
Asus představil SSD kartu ROG RAIDR Express
Do rodiny Republic of Gamers se zařadí nová SSD karta Asus RAIDR Express, která je určena pro rozhraní PCI Express 2.0 x2a nabídnout má vysokorychlostí řešení pro uložení dat. Vybavena je funkcí DuoMode, která jí umožní pracovat s klasickým BIOSem i moderním UEFI BIOS. A co se týče onoho výkonu, pak s 240GB kapacitou dosáhne sekvenčního čtení 830 MB/s a zápisu 810 MB/s, IOPS mají při čtení i zápisu (4K, náhodný přístup) dosáhnout hodnoty 100000, přičemž Asus slibuje životnost (resp. MTBF) "neuvěřitelných" 620000 hodin, což tedy ve světě SSD tak neuvěřitelná hodnota není, spíše podprůměrná. Vedle toho je tu připravena také utilita RAMDisk, jež si stejně jako jiné dokáže rezervovat část operační paměti (zde až 80 %) a využít ji jako virtuální disk pro urychlení diskových operací. Další možností je pak využití funkce ROG HybriDisk, jež použije samotné SSD pro urychlení práce klasického pevného disku. SSD zde tedy podobně jako RAM v předchozím případě funguje jako jaká

Fujitsu ETERNUS DX překonal hranici milionu IOPS
Společnost Fujitsu se pochlubila svým úložištěm Eternus DX, které je určeno pro náročné aplikace, čili například pro obchodní analytiku, databáze či online zpracování transakcí, pro což potřebuje vysokou propustnost dat. Ta v tomto případě dokázala překonat hranici jednoho milionu IOPS. Toho Fujitsu přitom dosáhlou pouhou softwarovou aktualizací, která dokáže výkon Eternusu DX navýšit až o 50 %, přičemž tato aktualizace bude od konce tohoto měsíce k dispozici zdarma a může být navíc nasazena i za běhu systému, který tak není nutné odstavit. Eternus DX jsou založeny na SSD s paměťmi NAND Flash s buňkami MLC, a to na discích s kapacitou 400 a 800 GB. Provozovatelé také mohou využívat funkci Automated Storage Tiering (automatické vrstvení úložiště, AST), jež automaticky zvládne nastavovat prahové hodnoty a dosahovat vyvážení kapacity a výkonu. Pro zálohování a obnovu dat je zase připravený software Eternus SF 15.3 spolupracující s Microsoft Exchange Server. Více se dozvíte na

Intel vypustil na trh sérii SSD 530
Poprvé byla série Intel SSD 530 představena již na samotném začátku tohoto roku, takže nyní je již na čase, aby se objevily na trhu. Tato série by měla patřit mezi výkonnější SSD na trhu a skládat se bude ze 7 mm tlustých 2,5" modelů, pak tu budou 80mm M.2 a nakonec také v podobě mSATA. Všechny verze využití rozhraní SATA 6 Gbps a jejich kapacita bude startovat na 80 GB. Co se týče 2,5" modelů, pak ty přijdou s kapacitami 80 GB, 120 GB, 180 GB, 240 GB, 360 GB a 480 GB, zatímco M.2 s mSATA s kapacitami 80 GB, 120 GB, 180 GB a 360 GB. Intel ve svých dostupných dokumentech nezveřejnil informace o výkonu vázané na jednotlivé verze a uvedl pouze jednu sadu hodnot, takže můžem předpokládat, že půjde o ty nejlepší možné. Rychlost čtení má dosahovat 540 MB/s, zápisu pak 490 MB/s a co se týče náhodného čtení a zápisu 4kB bloků dat, zde máme hodnoty 41000 a 80000 IOPS. Celá série je postavena na kontroleru SandForce SF-2281, jejž LSI mělo mírně vylepšit, a pamětech Intel MLC NAND Fla

Samsung uvádí výkonná podniková SSD XS1715
Včera jsme v aktualitě o nových SSD Samsung zmínili také podnikové modely XS1715 s rozhraním NVMe (NVM Express). Jedná se o rozhraní založené na PCI Express, díky čemuž nejsou SSD omezena propustností klasického SATA 6 Gbps či SAS. Samsung XS1715 tak mají klasickou podobu 2,5" zařízení a vybaveny jsou kontrolerem SFF-8639, který jim umožní dosáhnout propustnosti až 3000 MB/s při čtení a v případě náhodného čtení to také nejsou se 740000 IOPS žádná ořezávátka. Jejich kapacita se přitom zastavila až na 1,6 TB. Oproti nejlepším serverovým pevným diskům tak nabízí čtrnáctkrát vyšší výkon a v porovnání s předchozí generací podnikových SSD od Samsungu jde o šestkrát vyšší výkon. SSD XS1715 přijdou ve verzích s kapacitou 400 GB, 800 GB nebo rovnou 1,6 TB a zabydlet se mají především v datových centrech, kde mohou nahradit dosavadní 2,5" disky či SSD. Samsung plánuje rodinu modelů s rozhraním NVMe dále rozšiřovat a dále i zvyšovat jejich výkon. Zdroj: TZ Samsung

Transcend představil malá a rychlá SSD pro SATA
V podobě malinkých karet přichází na trh nové modely SSD HSD740, jež však nejsou vybaveny rozhraním mSATA, ale nabídnou klasické konektory SATA, čili menší datový a větší napájecí, díky čemuž je budeme moci využít i v normálních desktopových počítačích. Jedná se o standard JEDEC MO-297. Transcend HSD740 jsou vybaveny rozhraním SATA 6 Gbps a mají podobu holé karty s rozměry 54 x 39 x 4 mm. Založeny jsou na neupřesněném kontroleru, jenž má nabídnout přenosové rychlosti až 510 MB/s při čtení a 185 MB/s při zápisu. Určeny jsou především pro výrobce počítačů, kteří je mohou využít v libovolných zařízeních. Zabudovánu mají ochranu ECC (40bit/1KB BCH), dále mají podporu S.M.A.R.T., TRIM a NCQ a samozřejmě také využívají algoritmy pro zajištění rovnoměrného zatížení všech buněk (wear-leveling). Vedle toho tu je podpora SATA Device Sleep Mode (DevSleep), což je režim pro zařízení s rozhraním SATA, v němž dosahují nejnižší možné spotřeby. DevSleep byl vyvinutý organiza

Samsung odhalil SSD 840 EVO a XS1715 s NVMe
Společnost Samsung si připravila novou sérii SSD 840 EVO. Určena je pro běžné spotřebitele, jimž nabídne až 1TB kapacitu a rozhraní SATA. Vedle toho se představují také modely XS1715, jež splňují specifikace NVMe a dosahují kapacity až 1,6 TB. NVMe zajistí přístup k SSD přes rozhraní PCI Express a Samsung se chlubí, že takové modely ve 2,5" těle vyrábí jako první na světě. Nyní má tak Samsung v nabídce SSD pro rozhraní SATA, SAS, PCIe a NVMe. Nás ale budou zajímat spíše modely SSD 840 EVO jež očividně vychází z řady 840 a 840 PRO a řadit by se měly mezi levnější SSD na trhu. Využívají 128Gb paměťové čipy NAND Flash vyráběné neupřesněnou technologií (tzv. 10nm-class, čili někde mezi 10 a 19 nm). Nejspíše půjde o nové čipy s buňkami MLC, které dokáží uložit tři bity, a pak by se mělo jednat o 19nm technologii. Prozatím nejpokročilejší (16 nm) využívá společnost Micron, a to zatím jen pro výrobu vzorků. Co se týče výkonu, pak SSD 840 EVO nyní v 250GB verzi dosah

Micron odhalil 16nm paměti NAND Flash
Micron Technology se pochlubil svými nejnovějšími paměťmi NAND Flash, které jsou zatím jako vzorky vyráběny 16nm procesem v podobě čipů s buňkami MLC (Multi-Level Cell) s kapacitou 128 Gb (16 GB). Micron nezapomněl uvést, že využitý 16nm proces je nejpokročilejší na světě nejen při výrobě pamětí Flash, ale i jakékoliv jiné polovodičové součástky. Až se nové 128Gb 16nm paměti Micron dostanou do sériové výroby, pak mají zamířit do spotřebních zařízení, jako jsou běžné modely SSD a Flash disků, paměťové karty, mobilní zařízení, ale také se uplatní v datových cloudových centrech. Jejich výhodou je samozřejmě vysoká hustota dat, a tak i nízká výrobní cena, přičemž na jeden wafer se vejdou paměti s celkovou kapacitou téměř 6 TB. A jak to bude s nimi v blízké budoucnosti? Momentálně tedy Micron vyrábí vzorky pro své obchodní partnery a plánuje, že masová produkce odstartuje někdy ve čtvrtém kvartálu tohoto roku. Sám již začal také vyvíjet novou řadu SSD založených na

Asustor má novou multimediální sérii NAS AS 3
Společnost Asus si pod značkou Asustor připravila novou sérii NAS serverů s označením AS 3. Jako ostatní modely této firmy jsou založeny na procesorech Atom, a to konkrétně 1,6GHz dvoujádrovém modelu, dále nabídnou 1GB RAM, rozhraní HDMI, infračervený senzor a audio výstup (jack). Vybaveny jsou pak operačním systémem ADM 2.0 s vyhledáváním Searchlight, zálohováním Mission Mode a dalšími aplikacemi pro multimédia - XBMC multimedia player, SoundsGood Web pro přehrávání hudby, atd. Asustor AS 3 tak s přehledem zvládnou přehráváni videa v rozlišení až Full HD (1080p), a to ze svých dvou či čtyř disků, to v závislosti na modelu AS-302T či AS-304T. Důraz byl kladen také na energetickou úspornost, k čemuž poslouží možnost hibernace disků, noční režim nebo System Sleep Mode (S3) se spotřebou pouze 0,8 W. Funkčnost těchto modelů pak bude záležet především na tom, jakými aplikacemi si obohatíme systéme ADM 2.0, takže můžeme třeba využít 256bitové AES šifrování dat, různé apli,

Kingmax uvádí malé a voděodolné flash disky PI-03
Od společnosti Kingmax si budeme moci pořídit nové USB flash disky řady PI-03, které jsou vyráběny technologií PIP, díky níž mohou nabídnout malé tělo, které je odolné proti vodě a prachu. Toto tělo má rozměry 21 x 14,5 x 7 mm a hmotnost zanedbatelných 2,5 gramů, přičemž dostupné bude v černé nebo bílé barvě s rozhraním USB 2.0 (výkon výrobce neudává). Vyrobeno je z plastu a má oblý tvar, takže tak trochu v portu připomíná rádiový transmitter pro bezdrátové periferie. To je také jejich výhoda využitelná například v automobilových rádiích, z nichž nebudou moc vyčnívat, čímž se sníží riziko jejich poškození. K dispozici budou modely s kapacitou 4, 8, 16 a 32 GB, a to s pětiletou zárukou. Zdroj: TZ Kingmax

Western Digital koupil VeloBit, chce posílit pozici na trhu SSD
Společnost Western Digital koupila společnost VeloBit, která se zabývala vývojem optimalizačního softwaru pro I/O operace vhodného především pro SSD disky (zlepšují rychlost I/O operací, snižují latence i vytížení procesoru). Společnost VeloBit bude zahrnuta pod HGST (dříve Hitachi Global Storage Technologies), která je nyní součástí společnosti Western Digital. Finanční detaily transakce nebyly zveřejněny. Zakoupení společnosti VeloBit a dříve i sTec ukazuje, že Western Digital (konkrétně divize HGST) chce zvýšit své šanci na trhu klasických i podnikových SSD disků, kde nyní vládne zejména OCZ a Fusion-io. Díky tomu získal přístup k patentům i mnoha zákazníkům obou společností. Dnes i přes nabídku SSD disků hraje Western Digital jen malou roli na tomto trhu (podobně jako ostatní výrobci pevných disků, kteří SSD nástup trochu zaspali) a v dlouhodobém horizontu by události posledního měsíce mohly významně pomoci. Zdroj: www.xbitlabs.com

Seagate uvedl 4TB disk Terascale a 1,2TB Enterprise Performance 10K.7
Společnost Seagate uvedla dva nové podnikové disky. Ten první je z řady Terascale a je určený zejména pro systémy, kde je vyžadována vysoká kapacita i nízká spotřeba. Druhý je z řady Enterprise Performance 10K.7 a je naopak určen tam, kde je vyžadován vysoký výkon. Seagate Terascale má klasickou 3,5" velikost a velmi vysokou kapacitu 4 TB. Skládá se ze čtyř ploten a má 8 čtecích hlav. Využívá rozhraní SATA 6Gb/s a přenosovou rychlost 140 až 170 MB/s, a to při 5900 otáčkách za minutu. Seek time činí 12 ms a disk se může chlubit 64MB DDR2 cache pamětí. Ve standby a sleep módu je spotřeba jen 0,77 W, v nečinnosti je to 4,59 W a při práci pak 6,49 W. Vhodný je pro stálý provoz (24x7), je více odolný vůči vibracím. Disk také disponuje technologií Instant Secure Erase (ISE), která zajišťuje možnost rychlého smazání všech dat při vyřazení disku z provozu. Disk má rozměry 147×101,85×26,1 mm. Na disk je poskytována tříletá záruka. Seagate Enterprise Performance 10K.7 má nyní kapacitu

QNAP TS-220: inovace v bílém
Dnes si vyzkoušíme nový model NAS serveru od firmy QNAP, a sice model TS-220 určený pro běžného uživatele, jenž chce mít svá data neustále k dispozici. K tomu mu pomůže rovněž nová verze operačního systému QTS 4.0 s vylepšenými aplikacemi.

Apacer uvádí malý kovový flash disk AH111
Společnost Apacer u nás představila nový flash disk AH111, jenž je vyroben především z kovu a má prý imitovat vzhled modré růže. To ponechejme stranou a raději se zaměřme na vlastnosti a specifikace tohoto modelu. Jedná se o flash disk uzavřený v USB konektoru, takže ten se bude z poloviny zasouvat přímo do USB portu. Nepotřebuje tak žádnou krytku. Jeho délka je tak 25 mm a tloušťka 4,6 mm, a to při hmotnosti jen 2,5 g. K dispozici bude s kapacitou až 32 GB, přičemž využívá technologii COB (Chip on Board) a nabídne rovněž software ACE pro komprimaci uložených dat, aby se jich na něj vešlo ve výsledku více než až 32 GB. Specifikace Rozhraní Hi-speed USB 2.0, zpětně kompatibilní s USB 1.1 Napájení Napájení z konektoru USB Podporované operační systémy Windows 8/7/XP/Vista, Mac OS 10.4 nebo novější & Linux Kernel 2.6.33 nebo novější Kapacita 4 GB až 32 GB Provozní teplota 0 °C až 60 °C (32° F až 140° F) Teplota pro uskladnění -20 °C až 60 °C (-4° F až 140° F) Rozměry

Toshiba rozšiřuje svou továrnu na výrobu NAND flash
Společnost Toshiba dnes oznámila, že plánuje rozšíření své nejmodernější továrny Fab 5 v Yokkaichi (Japonsko, prefektura Mie), která nyní slouží pro výrobu pamětí NAND flash. Ta proběhla již první fází výstavby a nyní má celkem tři části, které započaly výrobu v červnu 2011. Druhá fáze výstavby by měla začít již na konci srpna a trvat přibližně rok. Toshiba uvedla, že výbava nové továrny má reflektovat stav na trhu a jeho předpokládaný vývoj, ovšem celkově se očekává, že půjde opět o výrobu pamětí NAND flash a také budoucích 3D pamětí pomocí nových procesů. Poptávka po nich je určována stále se zvyšující oblibou chytrých telefonů a tabletů a také podnikových SSD. Fab 5 phase 2 bude mít plně automatizovaný systém pro přepravu produktů a její struktura bude schopna odolávat silným zemětřesením. Toshiba také plánuje využít LED pro osvětlení a nazmar také nepřijde odpadní teplo, díky čemuž se mají oproti Fab 4 snížit emise CO2 o 13 procent. Zdroj: techPowerUp

Zalman ZM-VE400: inteligentní HDD box
Dnes se podíváme na zajímavé malé zařízení od firmy Zalman, které je určeno pro zabezpečené ukládání dat a fungovat může také jako virtuální optická mechanika. Jedná se o External HDD Case & Virtual Drive ZM-VE400.

WD nabídne již 4. generaci zálohovacích zařízení Arkeia
Společnost Western Digital představila novou, již čtvrtou generaci zálohovacích síťových zažízení Arkeia, která mají poskytnout oproti předchozí generaci vyšší výkon, dvojnásobnou kapacitu a také vylepšené funkce pro snadné využití. Tato zařízení jsou určena pro malé a střední podniky. K dosažení vyššího výkonu zde dopomohou rychlejší procesory Intel Xeon (popřípadě slabší Atom), až 96 GB paměti a také u vybraných modelů integrovaná SSD. Kromě uvedeného mají také volitelnou páskovou mechaniku LTO4 a dosahují diskové kapacity od 2 TB do 12 TB v případě WD Arkeia R120 a R220. Modely RA4300, RA4300T, RA5300, RA6300 pak dosahují kapacity až 48 TB s využitím pole RAID 6. Součástí nové generace je také software WD Arkeia 10.1 s jednoduchým průvodcem instalací a nastavením a také s možností hybridního zálohování do vzdáleného cloudového úložiště. Vedle toho tu je také Seed and Feed pro dodatečné síťové replikační zálohování využitím disků připojených přes USB. Všechny verz

NAS: Jak na firewall a zabezpečení?
Ke správné a kompletní konfiguraci NASu patří nepochybně také jeho zabezpečení. Pokud chcete mít svá data v bezpečí, je dobré osvojit si základní pravidla přidělování práv, oprávnění, síly hesel a v neposlední řadě mít správně nakonfigurovaný firewall.

A-Data uvádí štíhlý externí disk
Společnost A--Data si připravila nový externí pevný disk, u nějž zdůrazňuje především štíhlé tělo. Jedná se o model DashDrive HV620 vybavený rozhraním USB 3.0. DashDrive HV620 má hmotnost 152 gramů a k dispozici bude s kapacitami 500 GB, 750 GB a 1 TB. Společně s ním získáme, respektive si můžeme stáhnout bezpečnostní balík Norton Internet Security 2013, ovšem v 60denní zkušební verzi. A-Data k tomu navíc přihodí také software HDDtoGO sloužící především pro zabezpečení dat. Doporučená cena začíná na 1569 Kč za 500GB model a záruka je tříletá. Zdroj: TZ A-Data

Netgear si připravil novou sérii ReadyNAS 516
Společnost Netgear zařazuje do své nabídky novou sérii serverů ReadyNAS 516, jež jsou vybaveny novou verzí operačního systému ReadyNAS OS 6.0, která využívá souborový systém BTRFS. Dále tu máme možnost tvoření snapshotů na úrovni bloků, integrovanou antivirovou ochranu, instant a thin provisioning, integraci s active directory či certifikaci VMware. Pro to všechno poskytne výkon procesor Intel Core i3 na 3,3 GHz a 4 GB operační paměti. Do sítě pak nové servery připojíme pomocí jednoho či dvou Gb Ethernetových portů, popřípadě je možné zakoupit kartu s 10Gb Ethernetem. Netgear nezapomněl ani na replikaci dat s využitím několika úložišť, která mohou být na různých místech a spojena přes Internet, kapacitu je možné rozšířit pomocí pětipozicové expanzní jednotky EDA50 připojení pomocí rozhraní eSATA apak tu máme také rozhraní HDMI a infračervené rozhraní. Počet HDD pozic: 6 Podporované HDD: SATA/SSD 2,5” / 3,5” Procesor: Intel i3 Dual Core 3,3 GHz Paměť: 4 GB Porty gigabit

Asustor přidal svým NAS podporu AVTECH Push Video IP kamer
Asustor patřící pod známou firmu Asus ohlásil podporu IP kamer Push Video IP od společnosti AVTECH. To se týká celé řady včetně nejnovějších AVN813 a AVN701. To je v podstatě vše, co je aktuální, takže se podívejme už jen na to, co nám Asustor vůbec nabízí. Jsou to spíše dražší NAS servery založené na dvoujádrových procesorech Intel Atom, a to bez výjimky. Zajímavý je na nich také operační systém, který je velmi vyspělý a umožňuje díky své App Central volně stahovat desítky různých aplikací, díky čemuž si jej a jeho funkce můžeme snadno přizpůsobit. My jsme si z nabídky této firmy již vyzkoušeli model AS-602T. Co se týče podpory IP kamer, pak tu zajistí aplikace Surveillance Center, jež zdarma podporuje čtyři IP kamery, respektive kanály. Obyčejně to bývá spíše méně. Momentálně pak NAS servery Asustor podporují přes 100 různých modelů IP kamer, přičemž na jejich seznam se můžete podívat na stránkách výrobce (viz zdroj). Zdroj: TZ Asustor

Apacer uvádí až 128GB USB flash disk AH450
Společnost Apacer se přihlásila s novým USB flash diskem s označením AH450, který nabídne podporu rozhraní USB 3.0 a přenosové rychlosti až 140 MB/s. To je celkem slušné, ovšem má to daleko k nejvykonnějším flash diskům na trhu. Apacer také...

Super Talent připravil USB 3.0 RAM Disk Series
Super Talent dnes oficiálně představil nové USB flash disky s označením RAM Disk Series, na nichž je zajímavá jedná věc. Výrobce u nich slibuje čtení o rychlosti až 4041 MB/s a zápis až 5388 MB/s. To je samozřejmě daleko za možnostmi rozhraní USB 3.0 i hardwaru dnešních flash disků, takže je jasné, že tu musí úřadovat něco jiného. A tím bude operační paměť, jak už ostatně napovídá označení nové série. Výrobce nijak neupřesnil, jak toto má fungovat a na své stránky ještě nepřidal prezentaci své novinky. Ovšem můžeme hádat, že software uložený na flash disku vytvoří RAM Disk z vaší systémové paměti, který použije jako vyrovnávací paměť pro samotný flash disk. Data ve vyrovnávací paměti se pak postupně uloží na samotný flash disk. Otázkou pak je, jaký reálný přínos takový produkt bude mít, když většinou potřebujeme na flash disk uložit data či je z něj přečíst, vyjmout jej a odejít. S takovým systémem bychom stejně museli počkat na konec práce samotného flash

Transcend ohlásil sérii SSD740
Společnost Transcend si připravila novou sérii SSD740, které jsou v klasické podobě 2,5" SATA 6Gbps modelů (tloušťka 7 mm) vybaveny kontrolerem JMicron JMF667H a také vyrovnávací paměti DDR3 DRAM. Určeny budou pro ultrabooky, průmyslová PC, herní systémy i normální notebooky, takže prostě jde o univerzální SSD. Co se týče výkonu, pak maximální přenosové rychlosti jsou 530 MB/s při čtení a 470 MB/s při zápisu a při náhodném čtení či zápisu (4K) jde o slušných 283 a 267 MB/s. Samozřejmostí je pak podpora příkazu TRIM, podpora NCQ, ECC, S.M.A.R.T. a také SATA Device Sleep (DevSleep). To umožní zcela odpojit rozhraní SATA pro šetření energií, přičemž s okamžitým vzbuzením i s připojeným SSD nemá být problém. K dispozici budou SSD740 vybavené 64, 128 a 256 GB paměti NAND Flash s buňkami MLC. Zdroj: TZ Transcend

Intel ukázal prototyp flash disku s Thunderboltem
Intel si na Computexu připravil prezentaci flash disku s rozhraním Thunderbolt, který je dosud ve stádiu prototypu, takže proto vypadá poněkud nedodělaně. Jak jistě víte, rozhraní Thunderbolt dokáže přenášet data rychlostí 10 Gbps, takže má velkou výhodu i na USB 3.0, ovšem nevýhodou je jeho malá rozšířenost daná i vyšší cenou zařízení, přičemž kabely pro Thunderbolt jsou v porovnání s USB nesrovnatelně dražší. I když o ty v tomto případě nejde. Flash disk pro Thunderbolt by tedy měl být opravdu dobrý, abychom jej upřednostnili před klasikou pro USB. Zde se využívá 128GB SSD od firmy SanDisk, ovšem bohužel nebylo uvedeno nic o jeho modelovém označení a ani nám Intel neprozradil nic o přenosových rychlostech. Uvidíme tedy, kdy se nějaký model s rozhraním Thunderbolt dostane na trh. Není ani třeba moc spěchat, neboť toto rozhraní získává větší podporu až u nastupující generace procesorů Haswell a příslušných základních desek. Zdroj: techPowerUp












