Ředitel společnosti ATi očekává v blízké budoucnosti systémy se čtyřmi GPU
Dave Orton je ředitelem společnosti ATi již jeden rok a v rozhovoru s Muropaketti.com na letošním podzimním IDF připustil, že bychom se mohli dočkat čtyř-GPU systémů. Tedy počítačů, které budou vybaveny dvěmi duálními grafikami (jedna grafika obsahující dva grafické čipy na jednom PCB) v zapojení CrossFire. Tím by byla v počítači čtyři grafická jádra. Dave Orton, ředitel ATi Neočekává se ale podobný krok, který podniklo AMD a Intel, tedy vytvoření čipu s dvěma jádry, ale spíše se bude prosazovat řešení dvou čipů na jednom PCB. Tedy něco podobného, jako ATi Rage Fury Maxx z roku 1999 nebo v dnešní době duální grafické karty na bázi dvou čipů GeForce 6xxx od Asus, Gigabyte či MSI. Ty ale režimu SLI schopny nebyly (pomocí SLI byly spojeny čipy na PCB). Pouze Gigabyte se pokusil situaci řešit dvěmi northbridge na desce (takže byly dvě a dvě karty v SLI). Představa čtyř grafických čipů je sice velmi hezká (zvláště pokud by jimi byly připravované R520 či R580), o
Nové VPU R520, RV530 a RV515 od ATI již brzy
Jak vyplývá z různých informací finančních analytiků, Vypuštění nové řady grafických procesorů společnosti ATI se očekává již brzy – přibližně koncem září nebo začátkem října. Společnost by měla vydat několik VPU, včetně produktů nižší třídy. Šéf ATI Dave Orton se pak o úspěchu připravované řady vyjadřuje velmi optimisticky. „Jsme si jisti, že připravované vypuštění desktopového produktu nám vrátí technologické vedení ve všech oblastech samostatných grafických řešení,“ prohlásil Orton v reakci na nižší než odhadované finanční výsledky společnosti za čtvrtletí, končící 31. srpnem. Podle analytických zpráv zveřejněných na stránkách Rage3D společnost ATI prohlásila, že jejím plánem je vydat všechny 3 nové grafické čipy (high-endový R520, středně výkonný RV530 a cenově orientovaný RV515) koncem září. Jiné zdroje naznačují, že čipy budou oficiálně ohlášeny začátkem října, nicméně předpovídaný konec září by mohl znamenat začátek expedice, zatímco
Společnost ATI zřejmě představí pětici nových čipsetů pro socket M2
Čipsety určené pro socket M2 platformy K8 procesorů AMD přijdou v roce 2006 a měly by být vyráběny v TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Socket M2 je plánován pro procesory s DDR2 paměťovým řadičem a socket je 940pinový. Pro high-end segment jsou plánované čipsety RD580 a RD580C s podporou ATI Crossfire technologie pro více grafických čipů. Budou tak konkurovat čipsetům nVidia nForce4 SLI. Plánovaný rozdíl mezi RD580 a RD580C není doposud známý. Dále jsou očekávané pro OEM a SI (systémové integrátory) čipsety RX485 a RS485, které budou vylepšené RX480 a RS482. RX485 bude mít integrovaný grafický čip ATI Radeon X300. Těchto čipsetů bychom se dokonce mohli dočkat koncem tohoto roku. Na druhou čtvrtinu roku 2006 je plánovaný čipset RS690, který bude vylepšená verze čipsetu RS485 a bude nabízet lepší výkon integrovaného grafického jádra. Je však možné, že vydání čipsetů bude pozdrženo, aby se krylo s vydáním procesorů pro M2 socket. Zdroje: www.theregister.co.uk,
R520 bude mít skutečně jen 16 pipelines
ATI R520 „Fudo“, v současnosti jeden z nejočekávanějších čipů, mazaně přezdívaný po japonském bohu moudrosti, bude mít jen 16 pipelines. Některé zdroje, které měly blízko ke společnosti ATI, dříve indikovaly, že tento vlajkový čip bude mít pipelines více. To ale bohužel nebude platit v tomto případě. Může nás tak uklidňovat takt, který bude 700 až 800Mhz. Ostatní předpovídané specifikace zatím platí a nic nenaznačuje tomu, že by se měly nějak měnit. Společnost ATI nezvládla dle svých představ přechod na 90nm technologii a zabralo jí to více času, než by si přála. Výkon high-endového čipu R520 má být srovnatelný s nVidia 7800GTX. Vylepšená verze R580 by nám mohla začátkem příštího roku přinést dáreček v podobě více pipelines. Karty s čipem R520 budou k dostání během září či října, společnost totiž chce stihnout konec třetího a celé čtvrté čtvrtletí. Ty jsou dle statistik (co se zisků týče) nejpříznivější. Zdroj: www.theinquirer.net
Soutěž s ATi o Radeon X700 a X800XL - vyhlášení
Díky dvacátým narozeninám společnosti ATi Vám můžeme přinést soutěž o dvě nové grafické karty Radeon X700 a X800XL, které nám do soutěže věnoval "oslavenec". Úkolem je odpovědět pokud možno správně na několik otázek v našem kvízu. Dnes se podíváme na správné odpovědi a vyhlášení výherců obou grafických karet.5.9.
ATi R520 má podobnou velikost jádra jako R480
Jednotka VPU s kódovým názvem R520 společnosti ATi Technologies je zhruba stejně velká, jako grafický procesor současné generace R480, používaný na grafických kartách Radeon X850 XT. Snímek porovnávající oba čipy byl uveden na stránkách HKEPC. Na nich se objevil obrázek samotného jádra ATi R520, ale ne grafické karty na něm založené. Z fotografie lze zhruba usuzovat, že připravovaný čip má podobnou, nebo ještě o trochu menší velikost, než čip R480, jehož plocha je 2,88 cm2. Je tedy mnohem menší, než konkurenční jádro G70 (GeForce 7800 GTX) společnosti nVidia. Relativně malá velikost jádra může znamenat, že na jeden wafer se vejde více čipů, což snižuje výrobní cenu procesoru. Není však znám počet funkčních čipů na wafer. Skutečnost, že snímek byl zveřejněn, znamená, že čip R520 již reálně existuje, nicméně není jasné, jestli je již v takovém stavu, aby jej bylo možno komerčně uvést. VPU řady R5xx společnosti ATi mají podporovat Shader Model 3.0 a další inovace
nVidia: "Nedostatek chipsetů s integrovanou grafikou zvyšuje prodeje grafických karet."
Poptávka po mainstreamových grafických kartách se nyní zvyšuje. Podle nVidie za to může Intel, který má nedostatek PCIe chipsetů s integrovanou grafikou, jmenovitě se jedná o čipové sady Intel 915G a Intel 915GL. Zvýšená poptávka si vyžádá každý měsíc o milion grafických karet více. V nynější době nabízí náhradní integrované řešení pouze ATi, Intelův chipset i945G je poměrně drahý a je o něj malý zájem. Co se týče chipsetů s integrovanou grafikou s AGP sběrnicí, tak zde jsou výrobci motherboardů značně nespokojeni s jejich výkonem. Zdroj: www.digitimes.com
DisplayPort: Nástupce DVI a VGA rozhraní
Video Electronics Standards Association (VESA) testuje nový video standard. Jedná se o rozhraní, které by mohlo nahradit dnešní analogové VGA (video graphics array) a digitální DVI (digital visual interface) a bude určeno k připojování zobrazovacích zařízení. Tento Display Port bude navíc schopný po svých "pouze" 4 vodičích přenášet i zvukové signály. Propustnost má být až 10,8Gb za sekundu. To přispěje ke zlepšení kvality obrazu a to především v počtu barev, rozlišení a obnovovací frekvenci. Na druhou stranu se však také hovoří o ochraně a blokování nelegálního obsahu. Pokud bude testování, které dělá VESA úspěšné, mohli bychom se s prvními LCD, CRT monitory, plazmovými televizemi či projektory připojenými přes toto rozhraní setkat příští rok. VESA totiž oznámila půlroční lhůtu testování tohoto nového video standardu. Zdroje: www.vesa.org, www.techreport.com, www.anandtech.com, news.zdnet.co.uk
Kanadská firma ATi slaví 20. výročí
Ani se to nezdá, ale firma ATi je s námi už dvacet let. Byla založena 20. srpna 1985, na svědomí to mají K.Y. Ho, Benny Lau a Lee Lau. Všichni pocházejí z Hong Kongu. Během následujících pěti měsíců společnost dvakrát změnila jméno. Nejdříve na Array Technologies Inc. a 18. prosince 1985 pak konečně na ATi Technologies Inc. Společnost nejprve produkovala integrované grafické čipy pro výrobce počítačů, po dvou letech však začala přímo s dodávkami grafických karet EGA Wonder a VGA Wonder pod značkou ATi. Mezi častými zákazníky byla například firma IBM, která značně určovala vývoj ATi. V listopadu 1993 se ATi stala obchodní společností. Akcie byly nejprve k mání na burze v Torontu (Toronto Stock Exchange). V listopadu 1998 pak byl K. Y. Ho, prezident ATi, vyhlášen za nejlepšího podnikatele Kanady. O pouhé dva měsíce později se dostal do žebříčku 25 nejúspěšnějších podnikatelů na světě vyhlašovaném Business Week Magazine. V červnu 1999 pak společnost ATi poprvé v hist
ATi Radeon 9600Pro PC & Mac Edition
Nový Radeon 9600Pro PC & Mac Edition od ATi je první grafickou kartou, která vám bez problémů poběží na PC stejně tak dobře jako v počítačích Power Mac. Kompatibilita s oběma platformami je zajištěna ROM čipem, který obsahuje firmware PC i Mac verze. V PC se tedy automaticky naloaduje firmware karty pro PC, ale jakmile ji vložíte do Macu, PC firmware bude potlačen firmwarem pro Mac. Grafická karta je ve skutečnosti AGP 4x kartou, běží v AGP 4x i AGP 8x slotu. Lze ji tedy použít v počítačích Power Mac G4, Power Mac G5 i v klasických PC. Karta disponuje dvěma DVI výstupy a nabízí podporu vysokých rozlišení nezávisle na platformě. Dual-link DVI port podporuje šířku pásma maximálně 330MHz (pixel clock), přičemž 30" Cinema Display s maximálním rozlišením 2560×1600 pixelů vyžaduje pouze 270MHz. Je tedy jasné, že karta by dokázala na monitoru s vyšším rozlišením ještě o něco více. Klasický Radeon 9600Pro přitom podporuje max. 2048×1536 při hrozivých 60Hz. Grafický čip karty
PowerStrip - ladíme grafickou kartu
Dnes si představíme užitečnou utilitu s označením PowerStrip, jež obsahuje mnoho skvělých vlastností, které se týkají hlavně ukládání profilů výkonu, barev či monitoru. Dovoluje ale i měnit frekvence grafické karty přímo uprostřed hry!
Dvojice grafických karet Sapphire s ATi Radeon X800GT
Ve čtvrtek jsme Vás informovali o přicházející grafické kartě od firmy PowerColor. Dnešní dvě karty jsou podobné, opět založené na grafickém čipu ATi Radeon X800GT, avšak od firmy Sapphire. K dostání budou ve dvou variantách a to s 256MB a 128MB pamětí. Jak již bylo řečeno, karty jsou založeny na úspěšné X800 architektuře, nabízejí nám 8 pixel pipelines, 6 vertex pipelines a 256bitové paměťové rozhraní. Připojení karty je samozřejmě přes PCI Express x16. Karta podporuje rozlišení až 2048x1536 při 85Hz, S-video, DVI-I výstupy, HDTV a DirectX 9.0 a OpenGL 2.0. Modely se liší především ve velikosti a rychlosti paměti. Jedna varianta obsahuje 256MB GDDR3 paměti na frekvenci 980MHz a druhá karta "pouze" 128MB DDR1 paměti na frekvenci 700MHz. Zdroje: www.sapphiretech.com, www.vr-zone.com
PowerColor a jeho karta X800GT
PowerColor představuje svou nejnovější kartu založenou na čipu ATI X800GT. PowerColor X800GT plní roli konkurenta k nVidia 6600GT a dle testů dostupných na stránkách PowerColor nabízí mnohem lepší výkon za rozumnější cenu. Takt grafického čipu je 475/490Mhz, jádro s 8 pipeline, počtem tranzistorů 160milionů vyrobených 130nm technologií poskytuje kvalitní výkon. Karta obsahuje paměti 256MB GDDR3 SDRAM podporuje DirectX 9.0 architekturu. Téměř samozřejmostí jsou dual DVI - I a S-Video výstupy včetně podpory HDTV. PowerColor X800GT poskytuje vysoce kvalitní hardwarové zrychlení videa a komplexní podporu průmyslových video formátů včetně MPEG 1/2/4, RealMedia,DivX a WMV9. Karta je k dostání od 8. srpna 2005. Zdroj: http://www.powercolor.com/global/news_940808.html
ATi se nevzdává: RV515, RV530 již ve výrobě, chipset RC410 brzy
Nové grafické čipy RV515 i RV530 jsou již připraveny. Oba jsou vyráběny 90nm technologií, disponují Shader Model 3.0 stejně jako hardwarovou akcelerací H.264. Zatímco RV515 patří do low-endu a měl by nahradit čipy X300, RV530 by měl patřit do mainstreamu a nahradit čipy X700. Oba čipy budou ale oficiálně představeny až po uvedení dlouho očekávaného R520. Zatím nejsou známy ani takty čipů ani počty pipelines. U čipových sad také stále dochází ke zpožděním, ale snad se jich už v brzké době konečně dočkáme. Zatím má ATi v nabídce Radeon Xpress 200 pro AMD (RS480) a Intel (RS400). Nové chipsety pro AMD ponesou kódové označení RS482, pro Intel pak RC410. Oba budou vyráběny 110nm technologií a jejich cena by neměla přesáhnout $30. RS482 by měl konkurovat novému chipsetu nVidie C51, RC410 pak velmi dobře prodávanému chipsetu i915G, podstatně méně úspěšnému i945G a připravovanému chipsetu nVidia C60 (int. grafika GeForce 6200TC). Na trhu však měly být tyto čipové sady RS482 a
nVidia pokračuje v agresivní expanzi a získává dalšího partnera
Dell představuje novou sestavu určenou pro hráče založenou na čipové sadě od nVidia nForce SLIx16 a dvou grafických kartách GeForce 7800 GTX, to umožní místo "řezu" jednoho x16 portu do dvou x8 přímo dva x16 porty na plné rychlosti. Nová sestava nese označení Dell XPS 600. nVidia tímto krokem posouvá SLI více do mainstramu. XPS 600 bude herním nadšencům nabízet maximálně 8GB DDR2 paměti a až tři 500GB harddisky, což dává v součku 1,5TB prostoru pro data. Dalšími rysy jsou již zmíněné dvě grafické karty GeForce 7800GTX, procesor Pentium 4 640 a DVD mechanika. Toto tvoří spolu s 160GB harddiskem základní verzi za 3100USD. Zdroj: http://www.tomshardware.com/hardnews/20050808_000100.html
ATi Crossfire v září
Konkurenční technologii k nVidia SLI nemá cenu nijak blíž popisovat, v posledních týdnech se servery hemžily technickými detaily o tomto multi GPU řešení firmy ATI a každý si udělal svůj obrázek. Co však nebylo doposud známé je datum vydání. To se pomalu mění a doba vypuštění do běžného provozu je téměř nadosah. Na konferenci Siggraph 2005 se ATI mimo jiné zmínila o měsíci, kdy bude ATI Crossfire k dispozici uživatelům. ATI uvedla, že vypuštění plánuje na září. Vzhledem k tomu, že byly k vidění celkem přesvědčivě působící dema, které běželi na počítačích s Crossfire grafikami a deskami, se dá ATI ohledně vypuštění v září věřit. Zdroj: http://www.theinquirer.net/?article=25168
Tipy a triky v RivaTuneru
RivaTuner je jeden z nejužitečnějších programů, které se mohou pod ruku grafického fandy dostat. Jedná se o utilitu, která zvládá mnoho věcí diagnostikou počínaje, přes přetaktování a odemykání pipelines, až po velmi detailní úpravy registrů.
Matrox vydává další PCIe x1 grafickou kartu
Nedávno Matrox představil grafickou kartu Millenium G550 pro PCIe x1 slot a nabídka se dále rozrůstá. Tentokrát se sice také jedná o čip G550, ale o low-profile verzi této karty. Tím umožní použití i v systémech s menšími rozměry, kde je požadována vysoce kvalitní 2D grafika. Karta se hodí do systémů, které nemají PCIe x16 slot nebo jej mají, ale je použit jinou kartou, která vyšší propustnost lépe využije. Karta je založena na starém čipu G550 z léta 2001 s 32MB paměti a podporou DirectX 8.0. Obsahuje převodní můstek Texas Instruments (TI) XIO2000, který transformuje 32bit/33MHz PCI signály pro PCI-Express x1. Taktéž disponuje technologií DualHead, která umožňuje zobrazování na dva analogové či digitální monitory. Cena grafiky bude činit $169. Zdroj: www.xbitlabs.com, www.matrox.com
Nové grafické čipy ATi dostaly PCI-SIG certifikaci
Nové čipy ATi jsou již certifikovány organizací PCI-SIG, což v důsledku znamená, že čipy jsou hotovy a už jen čekáme na první karty. Těmito čipy jsou ATi R520, R520GL, RV515 XT a RV530 XT. V seznamu nově certifikovaných čipů se objevují i čipy mobilní. Konkrétně se jedná o ATi M52GL, M54GL, M56 a M58. Nové grafické čipy jsou hotovy minimálně od 25. července 2005, kdy byl naposledy upraven seznam čipů certifikovaných PCI-SIG. Podle všeho by již měly probíhat dodávky čipů a tak se prvních grafických karet snad dočkáme velmi brzy. Čipy jsou vyráběny 90nm technologií TSMC, podporují shadery 3.0 a spoustu dalších inovací. Přestože jsou čipy PCI-SIG schváleny, pro veřejnost nebyly uvedeny žádné bližší informace o čipech a tak se stále o specifikacích můžeme dohadovat. Zdroj: www.xbitlabs.com, www.pcisig.com
Mali200: Budoucnost integrované grafiky?
Falanx Microsystems je norská společnost, která vznikla před 4 lety. V té době bylo zřejmé, že na grafickém trhu ubývá místa, proto se tehdy společnost soustředila na trochu jiné trhy. Společnost vyvíjí a dodává grafické akcelerátory pro trh mobilních telefonů, PDA, set-top-boxů, handheldových herních konzolí a podobných systémů. 2. srpna společnost ohlásila grafickou technologii Mali200. Ačkoli do jejího uvedení na trh zbývá ještě hodně času (pokud vůbec bude uvedena), v případě úspěchu by se mohlo jednat o skutečný průlom v oblasti GPU. Grafický průmysl stále následuje cestu přídavných karet, nicméně prezident společnosti Falanx Borgar Ljosland předpokládá přechod k integrovaným řešením, jako se tomu stalo v případě síťových nebo zvukových karet. Integrovaná grafická jádra jsou samozřejmě již dávno realitou, znamenají ale značný výkonnostní propad. Výkon Mali 200 by však v druhé polovině roku 2006 měl dalece převyšovat běžné integrované grafické čipy a vyrovnat
nVidia uvádí na trh dvě nové profesionální grafiky Quadro FX 4500 a FX 3450
Grafické karty Quadro společnosti nVidia Corporation se nacházejí ve velkém množství profesionálních grafických a pracovních stanic. Svoji stabilní pozici si drží především díky vysokému výkonu a široké podpoře ze strany softwarových vývojářů. Nyní přináší nVidia Corporation na trh hned dva nové kousky v podobě Quadro FX 4500 a slabší Quadro FX 3450. Grafický čip Quadro FX 4500 má podle interních testů dosahovat až o 50% vyššího výkonu oproti předešlým generacím karet Quadro FX. Karta disponuje až 512MB paměti GDDR3, podporuje 32x antialiasing (FSAA) a chybět nemůže ani podpora SLI režimu. Jedná se o jedny z prvních profesionálních karet umožňující vzájemné propojení do SLI. Otázkou zůstává, jak bude tento režim použitelný s profesionálními softwary (CAD, 3D). Levnější variantou grafických karet Quadro FX je pak model FX 3450, který přináší optimální poměr ceny a výkonu. I tento model disponuje technologií SLI. Pro srovnání, FX 4500 zvládá 181 milionů trojúhelníků za vte
Zájem o integrované grafické čipy roste
8 největších dodavatelů grafických čipů vyprodukovalo za tento kvartál 61,4 milionu grafických čipů. To je 2,0% vzrůst proti minulé čtvrtině roku 2005 a 12,9% nárůst oproti čtvrtému kvartálu 2004. Desktopové grafiky zaznamenaly 2,1% nárůst, kdy integrované čipy získali o 8,4% větší zastoupení a klasické grafiky na oplátku ztratily 6,2%. Mobilní grafické čipy pak zaznamenaly 1,8% nárůst produkce přičemž integrované čipy si polepšily o 10,3%. Nejvíce si polepšil Intel a ATi. Intelu vzrostla poptávka o 3,5%, tím se také zvětšil podíl na trhu integrovaných čipů ze 43,1% na 43,7%. ATi získala navíc 4,8%, takže její podíl vzrostl z 26,1% na 26,8%. Naproti tomu třetí nVidia zaznamenala ztrátu, kdy se její podíl zmenšil o 9,2% a její podíl na trhu integrovaných grafických čipů tak klesl z 17,9% na 15,9%. Zdroj: www.tomshardware.com
Výtěžnost 24-pipeline R520 je velmi nízká
Připravovaný čip ATi R520 (má být použit v kartách ATi Radeon X900) je vyráběn 90nm technologickým procesem TSMC a jak je známo, každý přechod na menší technologii přináší problémy. ATi nemá přímo problémy s novou technologií jako takovou, ale s výtěžností 24 pipeline čipů. Ta činí neskutečně nízké 3%. Pro čip ale není problém běžet na frekvencích přes 700MHz a tak by měl mít vysoký výkon i v čipech s 16 pixel pipeline. Tyto verze by podle všeho měly přijít na trh na přelomu srpna a září. Více pipeline verze (24, možná i 32) by pak měla přijít na trh o něco později, nejspíš ale stále ještě tento rok. Tyto lepší verze budou nejspíš těžce k sehnání, podobně jak je tomu u 16 pipelinového Radeonu X800 XT. Zdroj: www.guru3d.com
Asus: Výkonnější pasivní chladiče na grafické karty
ASUSTek představil nový pasivní chladící systém pro grafické karty. Ten má být efektivnější než podobná řešení, přičemž při absenci jakýchkoli větráků má být stále bezhlučný. Jeho účinnost by měla stačit i na dosti výkonné karty. SilentCool se skládá z hlavního a dvou pomocných pasivních chladičů. Ty jsou navzájem spojeny pomocí heat-pipe. Hlavní chladič je hliníkový s měděným základem. Dva pomocné jsou celé měděné, pomáhají zvyšovat absorpci tepla a jeho následné vyslání do okolí i z grafických čipů, jejichž spotřeba je vyšší než 80W. Otázkou je, nakolik je systém skutečně efektivní, zda opravdu zvládne karty typu GeForce 6800 či ATi Radeon X8xx. Zatím je tento chladící systém k dispozici na grafické kartě ASUS Extreme N6600GT Silencer, časem se objeví i na dalších kartách. Zdroj: www.xbitlabs.com