Výkon 31 grafických karet, část IV. - srovnání herního výkonu
Tento článek je posledním ze série testů 31 grafických karet a pokusím se v něm shrnout veškerý herní výkon, kterým jednotlivé modely na trhu disponují. Znamená to nejen mnoho podrobných grafů, ale také srovnání maximálních použitelných nastaveních nových her na různých grafických kartách. Nechybí ani poměr cena/výkon a vyhlášení Best of Test.
Výkon 31 grafických karet, část III. - high-end a SLI
Posledních 12 grafických karet z našeho výběru, konkrétně 8 karet a 4 SLI konfigurace, jsou objektem testování tohoto dílu. Výsledky jsou v některých hrách opravdu drtivé, protože kombinace dvou GeForce 7800GTX je velmi mocná. Do srovnání jsme zahrnuli i nový Radeon X1800XL s jádrem R520 od ATi!
Výkon 31 grafických karet, část II. - mainstream (do 7000Kč)
Druhý díl našeho megatestu bude pravděpodobně zajímat nejvíce lidí. Zahrnuje totiž grafické karty v rozmezí ceny od 3000 do 7000Kč a poměr cena/výkon zde bývá suverénně nejlepší. Mezi testovanými kartami najdete jak GeForce 6600GT a 6800, tak Radeon X800, X800GT a GTO a pro srovnání také X1300Pro, který bude otestován tentokrát proti výkonnějším kartám.
Silent-Pipe II: účinné pasivní chlazení grafických karet od GIGABYTE?
Gigabyte nedávno oznámil světu svoji novou technologii pro chlazení grafických karet - Silent-Pipe II, která vytváří přirozený proud vzduchu bez použití ventilátoru. Je to možné díky modulu využívajícího rozdílu teplot v počítačové skříni a vně skříně. Vzduch je tahán zpoza záslepky a putuje přes pasivní chladič opatřený heatpipe. Jedna heatpipe rozvádí teplo i na pasiv na druhé straně karty, na niž se ale vzduch z vně skříně nedostane. Druhá vede přímo na zmíněný modul. Otázkou zůstává, zda zařízení bude efektivní v jakékoliv skříni, přece jenom podle obrázků by tento typ chlazení poměrně dost narušil klasické proudění vzduchu. Gigabyte ovšem slibuje bezkonkurenční výkon Silent-Pipe II, které podle firemní zprávy předčí klasické větráčkové řešení i o 20°C a pasivní dokonce o 45°C na kartách GF6600GT. Já za sebe mohu pouze říct - neuvěřím dokud nezměřím. Zdroj: www.gigabyte.com.tw
Výkon 31 grafických karet, část I. - low-end (do 3000Kč)
Tento týden přichází na Svět Hardware další z megatestů a tentokrát se budeme zabývat grafickými kartami pro PCI Express. Celkem se nám sešlo 31 modelů od ATi a nVidie a postupně se na ně podíváme v závislosti na ceně. Karet z low-endu máme celkem 9 a k nim jsme přidali ještě Radeon X1300Pro, který dorazil z ATi minulý týden.
Radeon X1600 nebude dostupný minimálně do prosince
Zprávy o nedostupnosti nové grafické karty Radeon X1600, které máme již delší dobu, se, zdá se, potvrzují. Po té, co kanadská ATi stále odsouvala uvedení čipu R520 (Radeonu X1800 - viz naše recenze) si tak budou muset počkat i zájemci o mainstreamový RV530. Důvod údajně spočívá v tom, že ATi po zjištění příčin problémů s čipy R520 a RV530 zrušila objednávku na výrobu waferů. To tedy znamená, že čipy jsou teprve teď ve výrobě a jejich finální kompletace na grafické karty ještě nějakou dobu potrvá. První grafické karty s Radeony X1600 tak patrně doraží nejdřív v půlce prosince a reálná dostupnost bude až po Novém roce. My se proto v nejbližší době zaměříme na srovnání grafických karet, které je možné koupit již nyní nebo je bude možné koupit v blízké budoucnosti. Testovat produkt, který nelze zakoupit - jak to provedl například X-Bit labs se Sempronem 3000+ s939 - zřejmě nemá smysl.
nVidia GeForce 6800CS
ATi svými novými kartami řady Radeon X1600 opět rozvíří vody grafického mainstreamu, ovšem za předpokladu, že se tyto karty dostanou na trh. Lépe řečeno, kdy se dostanou. Mají sice přijít na začátku listopadu, ale vzhledem k současné situaci v ATi bych se vůbec nedivil, kdyby šlo jen o další vydání "na papíře". Reálně se karty mohou objevit klidně i o nějaký ten týden či měsíc později. Vždyť ani X1300 a X1800 XL, které už jsou v cenících zatím reálně nejsou a to se mají prodávat už od 5. října. Poněvadž nVidia chce taktéž vypadat trochu aktivně, vydá GeForce 6800CS. Osobně mi vůbec není jasné, co tím zamýšlí, když GeForce 6800 pokrývá dostatečně široký segment trhu. 6800LE a 6800XT jsou dost pomalé na to, aby zaujímaly mainstream, 6800 a 6800GT nádherně vyplňují prostor k high-end modelu 6800 Ultra a výkonnější čip taktéž není zapotřebí, když tu máme 7800GT a 7800GTX. Karta bude postavena na známém jádře NV42 vyráběném 110nm technologií. Oproti Radeonům X1600
Karta ATi Radeon All-In-Wonder X1800 XL je připravena
Díky značným průtahům uvedení nových čipů řady Radeon X1000 (zejména R520) se podařilo týmu majícímu na starost vývoj multimediálních All-In-Wonder karet připravit tuto řadu s novým čipem Radeon X1800 XL. To je výrazný zvrat v dosavadních zvyklostech firmy ATi, kdy karty AIW byly většinou představeny až když čipy na nich obsažené zpravidla do high-endu nepatřily nebo ano, ale byly na trhu již pěkně dlouho. All-In-Wonder karty disponují možností zachytávat video a následně je také konvertovat. Je velmi užitečným nástrojem pro lidi, kteří rádi editují video, převádí jeho analogovou formu na digitální,... Tyto karty sice nepředstavují velkou část prodejů karet ATi, ale rozhodně jejich podíl není zanedbatelný. Velmi výkonná karta ATi Radeon All-In-Wonder X1800 XL by měla být na trhu do Vánoc, ceny zatím známy nejsou. Zdroj: www.theinquirer.net
EVGA bude mít i vodou chlazené karty
Společnost EVGA u nás není příliš známá, ale ve světě špatné jméno rozhodně nemá. Již brzy chce uvést na trh GeForce 7800GTX s vodním chlazením ne nepodobnému Innovatek CoolFX na kartách Gainward. Karty s vodním chlazením ponesou jméno "Black Pearl". Chladič je skutečně černý, ale z perel bude asi těžko. Vzhledem k tomu, že EVGA nabízí dvě GeForce 7800GTX, jednu se standardním vzduchovým chlazením se standardními takty a druhou s řádně vylepšeným chlazením, byť stále vzduchovým, a patřičně zvednutými takty na 490/1300MHz, lze očekávat, že verze s vodním chlazením bude mít takty přes magickou hranici 500MHz. Bohužel nejsou známy přesné frekvence ani předpokládaná cena. Je však známo, že firma EVGA chystá masivní útok na evropský trh, což vzhledem ke kvalitě svých výrobků můžeme jen vítat. Zdroj: www.theinquirer.net
ATi hlásí ztráty 104 milionu dolarů a ujišťuje dostupnost X1000 čipů
Webový server Tom´s hardware Guide přináší informaci, že kanadský výrobce grafických karet ATi hlásí ztrátu 104 milionů dolarů za čtvrté čtvrtletí roku 2005, právě jeden den po oficiálním představení nové rodiny grafických karet pro desktopy. Zástupci ATI neposkytli oficiální důvody ztrát, nicméně není tajemstvím, že čtyřměsíční zpoždění X1000 série a neustále oddalování Crossfire sehráli svou roli. V důsledku si výrazně polepšil konkurent nVidia a to se projevilo i v podílu na trhu. ATI tvrdí, že od roku 2006 si však slibuje výrazné polepšení. Navzdory oficiálnímu prohlášení se nabízí otázka dostupnosti nových 90nm Radeonů rodiny X1000. V obchodech ani na internetu zatím nejsou, ale očekává se poměrně velká poptávka a tak bude zajímavé, jaká bude realita. Zdroj: www.tgdaily.com, www.vr-zone.com
Nové ovladače XGI Reactor Driver 1.09.60
Grafické karty XGI bohužel žádnou velkou díru do světa neudělaly, vždyť u nás byly všehovšudy nabízeny snad jen měsíc, možná dva. Firma sice disponuje po stránce hardwarové poměrně slušnými kartami, byť dnes už zastarávají, obrovskou bolístkou však byly ovladače. Ty způsobovaly, že spousta her se nerozjela vůbec, když už jely, tak grafické čipy většinou plácaly pixely na svá místa jen tak mimochodem a bylo jen pár her, ve kterých dokázaly grafické karty XGI ukázat, že hardware je vlastně docela v pořádku a chyba je někde jinde. Pokud totiž ovladače z nějakých nevysvětlitelných příčin běžely jak měly, podávaly karty XGI víceméně srovnatelné výkony s konkurenčními kartami ATi a nVidia. Tuto situaci by měly napravit nové ovladače Reactor 1.09.60. Ty mají zvýšit nejen kompatibilitu s mnoha novým, ale i staršími hrami, ale také zvýšit výkon (což ostatně také není na škodu) a také byla vylepšena kvalita zobrazování, zejména kvalita videa. Otázkou je, jak se ve skute
MSI uvádí první grafiku s čipem Radeon X1000: model X1300Pro-TD256E
ATi dnes uvedla nové Radeony řady X1000 a už jsme se dočkali i první grafické karty. Je jím MSI Radeon X1300Pro-TD256E. Jak název napovídá, je karta vybavena low-end čipem ATi Radeon X1300Pro, který tiká na 600MHz. Disponuje pouhými čtyřmi pixel shader jednotkami (je zde stejný počet texturovacích jednotek i Render Back-Ends). Disponuje ale pouze dvěma vertex jednotkami. Přesto ATi tvrdí, že GeForce 6600 snadno překoná. Teoretický fillrate má 8-pipe GeForce 6600 kupodivu stejný, má totiž přesně poloviční takt čipu. Z technologických vychytávek disponuje Shader Model 3.0, technologií Avivo (hardwarové dekódování H.264 videa a lepší kvalita obrazu a videa), podporuje HDTV a v neposlední řadě také CrossFire přes PCI-Express sběrnici, což eliminuje nutnost koupě master karty. Paměti mají kapacitu 256MB, jedná se o 2,5ns DDR2 moduly běžící na 800MHz efektivně při 128 bitové sběrnici. Cena karty není známá, ale dá se očekávat kolem hranice $150 (podle vyjádření ATi o přibližných ce
Čip nVidia G72 na začátku roku 2006
Během první poloviny roku 2006 by na trh měl přijít nový čip G72. Ten sice nebude technologicky nic převratného, protože stále půjde o G70, tentokrát ale bude vyráběn 90nm procesem, stejně jako nové Radeony řady X1000. G70 je vyráběno 110nm procesem. 90nm výrobní proces by měl při úspěšném zvládnutí přinést mnoho pozitiv. Mezi nimi například menší plocha čipu, což umožní jednodušeji vytvářet grafické karty s dvojicí čipů, to by měla být hlavní výhoda nového procesu. S duálními řešeními sice přišly firmy Asus a Gigabyte u GeForce řad 6 i 7, ale přece jen se jednalo o dost obrovské karty, které se do každého počítače rozhodně nevejdou. Další výhodou by měla být nižší spotřeba čipů, což by umožnilo mírně zmenšit chlazení a tím pádem se opět zvýší možnost, že pro kartu bude v case místo. Menší výrobní proces dále umožňuje vyrobit na jednom waferu více čipů, takže se sníží náklady na výrobu a nVidia si bude moci dovolit jít s cenou o trochu níže. V neposl
ATi Radeon X1800 na AGP nebude
Těšili jste se na novou grafickou kartu ATi Radeon X1800 XT přestože máte AGP slot? Dodnes jste mohli. ATi sice původně AGP verzi slibovalo, ale ta je nakonec zrušena. Chcete-li vysoký grafický výkon, ani nVidia vám nepomůže, protože ta ani nechtěla AGP verzi své nové high-end karty GeForce 7800GTX (resp. jakéhokoli jejího derivátu). Máte-li AGP slot, pak pro vás stále nejrychlejšími kartami zůstávají GeForce 6800 Ultra a ATi Radeon X850 XT PE. Chcete-li cokoli více, musíte změnit základní desku za cokoli s PCI-Express x16 slotem. Což je poměrně rozumné řešení, protože PCIe sběrnice se dnes díky svým kvalitám velmi rychle rozšiřuje a do budoucna znamená jistotu. Zajímavá je také informace, že R580 je "in house and working", tedy je hotova a funguje. Jedná se o 24-32 pipes grafický čip vyráběný 90nm technologií. Byl sice vyvíjen jiným týmem než R520, ale jsou si hodně podobné. Potíž je jen v tom, že není problém vyrábět 16-pipe R520, ale 24-32 pipe R580 už ano. Vzhledem k tomu,
Ceny nových karet s čipy ATi R520, RV515 a RV530
Nové čipy a karty na nich postavené se mají veřejnosti konečně představit 5. října. Doufejme, že se tak skutečně stane, těch odkladů bylo opravdu už příliš. O čipech samotných toho už ostatně bylo řečeno dost, nyní je ve středu zájmu jejich cena. Zde jsou (ovšem kdo ví, zda jsou konečné?). Oproti původně uvedeným cenám jsou tyto nepatrně nižší, 512MB X1800 XT stojí $549 oproti původně avizovaným $599. Zdroj: www.hexus.net
ATi CrossFire: Maximálně 1600×1200 při 60Hz?
Vypadá to, že ATi CrossFire má jednu menší vadu na kráse. Je jím čip Silicon Image SiI 1161, který má na starosti příjem signálu ze Slave karty a následné skládání obrazu. Potíž je jen v tom, že čip pracuje s frekvencí 165MHz, což při troše matematiky a jedním vzorcem bohatě stačí k zjištění toho, že maximální rozlišení při zapojení CrossFire je 1600×1200/60Hz, resp. 1920×1200 při pouhých 52Hz. Pojďme se podívat, jak je to možné. Pro výpočet potřebné šířky pásma tu je vzorec ŠP = R × F × 1,4 (kde ŠP - šířka pásma, R - rozlišení, F - frekvence). Konstanta 1,4 (přesněji 1,414) jsou ztráty a započítání synchronizačních pulsů. Hodnota této konstanty může být různá, hodnota 1,414 je maximální, může být o trochu nižší, často se počítá s 1,4 či s něčím mezi tím. Při již zmiňovaném 1600×1200 to máme 1600×1200×60×1,414 = 163MHz, což je v mezích čipu. Pro 75Hz v tomto rozlišení už potřebujete přibližně 202,5MHz čip a pro 85Hz pak kolem 229,5MHz. 60Hz (a ostatn
Hardware pro ATi CrossFire bude uveden 26. září
Platforma ATi CrossFire, která je alternativou Multi-GPU technologie SLI od nVidie, bude podle serveru The Inquirer uvedena v pondělí 26. září. Jako technologie byl CrossFire uveden už 2. června letošního roku (viz moje podrobné preview), ale hardware není až do této chvíle dostupný. Základní desky s čipsetem Radeon Xpress 200 CE (CrossFire Edition) a grafické karty Radeon X800 CE a X850 CE by se měly začít objevovat na trhu od přespříštího týdne. Jen připomínám, že výhodami oproti SLI by mělo být kombinování libovolných karet série Radeon X800/X850 s CE master kartou, metoda renderování SuperTiling, která je asi nejlepším způsobem vyvážení zátěže pro obě grafiky, kompatibilita se všemi hrami a také podpora Super AA (10x a 14x). Uvidíme, jak na tom bude výkon. Zdroj: The Inquirer
Karta se dvěma grafickými čipy ASUS GeForce 7800-DUAL
Hardwarový server Hardspell představil dva zajímavé obrázky neosazených PCB (neboli Printed Circuit Board) na kterých je vidět nový plán firmy ASUS. Jedná se o vytvoření grafické karty ASUS GeForce 7800-DUAL na které budou dva čipy GeForce 7800GTX. S podobnou myšlenkou jsme se u ASUSu setkali již počátkem tohoto roku, když chtěl vytvořit duální kartu EN6800Ultra-DUAL (se dvěma čipy GeForce 6800Ultra). To však nedopadlo, ale s GeForce 7800-DUAL to vypadá mnohem slibněji. Vše je zatím ve vývoji a na obrázkách vidíme místa, kde čipy pravděpodobně budou. Karta bude mít celkově paměť 512MB (každý čip GeForce 7800GTX bude mít 256MB). Největší překážkou tak zřejmě budou rozměry, ty jsou opravdu nestandardně velké (co se klasických karet týče) a karta tak v bedně zabere dost místa, což bude zřejmě bránit proudění vzduchu. Nejsou známy žádné bližší informace a obrázky prezentují pouze vývojový kus a tak je možné, že finální produkt bude vypadat zcela jinak Datum představení
Nový produkt z nižší kategorie - ATI RADEON X550 XT
Partneři společnosti ATI Technologies představí nový produkt pro nižší segment trhu, namířený proti konkurenční GeForce 6600 LE. Výrobek má nést označení RADEON X550 XT, ale oproti svým předchůdcům bude založen na architektuře RADEON X700. Specifikace budou podobné jako v případě karet RADEON X700 SE. ATI RADEON X550 XT má být založen na VPU RV410, známém též jako RADEON X700. Model X550 XT bude vybaven 4 pixelovými procesory (oproti 8 u karet RADEON X700). Bude však nabízet 6 geometrických jednotek, což je pro nižší segment trhu neobvyklé. Původní karty řady RADEON X550 nabízely 4 pixelové a 2 vertexové jednotky. Budou vyráběny verze s 64- i 128bitovým paměťovým rozhraním. Specifikace RADEON X550 XT jsou podobné letos představeným kartám RADEON X700 SE, určeným pro významné výrobce počítačů. Ty jsou však vybaveny pouze 64bitovým přístupem k paměti, což výrazně snižuje jejich výkon. RADEON X550 XT se 128bitovým rozhraním by měl být ve hrách výkonnější. Frekvence jádra
S3 bude mít také podporu více grafických karet v jednom PC
S3 se připojí k ATI a NVIDIA v možnostech propojování dvou grafických karet do SLI. Firma se snaží zůstat jedním z předních dodavatelů grafických čipů a popravdě má co dělat. Její nynější čipy Chrome svým výkonem na konkurenci nestačí a příchodem SLI se rozdíl ve výkonu ještě zvýšil. S3 tak začala vyvíjet technologii Multi-G, která umožní kombinovat výkon více grafických čipů dohromady. Multi-G funguje stejně jako SLI či CrossFire. Do počítače se nainstaluje více grafických karet v PCI Express provedení a každá z těchto karet pak zpracovává jinou část obrazu. Tím se docílí zvýšení výkonu celého systému. Prvním čipem s podporou Multi-G bude Chrome S27 plánovaný na 4. čtvrtletí 2005. Určen bude pro nejvýkonnější segment trhu. následovat bude v roce 2006 čip Destination Films ve dvou variantách D1 (nejvýkonnější) a D2 (levnější). Podpora Multi-G je ale připravována i u jiných čipů. Zdroj: www.digit-life.com
Detaily a foto ATi R520
Na čínském serveru HKEPC se objevilo několik velmi zajímavých novinek ohledně nového grafického čipu ATi s označením R520. Kromě toho, že by se měl nový GPU jmenovat Radeon X1800, se můžete v článku dozvědět předpokládané frekvence. Novou zprávou je i údajná podpora 512-bitové paměťové sběrnice.
nVidia G70 Ultra nebude
Podle všech informací se zdá, že nVidia z roadmapy vypustila připravovaný čip G70 Ultra. Ten měl být použit v kartách GeForce 7800 Ultra. Mělo jít o výše taktovanou GeForce 7800 GTX vyráběnou 110nm procesem. Má to na svědomí konkurence, konkrétně firma ATi. Její čip R520 XT taktovaný na 600/1400MHz měl být GeForce 7800 killer, ovšem s těmito frekvencemi tomu tak asi nebude, což už je první důvod Ultru neuvádět. ATi ale není schopna dostatečné množství těchto čipů přivést na trh, kdežto nVidia s produkcí GeForce 7800 GTX nemá žádné problémy. Díky neschopnosti vyrábět R520 XT v adekvátním množství (především do Vánoc) a jeho nejspíš velmi podobnému výkonu GeForce 7800GTX není třeba vydávat na trh konkurenční produkt. Navíc, G70 Ultra by snížila prodeje (a také ceny) GeForce 7800 GTX, což se z finančních důvodů nVidii moc nehodí a to je druhý důvod proč Ultru neuvést. Je mnohem lepší prodávat poměrně velká množství karet 7800 GT a 7800 GTX než uvést menší množství
Potvrzeno: Nová řada GPU od ATI již ve 3. čtvrtletí
Společnost ATI informovala své klienty na Tchaj-wanu, že koncem třetího čtvrtletí (ze zprávy bohužel nevyplývá, zda se jedná o čtvrtletí běžné, nebo fiskální), tzn. možná již v září, začne postupně dodávat své nové čipy řady R, včetně R520, RV530, RV515 a RV505. Procesory jsou podle zdrojů vyráběny 90nm technologií v továrnách společnosti TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Dále ATI začala s návrhem dalšího GPU řady R – R516 pro trh levných grafických karet. Dle zdroje bude tento čip vyráběn 90nm procesem u společnosti United Microelectronics Corporation (UMC). Většina výrobců grafických karet očekává, že zpožděné uvedení procesorů R520 jim ve 4. čtvrtletí pomůže zlikvidovat část ztrát, které utrpěli v prvním pololetí. Zdroj: www.digitimes.com
S3 Graphics připravuje novou řadu grafických čipů
Společnost S3 Graphics údajně plánuje v horizontu několika měsíců komerční uvedení nové rodiny VPU. Nová řada má mít název Chrome S20, podporuje konfiguraci multi-GPU a bude vyráběna 90nm procesem, což umožní běh na vyšších frekvencích. Grafické procesory S20 budou navrženy pro sběrnici PCI Express a nabídnou vylepšenou architekturu oproti řadě GammaChrome představené začátkem letošního roku. Podle webových stránek Chrome-Center bude nová řada Chrome S20 obsahovat novou jednotku pro zpracování videa – Chromotion 3.0 – a také multi-GPU technologii nazvanou Multi-G. Rodina čipů Chrome S20 pravděpodobně nebude obsahovat žádné vylepšení sady funkcí a bude podporovat rozhraní DirectX 9.0, stejně jako řady GammaChrome a DeltaChrome. Podle roadmapy zveřejněné na výše uvedených stránkách bude řada Chrome S20 sestávat ze 3 VPU: S23, S25 a S27 určených pro nižší, střední a vyšší segment trhu. Ačkoli nejsou v tomto plánu uvedeny žádné podrobnosti o specifikacích, předpokládá