedar Mill, kde by mohla být rychlejší FSB, ale především zpočátku se očekává "jen" 533Mhz. Potenciálně levný Celeron D, tak může zkomplikovat situaci Sempronům společnosti AMD, ale nechme se překvapit s čím přijdou. Zdroje: Xbitlabs

Marek Štelčík
18. 11. 2005 11:45
Intel s příchodem Yonahu mění svůj styl značení CPU

Intel s příchodem Yonahu mění svůj styl značení CPU

Nedávno Intel odhalil své plány na revidování značení nových procesorů. Společně s písmeny zařazujícími procesor do 'tepelných skupin' se tak bude rozlišovat i mezi jedno a dvoujádrovými procesory. Všechny CPU Yonah tak budou mít označení v podobě písmen E, T, L nebo U a následně čtveřicí číslic. Písmeno E bude znamenat výdej tepla nad 50W, T mezi 25 a 49W, L 15 až 24W a U pod 15W. Čtyři číslice začínající jedničkou pak označí jednojaderné procesory a dvojkou dvoujaderné. Samotné názvy Yonah budou ještě následovány označením DC, SC a LV, znamenající Dual Core, Single Core a Low Voltage. Zatím se v lednu dočkáme ctyř dvoujaderných verzí taktovaných od 1.66 po 2.16GHz, jedné jednojaderné na 1.66GHz a dvou s označením LV tikajících na 1.66 a 1.5GHz. Zdroj: Digitimes

17. 11. 2005 18:30
Výrobci základních desek si stěžují na stabilitu Presleru

Výrobci základních desek si stěžují na stabilitu Presleru

Vzorky Intelovského procesoru Presler mají dle některých výrobců motherboardů problémy se stabilitou. Jedná se o 2.8GHz a 3.0GHz verze (označované také jako 920 a 930) tohoto dvoujádrového procesoru, vyráběného pomocí 65nm technologie. Uvedení nového CPU by se tak z plánovaného Ledna 2006 mohlo patřičně posunout a to by nebyla pro akcionáře Intelu zrovna povzbuzující zpráva. Na druhou stranu, procesory Yonah žádnými podobnými problémy prý netrpí a plánované uvedení na trh, rovněž v Lednu 2006, zatím nic neohrožuje. Zdroj: Digitimes

15. 11. 2005 11:45
Reklama
Intel připravuje nové chipsety, řadu 965

Intel připravuje nové chipsety, řadu 965

Ve druhé čtvrtině roku 2006 se dočkáme nových čipových sad Intelu, nové řady 965. Ta bude zahrnovat čtyři modely, P965 (i965P), G965 (i965G), Q965 (i965GC) a Q963 (i965GF). Jejich kódové označení zní Broadwater. Pro běžné zákazníky jsou určené první dva, P965 a G965. Oba podporují sběrnice 533, 800 a 1066MHz a až DDR2-800 paměti. G965 se navíc liší integrovanou grafikou Intel GMA. Cena prvního činí $38, druhého $42. Další dva, Q965 a Q963 jsou určeny pro podnikový segment. Taktéž podporují až 1066MHz FSB, Q963 jen DDR2-667 paměti (u Q965 byla podpora 800MHz DDR2 modulů zachována). Oba jsou rovněž vybaveny integrovanou grafikou a mají odpovídat SIPP (Stable Image Platform Program). Q965 navíc disponuje výstupem na dva monitory a iAMT (Intel Active Management Technology). Prvně jmenovaný stojí $42, horší Q963 pak $39. Zdroj: www.digitimes.com

14. 11. 2005 21:55
Intel uvedl první procesory s virtualizací

Intel uvedl první procesory s virtualizací

Společnost Intel dnes uvedla nové procesory Pentium 4 s virtualizační technologií. Prozatím se jedná pouze o dva modely z nejvyšší cenové kategorie - model 662 (3.6 GHz, 2 MB L2 cache, série SL8QB) a model 672 (3.8 GHz, 2 MB L2 cache, série SL8Q9). Díky virtualizaci tyto procesory umožňují spouštět dva operační systémy na jediném počítači, což pro řadu uživatelů může znamenat velký přínos. Jmenuje například programátory, kteří takto budou moct zkoušet svůj program na druhém operačním systému, který v případě havárie nezpůsobí žádné potíže na prvním systému, kde bude právě probíhat vývoj aplikace. Na své si přijdou i fanoušci starších her, kteří budou moci současně spustit operační systémy Windows i DOS. Kromě toho, že nové procesory Pentium 4 přináší virtualizaci, mají i několik dalších vylepšení. Jsou totiž založeny na novém jádře Prescott 2M revize R0. Tato revize opravuje 11 chyb revize N0 použité u čipů 660 a 670. Zároveň také podporuje nejnižší hodnotu násobiče 12x, zatímco ostatní Pentia 4 zvláda

Eagle
13. 11. 2005 15:01
1
Přeznačené procesory Pentium M obíhají na čínském trhu

Přeznačené procesory Pentium M obíhají na čínském trhu

Pod pojmem "přeznačené" si můžeme představit přepsání parametrů o nějakou tu třídu výš, čímž se samozřejmě zvýší i cena. Navíc se jedná o procesory určené pro konstruktéry systémů apod. (anglicky Engineering Samples) , kteří s procesory pracují, než přijdou finální kousky. Tyto Engineering Samples jsou totiž kompatibilní s těmi finálními. Intel vzniklou situaci komentuje, že se nejedná o velké množství těchto přeznačených procesorů. Společnost navíc prodejcům zdůraznila, že dodávané Engineering Samples nejsou určeny pro maloobchodní prodej. Uživatelé (především ti z Číny) by si měli dát pozor, co za procesor si kupují a dle doporučení společnosti Intel by měli případný nákup procesorů uskutečnit v certifikovaných prodejnách (označené GenuineIntel Dealer). Zdroje: Anandtech, PC World

Marek Štelčík
10. 11. 2005 19:10
Intel znovu začne s produkcí low-endového chipsetu i865GV

Intel znovu začne s produkcí low-endového chipsetu i865GV

Do konce roku zahájí Intel výrobu chipsetu i865GV, tedy již dosti starého řešení s integrovanou grafickou kartou. Nové základní desky s tímto chipsetem mají splňovat Restriction of Hazardous Substances (RoHS) normu, ta například vyžaduje absenci olova v produktech. Norma vstoupí v platnost 1. července 2006. Intel na druhou stranu zruší dosavadní low-end v podobě chipsetu i915 a chce tak urychlit přechod na novější chipsety i945. Znovuuvedení i865GV má prý být reakcí na obrovské úspěchy AMD, protože se v USA prodává více počítačů s procesory AMD než s procesory Intel. Navíc se začalo s dodávkami a masovou produkcí high-end chipsetu i975X. Ten bude nutný třeba k provozu nejnovějšího Pentia Extreme Edition 955, to vyjde v lednu příštího roku. Zdroj: www.digitimes.com

10. 11. 2005 16:55
Fab12 znovu otevřena

Fab12 znovu otevřena

Společnost Intel znovu otevírá svou továrnu v Arizoně (město Chandler) označovanou Fab 12. Ta byla postupně rekonstruována a přeorientována na výrobu 65nm technologií a používání 300mm waferů. Jedná se o pátou továrnu Intelu využívající 300mm wafer a teprve druhou vyrábějící 65nm výrobním procesem. Rekonstrukce začala již v roce 2004 a za 18 měsíců práce spolykala více než 2 miliardy dolarů. V této době se přeškolovalo na 800 zaměstnanců, kteří byli poslání do továren rozmístěných po celém světě, aby si zvykali na nové technologie. Spekuluje se, že ve Fab 12 se budou vyrábět převážně dvoujádrové procesory. Nová továrna zvýší výrobní kapacity Intelu a vše tak zapadá do celkového plánu postupných rekonstrukcí. Za rok 2005 již byly investovány zhruba 4 miliardy dolarů do zařízení Intelu po celém světě. Zdroje: www.digit-life.com, www.vr-zone.com, www.xbitlabs.com

Marek Štelčík
7. 11. 2005 13:50
Reklama
Intel má nový dvoujádrový Xeon MP řady 7000

Intel má nový dvoujádrový Xeon MP řady 7000

Před nedávnem Intel uvedl svůj první opravdový dvoujádrový procesor Xeon s jádrem Paxville. Tento čip byl prozatím určen pro dvouprocesoré sestavy a operoval na 2.8 GHz s frekvencí FSB 800 MHz. Včera se Paxville dočkal i nového provedení pod označením Xeon MP řady 7000. Připomeňme, že Xeony MP se od klasických Xeonů liší podporou více než dvou procesorů. Novinka pracuje na frekvencích 2.66 až 3.0 GHz a není právě z levného kraje: Model Frekvence Cache Cena 7041 3.00 GHz 2x 2MB $3157 7040 3.00 GHz 2x 2MB $3157 7030 2.80 GHz 2x 1MB $1980 7020 2.66 GHz 2x 1MB $1177 Jak vidíte, nejlevnější kousek stojí skoro 1200 dolarů, což je u AMD zhruba cena 1.8 GHz dvoujádrového Opteronu 865. Narozdíl od Opteronu, který má maximální spotřebu 95W, je ale Xeon MP s jádrem Paxville mnohem méně šetrný k životnímu prostředí. Zatímco dvouprocesorá varianta si vystačila s "pouhými" 120 Ampéry proudu a typickou spotřebou 135W, Xeon MP jde bohužel ještě dál. Nově je zapotřebí napájecí okruh schopný d

Eagle
2. 11. 2005 00:01
Intel představuje skladovací systém SSR212MA

Intel představuje skladovací systém SSR212MA

Společnost Intel představila systém pro ukládání dat určený malým a středním podnikům. Tento systém je založen na procesoru Intel Xeon a umožní připojit až 12 Serial ATA harddisků. Intel tak díky SSR212MA a dodanému softwaru umožní firmám vytvořit levný Storage Area Network (SAN) založený na IP standardech k zálohování firemních dat. Připojení k síti je zajištěno pomocí SCSI, což umožní pro Storage Area Network přenos dat pomocí TCP/IP protokolu. Pomocí softwarových nástrojů tak můžete jednoduše nastavovat a zabezpečovat SAN, kopírovat soubory a měnit uživatelům práva. Zvýšení kapacity systému SSR212MA společnosti Intel je možné za příplatek a maximální velikost bude zřejmě 6TB(dvanáct 500GB SATA disků). Podporován je samozřejmě i Hot-Swap(výměna za chodu) či RAID 0, 1, 5, 10 a 50. Dostupnost je okamžitá skrze prodejce uvedené na firemních stránkách. Zdroje: www.intel.com, www.digit-life.com

Marek Štelčík
30. 10. 2005 16:00
Pentium 4 s VT bude 13. listopadu

Pentium 4 s VT bude 13. listopadu

Virtualizační technologie bude brzy součástí většiny procesorů. Intel s ní přichází dříve, dočkáme se jí už 13. listopadu tohoto roku, kdy budou na trh oficiálně uvedeny modely 662 a 672. Není to nic jiného, než modely 660 a 670 s virtualizační technologií. 90nm proces, takty 3,6GHz (662) a 3,8GHz (672) s 2MB L2 cache zůstávají totožné. Virtualizační technologie dovolí počítači provozovat najednou více virtuálních strojů. Konkurenční AMD chystá podobnou technologii se jménem Pacifica pro rok 2006. To však není všechno, velmi brzy, asi kolem Vánoc, bychom se měli dočkat Celeronu 355. Ten by měl být taktován na 3,33GHz, jinak by měl být naprosto shodný s předchozími typy. Začátek roku 2006 bude ve znamení dvoujádrového mobilního procesoru Yonah, který je vyráběn 65nm technologií. Stejnou technologií budou vyráběny i modely 631, 641, 651 a 661. Ty budou postaveny na jádře Cedar Mill. To je však pouze die-shrink Prescottu, na zbrusu novou 65nm architekturu si budeme muset počkat ještě o půl roku d

27. 10. 2005 21:50
Intel mění roadmapy: Whitefield nebude, nahradí jej Tigerton

Intel mění roadmapy: Whitefield nebude, nahradí jej Tigerton

Poté, co byla zpomalena a odložena dvoujádrová Itania, dvoujádrové Xeony se nepředvedly zrovna v tom nejlepším světle, oznámil Intel zrušení multi-core Xeonu pro víceprocesorové sestavy známého pod kódovým označením Whitefield. Tento procesor měl s platformou Redland přijít na trh v roce 2007. Procesor však nezmizel bez náhrady. Místo něj přijde Tigerton s novou platformou Caneland. Rozdíl mezi těmito dvěmi řadami je značný. Problémem Intelu je sdílení sběrnice. Toto nepříliš šťastné řešení měl mít i Whitefield, nakonec se od toho ale upustilo a místo něj přijde Tigerton s nezávislou sběrnicí od každého procesoru přímo do chipsetu. To by mělo tyto procesory učinit mnohem výkonnějšími. O tomto řešení se mluvilo již dávno, stejně jako o integrovaném paměťovém řadiči. Tyto vymoženosti budou mít s největší pravděpodobností multi-core Itania známá jako Tukwila. Ty jsou po odložení dvoujádrových Itanií naplánovaná na rok 2008. Tigerton však oproti Whitefieldu posunut n

27. 10. 2005 13:50
2
AMD dosáhlo 20% podílu na trhu desktopových procesorů

AMD dosáhlo 20% podílu na trhu desktopových procesorů

AMD může slavit. Podařilo se mu překonat hranici 20% na trhu desktopových x86 CPU. Na celkovém trhu x86 procesorů se podílí neméně slušnými 17,8%. Intel samozřejmě se svým více než tří čtvrtinovým podílem drží stále prim a VIA se svými 1,4% na trhu x86 procesorů téměř jakoby nebyla. Nemluvě o Transmetě. AMD dnes navíc těží z velmi oblíbených mobilních procesorů AMD Turion jejichž prodeje mezičtvrtletně vzrostly o 55%. Zdroj: www.digitimes.com

26. 10. 2005 20:50
1
Reklama
Intel Itanium "Montecito" bude později a pomalejší

Intel Itanium "Montecito" bude později a pomalejší

Poslední dobou opravdu nevím co si o Intelu mám myslet. Na jednu stranu jsou tu nepříliš povedené značně hřející dvoujádrové procesory Xeon nebo procesory Cedar Mill a Presler, které mají i přes 65nm výrobní proces podle prvních testů jen o velmi málo nižší spotřebu, na stranu druhou se mluví o architektuře Conroe, která, pokud se vše vyplní tak jak Intel slíbil, bude naprostá pecka mezi procesory. K negativním záležitostem Intelu se dnes přidává nahlášené zpoždění procesorů Itanium na jádře Montecito, tedy dvoujádrové typy. Ty byly několikrát přesunuty směrem vpřed i vzad. Nedočkáme se jich tedy na začátku příštího roku, ale nejspíš až v jeho polovině. Nejdřív si řekněme k čemu jsou taková Itania dobrá. Většina lidí by vám řekla, že k ničemu. Mají svým způsobem pravdu, protože jsou postavena na úplně jiné architektuře a instrukční sadě. To má za následek jediné, programy pro ně nejsou kompatibilní s těmi, co jsou využívány na Opteronech a Xeonech (a vlastně na celé architektuře x86), takže vyjad

25. 10. 2005 11:55
1
Dvoujádrové Xeony: dost pomalé a ještě více nenasytné

Dvoujádrové Xeony: dost pomalé a ještě více nenasytné

Prakticky každého zajímalo, jak se Intel pochlapí se svými dvoujádrovými procesory Intel Xeon "Paxville". Nakonec podle testů GamePC.com se zdá, že jediným pozitivem procesorů je skutečně jen to, že mají v některých aplikacích vyšší výkon než procesory jednojádrové. Ale to je tak asi všechno. Hodně totiž zamrzí spotřeba procesorů, která je mírně řečeno "dost příšerná". Vždyť tyto procesory spolknout bez zátěže nějakých 135W a při zátěži i více než 150W! Teď si dejte dvojici takových procesorů do serveru a bez zátěže se pohybujete kolem 400W, při zátěži až na 430W na celý systém. Musím však podotknout, že se nepodařilo zprovoznit technologii EIST, která má spotřebu v klidu snižovat. Nejspíše to bylo základní deskou Asus PVL-D, ale kdo ví? Mnohem zajímavější výsledky spotřeby vykazovaly sestavy se dvěma Opterony. Jejich spotřeba při zátěži nedosahuje ani 100W pro jeden procesor, což se odráží v celkové spotřebě asi 250W (265 - 1,8GHz) až 300W (280 - 2,4GHz). To je o třetinu méně. Procesory jsou však

22. 10. 2005 23:25
Notebooky budou opět rychlejší a úspornější: technologie Intel Robson

Notebooky budou opět rychlejší a úspornější: technologie Intel Robson

Oproti klasickým PC mají notebooky několik specifických problémů a cílů. Za prvé musí být co nejúspornější. Dalším z celé řady problémů je slabý výkon diskového subsystému, kdy obvyklé 4200rpm a 5400rpm disk nejsou schopny podávat adekvátní výsledky diskům PC sestav. Je však nutno připomenout, že existují i 7200rpm 2,5" disky pro notebooky, zde zas bude problémem vyšší spotřeba. Problém s úsporou energie a rychlosti disků řeší technologie Robson. Ta sice není žádný bleskem z čistých nebes, Intel o ní už kdysi mluvil, ale až nyní se konečně dočkala realizace. Takže o co se vlastně jedná? Znáte to i z klasických PC. Zapnete počítač, ten si pípne, začne najíždět, podle rychlosti počítače, množství nainstalovaných programů, doby od předchozí instalace a chování uživatele se doba najetí počítá na desítky vteřin až minuty. Technologie Robson znamená použití Flash NAND čipu o velikosti 64MB až 4GB, na kterém jsou uloženy nejčastěji spouštěné programy. Podle kapacity

18. 10. 2005 21:20
2
V lednu 2006 přijde na trh pět Pentií řady 900

V lednu 2006 přijde na trh pět Pentií řady 900

Nové dvoujádrové procesory vyráběné 65nm technologií (die shrink Prescottu, resp. Smithfieldu) budou prodávány od ledna 2006. Jejich označení zní "Presler". Prvního člena rodiny jsme si už představili, bude jím Pentium Extreme Edition 955. Ve zkratce, je to 3,46GHz procesor s 1066MHz FSB za cenu $999 fungující pouze s chipsetem i975X. Jeho představení bude znamenat konec pro Extreme Edition 840, jednojádrový 3,73GHz procesor. Normální řada dvoujádrových procesorů ponese označení D900. Nejslabším modelem bude 2,8GHz D920 za cenu $241, výkonnějšími pak 3,0GHz procesory D930 ($316), 3,2GHz D940 ($423) a 3,4GHz verze D950 ($637). Z procesorů D800 zůstane jen model D840. Nové procesory devítistovkové řady přinesou virtualizační technologii, 65nm technologie nižší spotřebu, i když se podle prvních informací se zdá, že snížení bude nebude tak velké (maximálně 17% na celý systém) a ten pravý skok přinese až 65nm architektura Conroe. Čipy D950 s D955 navíc přinesou další zvýšení výkonu. Zdroj: www.tgd

14. 10. 2005 22:00
Intel bude mít hráčskou verzi Pentia M

Intel bude mít hráčskou verzi Pentia M

Včerejší zpráva hovořila o tom, že Pentium M Yonah má jakési problémy se spotřebou. Ta měla být vyšší, než se očekávalo. Původně měla hodnota Thermal Design Power (TDP) u dvoujádrového Yonahu činit cca. 35W, nyní údajně až 49W. Ve skutečnosti to ale není až tak docela pravda. Tuto "kachnozprávu" přinesl (jako obvykle) server X-Bit labs. Podle The Inquirer se ale věci mají tak, že Yonah je nyní plánován na TDP 31W, tedy zcela v normě. Mimo to ale Intel údajně hodlá mít v nabídce i jakousi hráčskou variantu eXtreme Edition Pentia M Yonah, která poběží na o pár set MHz vyšší frekvenci. Kvůli tomu ale bude vyžadovat vyšší napětí, a tedy bude mít i vyšší spotřebu. A to je právě ona varianta, která si má říct o cca. 50W.

Eagle
14. 10. 2005 00:06
Reklama
Spotřeba 65nm mobilních procesorů Intel Yonah nebude tak příznivá jak se původně zdálo

Spotřeba 65nm mobilních procesorů Intel Yonah nebude tak příznivá jak se původně zdálo

Asi všichni jste se těšili na nové procesory Intelu vyráběné 65nm technologií. Ty slibovaly pro první generaci (evoluce stávajících procesorů) především slušně zaznamenatelné snížení spotřeby. Bohužel se zdá, že s tím snižováním to nebude až tak žhavé. Procesory Yonah budou vyráběny ve čtyřech řadách. E, T, L a U. Řada "E" je určena pro hráče a její spotřeba má přesahovat 50W. To je sice s ohledem na dvoujádrovou architekturu čipu příjemné číslo, ale na mobilní procesor je to přece jen moc. Pozn. Zkusme trochu teoretizovat. Nynější Pentium M má spotřebu 27W. A to je 90nm procesor. Když vezmeme dvě jádra, dostaneme se přibližně na dvojnásobek, řekněme 54W. A to je přibližně stejně jako u Yonahu (což jsou de facto dvě jádra nynějšího Pentia M), takže zatím OK. Jenže kde se poděla nižší spotřeba dána 65nm výrobním procesem? Řada "T" je na tom o něco lépe, spotřeba těchto procesorů má být mezi 25W a 49W. První číslo je pro dvoujádrový mobilní procesor slušné, druhé už nikoli. Řada "L" označuje lo

13. 10. 2005 19:50
4
Intel dnes představil dual-core serverový procesor Xeon

Intel dnes představil dual-core serverový procesor Xeon

Dlouho očekávané dvoujádrové řešení Intel pro serverový trh konečně přišlo na svět a odpovědělo tak na půlroční nadvládu AMD v tomto segmentu. AMD má totiž dvoujádrové Opterony již od dubna. Nový procesor byl dříve znám pod označením Paxville DP. 10. října 2005 se konečně dvoujádrový Xeon objevuje na scéně. Disponuje dvěmi jádry o frekvenci 2,8GHz. Každé jádro vyráběno 90nm procesem disponuje 2MB L2 cache, celkem jí tedy procesor obsahuje 4MB. Běží na sběrnici 800MHz a platformy pro tento procesor (Intel E7520 chipset) jsou vybaveny DDR2-400 pamětmi a PCI-Express sběrnicí. Samozřejmostí je Hyper-Threading, podpora 64 bitových instrukcí EM64T, Execute Disable Bit a také Demand-Based Switching s Intel Enhanced SpeedStep pro snížení spotřeby. Podle měření Intelu je procesor ve srovnání s jednojádrovým procesorem Xeon na 3,6GHz s 2MB L2 cache rychlejší až o 51%. Ovšem jistojistě se najdou i programy, kde bude druhé jádro na nic a kde bude nový Xeon podávat nižší výkony kvůli své nižší frekven

10. 10. 2005 22:00
1
Reklama
Reklama