Galerie 3
Po řadě let může základní cena AAA počítačových her vzrůst
i Svět hardware
Aktualita Grafiky a hry Hry a technologie

Po řadě let může základní cena AAA počítačových her vzrůst

Jan Vítek

Jan Vítek

7

Už dlouho mluví herní firmy o tom, že cena her se dlouho nezvyšovala, zatímco náklady na jejich vývoj obecně rostou. Nyní to vypadá, že obvyklá cena 60 dolarů či eur za AAA titul může být zanedlouho překonána.

Reklama

V roce 2005 se přední herní firmy včetně Microsoftu a Sony rozhodly, že do té doby obvyklá standardní cena 50 dolarů za novou videohru vzroste na dnešních 60 dolarů, což tedy platilo posledních 15 let a když započítáme inflaci cen, nyní už bychom měli platit vysoko přes 70 dolarů, abychom se dostali na hodnotu tehdejších 60 dolarů. 

image
i Svět hardware

Ovšem je nutno dodat, že herní společnosti si našly i řadu jiných cest, jak si přilepšit. Jde o prodej kosmetických doplňků, nebo rovnou na opačné straně využití lootboxů a tzv. pay to win mechanik, od čehož se ale v poslední době ustupuje. A stále je také využívaný dodatečný obsah, dříve datadisky a dnes prostě DLC. Hráči pak mohou namítnout, že v mnoha případech by daný obsah měl být již součástí základní verze her, které tak v důsledku už dávno nestojí jen 60 dolarů. Nicméně stále platí, že hry obvykle přijdou právě na tuto částku. 

image
i Svět hardware

Zlomovým titulem by se nyní mohl stát NBA 2K21 jako hra pro příští generaci konzolí, čili PlayStation 5 a Xbox Series X, kterou společnost 2K vypouští na trh za cenu 70 dolarů a pokud si vyžádáme Mamba Edition, čili verze pro obě platformy, zaplatíme rovnou sto dolarů.

Je ale otázka, jestli se toho chytnou i ostatní vývojáři či vydavatelé, kteří si ostatně obecně už dlouho stěžují na to, že vývoj her se stal finančně příliš nákladný a to s sebou nese i velká rizika v případě, že se daná hra nebude prodávat dle jejich představ. Můžeme ale očekávat, že z pohledu zákazníka se i po navýšení běžné ceny na 70 dolarů či eur asi nic nezmění, ostatně i NBA 2K21 bude zahrnovat mikrotransakce, které se staly už běžnou součástí her, a to zvláště těch sportovních, kde jde o zlatý důl. 

Na druhou stranu, hráč, který nemusí mít ihned to nejnovější, co se objevilo na trhu, má dnes mnohem více příležitostí, jak nakoupit levně, anebo si i zahrát zdarma, a přitom ne po pirátsku. Stačí sledovat akce soupeřících herních platforem, které hry zdarma už nezřídka nabízí a když už ne rovnou to, pak tu je do roka několik slevových akcí. 


Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Reklama
Reklama
Reklama