Galerie 22
Upgrade iriveru H120: flash namísto HDD
Článek Ostatní Audio iRiver

Upgrade iriveru H120: flash namísto HDD | Kapitola 4

Tomáš Černý

27

Seznam kapitol

1. Upgrade iriveru H120: flash namísto HDD 2. Redukce, předpoklady 3. Modifikace 4. Testy a závěr

Vlastníte postarší diskový MP3 přehrávač iriver H120 a přemýšlíte o koupi nového přístroje kvůli delší výdrži, nižší hmotnosti, rychlejší odezvě nebo větší kapacitě? Co byste řekli na upgrade pomocí výměny pevného disku za rychlou flash kartu a nové baterie?

Reklama

Subjektivní posouzení změn a testy

Je to zvláštní, ale první věcí, které jsem si všiml, byla nižší hmotnost přístroje. Druhou, že se již neroztáčí disk, kterážto skutečnost byla dříve snadno pozorovatelná díky vibracím a časové prodlevě.

Doba od zapnutí přehrávače do spuštění přehrávání je přibližně 1 s, což je výrazné zlepšení. Se zapnutou TAG databází a souborovou cache původnímu disku tento proces někdy trval i 10-30 s.

Procházení hudebními soubory, spuštění přehrávání, seekování nebo přecházení mezi skladbami působí také svižněji. Přenosové rychlosti původního disku jsou možná vyšší, ale z důvodu šetření energie se disk často uspává a např. plynulý přechod na další skladbu je možný především díky 32MB cache, do které firmware průběžně další data nahrává. Při použití flash karet namísto disku tato nutnost odpadá. Dříve jsem se přistihl, že jsem raději náhodně mezi skladbami na disku, než bych našel něco, na co bych měl náladu, moc nepřecházel, abych raději šetřil baterii.

Použití obou karet A-DATA bylo naprosto bez problémů. V našich obchodech se pomalejší 32GB varianta prodává za podobnou cenu jako rychlejší 16GB. Při přehrávání a používání přístroje je rozdíl v rychlostech téměř nerozeznatelný, jediná pozorovatelná změna je při zápisu dat na paměť při připojení přes USB 2.0 rozhraní (vyjímání karty z přístroje za účelem nakopírování dat je nepraktické).

Ani v tomto případě se ale nejedná o nic markantního, zápis 5,28 GB hudebních souborů (typická velikost souboru 6-8 MB) trval 21:50 minut s rychlejší kartou, 29:55 minut s tou pomalejší.

Karta

Doba přenosu 5,28 GB

Rychlost [MB/s]

A-DATA 32 GB Speedy

29:55

3,01

A-DATA 16 GB Turbo 266x

21:20

4,22

Následují výsledky testování obou karet v přehrávači pomocí programu ATTO Disk Benchmark (napřed pro pomalejší a pak pro rychlejší kartu).

Upgrade iriveru H120: flash namísto HDD

Testy výdrže

Pro testování výdrže baterie poskytuje Rockbox skvělý plugin, který periodicky monitoruje napětí a odhadovanou dobu výdrže. Data zapisuje do souboru, ze kterého se rychlým pohledem na poslední řádek dá zjistit doba výdrže, nebo ze všech dat nakreslit graf. Opakovaně se mi pro obě karty potvrdila výdrž přes 19 hodin (při opakovaném přehrávání jednoho alba; přibližně 200 kbps VBR MP3). Výsledek je to dobrý, od nově zvolené baterie jsem ale čekal víc (očividně prodejce kapacitu nadhodnocuje). Pro porovnání, výrobce pro originální 1300 mAh baterii uvádí výdrž až 16 hodin, já jsem na srovnatelných hudebních souborech s baterií před výměnou dosahoval kolem 10 hodin.

Upgrade iriveru H120: flash namísto HDD

Závěr


Náhrada pevného disku

v přehrávači iriver H120 CompactFlash kartou pomocí patřičné redukce se ukázala jako

snadná a fungující

. Existují sice SSD disky, které lze použít bez redukcí, ale jejich ceny jsou stále vyšší (i když právě společnost A-DATA nedávno uvedla nové disky v kapacitách až 64 GB a dvou různých rychlostech). Na druhou stranu CompactFlash karet je k dispozici velké množství a můžete např. efektivně využít své stávající karty, pro které třeba již nemáte jiné využití.

S flash kartou se i starší přehrávač stane

atraktivnějším přístrojem

s

lepší výdrží

a případně také i

vyšší kapacitou

, než měl původně. Alespoň v mém případě došlo i ke značnému

zrychlení odezvy

a celkově mám z přehrávače lepší pocit.

Upgrade iriveru H120: flash namísto HDD

Zde uvedený postup se dá uplatnit i na další vhodné přehrávače jiných značek, zvláště různé Apple iPody – viz např.

tento diskuzní příspěvek

o modifikaci modelu iPod Mini (ten ani nepotřebuje redukci, protože původně používá CompactFlash-II microdrive disk).

Pro přehlednost ještě uvádím tabulku potřebných redukcí pro různé přehrávače podporované Rockboxem (

zdroj

):

50-pinový disk na CFApple iPod 1. až 4. generace, iPod Color/Photo
iriver H1xx a H3xx řady
iAUDIO X a M řady
Toshiba Gigabeat F řada
40-pinový disk s ZIF konektorem na CFApple iPod Video 5G/5.5G
iriver H10
Toshiba Gigabeat X řada
Bez adaptéruApple iPod Mini 1. a 2. generace

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Reklama
Reklama