Gainward dává 512MB grafické paměti: GeForce 6800GS a 7800GT
Pokud jste měli zálusk na 512MB GeForce 7800GTX, pak jste asi kvůli jejich opravdu mizivému reálnému počtu vyšli naprázdno. Nezoufejte, Gainward má pro vás řešení. Zanedlouho si budete moci koupit 512MB GeForce 7800GT (Gainward PowerPack! Ultra/3450PCX TV DVI "Golden Sample"). Bohužel, taktu 550MHz u jádra se asi nedočkáte (to by pak asi nebyl model GT). Lze očekávat,že tento takt by mohl být o něco zvýšen. Rozhodně však paměti nepoběží na 1GHz, protože jsou použity 1,4ns čipy. To v praxi znamená frekvenci kolem 1,4GHz. A i kdyby tyto GDDR3 paměti na 1GHz běžely, na 1,4GHz půjdou přetaktovat. Gainward PowerPack! Ultra/2350PCX TV DVI "Golden Sample" udělá radost těm méně majetným. Dlouhé nic neříkající názvy karet společnosti Gainward nemám moc v lásce a proto vězte, že pod tímto krkolomným názvem se skrývá 512MB GeForce 6800GS. I zde byly použity 512MB paměti GDDR3 1,4ns, takže se dá taktéž očekávat frekvence pamětí někde v rozsahu 1-1,4GHz, přičemž na této nejvyšš
Sapphire: První grafická karta se zvukovým výstupem
Ne, nebojte se, nikdo neintegroval zvukovou kartu do karty grafické. Společnost Sapphire jen hodlá rozšířit možnosti výstupu VGA a HDMI rozhraní na svých grafických kartách. Rozhraní VGA už moc vylepšit nejde, ale HDMI je novým rozhraním, které je používáno k přenášení jak obrazu, tak i zvuku. A právě i tuto zvukovou složku nechce Sapphire nechat ležet ladem, u grafických karet se totiž s přenosem zvuku příliš nepočítá. Umožní to čip SiI (Silicon Image), pravděpodobně SiI 1390. První kartou s tímto vylepšením by měl být Radeon X1600 Pro, ale prozatím není jasné, kdy se takováto karta vůbec dostane na trh. Zdroj: www.cdrinfo.com
MSI: Upgradovatelná grafická karta s moduly MXM
Idea grafické karty, u níž si uživatel může měnit čipy a paměť dle libosti, rozhodně není nová. Společnost MSI se se svým novým produktem této vizi trochu přiblížila. Představila totiž grafickou kartu, jež obsahuje dva sloty pro MXM karty. Nedokážete-li si to dobře představit, koukněte na obrázek. Uvidíte klasickou PCIe x16 kartu, která má dva MXM sloty pro grafické karty, jenž se ale obyčejně montují do notebooků. Nyní si lze zakoupit dvě takovéto karty (např. GeForce Go 6600), a provozovat je v režimu SLI a to vše při slušně nízké spotřebě. Až vám výkon bude připadat nedostatečný, jednoduše se karet zbavíte a zakoupíte si nové, které nainstalujete do karty. Je pravda, že vize výměnných čipů i paměti nebyla ani zdaleka dosažena, protože jediné čím se tato novinka liší od dosavadního modelu, je jedna přídavná karta navíc. MXM moduly jsou vlastně kompletními grafickými kartami. Ale nápad je to zajímavý:-) Zdroj: www.bit-tech.net, www.techreport.com
nVidia také rozšířila nabídku mobilních grafických čipů, GeForce Go 7400, Go 7600 a Go 7800
Stejně jako ATi, i společnost nVidia rozšiřuje nabídku mobilních grafických čipů. Novinkami jsou mobilní grafické čipy sedmičkové řady. Nyní je k dispozici zatím GeForce Go 7300 a Go 7800GTX. Nyní se nabídka rozšiřuje o GeForce Go 7400, Go 7600 a Go 7800. Bohužel je nVidia dost skoupá na informace o čipech a tak můžeme jen předpokládat. Podle všeho, Go 7400 by měla být jen výše taktovaná Go 7300, a spolu s Go 7600 by měly být oba čipy vyráběny 90nm technologií. Hovoří se o 12 pixel pipelines pro Go 7600, ale osobně předpokládám pouze 8. Go 7800 bude nejspíš 110nm čip, pravděpodobně s 16-20 pixel pipelines. Informace, které byly uvolněny, naleznete v tabulce. Z těchto údajů lze takty čipu jen odhadovat. U Go 7400 je to jisté, se čtyřmi pixel pipelines potřebuje k fillrate 1,8GPx/s takt 450MHz oproti 350MHz čipu Go 7300. Pokud bude mít Go 7600 skutečně 12 pipelines, musí mít tak 300MHz (jiná možnost je také 8 pipes × 450MHz, což se mi zdá pravděpodobnější). U GeForce
ATi uvádí nové mobilní grafické čipy Mobility Radeon X1300 a X1400
Trh notebooků expanduje a s nimi i nabídka grafických čipů. ATi má v této oblasti poměrně bohatou nabídku, mezi nejrozšířenější jistě patří Mobility Radeon X300 (na chipsetu Radeon Xpress 200) nebo výkonnější čipy Mobility Radeon X600 a X700. Nedávno se nabídka rozšířila o Mobility Radeon X1600. Novou řadu X1000 nyní rozšířily další dva čipy, ATi Mobility Radeon X1300 a X1400. Oba čipy (RV515) jsou vyráběny 90nm technologií, podporují Shader Model 3.0. Čipy konečně přináší čtyři pixel pipelines i do low-end mobilního segmentu společnosti ATi. Vertex jednotky by měly být dvě, přítomno bude rovněž Avivo. Mobility Radeon X1300 má být zaměřen na klasické notebooky jako levné řešení. Mobility Radeon X1400 pak zaujme pozice v mainstreamových thin and light noteboocích. Bohužel, takty čipů zatím zveřejněny nebyly. Sběrnice pamětí by měla být 128-bitová, což není vůbec špatné. Zdroj: www.hexus.net, www.xbitlabs.com
nVidia uvedla čtyři VPU spolupracující v SLI módu
SLI se dočkalo dalšího rozšíření, když nVidia ve spolupráci s firmou Dell na letošním ročníku Consumer Electronics Show uvedla hned čtyři VPU v SLI módu. Toto bylo možné díky speciálním kartám se dvěma PCB, ale jen jedním PCI-Express x16 konektorem. Řešení tedy využívá stále dvou x16 slotů na běžných deskách s podporou SLI. Zdvojené karty tedy mají na každém PCB jedno VPU Geforce 7800 GTX 512, logicky každé s vlastní 512MB pamětí a s vlastním chladičem. Firma počítá pouze se spoluprácí s firmou Dell a je nad slunce jasné, že Quad-SLI se bude prodávat pouze ve velmi omezené kvantitě, protože jde o řešení velmi drahé a ne moc praktické. Ale výsledky ze spolupráce dvou 7800 VPU budou jistě velmi zajímavé a snad se jich dočkáme dříve, než po oficiálním uvedení na trh v letošním březnu. Zdroj: TheInquirer
První vzorky nVidia G71 (GeForce 7900 Ultra) příští týden
ATi co nevidět přijde na trh s Radeonem X1900 XTX (snad 24. ledna) a nejsilnější grafická karta nVidie, GeForce 7800GTX 512MB bude s největší pravděpodobností dost výrazně deklasována. Proti nVidii navíc hovoří fakt, že 512MB karet GeForce 7800GTX je opravdu poskrovnu a dává vzpomenout na Radeony X850XT PE, kterým se později mezi lidmi říkalo místo Platinum Edition mnohem výstižněji Phantom Edition. Tuto kartu měli možnost vidět snad jen redaktoři magazínů, v běžném prodeji byla skutečně velmi těžko k sehnání, hotový přízrak. nVidia G71 s největší pravděpodobností ponese jméno GeForce 7900 Ultra. Pokud zpráva není nějaká novinářská kachna, bude nový 90nm čip mít 32 pixel pipelines a takt 700MHz. Datum uvedení na trh je neznámý, hovoří se ale o únoru, o nějaký ten týden po uvedení ATi R580. Velkou otázkou je, jaký bude výkon karty v porovnání s připravovaným ATi R580, jak se projeví 32 pixel pipelines nové GeForce na taktu 700MHz vůči 48 pixel shaderům a 16 pixel pipeline
Asus EN6600TOP Silent/TD uvádí Reverse Technology
Po dlouhé době někdo přišel na to, že teplo stoupá vzhůru. Tento fyzikální fakt se u konstrukce počítače bere v potaz snad ve všech ohledech kromě přídavných karet do slotů PCI, AGP či nejnovějších PCIe. A největší problém nastává u karet grafických, které vydávají tepla poměrně dost. Asus si je tohoto faktu vědom a velmi zajímavě toho využil. Grafický čip je v počítači (skříni typu tower) umístěn směrem dolů (což mě při první montáži grafické karty před drahnou dobou velmi překvapilo) a to rozhodně není nejideálnější. Jak již bylo řečeno, teplo stoupá vzhůru a pokud je čip dole, teplo nemá pořádně kam unikat. Když se však čip otočí na druhou stanu (viz zajímavý obrázek), dostanete čip nahoru a teplo bude samo od sebe stoupat k procesoru a odtud přes ventilátor zdroje pryč. Tímto je dosaženo zvýšené efektivity chlazení a to bude velmi výkonné i při jeho pasivním řešení. Asus EN6600TOP Silent/TD je až na to, že na vrchní (v počítači spodní) straně
ATI potvrzuje brzké vypuštění R580
Společnost ATI - konkrétně šéf pro technologie David Orton - řekl, že se blíží vypuštění grafického čipu R580. K tomu by mělo dojít nejpozději do 90 dnů, ale spíše se uvedení uskuteční na přelomu ledna a února, kdy by měla v oznámené době být zahrnuta i rezerva pro případné zpoždění. Nejpozději však na začátku druhého čtvrtletí příštího roku by měl R580 zaujmout místo nejrychlejšího čipu na trhu. Zároveň by se neměla opakovat situace s nedostatečným množstvím čipů a již od počátku bude údajně čipů dostatek. Společnost ATI dostala první komerční dodávku waferů s R580. Nový čip by měl podporovat mnoho novinek plus Shader Model 3.0 a GDDR4 paměti. Hovoří se o 48 pixel shadrech a velmi vysokých frekvencích. Na oficiální podobu čipu si však budeme muset počkat. Zdroje: XBit Labs
ATi All-in-Wonder 2006 PCI Express: Levný AIW pro PCIe
Komu se multimediální karty All-in-Wonder společnosti ATi zdají být příliš drahé, jistě uvítá nové low-endové karty této řady, ATi AIW 2006 PCI Express. Ty jsou postaveny na čipu Radeon X1300. Se čtyřmi pixel pipelines a taktem 450MHz nabízí výkon na pomezí low-endu a mainstreamu. Paměti jsou typu DDR2 o velikosti 256MB na efektivních 800MHz. Tyto parametry spolu s podporou Shader Model 3.0 dávají tušit docela slušný výkon na úrovni GeForce 6600, je tedy podstatně vyšší než u předchůdce s čipem Radeon 9600. Karta nese jméno All-in-Wonder díky svým multimediálním schopnostem získaným díky čipu Microtune 2121 a Theater 200. Nové čipy jsou menší a rovněž úpornější, první spotřebuje méně než 2W, druhý jen 0,86W. Oproti AIW X1800XL je karta o něco menší, takže se snad konečně vejde i do menších skříní. Obyčejná 256MB karta Radeon X1300 stojí kolem $129. Za All-in-Wonder verzi si připlatíte dalších $70, takže se v celkovém součtu dostáváme na $199, to jest asi 6000Kč s DPH.
Info-Tek a jeho karta GeCube Radeon X1800
Společnost Info-Tek, která je certifikovaný partner ATi a vlastní GeCube (zabývající se převážně výrobou grafických karet), dnes představila nejnovější přírůstek do rodiny a to GeCube Radeon X1800 CrossFire grafickou kartu založenou na jádře R520XT. VPU běží na frekvenci 625Mhz a karta disponuje 512MB GDDR3 pamětí na frekvenci 1,5Ghz. Podporováno je AFR, SuperTiling a SuperAA Rendering mód. Zajištěna je tak vysoká kvalita obrazu a rozlišení až 2048x1536@70+. Karta bude k dostání ve většině světově významnějších prodejnách během krátké doby. Zdroj: Gecube
XFX chystá rychlejší GeForce 6800GS AGP
Když jste si přečetli o nové GeForce 6800GS pro AGP od Albatronu, byly jste možná trochu rozčarováni. Nadšením jsem rozhodně nekypěl, protože GeForce 6800GS na PCIe sběrnici přinesla podstatně vyšší takty 425MHz, což i při 12 pixel pipelines znamenalo vskutku velmi dobrý výkon na úrovni asi o 2000Kč dražší 6800GT. A pro AGP sběrnici má tato karta mít jen 350MHz? To je veliká škoda, protože zde je jen jakýmsi mezistupněm mezi 6800 a 6800GT a vůbec ne ekvivalentem 6800GT, kterou stejně nelze vůbec sehnat. XFX se však situace chopilo trochu jinak a jádro NV40 (nativní AGP) přetaktovalo na 400MHz. Nyní už chybí jen 25MHz do taktů PCIe verzí. Pohrálo si však trochu i s pamětmi a ty nyní tikají na efektivních 1100MHz, což je o 100MHz více než u 6800GT i 6800GS pro PCIe. Tyto údaje by měly kartu katapultovat na úroveň výkonu GeForce 6800GT, přičemž cena by neměla být ani moc vysoká, přibližně odpovídající PCIe verzi. Konečně by tak nVidia prolomila svou neúčast v AGP se
Albatron vypouští nVidia GeForce 6800 GS pro AGP
Společnost AlbatronTechnology vypustila kartu s názvem AGP6800GS, kterou mohou využít majitelé starších desek s AGP 8x. Co se rysů týče, tak karta nabízí grafické jádro na frekvenci 350Mhz, 12 pipeline a má 256 bitovou sběrnici pro 256MB DDR3 paměti, kde frekvence bude až 1Ghz. Karta AGP6800GS dále obsahuje dva 400Mhz RAMDAC s rozlišením 2048×1536 a rozhraní Tv-out, DVI a D-sub. Karta bude k dostání ještě v prosinci tohoto roku, bohužel cena ještě není známa. Zdroj: Digitimes
ATi Avivo Converter GPU vůbec nevyužívá!
Majitelé grafických karet ATi Radeon X1300, X1600 a X1800 se mohli do dneška chlubit, že jejich grafika umožňuje hardwarové kódování videa. Zdá se však, že to vůbec není pravda a stále je využíváno pouze CPU. Vyšlo totiž najevo, že zrychlení bude mít na starosti pouze skvěle provedená optimalizace kodeků. Je jisté, že ATi Avivo Converter je na karty řady X1000 omezen pouze ze strany ATi. Na internetu není problém sehnat verzi, která dokáže tuto aplikaci rozjet i na jiných kartách. Alespoň můj Radeon 9800Pro s tím nemá vůbec žádné problémy a skutečně to funguje. Vzal jsem 349MB AVI soubor (jeden díl Stargate Atlantis) a nechal jej překódovat do WMV9 na nejvyšší kvalitu, kterou ATi Avivo Converter byl schopen u tohoto videa poskytnout, 2632kbps (18,83MB/min). Stejnou kvalitu jsem nastavil rovněž ve VirtualDubu a nastavil nejvyšší rychlost převádění. Výsledky? VirtualDub na to s procesorem AMD Athlon 64 3000+ (2,0GHz S754) potřeboval 27:58 min. ATi Avivo Converter však i s mým R
ATi All-in-Wonder Radeon X1800 XL a Crossfire? Zatím nemožné
Máte-li zálusk na Radeon X1800 XL multimediální řady All-in-Wonder a na dual-GPU zapojení ATi CrossFire, tak zadržte. Vyplynulo totiž na povrch, že tato kombinace není možná. Alespoň není možno využít CrossFire a TV tuner bez toho, aniž byste přehazovali nebo nechávali ležet ladem jednu kartu. Důvod je jednoduchý. X1800 potřebují ke CrossFire master a slave kartu. A jak je známo, X1800 Xl All-in-Wonder se v master verzi nedělá a pochybuju, že dělat bude. Nezbývá ji tedy nic jiného, než být slave kartou. Problém je ovšem v tom, že o zobrazování se stará master karta se svým compositing engine. Na druhý pohled situace vypadá, že by ještě byla řešitelná. All-in-Wonder karta by mohla vysílat TV signál do master grafické karty, což ve skutečnosti dělá. Zádrhel ovšem nastává v tom, že master karta není schopna TV signál zpracovávat a tedy ani zobrazit. Pokud All-in-Wonder karta pracuje ve hrách, kde lze využít CrossFire, nemělo by využití dual-GPU technologie vůbec nic bránit. Posí
GeCube uvádí Radeony X1300 a X1600 pro sběrnici AGP
Že sběrnice AGP ještě nepatří do starého železa a ještě se s ní na chvilku počítá nám dokazují nové grafické karty společnosti GeCube určené právě pro tuto sběrnici. Začněme od karty slabší. Tou je Radeon X1300LE. Jádro je taktováno na 450MHz, má čtyři pixel pipelines i RBE. Paměti jsou 128-bitové, typu DDR2 o velikosti 256MB. Je vybavena jedním D-Sub konektorem a jedním DVI-I. Cena má činit $129, což jsou asi 4000Kč s DPH. To je na low-end poměrně vysoká cena, na druhou stranu je Radeon X1300 ve své kategorii slušně výkonná karta. O něco silnější je Radeon X1600 taktovaný na 500MHz. Ten už má 12 pixel pipelines, ale pořád jen čtyři RBE, což z něj v konečném součtu dělá řešení asi takového výkonu, jaký by mu příslušel při osmi pixel pipeline. Tedy rozhodně žádná tragédie, ale také nic extra. Paměť je rovněž 128-bitová jak tomu bylo u karty předešlé, ale interně je 256-bitová v ring bus (kruhové sběrnici). Taktéž je osazeno 256MB DDR2 pamětí. Oba výstupní
Sapphire Radeon X1800 XT "Performance Edition"
Po společnosti Asus se rozhodl i Sapphire uvést svůj Radeon X1800 XT v přetaktovaném stavu. Ten bude mít takt jádra na 700MHz (oproti standardním 625MHz) a paměti budou tikat na frekvenci 1600MHz (standard 1500MHz). Budou typu GDDR3 o velikosti 512MB. Z těchto údajů vyplývá podobný výkon již představených karet Asus, tedy někde na úrovni standardní GeForce 7800GTX 512MB. Ceny ani datum, kdy se produkt objeví na našem trhu nebyly zveřejněny. Jisté ale je, že nepůjde o levnou záležitost. Zdroj: www.sapphiretech.com, www.techspot.com
ATi se chystá snížit cenu mainstreamových karet
Jako odpověď na nedávné zlevňování nVidie se firma ATi rozhodla podstatně snížit doporučené ceny grafických karet založených na nových mainstreamových čipech Radeon. Zanedlouho se tedy bude karta Radeon X1600 XT 256MB prodávat přibližně za 180 USD, Radeon X1600 Pro 256MB za 130 USD a Radeon X1300 Pro za 100 USD. Snížení cen je tedy velmi značné, pokud vezmeme v úvahu, že například X1600 XT 256MB se zatím prodává za 250 USD. Už nyní se nové ceny projevují, ale zatím jen ve Spojených státech a u nás si na nové ceny tradičně počkáme. Zdroj: X-Bit Labs
ATi Radeon X1800 XT CrossFire v prodeji
K řádnému fungování dual-GPU technologie ATi CrossFire je potřeba Master karta. To neplatí pro levnější typy X1300 a X1600, které si vystačí s komunikací přes PCI-Express sběrnici. A právě dnes se první kusy CrossFire karet X1800 XT objevily v obchodech, u nás v ČR ale zatím nikoli. Narozdíl od CrossFire karet X850 zde již není limitace rozlišením 1600×1200 pixelů při 60Hz, ale krásně si můžete vychutnat rozlišení až 2560×1600. První testovací karty běžely sice na 625MHz, ale paměti GDDR3 jen na 1440MHz oproti standardním 1500MHz karet X1800 XT. Zda takto budou taktovány všechny X1800 XT CF, těžko říct. Jedna karta má stát $599, za dual-GPU řešení tak zaplatíte asi $1200 (záleží na ceně Slave karty X1800 XT). Podle testů dosáhl procesor AMD Athlon 64 FX-57 s jednou touto kartou 8663 bodů v 3DMarku 05 (připomeňme, že jedna GeForce 7800GTX 512MB dokáže přesáhnout 10000 bodů, ale to v mírně přetaktované verzi nabízené některými výrobci), v CrossFire režimu to je pak 1284
Nový Mobility Radeon X1600, jak na tom je?
Nedávno jsme vás informovali, že se uvedení Mobility Radeonu X1600 blíží a dnes ten den nastal. Podle ATi má nabízet velmi dobrý výkon, přičemž nebude příliš náročný na elektrickou energii a tedy nebude ani moc hřát. Bohužel, i když by už dnes měly být tyto čipy k sehnání, zatím nelze hovořit o žádném datu, kdy se opravdu objeví na trhu v noteboocích. Pojďme se zběžně podívat na to, co nám nový Mobility Radeon X1600 přináší. Stejně jako jeho desktopová verze, i ta mobilní má 5 vertex jednotek, 12 pixel pipelines, ale pouze čtyři texturovací jednotky a čtyři RBE (Render Back-Ends, obdoba ROP), což pro výsledný výkon není vůbec ideální. Protože má jádro o něco nižší takt, 470MHz, dosahuje teoretický pixel fillrate pouze 1,88GPixel/s. Texel fillrate ale už činí 5,64GPixel/s. Paměť o velikosti 128MB si tiká rovněž na 470MHz. Celý čip i s pamětí se vejde na plochu 46×46mm, 90nm jádro má 157 milionů tranzistorů. Na serveru www.anandtech.com otestovali notebook Asus A7V s
ATi uvede další AGP karty pro starší systémy
Máte-li základní desku s AGP slotem a ještě se vám ji nechce měnit, ovšem co byste rádi vyměnili, je grafická karta, pak vás ATi asi potěší. Již brzy budou dostupné nové grafické karty pro starší grafickou sběrnici AGP. Mnoho lidí potěší dnešní veleúspěšný mainstream Radeon X800 GTO v podobě AGP. Ten bude postaven na čipu R420, tedy s nativní podporou AGP. Byl použit u prvních karet X800 AGP. Karty jsou očekávány už během příštího týdne a rovněž se předpokládá podobná schopnost taktování jakou se pyšní PCIe verze. To však není všechno, pro sběrnici AGP se připravují i nové Radeony X1300 a X1600. Tyto karty díky tomu, že jsou nativními PCIe čipy, budou muset být vybaveny můstkem Rialto. Takty by měly být podobné, ne-li stejné jako u verzí PCIe. Na trh by měly přijít nejspíš v únoru příštího roku. AGP Radeonů X1800 se však nedočkáme. Zdroj: www.theinquirer.net
nVidia G71 až na 750MHz
Nedávno si vrchní představitelé nVidie pustili pusu na špacír a prozradili pár informací o plánovaných kartách, které rozšíří sedmičkovou řadu GeForce. O G72 (GeForce 7200) je známo, že na trhu má být někdy v únoru, přibyly informace, že bude mít pouze 64-bitové paměti (kdy už se low-end toho prokletí konečně zbaví?). G73 (GeForce 7600) přijde o měsíc později, ale podrobnější informace stále nejsou známy. GeForce 7200 i 7600 budou vyráběny 90nm procesem. Tyto karty asi budou předmětem zájmu většiny kupujících, nás ale více zajímá připravovaný high-end čip G71, který bude vlajkovou lodí nVidie do příchodu (snad) revoluční G80 s podporou Shader Model 4.0. G71 (GeForce 7900 Ultra?) bude mít rovněž 90nm jádro, tato výrobní technologie by měla zaručit pracovní frekvence kolem 750MHz. Ovšem, to vůbec není jisté. Zdroj: www.guru3d.com
Hynix počíná s výrobou 512MBit GDDR4 DRAM
Firma Hynix Semiconductor oznámila, že od 2. prosince jsou k mání nové paměťové čipy - 512MBitové GDDR4 DRAM - určené do grafického sektoru. V nejbližší době začne posílat vzorky renomovaným výrobcům grafických čipů a poté po Novém roce odstartuje výroba ve velkém. GDDR4 je již čtvrtou generací pamětí a dle výrobců se jejich rychlost blíží dvojnásobku GDDR3. 16Mx32 512Mbit GDDR4 tak dokáže protlačit až 11.6GB dat za sekundu. Ve chvostu Hynixu se zatím drží Samsung, jenž oznámil svoje rozhodnutí vyrábět GDDR4 čipy o velikosti 256Mbit, ovšem s masovou výrobou má začít až půl roku po Hynixu. Zdroje: TheInquirer, DigiTimes
Grafický čip je v kódování videa pětkrát rychlejší než procesor
Už je to několik měsíců, když internetem probleskla zpráva o tom, že 500MHz grafický čip se vyrovná výkonem asi 10GHz procesoru, čemuž mnoho lidí nevěřilo. Jenže ono se ukázalo, že to až takový nesmysl není. ATi Avivo XCode je software, který dokáže využít programovatelné pixel shadery grafických čipů Radeon X1300, X1600 a X1800 ke kódování videa. A podle prvních testů to vypadá, že procesory časem nebudou mít co dělat :) Program podporuje 11 kodeků: MPEG 1/2, VCD, S-VCD, DVD, MPEG 4 (DivX Compatible), WMV9, Portable Media Center, H.264 (AVI), MPEG-4 (Sony PSP Compatible Video) a H.264 (MP4 Apple iPod Compatible Video). Bohužel je zatím pouze v betaverzi, takže možnosti nastavovat kvalitu převodu jsou značně omezené, u některých kodeků zcela nemožné. Testovalo se na sestavě s 2,8GHz AMD Athlon 64 FX-57 vybaveným 1GB DDR550 paměti na desce s chipsetem nVidia nForce 4 SLI. Grafickou kartou byl Radeon X1300 Pro s 256MB DDR2 paměti. Byl testován převod 610MB a 1048MB VOB soubo