Novinky z konference společnosti Asus
Společnost ASUSTeK Computer představila na tiskové konferenci řadu inovativních produktů, od výkonných grafických karet přes základní desky až po stylové notebooky. Stává se tak jedním z prvních výrobců základních desek, který získal logo Microsoft Windows Vista Premium. Na tiskové konferenci představil jeden ze čtyř modelů desek, navržený přímo pro tento nový operační systém. Základní deska M2N32-SLI Premium Vista Edition je založena na nForce 590 SLI MCP a podporuje AMD Athlon 64 FX. Navíc, stejně jako ostatní modely z edice Vista, je vybavena doplňky, jako je například ScreenDUO, AI Remote, AP Trigger, TPM (Trusted Platform Module) nebo ASAP (ASUS Accelerated Propeller). Na druhé straně základní deska Crosshair, která je součástí série produktů s názvem Republic of Gamers (R.O.G), určené skalním hráčům a overclockerům, se může pochlubit užitečnými funkcemi pro ladění herního systému. Jednou z nich je malý displej LCD Poster, který zobrazuje místo kódů přímo názvy všech boo
AMD oznámila podporu unifikovaným shaderům pro mobilní zařízení
AMD oznámilo, že bude podporovat rozšíření architektury unifikovaných shaderů (Unified Shader Architecture) mezi zařízení jako mobilní telefony a podobné produkty. To by mohlo dle firmy přinést vaší kapesní elektronice grafiku hodnou konzolí, což by bylo jistě zajímavé. AMD k tomu hodlá využít standardy OpenVG 1.0 a OpenGL ES 2.0 a samostatné mediální procesory. Viceprezident a generální manažer Handheld Divize oznámil, že AMD úzce spolupracuje s OEM výrobci a dodavateli polovodičových součástek na vývoji výkonné herní platformy po podobná zařízení. Vysoký výkon však není jediný cíl. Stejně tak bude nutné zajistit nízkou spotřebu danou moderními výrobními technologiemi. AMD tak vidí v tomto odvětví velký potenciál, jenž by mohl vyústit v mocné herní odvětví. Zdroj: DailyTech
nVidia vytvořila první grafický čip s vestavěnou pamětí DRAM
nVidia včera oznámila, že s pomocí TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) vyprodukovala plně funkční vzorek grafického čipu pro mobilní zařízení s vestavěnou pamětí DRAM (Embedded DRAM). O samotném produktu však nejsou známy žádné bližší informace. Technologie pracující s eDRAM dovolují integrovat daleko větší množství paměti do počítačových čipů než při použití SRAM, která se dnes běžně používá. Vyšší kapacita pak znamená větší efektivitu při využívání výpočetní síly procesorů. nVidia řekla, že paměť eDRAM jí dovolila integrovat do zařízení více funkcí, avšak může být využita i pro dosažení vyššího grafického výkonu - například pro herní konzole do kapsy apod. TSMC při výrobě použilo 65nm výrobní proces a deset vrstev s využitím low-k dielektrik a nikl-silicidových tranzistorů. Jedna buňka tak zabírá méně než jednu čtvrtinu buňky paměti SRAM a výsledná kapacita čítá 4 Mb až 256 Mb. U této technologie se také dají bez problémů využít
nVidia vypouští karty Quadro založené na G80
Již brzy si zájemci budou moci pořídit grafické karty nVidia Quadro FX 4600, Quadro FX 5600 a snad i Quadro Plex VCS Model IV. První dvě karty obsahují grafický procesor založený na jádru G80 a optimalizovaný pro CAD/CAM a vizualizační aplikace. Obě mají mít 128 unifikovaných shaderových jednotek a jsou kompatibilní s technologií CUDA (odpověď nVidie na Stream Procesory od AMD). Kromě toho tyto karty spolupracují s DirectX 10 a Shader Modelem verze 4.0. Karty se od sebe liší množstvím grafické paměti, kde FX 4600 obsahuje 768 MB (stejně jako GeForce 8800GTX) a FX 5600 toto množství zvyšuje na 1,5GB. Obě karty pak využívají 384bitovou paměťovou sběrnici. I když nVidia představila všechny tři modely v jeden čas, tak o kartě Quadro Plex VCS Model IV nebyly poskytnuty žádné detaily a ani na webových stránkách nic není. Tato karta však má využít grafický procesor buď z FX 4600, nebo z FX 5600. Tyto dvě karty seženeme za sumy 1995 USD a 2999 USD. Zdroj: DailyTech
AMD demonstrovalo R600 s procesorem Barcelona v CrossFire režimu
AMD veřejně demonstrovalo systém se čtyřjádrovým procesorem AMD Barcelona a dvojicí 200W grafických karet s čipy R600. Výkon měl dosáhnout hranice 1TFLOPS. Zástupci AMD se vyjádřili, že R600 přijde na trh až budou mít hotovu kompletní nabídku DirectX10 čipů od low-endu až po high-end. Připomeňme, že nVidia má DirectX 10 čip již od konce minulého roku, ale pouze v high-endu, na low-end a mainstream si očividně ještě nějakou dobu počkáme. Ale zpátky k čipu R600. Grafické karty s čipem AMD-ATi R600 a pamětmi GDDR3 budou využívat 12-vrstvé PCB a měly by být k dispozici na začátku května. Karty s čipem R600 a pamětmi GDDR4 budou využívat 12 až 16-vrstvé PCB a na trhu by se měly objevit v půli května, jejich dostupnost by ale i tak měla být poměrně slabá. R600 by však měl mít takt minimálně 800MHz. Zdroj: www.vr-zone.com
AMD-ATi: poběží CrossFire i na nVidia chipsetech?
Dnes je CrossFire podporováno pouze několika chipsety AMD-ATi a na čipových sadách Intel 965 a 975. Na ostatních dual-GPU technologie CrossFire zatím neběží. Tomu by však měl nastat konec, protože AMD chce svou technologii CrossFire otevřít a tak by si tak mohla najít cestu i do jiných chipsetů. "Open Multi-GPU Chipset Platform" iniciativa by tak mohla způsobit to, že dvě grafické karty AMD-ATi v režimu CrossFire by mohly běžet i na chipsetech společností SIS, VIA a dokonce nVidia. Podmínkou budou jen dva PCI-Express x16 sloty. Jak je známo, podíl CrossFire je dosti malý v porovnání s konkurenčním SLI, které se těší poměrně velké popularitě. Například podle známé statistiky Valve Steam má CrossFire zastoupení 4%, kdežto SLI celých 96%. Zastoupení multi-GPU systémů je pak podle této statistiky 1,46% z celkového počtu počítačů. Předpokládá se však, že pokud AMD otevře CrossFire, to samé učiní i nVidia se svým SLI. Zdroj: www.techreport.com, steampowered.com
Další detaily o grafických čipech AMD-ATi RV630
Za pár měsíců se na trhu objeví nový mainstream společnosti AMD (resp. grafického oddělení ATi). Čip nese kódové označení RV630. Ten bude vyráběn 65nm technologií, přinese unifikované shadery, podporu DirectX 10 a Shader Model 4.0, dále duální HDCP a pouze 128-bitovou sběrnici pamětí. To je škoda, mainstream už by si dnes zasloužil sběrnici 256-bitovou. K dispozici budou verze s pamětmi GDDR4, GDDR3 i GDDR2. Jejich označení bude znít Kohinoor, Orloff a Sefadu. Začněme nejlepší verzí Kohinoor. Ta bude podporovat nové rozhraní PCI-Express 2.0 (tedy 8,0GB/s v každém směru, což je dvojnásobek dnešního stavu), k dispozici bude ve verzích s 256MB i 512MB paměti. Jako jediná bude mít VIVO. K napájení bude potřeba 2×3 napájecí konektor, neboť spotřeba má činit příšerných 128W (512MB), resp. 121W (256MB). To je na mainstreamovou kartu, vyráběnou navíc 65nm procesem, opravdu hodně. Karty budou nativně podporovat CrossFire. Orloff bude vybaven GDDR3 pamětmi o kapacitě 256MB. Přijde o
Bude TSMC vyrábět procesory AMD Fusion?
Nové čipy AMD Fusion budou kombinací procesoru a grafického čipu. Jednoduše řečeno procesorem s integrovaným grafickým čipem. Na projektu pracují dva týmy, jeden vyvíjí high.endové verze, druhý pak verze low-endové. High-endové čipy by měly být vyráběny SOI (Silicon On Insulator) technologií, která se dnes používá u procesorů AMD. Byly by pak vyráběny továrnami v Německu, případně společností Chartered v Singapuru. Low-endové čipy by pak už technologií SOI být vyráběny neměly a to nahrává do karet společnosti TSMC, která podle prvních informací má takové čipy vyrábět. Připomeňme, že TSMC už dnes vyrábí grafické čipy AMD-ATi Radeon. Zdroj: www.digitimes.com, www.techreport.com
nVidia G81 patrně nebude, přejde rovnou na G90
Vypadá to, že žádná GeForce 8900 nebude. Ta měla využívat die-shrink jádra G80, které mělo být vyráběno 80nm technologií a nést označení G81. Podle jistých zdrojů se takové karty nedočkáme, možná se však objeví GX2 verze GeForce 8800 (2×G80), pokud se nVidii podaří vyřešit problémy se spotřebou a napájením. Místo toho by prý nVidia chtěla přejít rovnou na jádro G90, které by mělo být vyráběno 65nm procesem. To by mělo umožnit především mnohem vyšší frekvence než u 90nm jádra G80. Ke slovu by měly také přijít paměti GDDR4. Spekuluje se dokonce o tom, že menší rozměry by mohly umožnit použití 512-bitového řadiče pamětí. Nový čip je prý naplánován na druhou půli roku 2007. Zdroj: www.vr-zone.com
nVidia vypustila ovladače ForceWare 100.65
Nové ovladače společnosti nVidia ForceWare 100.65 jsou na světě a jedná se tedy o první WHQL certifikované ovladače pro systém Windows Vista a karty GeForce 8800. Před nimi tedy byly k dispozici pouze betaverze, což nVidia konečně napravuje. ForceWare 100.65 podporují Microsoft DirectX 10, avšak pouze u konfigurací s jednou GeForce 8800. Pro SLi řešení a podporu DirectX 10 si tedy uživatelé budou muset počkat na novou verzi. Nicméně DirectX 9 a OpenGL na SLi má fungovat bez problémů. Majitelé grafických karet s čipy GeForce sérií 6 a 7 mají k dispozici pouze podporu pro jedno GPU, ale nVidia i pro ně slibuje DirectX 9 SLi režim v některých dalších ovladačích pro OS Vista. nVidia také o FW 100.65 hlásá, že mají plnou podporu HDMI, avšak zároveň přiznává, že ví o problémech s kvalitou obrazu zvláště u Clone a Dualview módů a podpoře pouze stereo audia namísto 5.1. Tyto problémy se však také zavázala řešit. Zdroj: DailyTech
Chystá se low-endové GPU nVidia G78
TheInquirer přinesl informace o novém GPU nVidia G78 určeném pro low-endový segment trhu, či spíše dokonce ultra low-end. G78 totiž bude vycházet z jádra G72, jež se uplatňuje v kartách GeForce 7300 a půjde o 'die-shrink', tedy zmenšeninu jádra pomocí pokročilejšího 65nm výrobního procesu. Karty s G78 tedy přijdou s cenou pod 60 USD, nebudou kompatibilní s DirectX 10 a jejich paměťová sběrnice ponese šířku pouhých 64 bitů, avšak hlavním záměrem je prý schopnost provozovat Aero engine OS Vista, na nějž má výkon karty stačit. nVidia by tedy mohla tyto karty nasadit proti jistým verzím čipů ATi R610 a RV630, čemuž odpovídá i datum vypuštění na trh stanovené na přelom března a dubna. Zdroj: TheInquirer
Intel poodhalil své plány s výrobou grafických čipů
Intel, tedy přesněji jeho Visual Computing Group (VCG) nastínila své plány, podle nichž by tato firma mohla do dvou let vytvořit konkurenci i pro dnešní vedoucí společnosti v oboru - nVidia a AMD. Skupina VCG se má zaměřit na výrobu grafických čipů složených z několika jader, které budou zezačátku určeny pro hi-end platformy. Avšak již na přelomu let 2008 - 2009 by se mohly objevit první čipy pro herní účely, které se budou moci skládat z až 16 grafických jader. Výrobní technologie by dle odhadů mohla používat 32nm proces a Intel svého náskoku v tomto ohledu může tedy patřičně využít nejen u procesorů. Intel také pravděpodobně uplatní svůj dosavadní způsob nazývání produktů, takže se asi setkáme i s grafickými kartami Extreme Edition, atp. Mluví se také o šestnáctinásobném výkonu dnešních G80, avšak to se bavíme o době, která je o 1-2 generace napřed a kdo ví, s čím konkurence přijde do té doby a zda se vůbec tyto předpoklady alespoň přiblíží realitě. Zdroj: VR
S3 Graphics uvedlo ovladače pro GPU Chrome s certifikací Vista
Společnost S3 Graphics oznámila nové ovladače grafických karet S3 Chrome, které prošly certifikací systému Windows Vista. Nyní jsou ovladače již volně k dispozici k stažení ze stránek firmy, kde byly umístěny verze pro karty s čipy S3 Graphics Chrome S27 a Chrome S25. Ty byly vyrobeny firmou Fujitsu 90nm procesem. Chrome také podporují paměti DDR3 i starší DDR2 a samozřejmě i rozhraní PCI Express x16. Dále obsahují 8 pixel shaderů (5,6 mld operací za sekundu), 4 vertex shadery a podporují firemní programovatelný Chromotion 3.0 video engine, jenž akceleruje všechny hlavní video standardy. Pro další informace využijte link na zdroj aktuality. Zdroj: S3 Graphics
Ovladače grafických karet ATi a nVidia pro operační systém Windows Vista
Včera byl po dlouhém čekání představen operační systém Windows Vista a kancelářský balík Microsoft Office 2007. Zatímco česká verze Visty bude k dispozici až 1. března, Office 2007 si budeme moci koupit již 7. února. Spolu s uvedením těchto produktů vydaly společnosti ATi i nVidia ovladače pro své grafické karty určené právě pro Windows Vista. Nové ovladače ATi Catalyst 7.1 disponují WHQL certifikací, přináší podporu BluRay a HD DVD, CrossFire, OpenGL, novinkou je pak výrazně přepracovaný ATi Catalyst Control Center. Přiznejme si, že to opravdu potřeboval. nVidia ve svých ovladačích ForceWare 100.54 podporuje grafické karty GeForce řady 6, 7 a 8. Pro tyto karty je zde podpora DirectX 9 a OpenGL, grafické karty GeForce řady 8 mohou využít i podpory grafického rozhraní DirectX 10. Zatím není podporováno SLI, to by však mělo být přidáno v nových ovladačích, které by měly vyjít ještě dnes, bohužel jen pro GeForce řady 8 v rozhraních DirectX 9 a OpenGL. Podpora SLI v DirectX 10
CES 2007: Objevila se první 'otevřená' grafická karta
Tým Josepha Blacka již nějakou dobu pracuje na projektu zabývajícím se vytvoření grafické karty s otevřenými specifikacemi. Za tím vším stojí myšlenka, že grafické čipy by neměly skončit jako patentovaný hardware s rovněž patentovanou softwarovou výbavou, za čímž se mohou skrývat všelijaké problémy, o kterých se veřejnost a především vývojáři ani nemusí dozvědět. Nyní se na akci Consumer Electronics Show objevila první karta s kódovým označením OGD1-256DDAV založená na tomto otevřeném standardu. Prototyp obsahuje 256MB videopaměti a dva dual-link DVI konektory (možná je také podpora analogového a TV video výstupu). GPU je tvořeno dvěma čipy, z nichž ten hlavní je Xilinx Spartan-3 XC3S4000 FPGA engine a dále Lattice XP10 FPGA. Spartan-3 v sobě obsahuje 128-bitovou paměťovou sběrnici s propustností 1,6GB/s, což je o něco lepší než u GeForce2 GTS nebo Radeonu 7000. Je tedy jasné, že karta se nemůže a ani nesnaží konkurovat dnešním moderním produktům firem AMD a nVidia
Asus představuje světově první externí grafickou kartu pro notebooky
Světlo světa spatřila XG Station - první externí grafická 'karta' pro hráče počítačových her, kterým nestačí grafický výkon jejich notebooků. Díky tomu, že je zařízení externí, jej můžeme dle potřeby připojovat a odpojovat, čímž je zajištěna jeho snadná přenosnost. Zařízení se připojuje přes rozhraní ExpressCard a obsahuje standardní slot PCI Express x16. Díky tomu je jej možné vybavit jakoukoliv grafickou kartou s tímto slotem; Asus představil zařízení s grafickou kartou nVidia 7900GS. Napájení se realizuje samozřejmě také externě přes zvláštní adaptér, jehož parametry bohužel nebyly zveřejněny. Zařízení obsahuje také konfigurovatelný LCD displej schopný zobrazovat informace jako FPS, teplotu GPU a další. Dále je k dispozici knoflík, s jehož pomocí je uživatel schopen upravovat takty pamětí a grafického čipu. Pro konečné vypuštění na trh před polovinou tohoto roku se plánuje i verze pro desktopová PC, avšak prozatím neznáme ani přibližné ceny. Zdroj: DailyTech
Výnosy z prodeje grafických karet klesly o více jak 12%
V této době, kdy by se měly prodeje nových grafických karet s nástupem OS Vista, který je svými krvavými nároky na tyto komponenty již před svým oficiálním vypuštěním známý, spíše zvyšovat, děje se pravý opak. Během třetí čtvrtiny roku 2006 tržby činily 4,97 miliardy USD, což znamená 12,2% pokles oproti třetímu kvartálu roku 2005 a také v porovnání s 5,88 miliardy USD ze začátku tohoto roku se jedná o značný pokles. Důvod je dle analytika Alexe Herrery z vetší části ten, že firmy nVidia a AMD s kartami ATi se v průběhu tohoto roku ocitly na kraji možností tehdejší aktuální generace grafických čipů a potřebovaly snížit ceny, aby se mohly lépe zbavit zboží na skladech. To přineslo nižší výdělky i přesto, že se prodalo více karet než ve stejném období předchozího roku. Avšak pro poslední čtvrtinu letošního roku se čeká tradiční zvýšení tržeb, z čehož se bude moci s nástupem nové generace čipů G80 těšit zejména nVidia. Ta byla schopná na trhu grafických karet e
Firma PC Partner se pouští do výroby grafických karet s čipy nVidia
PC Partner, firma, která donynějška vyráběla grafické karty s čipy kanadské ATi a za jejíž sesterskou firmu je pokládána společnost Sapphire, se pouští do výroby grafických karet s použitím čipů od nVidie. Firma přitom tradičně stejně jako Sapphire dosud spolupracovala pouze s ATi. Nyní je v její nabídce široká škála produktů, celkem devět, od grafické karty GeForce 7100GS (NV44) až po dvě nejrychlejší G80 - GeForce 8800GTX a 8800GTS. Prozatím karty pronikly pouze na asijský trh. Zajímavé je, že tento výrobce vlastní své továrny, a tak může bez problémů i vyrábět vlastní karty. nVidia se také snaží přesvědčit společnost Sapphire, aby začala vyrábět grafické karty s čipy GeForce, ale ta prozatím zůstává loajální ATi a tím i AMD. Zdroj: TheInquirer
AMD přejmenovalo další produkty ATi
Nové jméno dostaly grafické čipy ATi Radeon X300, X550 a X600, tedy jádro RV370, které se dle serveru HKEPC přejmenuje na řadu ATi Radeon X1050. Reálné úpravy dozná také BIOS ale ty pochopitelně nebudou velké. Radeony X1050 budou velmi podobné ostatním kartám založeným na RV370 jádru. Podpora je zajištěna pro DirectX9 a Shader Model 2.0 a d8le tu máme čtyři pixel shadery a dva vertex shadery. Předpokládaný takt jádra se zastaví na 400MHz a stejný takt bude provázet paměti komunikující přes 128-bitovou sběrnici. Nových karet se již velmi brzy dočkají OEM výrobci a vzápětí karty proniknou i do maloobchodů. O jejich ceně však bohužel nepadlo ani slovo. Zdroj: DailyTech
OCZ začne vyrábět grafické karty
Společnost OCZ je známá především jako výrobce kvalitních paměťových modulů a nově také počítačových zdrojů. Nyní si chce do svého výrobního programu opět zařadit grafické karty. Ty totiž v minulosti společnost vyráběla. OCZ by měla ze začátku přijít s nabídkou grafických karet s čipy nVidia, konkrétně GeForce 8800. Zprvu by se mělo jednat o karty s referenčním designem, později se nejspíš objeví i karty s originálním OCZ designem. Zdroj: www.techreport.com
AMD snižuje ceny grafických karet
U čtyřech grafických karet ATi byly firmou AMD tento týden sníženy ceny, což se dotýká produktů ATI Radeon X1950 XTX, ATI Radeon X1950 CrossFire Edition, ATI Radeon 9550 a TV Wonder 200 PCI. ATI Radeon X1950 XTX a ATI Radeon X1950 CrossFire Edition tak spadly z 449USD na cenu 429USD, ATI Radeon 9550 se bude prodávat za 79USD a TV Wonder 200 PCI za 49USD. Nové ceny se týkají pouze distributorů a produktů postavených přímo ATi a zatím není jasné, jak se toto dotkne maloobchodu. Nicméně nové ceny jsou platné od 3.12. Novější produkty jako X1950Pro a X1650Pro se bohužel žádného poklesu cen zatím nedočkaly. Zdroj: DailyTech
Nízkoprofilové S3 Graphics Chrome S27 s podporou OS Vista k dispozici
S3 začalo přes svůj GStore s prodejem svých nových nízkoprofilových grafických karet Chrome S27, které se vyznačují také plnou kompatibilitou s operačním systémem Windows Vista a díky svým rozměrům se hodí i do prostorově omezených HTPC skříní. 90nm Chrome S27 nabízí rozhraní PCI Express x16, její grafický čip pracuje na 650MHz a spolupracuje s 256MB 400MHz DDR2 paměťmi přes 128bitové rozhraní. Společně s kompatibilitou DirectX 9.0 uplatňuje také 4 vertex a 8 pixel shaderů, s čímž bychom si mohli zahrát i nějaké hry s rozumnými požadavky. Co se týče výstupů, k dispozici máme DVI a D-Sub včetně Macrovision certifikovaného TV-out, který dokáže zobrazovat v rozlišení 1080p HDTV pomocí programovatelného enginu Chromotion 3.0 a podpory WMV-HD. Grafické karty Chrome S27 jsou tedy již k dispozici za cenu 80 USD. Zdroj: S3Graphics
nVidia uvedla novou mobilní profesionální grafiku Quadro FX3500M
Včera byla představena vysoce výkonná mobilní grafika Quadro FX3500M pro profesionální využití. Je ideální pro práci v CAD systémech nebo například při vědeckých vizualizacích. Již dnes by měla být k dispozici v notebooku Dell Precision M90. Grafický čip podporuje OpenGL i DirectX, ke slovu přijde 512MB GDDR3 paměti na 256-bitové sběrnici. Propustnost činí 38,4GB/s, což napovídá efektivní frekvenci 1200MHz. Díky vyspělému power managementu by měla grafika nabízet vysoký výkon při nízké spotřebě. Jako profesionální řada Quadro nabízí také kvalitnější obraz než klasické karty GeForce. Můžeme zmínit například 12-bitovou barevnou přesnost subpixelů a plně 32-bitovou přesnost ve výpočtech s desetinnými čísly. Již zmíněný notebook Dell Precision M90 s touto grafikou a procesorem Intel Core 2 Duo stojí $2799. Zdroj: www.nvidia.com
Podíl ATi na trhu grafických čipů po převzetí společností AMD klesá
Pro společnost AMD je to nemilá zpráva. Za poslední čtvrtletí kleslo zastoupení grafických čipů ATi napříč celým spektrem nabídky. Může za to právě spojení ATi s AMD, neboť ATi vyráběla chipsety pro platformu Intel, čemuž je nyní konec. Ale nejen na trhu s integrovanými čipy společnost ztrácí. Trh s grafickými čipy zaznamenal 5,2% nárůst, podíl ATi v průměru o podobné procento klesnul. Největší ztrátu zaznamenala ATi v mobilním segmentu, kde se její podíl snížil z 31% na 24% (nVidia si polepšila z 10,9% na 19%), drastický propad pak zaznamenala společnost u mobilních grafických karet, kde se podíl snížil z 63% na 47%. Ani desktopový segment není pro ATi výhrou, nicméně propady byly méně znatelné. Celkový podíl na desktopovém trhu se snížil z 26,3% na 22%. Konkurenční nVidia si pak polepšila o jedno procento na 25%. Pokud vezmeme v úvahu pouze desktopové grafické karty (tedy bez chipsetů s integrovanou grafikou), pak ATi ztratila 5%, nyní má 43% zastoupení. nVidia pak dokázala z