Grafiky a hry (strana 146 z 215)

Leadtek přichází s novou profesionální Quadro FX 380 LP

Leadtek přichází s novou profesionální Quadro FX 380 LP

Společnost Leadtek si připravila novou profesionální grafickou kartu NVIDIA Quadro FX 380 LP. Ta se řadí mezi low-endové produkty svého druhu a obsahuje pouze 16 CUDA jader a k tomu 512 MB paměti DDR3 připojené přes 64bitové rozhraní s propustností 12,8 Gbps. Karta podporuje Shader Model 4.1, OpenGL 3.2 a DirectX 10.1, splňuje specifikace EnergyStar se svou spotřebou do 28 W a je připravena pro Windows 7 a aplikace typu 3D CAD či DCC. Oproti předchozí generaci má její výkon být o 50 procent vyšší. Zdroj: TZ Leadtek

14. 12. 2009 00:05
Sapphire uvádí redukci z DisplayPort na DVI

Sapphire uvádí redukci z DisplayPort na DVI

Společnost Sapphire si připravila zajímavý produkt, pro nějž ale jen tak někdo asi nenajde uplatnění, ale pozornost si rozhodně zaslouží. Jedná se o redukci rozhraní DisplayPort na DVI, díky níž bude možné využít technologii Eyefinity až na třech monitorech s rozhraním DVI. Redukce podporuje DPCP i HDCP a také Dual-Link DVI s rozlišením až 2560x1600 (WQGA) a 1080p HDTV. Zařízení je typu Plug and Play, nejsou potřeba instalovat žádné ovladače, pouze jde o aktivní redukci, takže bude nutné zajistit napájení. K tomu ale stačí jeden volný USB port, z nějž si zařízení napájení přivede vlastním kabelem. Zdroj: TZ Sapphire

11. 12. 2009 00:15
Reklama
Intel odkládá vydání Larrabee

Intel odkládá vydání Larrabee

Na pole grafických akcelerátorů se chystal procesorový gigant Intel, který v prvních prezentacích sliboval menší revoluci. První kousky hardware měly na trh dorazit přibližně na přelomu tohoto roku, nyní se Intel dostavil s informací, že k nám první generace nedorazí. Když Intel poprvé ohlásil expanzi na trh s výkonnými grafickými akcelerátory, bylo to pro mnohé velké překvapení. Navíc si inženýři Intelu vymysleli zcela odlišný způsob „zpracovaní“ grafických výpočtů. Hlavní síla Larrabee měla spočívat v multi-jádrovém procesoru založeném na x86 architektuře. Díky tomu měl čip zvládat práci jako současné procesory a navíc počítat grafiku. Intel se tak vydal zcela jiným směrem než současní lídři AMD (ATI) a Nvidia. Musel tedy začít takzvaně „od píky“, takže vývoj trval poměrně dlouho a zcela jistě stál obrovské finanční prostředky. Intel se celou dobu snažil přesvědčovat ostatní, jak moc výkonné řešení dodá. Hlavním lákadlem měl být náročný ray-traycing a fyzikál

7. 12. 2009 12:00
Nová platforma Intelu bude podporovat GPGPU

Nová platforma Intelu bude podporovat GPGPU

Společnost Intel na sklonku minulého pracovního týdne oznámila, že její přicházející generace integrovaných grafických čipů bude podporovat transkódování videa. Týkat se to přesně má procesorů Clarkdale s integrovanými jádry, too ovšem až po aktualizaci ovladačů, které Intel plánuje vypustit později. Společnost tak vůbec poprvé svým jednáním uznává důležitost a vhodnost GPGPU (General Purpose GPU) pro takové úkoly, což jí samozřejmě vzhledem k tomu, že nevládne vyspělými a výkonnými grafickými čipy, nijak nevoní. Intel Clarkdale je dvoujádrový procesor založen na architektuře Westmere se 4 MB cache, technologií Hyper-Threading, dvoukanálovým přístupem k pamětem DDR3 a zmíněným grafickým jádrem. Arrandale budou podobné čipy, ale zaměřené na mobilní počítače. Oba procesory se budou vyrábět kombinací 32 a 45nm procesů a mohly by být poprvé představeny na CES v lednu 2010. Zdroj: X-bit labs

7. 12. 2009 01:00
AMD a SiSoftware vyvinuli benchmark pro OpenCL

AMD a SiSoftware vyvinuli benchmark pro OpenCL

Společnost AMD oznámila, že se SiSoftware spolupracuje na vývoji benchmarku určeném pro nové API OpenCL. Tento GPGPU benchmark je součástí nové verze testovací sady utilit SiSoftware Sandra 2010, takže se bude moci využít pro otestování výkonu OpenCL na technologii ATI Stream. OpenCL se již stává široce akceptovaným standardem pro paralelní běh výpočetních úkolů na CPU i GPU a AMD se zde může pochlubit, že jako jediná firma nabízí pro něj kompletní vývojářskou platformu. A test v Sandře 2010 má být prvním krokem pro měření výkonu takových systémů. Dle předběžných výsledků měla karta ATI Radeon HD 5870 poskytnout oproti architektuře CUDA a GeForce GTX 295 (2x GPU) v některých testech až 2,7násobný výkon, což se mělo přesně týkat testu "native float shader". Tam Radeon dosáhl dle informací AMD 1820 Mpix/s a GeForce 680 Mpix/s. Zdroj: TZ AMD

7. 12. 2009 00:15
Call of Duty: Modern Warfare 2 - nejlepší nakonec

Call of Duty: Modern Warfare 2 - nejlepší nakonec

27. 11. 2009 00:00
7

Call of Duty je s námi již pěknou řádku let a od prvního dílu sklízí nefalšovaný úspěch hlavně u on-line hráčů. Na své si ovšem přijdou i občasní off-line hráči, které čekají velmi akční mise a spousty inteligentních nepřátel.

NVIDIA vydala novou verzi WHQL ovladačů 195.62

NVIDIA vydala novou verzi WHQL ovladačů 195.62

Nejnovější ovladače GeForce/ION s WHQL certifikací nesou označení 195.62 a podporují NVIDIA desktopové GeForce a ION grafické čipy série 6, 7, 8, 9, 100 a 200. Z oficiálních Release Notes se dále mimo jiné dozvídáme, že součástí ovladačů je i PhysX System Software ve verzi 9.09.0814, který si můžete stáhnout i samostatně zde. Ovladače mimo jiné podporují GPU akceleraci online HD videa v Adobe Flash 10.1 beta, dále byl na seznam podporovaných produktů doplněn nový model GeForce GT 240 a za zmínku stojí i podpora OpenCL 1.0 pro grafické karty série 8 a novější. Vylepšena byla podpora SLI a multi-GPU řešení v nejnovějších herních titulech Borderlands, Call of Duty: Modern Warfare 2, FIFA Soccer 10 a dalších. Hodně oprav se dotklo také hry Need for Speed: Shift (více v Release Notes). Ze stávajících stojí také za zmínku podpora OpenGL 3.2 na GPU série 8 a novějších či podpora DirectCompute ve Windows 7 pro stejné GPU. Již standardní je možnost využít druhou grafickou kartu pro výpo

Michal Huspeka
26. 11. 2009 16:00
1
Reklama
Colfax a Exxact nabízí nové vývojářské platformy pro ATI Stream

Colfax a Exxact nabízí nové vývojářské platformy pro ATI Stream

Společnost AMD oznámila, že vývojáři nyní mohou získat hotové platformy s technologií ATI Stream od firem Colfax a Exxact. Ty poskytnou kompatibilitu s API OpenCL 1.0 a ATI Stream SDK 2.0 s možností dosáhnutí výkonu až 2,72 TFLOPS. Platformy se skládají v případě firmy Colfax z procesorů Phenom II X4 na frekvenci až 3,4 GHz nebo procesory Opteron řady 2000, až 16 GB paměti DDR3 (Phenom) či 128 GB DDR2 (Opteron) a především karet ATI Radeon řady 5800. Společnost Exxact je na tom velmi podobně, takže i ta má v nabídce pro Phenomy až 2 příslušné grafické karty a 4 pro systémy s Opterony. Zdroj: TZ AMD

23. 11. 2009 00:05
S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat: DirectX 11 vs. 10

S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat: DirectX 11 vs. 10

23. 11. 2009 00:00
29

S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat přináší jednu z prvních možností otestovat přínos DirectX 11 kompatibilního hardware v opravdové hře. Dnes se zaměříme především na srovnání rychlosti grafických karet a zda se už dnes vyplatí investovat do nového hardware.

NVIDIA přináší 3D Vision i pro notebooky

NVIDIA přináší 3D Vision i pro notebooky

Společnost NVIDIA ve spolupráci s Asusem připravila první notebook G51J 3D využívající technologii NVIDIA 3D Vision, která je dobře využitelná především pro hraní her, ale i sledování filmů či fotografií. Tuto technologii nemůže nabídnout každý notebook, protože je k tomu zapotřebí displej s vysokou obnovovací frekvencí. Zde je to 120 Hz, na nichž NVIDIA spolupracovala s firmami CPT, LG, CMO či Samsung. Dále se k tomu využijí bezdrátové brýle spojené IR paprskem, které dokáží poskytnout 3D zážitek z mnoha her. NVIDIA jich napočítala více než 400 a další budou samozřejmě následovat. Samotný 15,6" notebook G51J 3D je založen na platformě Calpella s procesorem Core i7 a kartě GeForce GTX 260 M s 1 GB DDR3. Ten dle všeho nebude jediný, protože velký zájem projevila už firma MSI a další jistě nezůstanou pozadu. Zdroj: TZ NVIDIA

20. 11. 2009 00:25
AMD akceleruje Flash Player 10.1 pomocí ATI Stream

AMD akceleruje Flash Player 10.1 pomocí ATI Stream

Společnost AMD oznámila, že Flash Player 10.1 je možné akcelerovat pomocí technologie ATI Stream a API DXVA. K tomu jsou samozřejmě zapotřebí ještě odpovídající ovladače ATI Catalyst. Akcelerovat bude možné rovněž přehrávání videa v H.264. Betaverze přehrávače Flash Player 10.1 je k dispozici pro vývojáře ke stažení na stránkách Adobe, přičemž ostrá verze se objeví v první polovině příštího roku. Pro jeho akceleraci bude možné využít následující grafické čipy: ATI Radeon HD 4000, HD 5700 a HD 5800 ATI Mobility Radeon HD 4000 (a vyšší) ATI Radeon HD 3000 (a vyšší) ATI FirePro V3750, V5700, V7750, V8700 a V8750 graphics accelerators (a pozdější) Zdroj: TZ AMD

19. 11. 2009 00:05
AMD vydalo novou verzi WHQL ovladačů Catalyst 9.11

AMD vydalo novou verzi WHQL ovladačů Catalyst 9.11

WHQL certifikované ovladače Catalyst pro měsíc listopad jsou tradičně ve verzi 9.11 (rok.měsíc) a přinášejí podporu desktopových grafických čipů AMD Radeon ze sérií HD 2000, HD 3000, HD 4000 a samozřejmě také HD 5000. Pro majitele starších Radeonů jsou pak k dispozici Legacy drivery 9.11. Podle oficiálních Release Notes přinášejí tyto ovladače podporu GPU akcelerace kodeku H.264 v nově vydané beta verzi Adobe Flash Player 10.1. Tato podpora se týká všech Radeonů série HD 5800, HD 5700 a kompletní řady HD 4000. I další novinka se týká videa, konkrétně se jedná o vylepšení přepočtů rozlišení v ATI Video Converteru. Úprav se dočkal také Catalyst Control Center, vylepšena byla podpora CrossFireX při zapojení 3 monitorů a několik oprav se dotklo také her, z nichž namátkou vybíráme například ANNO 1404, Age of Conan, Crysis Warhead, Battlefield 2142 a další. O navýšení grafického výkonu ve hrách není v Release Notes ani zmínka, ovladače tedy převážně opravují chyby předchozí

Michal Huspeka
18. 11. 2009 00:00
2
Reklama
Voxel Ray Casting: příští generace grafiky?

Voxel Ray Casting: příští generace grafiky?

O společnosti id Software nebylo dlouho slyšet a nyní k nám přichází s horkou novinkou v podobě vyvíjeného grafického enginu (respektive způsobu zobrazování) s názevm Voxel Ray Casting. Tento způsob zobrazování je do jisté míry revolučnější než ray tracing, takže si o něm pojďme popovídat blíže.

16. 11. 2009 00:30
9
Matrox uvedl grafickou kartu pro až osm monitorů

Matrox uvedl grafickou kartu pro až osm monitorů

Společnost Matrox si připravila novou grafickou kartu pro jeden slot, která je schopná obsloužit celkem osm monitorů. Jedná se o model M9188 navržený speciálně pro použití při dohledu a monitorování, kde se velké množství připojitelných zobrazovacích zařízení bude velmi hodit. Karta se spoléhá na procesor podporující WDDM a rozhraní Aero ve Windows 7 a nabízí 2 GB paměti, konektory mDP, tedy Mini DisplayPort s podporou osmi příslušných monitorů o rozlišení až 2560 x 1600, či DVI s rozlišením 1920 x 1200. Sluší se ale také podotknout, že nejnovější Radeony podporují až šest monitorů a stojí asi pětkrát méně než Matrox M9188, který přijde na asi 2000 USD. Na trh přijde také podstatně levnější M9128 za 260 USD, ale také pouze s podporou dvou monitorů, což není vůbec výjimečné. Zdroj: X-bit labs

12. 11. 2009 02:00
1
NVIDIA nehodlá využít Globalfoundries pro výrobu čipů

NVIDIA nehodlá využít Globalfoundries pro výrobu čipů

Společnost NVIDIA ústy svého CEO Jen-Hsun Huanga sdělila světu, že nemá žádné plány na využití výrobních kapacit Globalfoundries. Tato firma je, jak víme, společným podnikem firem AMD a ATIC (Advanced Technology Investment Company). Huang přesně řekl: "Globalfoundries jsou továrny AMD, že? Globalfoundries jsou továrny AMD. Naší strategií je TSMC." A dále sdělil, že NVIDIA se zaměří na GPU a jejich prorůstání do všemožných platforem. Ovšem dříve v tomto roce pan Huang ještě říkal, že jeho firma vážně uvažuje a diskutuje o možnosti spolupráce s Globalfoundries. Ty přitom využívají odlišné výrobní postupy než TSMC a jsou součástí tzv. IBM bulk alliance, s níž má NVIDIA z roku 2004 špatné zkušenosti ohledně výroby čipů NV40, kterých IBM nestíhalo vyrobit dost, ale to je již řadu let pasé. Navíc mají momentálně Globalfoundries jen tři zákazníky - AMD, ARM a STMicroelectronics, takže požadavky NVIDIE by mohly být uspokojeny. A co se týče TSMC, to se svou 40nm technolo

10. 11. 2009 00:45
Nvidia Ion LE = Nvidia Ion ?

Nvidia Ion LE = Nvidia Ion ?

Kalifornský výrobce grafických čipů ohlásil příchod ořezané verze poměrně úspěšné čipové sady Nvidia Ion. Nový Ion LE měl být odlehčenou verzí stávajícího Ion s podobným výkonem, avšak bez podpory DirectX 10. Jenže Nvidia kolem celého čipu velmi mlžila a jediné, co se bylo předem jasné, byl fakt, že Ion LE nebude mít podporu DirectX 10, ale pouze staršího DirectX 9. Ihned tak vyvstala otázka, jestli se oba čipsety budou vzájemně nějak lišit. Přeci jen vývoj zcela jiného čipu by byl zbytečně drahý. Další variantou by bylo používání méně povedených čipů, jako to například dělá společnost AMD, které prodává tří-jádrové procesory, které jsou ve skutečnosti čtyř-jádrové, ale s jedním jádrem neschopným pracovat stabilně. Veškeré teorie byly ukončeny s příchodem netbooku od HP, který je novým Ionem LE vybavený. Nvidia na novou platformu uvolnila speciální ovladače, avšak několik uživatelů fóra MyHPMini vyzkoušelo ovladače pro klasický Ion. Jediný rozdíl byl v tom, ž

31. 10. 2009 12:00
Gigabyte spustí druhé kolo soutěže v přetaktování grafických karet

Gigabyte spustí druhé kolo soutěže v přetaktování grafických karet

Společnost Gigabyte již dříve ohlásila svou soutěž v přetaktování grafických karet nazvanou jako Beat Me If You Dare. Hlavní ceny jsou přitom skryty v hotovosti a hardware za celkovou sumu cca 9000 USD, ale na ty je ještě brzo. Prozatím ale ještě běží první kolo, kde se soutěží v přetaktování karet NVIDIA GeForce GTX 260, které končí s nástupem listopadu. Druhé kolo začíná vzápětí a potrvá opět jeden měsíc. Týká se karet GeForce GTX 275 a jde o to samé - dostat z nich s použitím jakéhokoliv ostatního hardware ten nejlepší výsledek testu 3DMark Vantage a největší FPS v Resident Evil 5. Výherce opět získá 1500 USD v hotovosti, druhou cenou je karta Gigabyte GTX 295 a třetí Gigabyte Ultra Durable GTX 285. Zdroj: TZ Gigabyte

30. 10. 2009 00:15
Reklama
Battleforge: první DirectX 11 hra na trhu

Battleforge: první DirectX 11 hra na trhu

27. 10. 2009 00:00
15

Po uvedení Radeonů HD 5000 nastala poměrně nepříjemná záležitost, že recenzenti uvádí hardwarovou podporu DirectX 11 jako plus, ale ve skutečnosti není na čem dokázat přínos. To se nyní mění, protože zde máme Battleforge s podporou DirectX 11.

S3 představuje novou GPGPU grafickou kartu Chrome 5400E

S3 představuje novou GPGPU grafickou kartu Chrome 5400E

Minulý týden probíhal v Číně veletrh eMex, na kterém byla představena nová GPGPU grafická karta od společnosti S3, nesoucí název Chrome 5400E. Tato karta se především chlubí podporou technologií OpenCL 1.0, OpenGL 3.1 a DirectX 10.1. Čip je vyroben 65nm technologií, podporuje 1x/4x/8x/16x PCI-Express 2.0 a paměti typu DDR2 a GDDR3. Obsahuje dekodér videa ChromotionHD 2.1, který akceleruje H.264, MPEG-2 HD, WMV9-HD a VC-1. Chrome 5400E napojíme na výstup pomocí DisplayPortu, DVI a HDMI. Ovladače jsou dostupné pro Windows XP/Vista/7 a pro Linux s kernelem 2.6.x. Více informací o Chrome 5400E na této stránce. Zdroj: TCM

26. 10. 2009 00:30
AMD vydalo novou verzi WHQL ovladačů Catalyst 9.10

AMD vydalo novou verzi WHQL ovladačů Catalyst 9.10

WHQL certifikované ovladače Catalyst pro měsíc říjen jsou tradičně ve verzi 9.10 (rok.měsíc) a znovu přinášejí podporu pouze desktopových grafických čipů AMD Radeon ze sérií HD 2000, HD 3000, HD 4000 a nově samozřejmě i HD 5000. Starší Radeony tak opět zůstávají bez WHQL podpory. Podle oficiálních Release Notes přinášejí tyto ovladače nově podporu GPU akcelerace převodu videa ve Windows 7 pro grafické čipy řady HD 5000 a HD 4000 a také Super Sampling Anti-aliasing pro grafické karty řady HD 5000. O navýšení grafického výkonu ve hrách není v Release Notes ani zmínka, ovladače tak převážně opravují chyby předchozích verzí, a to pro všechny operační systémy Windows XP, Vista i Seven. Pro více informací nahlédněte do Release Notes, které jsou spolu s ovladači ke stažení na přiloženém odkazu. ATI Catalyst WHQL (v9.10) Zdroj: AMD

Michal Huspeka
23. 10. 2009 00:00
NVIDIA ohlásila RealityServer pro Cloud Computing

NVIDIA ohlásila RealityServer pro Cloud Computing

Společnost NVIDIA ohlásila platformu RealityServer určenou pro tzv. Cloud Computing. Jedná se o servery založené na firemních GPU a speciálním software, kterážto kombinace dovoluje streamování 3D aplikací do kteréhokoliv PC, laptopu, netbooků či smart phonu připojeného k internetu. Dle NVIDIE její nová platforma dovolí snadné sdílení vizualizací komplexních 3D modelů využitelných pro automobilový průmysl, architekturu nebo i online nakupování s designováním bytových interiérů. Reality Server je složen z GPU NVIDIA Tesla RS, které slibují fotorealistické zobrazení 3D scén ve vysoké rychlosti. Využita je k tomu softwarová technologie mental images iray využívající ray-tracing a architekturu CUDA. Zdroj: TZ NVIDIA

21. 10. 2009 11:00
EVGA vypouští GeForce 210 a GeForce GT 220

EVGA vypouští GeForce 210 a GeForce GT 220

Poslední týdny byly ve znamení nových grafických karet od ATI, avšak nesmíme zapomenout ani na nové GeForce vyráběné 40 nm procesem. Společnost EVGA vypustila naráz celkem šest modelů. Nová grafická jádra od Nvidie se v tichosti přesunuly na výrobní proces 40 nm. Nově podporují DirectX 10.1 a nativně HDMI 1.3a. Všechny modely podporují nejnovější technologie z dílen Nvidie. Mezi ty nejzajímavější patří Nvidia CUDA, PhysX a Nvidia Pure Video HD Technology. Nové GeForce jsou již k dostání jako součást nových počítačů. Avšak samostatný prodej akcelerátorů byl dovolen až nedávno. Jako první byla představena verze EVGA GeForce 210, která by měla být přímý nástupce mainstreamové GeForce 9500 GT vyráběné 55 nm procesem. Nové GPU nabízí 16 výpočetních jader, jejichž pracovní frekvence je 589 MHz. Takt shader procesorů je 1402 MHz. Karta je dále vybavena operační pamětí DDR2 o velikosti 512 MB, která je taktována na 800 MHz. Komunikace s PC probíhá skrze 64 bit sběrnici, což napoví o

16. 10. 2009 11:00
Reklama
AMD a CyberLink spolupracují na podpoře videoaplikací pro ATI Stream

AMD a CyberLink spolupracují na podpoře videoaplikací pro ATI Stream

Společnosti AMD a CyberLink oznámily, že si vzaly na mušku technologii ATI Stream, pro níž mají najít podporu ve videoaplikacích a zaměří se především na Microsoft DirectX 11 DirectCompute. Toto API podporují zatím pouze nejnovější GPU od AMD. ATI Stream tak bude pomocí Radeonů akcelerovat převody videa, automatické rozpoznávání tváří a jejich popisování, editaci videa, atp. Prozatím se k tomu tedy budou moci využít pouze GPU ATI Radeon HD 5800, ovšem brzy přijde také série Radeon HD 5700. Zdroj: TZ AMD

13. 10. 2009 12:00
Need For Speed Shift: výkonnostní srovnání

Need For Speed Shift: výkonnostní srovnání

12. 10. 2009 00:00
24

Série Need For Speed se dočkala dalšího pokračování a nutno dodat, že velmi povedeného. Dnes se podíváme, jak si v této hře vedou grafické karty a některé procesory. Zastoupena je i zbrusu nová grafika AMD, která doplňuje již uvedený Radeon HD 5870.

Reklama
Reklama