Computex 2007: Manli GeForce 8400 GS, dvě RV670 na jedné kartě a další
Vlastní model karty GeForce řady 8400 na Computexu vystavila i Manli. Je jí nízkoprofilová GeForce 8400 GS, chlazená čtvercovým hliníkovým pasivem a malým větráčkem. Jádro G86 je taktováno na 495 MHz a 64bitové DDR2 paměti pak na 800 MHz. Obsahuje DVI, D-SUB a TV-out výstupy. Karta není moc výkonná, čemuž by také měla odpovídat její (dosud nezveřejněná) cena. K dostání má být v retailové verzi zatím pouze na asijském trhu. Skutečně všem dostupné budou karty od Zotacu, jak již bylo psáno dříve. Druhým partnerem je očekávaně XFX (jak píše Fudzilla, obě společnosti jsou již delší dobu „mazlíčky“ NVIDIE). Do řady R700 od ATI neuvidíme žádnou další verzi jádra R600, ovšem ATI údajně nespí a pracuje na kartě postavené na dvou čipech RV670, jelikož samotná R600 nepřinesla odpověď na karty 8800 GTX a Ultra. Uvidíme, čeho se nakonec dočkáme. V souvislosti s nejistým vývojem v ATI několik jejich inženýrů přeběhlo k Intelu za tučnějšími příjmy. Budou spolu s dalšími lidm
Computexové novinky od MSI
Společnost MSI nám připravila pěkně kompaktní přehled novinek, které si našly cestu na letošní Computex. Jedná se především o základní desky se sadou Intel 3-series (tedy Bearlake), dále i modely pro AMD, GeForce série 8, ATI Radeon HD série a v neposlední řadě i nejnovější notebooky. Začneme novými základními deskami s čipovou sadou Intel P35/G33 Express. Tyto modely (X38/G35/Q35/Q33) byly nejočekávanější a rozhodně měly co nabídnout: podporou nejnovějších procesorů Intel s FSB 1333 MHz včetně ještě nedostupných 45nm Penryn, sloty pro paměti DDR3, svitkové japonské kondenzátory a chlazení Circu-Pipe, které připomíná spíše horskou dráhu než chladič čipové sady a napájecích prvků. Tyto desky dále nesou označení "Ready for PC2008". MSI X38 Diamond poskytne rovnou čtyři PCI Express x16 sloty, dva DDR2 a tři DDR3 paměťové sloty. Ty se však těžko budou moci využívat najednou, ale v tom pointa nevězí. Uživatelé budou ale moci v budoucnu snadno přejít na novější pam
Computex 2007: AMD K10 Barcelona odsunuta, vývoj v oblasti grafických karet
Výrobce procesorů a grafických karet, AMD, chtěl původně nový Opteron řady K10 s jádrem Barcelona vydat v průběhu června, vše ale nasvědčuje tomu, že to nestihne. I když tím přijde o zisky, je třeba nejprve vydat novější revizi. Vydání se tak asi přesouvá až na poslední čtvrtletí tohoto roku, uvidíme. Fudzille se pátráním podařilo potvrdit existenci intelovského projektu Larabee. Téměř nic se o něm neví, prozatím jen to, že se má jednat o grafickou kartu určitě výkonnější než integrované, ale s vysokou pravděpodobností slabší než např. R600 od ATI či G80 od NVIDIE. Intelu půjde především o množství než o maximální výkon a hlavně se bude snažit, aby ATI i NVIDIA o „svoje“ peníze bojovaly. Z dalších novinek kolem grafických karet, tentokrát od ATI, můžeme jmenovat např. 55nm verzi jádra RV630, resp. RV635, která je prý plánována na první čtvrtletí roku následujícího. Dále, jak již bylo řečeno, se OEM verze grafických karet Radeon HD 2400 s čipem RV610 již d
ATI Radeony sérií 2400 a 2600 na cestě k zákazníkům
AMD právě vydalo zprávu, že grafické čipy ATI Radeon HD 2400 a HD2600 jsou na cestě k partnerům a tedy již za několik týdnů si budeme moci pořídit nové grafické karty od společností Asus, Club 3D, Diamond Multimedia, GeCube, Gigabyte, HIS, MSI, Palit, PowerColor, Sapphire a VisionTek. Obě GPU zahrnují novou technologii UVD (Unified Video Decoder), která má při přehrávání videí (Blu-ray, HD DVD a jiná) odlehčit procesoru a snížit tak i celkovou spotřebu. To je důležité hlavně pro HTPC a notebooky. Firma chce také vyjasnit, jaké karty UVD podporují a jaké ne. UVD tedy zahrnují modely ATI Mobility Radeon HD 2300, ATI Radeon HD 2400 a ATI Radeon HD 2600, ale již ne nejvýkonnější řada HD 2900, protože to dle firmy vzhledem k jejímu určení není potřeba. Radeony HD 2900 jsou určeny do hi-end sestav, kde se předpokládá, že procesor zvládne dekódování HD materiálu sám, aniž by byl nějak přetížen. AMD také přiložilo přehlednou tabulku: Model Mobility Radeon HD 2300 Radeon HD 2400 Ra
Computex 2007: Corsair DDR3 na 2000 MHz, AMD procesory, grafiky a další
V rozhovoru s Davem Ortonem, nynějším výkonným viceprezidentem vizuálního a mediálního obchodu v Advanced Micro Devices (AMD), server Fudzilla zjistil, že nová architektura Fusion, tedy procesor spojující GPU a CPU v jednom pouzdře, bude asi mít o deset procent více pinů. Grafický čip totiž dokáže využít velkou část pinů CPU. Počet pinů je důležitý kvůli ceně, protože balení čipu s mnoha piny je samozřejmě dražší (dnes už mají AMD čipy přes 1200 pinů, takže pokud se někomu povede procesor shodit ze stolu, nebo na něj něco těžkého položit...) Vyráběn se Fusion bude 45 nm technologií, plánován je na konec 2008, ale kdy to bude, to opravdu nikdo neví. Konečně je také k vidění Opteron s jádrem Barcelona v akci. Je to model 2200, ovšem systém jej samozřejmě zatím nerozpozná. Běží na frekvenci 1,61 GHz. K vidění jsou na Computexu dva stroje s tímto Opteronem, jeden má dokonce dva tyto procesory. Výkonný ředitel z ATI také potvrdil, že samostatné grafické karty jen tak
NVIDIA pravděpodobně chystá velké slevy svých grafických karet
Na internetu se začínají objevovat zprávy, že společnost NVIDIA chystá výrazné slevy svých grafických karet, což by ji mělo umožnit být více konkurenceschopnou v boji o zákazníky. Nutno přiznat, že ATi má prakticky všechny své karty podstatně levnější než NVIDIA, snad jedinou výjimkou je celkem vyrovnaná cena GeForce 8800GTS a Radeonu HD 2900XT. Kolují zvěsti, že například taková GeForce 8800 Ultra by měla nově stát $599, cca 16000Kč s DPH. Slevy se dotknou i GeForce 8800GTX a GTS, které budou proti již zmíněnému Radeonu HD 2900XT opět o něco konkurenceschopnější. Jako sůl potřebují slevy zejména karty GeForce 8600, především model GTS. Jak GTS, tak i GT se jich mají dočkat. Snižování cen patrně postihne i low-endové karty GeForce 8500 a 8400. Kdo viděl ceny nových Radeonů HD 2600 a 2400 totiž musí jásat, cenová politika ATi je pro zákazníky velmi příznivá. Tak doufejme, že i NVIDIA se jí přiblíží a budeme mít opravdu z čeho vybírat. Zdroj: www.vr-zone.com
Computex 2007: Vodou chlazená R600, kombo slim HD DVD Blu-Ray, základní desky a další
Několik zdrojů potvrdilo, že na nových deskách s čipovou sadou Intel X38 od společnosti DFI, které mají vyjít ve třetím čtvrtletí, pracuje mladík známý jako Oscar. Oscar stál za nejlépe taktovatelnými kousky od DFI, takže se tedy asi máme na co těšit. I pro DFI to může znamenat určitý comeback. Dále se také podařilo vypátrat několik málo dalších informací o procesoru K10 s jádrem Barcelona. Na trh má přijít v červenci pod názvem Opteron 2200 následován procesorem Phenom FX do socketu 1207 někdy ve třetím čtvrtletí. U socketu 1207+ můžeme ještě zůstat. MSI má na Computexu mimo jiné první desku pro procesory Phenom FX, K9A2 Platinum. Běží na čipové sadě AMD 790X. Obsahuje čtyři sloty pro DDR2-1066, čtyři PCIe x16, jeden PCIe x1 a dva PCI. Nechybí jeden IDE či šest SATA konektorů MSI také předvedlo svou vodou chlazenou grafickou kartu ATI Radeon 2900 XT, s čipem R600 taktovaným na základních 740 MHz. Karta má tři vodní bloky a velký radiátor. Na sestavě s deskou MSI P35
Computex 2007: Gigabyte a VIA C7-D, pasivně chlazené 8600 GTS a další
Gigabyte na Computexu ukázal Mini-ATX (i když je to možná spíše DTX) desku, poháněnou čipovou sadou VIA CN896, jižním můstkem VT8237A a procesorem VIA C7-D, taktovaným na 1,5 GHz. Deska obsahuje dva sloty pro paměti DDR2-667, dva IDE a dva SATA konektory, integrovanou gigabitovou síťovou a 7.1 zvukovou kartou. Krom klasického PCI slotu (ne tak obvyklé u malých desek) se může pyšnit PCIe x16 slotem, což může desku katapultovat na vrchol oblíbenosti u příznivců HTPC. Ve své základní desce GA-P35T-DQ6 (čipová sada Intel P35) předvedl také pasivně chlazenou grafickou kartu NVIDIA GeForce 8600 GTS (256 MB 128 bitových pamětí). Označuje ji GV-NX86S256H. Zkosená žebra barvy bílé kávy vypadají poměrně zajímavě. Za zmínku možná ještě stojí chladič nazvaný „Volar.“ Nejsou o něm dostupné žádné informace. Ví se jen, že je zkosený a používá heatpipe technologii. Na první pohled vypadá jako pouhý přepracovaný boxovaných chladič. Foxconn představil svou verzi základní desky s čipovou
Přetaktované grafické karty i od partnerů ATI/AMD
Grafických karet řady 8xxx je na trhu přehršle, mimo jiné proto, že kromě základní verze mnoho výrobců dodává i karty přetaktované. ATI/AMD v tomto ohledu bylo dlouhou dobu značně konzervativní, to se ale nyní mění. Na trh brzy přijdou již dříve oznámené grafické karty, konkrétně Sapphire Toxic Radeon 2900 XT s vodním chlazením a taktem jádra přes 850 MHz (původně 742 MHz) a GeCube Radeon HD 2900 XT, což je grafika chlazená Peltierovým článkem. GeCube neoznámilo parametry této karty, ale představeny budou na Computexu, který začíná v úterý v čínském Taipei. V krátkodobém časovém horizontu se mají objevit další přetaktované karty i od jiných výrobců, jak říká John Byrne, vice prezident světového prodeje GPU a čipsetů AMD. Podotýká, že přetaktování je výborný způsob zvýšení výkonu, ale mnoho zákazníků se přetaktovat bojí kvůli riziku poškození a ztráty záruky. Uzavírá to tím, že ATI/AMD má spoustu partnerů, kteří se rozhodli přetaktované karty uvést na trh. Každý si t
Grafické karty GeCube s GPU Radeon odhaleny
Příští týden můžete na Computexu 2007 v Taipei hale 2 stánku GeCube nalézt novou generaci high-end grafických karet řady GeCube řady HD2000 na jejichž pravděpodobné vlastnosti se můžeme zběžně podívat. GeCube Model HD2900XT OC super exclusive TEC GECUBE HD2600XT Gemini 3 Exclusive GECUBE HD2600XT X-Turbo 2 GDDR4 GECUBE AGP 8X HD2400 a HD2600 GPU-80nm 2* GPU-65nm GPU-65nm GPU-65nm Paměť 512MB DDR3-1,65GHz 512MB GDDR4-2,2GHz 512MB GDDR4-2,2GHz DDR3-1,4/1,2GHz Šířka paměťové sběrnice 512- bit 2*128- bit 128- bit 64/128- bit Rozhraní PCI-e 16x PCI-e 16x PCI-e 16x AGP 8X DirectX 10 DirectX 10 DirectX 10 DirectX 10 Physics processing support ? High-Speed 128bit-HDR (High Dynamic range)rendering ? Plug-and-play CrossFire support Plug and Play CrossFire support (Native Crossfire Thru.DVO) Plug and Play CrossFire support (Native Crossfire Thru.DVO) Další Dual Display Quad Display Dual Display Dual Display 3D Mark 05 (dle výrobce) 30.000 ? Je zřejmé, že se firma (krom nejnovější technologi
GPU jako druhé CPU ? Představuje se NVIDIA CUDA
Kdo může říci, že jeho procesor je stále vytížen? Ano, dnes je mnoho lidí, kteří zapojují svůj procesor do projektů jako BOINC, neustálé kódují video, nebo jej v nečinnosti podtaktují. A nyní, či grafická karta je neustále plně vytížená, ať se přihlásí... Ano, u procesorů se již přišlo na to, že je naprosto zbytečné nechávat je jen tak topit, když nic nedělají. Nejprve se tedy vynořily programy, které buď procesor dynamicky podtaktovaly, anebo využily jeho výkon (já například dělám obojí. Pozn. autora). Poté výrobci uvedli nové technologie, které vypínají nepotřebné tranzistory a také šetří proud a tepelné vyzařování. Nyní přichází podobné vymoženosti i do oblasti grafických karet. Někteří lidé si již dávno uvědomili, že grafické karty jsou vlastně počítačem v počítači. Uvědomila si to i NVIDIA a na Microprocessor Fóru 2007 v San Jose zveřejnila betaverzi programu Compute Unified Device Architecture (CUDA, architektura jednotného výpočetního zařízení). Bude tak
Na NVIDII bylo podáno 51 stížností ohledně držení cen grafických čipů
Podle 51 obdržených stížností na společnost NVIDIA se měla tato společnost a firma ATI (nyní AMD) dohodnout na umělém držení cen. Grafické čipy pak byly drahé a nekonaly se žádné cenové války, které jsou pro zákazníka jednoznačně pozitivní. NVIDIA všechny stížnosti odmítá. Obě společnosti, jak NVIDIA tak ATI (AMD), jsou nyní ve vyšetřování. Obě společnosti mají na poli grafických čipů výrazně dominantní postavení, počítáme-li čipy do grafických karet a držely by tak ceny celého grafického trhu. Zdroj: www.techreport.com
DirectX 10 pro základní desky s AGP sloty?
Poslední výkonnější AGP grafickou kartou od ATI byla Radeon X1950. To se ale nyní má změnit. Společnosti, které s ATI spolupracují (např. HIS, Sapphire či GeCube), totiž hodlají uvést grafické karty s čipy RV610 a RV630 připojitelné přes AGP 4x a AGP 8x. Všechny budou podporovat DirectX verze 10. Uvedeny budou pravděpodobně 5. června na Computexu v Taipei. Podpora AGP sběrnice bude umožněna RIALTo bridge čipem, kterým bude umístěn mezi jádro a samotnou sběrnici. RV610 bude zastupovat Radeon HD 2400 Pro se 40 stream procesory, 64 bitovou sběrnicí, 128 nebo 256 MB DDR2-800 pamětí s propustností 6,4 GB/s. Samotný čip pak bude taktován na 525 MHz. RV630 poběží na kartách Radeon 2600 Pro a 2600 XT. Oba budou mít 120 stream procesorů, 128 bitovou sběrnici a paměti GDDR3. První zmiňovaná bude mít paměti o velikosti 128 - 512 MB a poběží na frekvenci 1 GHz, což dává propustnost 16 GB/s; čip bude taktován na 600 MHz. Druhá karta pak bude obsahovat 256 - 512 MB GDDR3 pamětí (použity
AMD ATI CrossFire grafika + fyzika
AMD prezentovalo někdy před rokem svou platformu pro až čtyři grafické karty k výpočtu obrazu a další kartu pro výpočet fyzických kolizí. Vše zůstalo na pokraji zájmů a téměř zapomenuto, neboť pozornost poutala zrovna architektura Core od Intelu. Zde máme pohled na architekturu umožňující počítat fyziku pohybujících se těles, více na stránkách AMD. Předpokládaný výkon se zde udává řádově v TFlop/s, když nejvýkonnější čtyř-jádrové CPU, dosahují pouze okolo 20 GFlop/s. Přehled vyhovujících grafických karet ATI a jednotlivých čipových sad před zveřejněním karet řady ATI HD 2000. Rovněž zde lze vidět odpověď na otázku, které karty budou vzájemně spolupracovat a na které čipové sadě. Vývoj cen akcii AMD za uplynulých 5 dnů, jako odezva na dění v uplynulých týdnech, snad konečně vzestup po téměř rok trvajícím sestupu? Počítání fyziky jsme již taky vzpomínali, včetně nových čtyřjádrových procesorů od AMD. Doba, kdy se tato platforma začne více prosazovat, se st
AMD potvrzuje zprávy o rodině ATI Mobility Radeon HD
Společnost AMD se prostřednictvím Giuseppe Amata před nedávnem rozpovídala o nadcházejících mobilních platformách. Dnes při příležitosti uvedení řady ATI Radeon HD do prodeje oznámila, že v červenci mají být k dispozici i mobilní varianty těchto čipů. Tentokrát ale informace pochází z úst Ricka Bergmana (senior vice president, AMD Graphics Products Group). Již okamžitě má být však k dispozici verze Mobility Radeon HD 2300, která spadá mezi low-end a bude se instalovat do notebooků s cenou pod 1000 USD. HD 2300 je vyroben 90nm procesem a jeho určení je především zvládnutí Windows Vista Aero engine a přehrávání HD videa. Na červenec naplánované čipy však již budou vyráběny 65nm procesem a budou zvládat DirectX 10. Půjde o Mobility Radeon HD 2400 a HD 2400 XT pro lehké notebooky střední třídy. Nejlepší čipy této rodiny budou Mobility Radeon HD 2600 a HD 2600 XT, jež najdeme v těch nejvýkonnějších a nejdražších noteboocích. Mezi OEM partnery zatím patří firmy Acer, ASUS, Fuj
NVIDIA představuje nové Quadro FX GPU
Společnost NVIDIA představuje nové modely profesionálního řešení Quadro, konkrétně zahrnující Quadro FX 1600M, Quadro FX 570M a Quadro FX 360M. Designéři, inženýři či umělci využijí tyto mobilní GPU v již zmíněném profesionálním segmentu, tedy například CAD (computer-aided design), DCC (digital content creatio) a při další práce s videem či grafikou nejen na cestách. Tyto nové mobilní platformy podporují Shader Model 4.0 a nabídnou dále PowerMizer verzi 7.0, novou unifikovanou architekturu a technologii nVidia CUDA pro řešení komplexních úkolů. High-end model Quadro FX1600M doručí obzvláště vysokou kvalitu obrazu a nabídne až 512MB GDDR3 128-bitové paměti. Na druhém místě zmíněný model Quadro FX 570M podporuje až 256MB GDDR3 paměti, opět 128-bitové, OpenGL 2.1 a DirectX10. Na druhý konec patří entry-level model Quadro FX360M pro malé a mobilní pracovní stanice, který je podobný předchozímu bratříčku, tedy opět až 256MB GDDR3 paměti, avšak pouze 64-bitová šířka paměťo
Vývoj trhu grafických čipů v Q1/07
První čtvrtletí každého roku je ve znamení mírného poklesu prodeje grafických čipů. Za poslední čtvrtinu klesl prodej o 5,5% na 78,8 milionu grafických čipů, meziročně je to však nárůst o 5,3%. Mobilní segment se na výsledku podílí 23,9 miliony čipů, desktopový trh pak 54,8 miliony. Přestože mobilní segment zaznamenal toto čtvrtletí 7,2% pokles, meziročně dosáhl 24,4% nárůstu prodejů. U desktopových grafických čipů kleslo obojí, za poslední čtvrtletí spadly prodeje o 4,8%, meziročně o 1,4%. nVidia v této kategorii dosáhla na první místo před Intelem. Z 23,9 milionu mobilních grafických čipů bylo 18,74 milionu integrovaných. Tedy 78,2% všech mobilních čipů. Zastoupení tak vzrostlo o 2,5% za poslední čtvrtletí a o 6,3% za poslední rok. V mobilním segmentu vede Intel s 55% (minule 50%), polepšilo si AMD na 23,2% (o 0,2%) , nVidia ztratila a dosáhla 20% (minule 22,9%). Společnosti VIA i SIS ztratily také. Naopak v kategorii neintegrovaných grafických mobilních čipů si nVidia p
MSI má nové grafické karty pro DirectX 10
Společnost MSI představila nové grafické karty pro DirectX 10 s čipy GeForce 8600 a 8500. Na výběr máme hned z pěti verzí, kam se řadí dvě 8600 GTS, dvě 8600GT a jedna 8500GT. MSI u nich použilo jak pasivní, tak aktivní chlazení a dvě z karet jsou také již od výroby přetaktované, i když se jedná o navýšení frekvencí o 15 MHz na jádře a 50 MHz u pamětí. Vedle DirectX 10 karty podporují také Shader Model 4.0 a OpenGL 2.0 a přes DVI konektory připojíte displeje s rozlišením QXGA - 2048 x 1536 při 85 Hz. MSI k tomu přidává vlastní Dual CoreCell pro monitotování a přetaktování karet a také Vivid Video pro optimalizaci kvality grafického výstupu pro různé aplikace a hry. Na výběr tedy máme z těchto modelů: NX8600GTS-T2D256E-HD-OC Overclocking Edition, HDCP NX8600GTS-T2D256EZ-HD Heat-pipe Solution (Zero Noise), HDCP NX8600GT-T2D256EZ Heat-pipe Solution NX8600GT-T2D256E-OC Overclocking Edition NX8500GT-TD256E Zdroj: MSI
AMD zveřejnilo další a snad již konečné detaily o R600
Společnost AMD zveřejnila podrobnější informace o nadcházejících grafických kartách ATi R600. Ty už sice dávno měly být na světě, ale jejich vydání bylo pozdrženo, tak aspoň doufejme, že konečná verze bude stát za čekání. AMD především změnilo názvy karet, takže nové DirectX 10 grafiky nebudou série X, ale série HD, aby názvy korespondovaly s Avivo HD. Na vrcholu tedy bude karta ATi Radeon HD 2900 XT operující s 320 stream procesory (více než dvojnásobek karet 8800 GTX) a osmikanálovou 512bitovou paměťovou sběrnicí. Technologii CrossFire budou již karty HD 2900 XT podporovat nativně bez nutnosti užití externího CrossFire můstku. Dále bude vlajková loď AMD podporovat 128bitový HDR rendering, Anti-Aliasing se posunul až na hranici 24x (8800 GTX má AA 16x) a zahrnuto je i počítání fyzického modelu. Vestavěné HDMI rozhraní přichází s podporou 5.1kanálového zvuku a dočkáme se také již zmíněné technologie Avivo HD s Universal Video dekodérem (UVD) a novým Advanced Video procesorem
Intel poodhalil detaily o svých připravovaných grafických čipech
Asi jste už slyšeli o tom, že se Intel hodlá po letech vrátit na trh grafických karet. Dnes je sice lídrem ve výrobě grafických čipů, jenže vždy se jedná o čipy integrované. Kdy se objeví nové grafické čipy Larrabee pro high-endové karty, zatím není přesně známo, ale my se už nyní můžeme podívat co nás přibližně čeká. Grafické čipy se dnes svým určením přibližují procesorům (vzpomeňme např. Stream Procesory nebo nVidia CUDA), nejinak tomu bude i u čipu Intelu, který bude procesory výrazně připomínat i svou architekturou. Ten se bude skládat z 10 (příp. i více) čipů in-order s podporou 4 vláken. Jedno takové jádro má mít plochu 10mm2 a spotřebu 6,25W. Dnešní procesory jsou typu out-of-order s podporou maximálně dvou vláken, plocha jádra činí 50mm2 a spotřeba 37,5W. Přestože v jednovláknových aplikacích má takové jádro asi třetinový výkon procesoru na stejné frekvenci, situace v praxi je mnohem zajímavější. Místo 128-bitové 4-wide vektorové jednotky je zde rovnou 512-b
Intel najal tvůrce ray-tracované verze Quake 4
Daniel Pohl, mladík z německa, před několika lety přišel s projektem Quake 3: Ray-Trace, při kterém využil veřejné knihovny OpenRT vyvinuté v University of Saarland. Na sklonku minulého roku Pohl svůj projekt oživil, když přišel s ray-tracovanou verzí hry Quake 4, která jakž takž běžela na nejvýkonnějších desktopových procesorech. Quake 4 a ray-tracing Po dokončení studií Pohl odešel hledat práci v herním průmyslu, kde ale se svou vizí využití ray-tracingových algoritmů pro počítání fyzického modelu a kolizí neuspěl. Všimla si ho však společnost Intel, která jej zaměstnala ve své Applications Research Lab, kde se bude zkoumat využití právě techniky ray-tracing pro grafiku počítanou v reálném čase. Možná tedy právě nyní započíná podobná revoluce, jaká nastala s příchodem opravdových 3D akcelerátorů. Zdroj: TheInquirer
AMD potvrdilo podporu AGP i pro nové grafické karty
Společnost AMD, jež se momentálně chystá vtrhnout na trh s novou generací grafických karet ATi, potvrdila podporu rozhraní AGP. Accelerated Graphics Port tak ani s novou generací karet neumírá, což jistě ocení majitelé základních desek s grafikou AGP. nVidia AGP můstek pro grafické karty s čipem G8X neuvedla, avšak Viyah Sharma (Director of Desktop Discrete Product Marketing, AMD) v interview s německým PC Games Hardware uvedl, že rodina R600 nemá žádný problém ve spolupráci s AGP můstky. Konkrétně řekl: "We have a brigde [sic] chip and it works with 600 family." Je tedy na bedrech partnerů AMD, aby přišli s vlastními verzemi AGP karet, avšak nemůžeme čekat, že se objeví i nejvýkonnější verze rodiny R600. Energetická náročnost je jednoduše příliš velká. Mainstreamových a low-endových karet bychom se však dočkat mohli. Zdroj: TheInquirer, PCGH
nVidia je připravena na Shader Model 5.0, čip G100 na cestě?
Nový nVidia SDK10 (Software Development Kit) obsahuje nové profily Fragment50, Vertex50, Geometry50, které dávají tušit Shader Model 5.0. Z toho vyplývá, že hardware podporující Shader Model 5.0 přijde co nevidět. Což je zajímavé vzhledem k nedávnému uvedení hardware s SM4.0, který ATi dokonce k dnešnímu dni ani nepodporuje. Server VR-Zone.com tvrdí, že SM5.0 a DirectX 10.1 by měly podporovat už čipy nVidia G90. Ty by však podle zatím známých informací měly být jen málo upravenými čipy G80, nově vyráběnými 65nm technologií. Je více pravděpodobné, že SM5.0 budou podporovat až připravované čipy nVidia G100, které by měly mít zbrusu novou architekturu. Tyto čipy by měly být postaveny proti čipům AMD-ATi R700, které mají být podle všeho vyráběny 55nm procesem. Ty budou rozhodně podporovat DirectX 10.1 (tuto podporu by prý částečně měl mít i R600), objeví se snad počátkem roku 2008. nVidia G100 je prý naplánovaná na první čtvrtletí roku 2008. Zdroj: www.vr-zone.com
AMD představilo čipy pro akceleraci vektorové grafiky
Společnost AMD se tentokrát zaměřila na akceleraci vektorové grafiky u mobilních zařízení, pro něž vytvořila čipy G12 a G40. Na akci Game Developers Conference v San Francisku byly tyto čipy předvedeny veřejnosti se slovy, že dokáží až 30x zrychlit zpracování vektorové grafiky a zároveň dovolit snížení spotřeby energie. Výkon a možnosti čipů byly demonstrovány pomocí malých dem, kde se předvedla například akcelerace anti-aliasingu. Díky tomu, že vektorová grafika může být zvětšena bez ztráty rozlišení, pouze detailu, je možné, aby vývojáři her pro mobilní telefony mohli snadněji vytvářet nové tituly. K tomu jim jistě pomohou i možné nižší nároky na paměť, jíž je vždy málo. AMD se k této technologii dostalo koupí společnosti Bit Boys, která se před několika lety postarala o pravé pozdvižení, když chtěla vypustit do světa grafickou kartu a s ní zastínit veškerou konkurenci, tedy především ATi a nVidia. Toto se však nikdy nestalo a Bit Boys se vrátili k navrhov