
WD uvádí 2,5" disky Red speciálně pro NAS
Společnost Western Digital si připravila novou řadu 2,5" pevných disků WD Red, které jsou stejně jako jejich 3,5" verze určeny pro využití v datových serverech, takže se od nich očekává především vysoká spolehlivost a odolnost vůči vibracím, vysokým teplotám, apod. Slibují také nízkou spotřebu energie. WD Red jsou ve 2,5" podobě k dispozici s kapacitou 1 TB a využívají technologii NASware 2.0, která je má ochránit v případě výpadku napájení nebo jiné nehody. 3D Active Balance Plus pak slouží pro kontrolu a ovládání rotace disku, což zase má vylepšovat celkový výkon a spolehlivost. Výrobce nám k tomu nabízí zdarma nepřetržitou podporu 24/7 a také tříletou záruku. Udává také, že tyto modely pravidelně testuje s dostupnými NAS servery, aby mohl garantovat stoprocentní kompatibilitu, což si můžete ověřit na jeho stránkách. Doporučená koncová cena je pro 2,5palcový WD Red 1 TB (WD10JFCX) je 79 euro a pak také WD zmínil 3,5" model s kapacitou 4 TB (WD40EFRX), který přijde na 184 eu

Synology představil NAS systém DiskStation Manager 4.3
Synology si připravil další verzi svého operačního systému DiskStation Manager pro NAS DiskStation a RackStation. Ten tak má být již dostupný ve verzi 4.3, a to zhruba pět měsíců po uvedení verze DiskStation Manager 4.2. Dle CEO společnosti Synology má nová verze přinést technologie, které byly dříve dostupné pouze velkým společnostem. Plně podporuje technologii Windows Offloaded Data Transfer (ODX) pro rychlejší kopírování a přesunování souborů, dále tu je Synology LUN rovněž pro rychlejší (až 20x) kopírování souborů. Dále tu je také podpora SSD TRIM, Synology High Availability (SHA) zjednodušující správu clusteru, Speed Limit Scheduler zjednodušující správu uživatelů a skupin nebo podpora HFS+, NSFv4, Windows DFS links a Symbolic Link, které vylepšují kapacitu sdílení souborů. Nová Cloud Station zde umí selektivní synchronizaci nebo ukládání historických verzí, čímž má zvýšit svůj výkon až o 30 procent a rovněž má plnou podporu OS Linux. Mail Server je zase zabezpečený pom

Kinston připravil podnikové SSDNow E50
Kinston si tentokrát připravil podniková SSD, a to řadu SSDNow E50, která nabídne podobné výkony jako rovněž podniková řada SSDNow E100, ovšem není určena pro tak náročný provoz. SSDNow E50 využívají technologii Durazápis, jež má za úkol prodloužit jejich životnost pomocí redukování zápisových operací s využitím kompresního enginu. A pak je tu RAISE, jenž má za úkol redukovat počet chyb nad rámec standardního ECC. Formát: 2,5", 7mm výška Rozhraní: SATA 6 Gb/s Kapacity: 100 GB, 240 GB, 480 GB Kontroler: SandForce-SF2581 Šifrování: AES 128bit Enterprise SMART Tools Sekvenční čtení/zápis 100 GB - až 550/530 MB/s 240 GB - až 550/530 MB/s 480GB - až 530/500 MB/s Max. IOPS čtení/zápis (4k) 100 GB - 85 000/ 80 000 IOPS 240 GB - 85 000/ 73 000 IOPS 480GB - 74 000/ 36 000 IOPS Náhodné IOPS čtení/zápis (4k) 100 GB - 27 000/ 82 000 IOPS 240 GB - 48 000/ 72 000 IOPS 480 GB - 53 000/ 32 000 IOPS Maximum zapsaných bajtů (TBW) 100 GB - 310 TB 3 DWPD 240 GB - 739 TB 3 DWPD 480 GB - 1747 TB 3 DWPD Sp

Green House nabídne USB 3.0 flash disk PicoDrive D3
Japonská společnost Green House si připravila novou řadu USB 3.0 flash disků s označením PicoDrive D3. Ty přichází v klasicky vypadajícím těle vyrobeném z kovu, které má rozměry 55,8 x 18 x 9 mm a váží nezanedbatelných 30 gramů. Můžeme od něj tedy čekat vysokou odolnost. Green House PicoDrive D3 bude dodávaný ve verzích s kapacitami 16 GB, 32 GB a 64 GB, přičemž maximální rychlost čtení je 180 MB/s a v případě zápisu to je 90 MB/s u 64GB verze, 45 MB/s u 32GB verze a 25 MB/s u 16GB. Na všechny modely výrobce poskytuje jednoletou záruku a prodává je za ceny 40, 50 a 81 USD. Zdroj: techPowerUp

Intel chce umožnit přetaktování SSD
Když se před řadou let uživatelé pokoušeli taktovat své procesory, společnost Intel nebyla takovým snahám nakloněna, ovšem o to bylo taktování větší zábava. Nyní chce Intel sám na nadcházejícím IDF (Intel Developer Forum) v září představit, jak lze snadno přetaktovat SSD, a zvýšit tím jeho výkon. IDF proběhne od 10. do 12. září v Moscone Convention Center, San Francisku. Část konference (AIOS001) bude věnována výhradně přetaktování a v jejím rámci chce Intel posluchatele seznámit s možnostmi přetaktování procesorů Core i7-4000 "Ivy Bridge-E" na čipsetu Intel X79, čili nejnovějšího hi-endu pro pracovní stanice a při této příležitosti bude také poprvé ukazovat přetaktování SSD. Na SSD se můžeme pokusit o přetaktování samotného kontroleru, ale i samotných pamětí NAND Flash, ovšem v takovém případě je třeba zajistit, aby byla zachována integrita dat, a není tedy vyloučeno, že přetaktováním SSD se sníží jeho spolehlivost. Otázkou pak je, co to přinese, když v sekvenčn

Mach Xtreme nabídne SSD pro PCIe bez ovladačů
Společnost Mach Xtreme Technology se pochlubila svým novým MX-EXPRESS PCIe 2.0 x2 SSD, z jehož označení je zřejmé, že nejde o model pro rozhraní SATA, ale pro PCI Express se dvěma linkami. Můžeme ho ale samozřejmě využít také ve slotech x4, x8 a x16. Výrobce udává, že k tomuto SSD nejsou potřeba softwarové ovladače, což ulehčuje jeho využití. Je plně kompatibilní se standardem AHCI. Díky rozhraní PCI Express pak dokáže poskytnout přenosové rychlosti 850 MB/s při čtení a 800 MB/s při zápisu, což tedy platí pro 512GB a 1TB model. Vedle nich tu jsou ještě také 128GB a 256GB verze. Co se týče IOPS, pak ohledně toho Mach Xtreme zveřejnil jen jednu hodnotu - až 100000. Karta má rozměry 152,5 x 69 x 19 mm (je nízkoprofilová) a hmotnost 125 gramů. Záruka je dvouletá a dostupné verze jsou: 128 GB (MXSSDEPCIE-128G), 256 GB (MXSSDEPCIE-256G), 512 GB (MXSSDEPCIE-512G) a 1 TB (MXUB3MLX-1T). Zdroj: TZ Mach Xtreme

Corsair nabídne SSD Force LS s příznivou cenou
Corsair zařazuje do své nabídky novou sérii SSD s označením Force Series LS, která má poskytnout výhodný poměr ceny a výkonu. K dispozici přitom bude ve třech modelech s kapacitami 60 GB, 120 GB a 240GB. Force Series LS jsou klasické modely formátu 2,5" podporující rozhraní SATA 6 Gbps. Založeny jsou na kontroleru Phison a pamětech od firmy Toshiba. To jim zajistí slušné přenosové rychlosti, tedy alespoň ty sekvenční - 555 MB/s při čtení a 535 MB/s při zápisu. Dále Corsair uvádí podporu TRIM, S.M.A.R.T. a samozřejmě tu máme také jisté techniky pro rovnoměrné vyrovnání zátěže mezi jednotlivě paměťové buňky (wear-leveling), aby SSD vydrželo co nejdéle. Jiné specifikace výrobce zatím neprozradil a zprávu zakončil informací, že nová série Force LS je již k dispozici za ceny 70, 110 a 200 USD za 60, 120 a 240GB verzi. Zdroj: TZ Corsair

Goodram ohlásil SSD série C
Polská společnost Wilk Elektronik SA stojící za značkami Goodram a Gooddrive ohlásila novou sérii SSD s prostým označením C100. Ty mají přijít při příležitosti desetiletého výročí této společnosti a určeny jsou pro uživatele hledající dobrý poměr mezi výkonem a cenou. Goodram C100 jsou jako 2,5" SSD (výška 7 mm) založeny na 19nm pamětech Toshiba s buňkami MLC a využívají neupřesněný kontroler pro rozhraní SATA 6 Gbps. Ten dosahuje přenosových rychlostí až 520 MB/s při čtení a 470 MB/s při zápisu a k dispozici má 512 MB vyrovnávací paměti DDR3. K dispozici budou přitom verze s kapacitami 120 GB, 240 GB a 480 GB, přičemž jejich výkon bude odlišný. SSD s kapacitou 480 GB dosahuje nejvyšších sekvenčních přenosových rychlostí, ale na druhou stranu má pouze 42000 IOPS při náhodném čtení a zápisu, zatímco 120GB verze má 53000, respektive 70000 IOPS, ale sekvenční rychlosti jsou 500 a 360 MB/s. Všechny modely pak podporují příkaz TRIM, Garbage collection, S.M.A.R.T., 256bitové

D-Link má nový NAS ShareCenter DNS-327L
D-Link si připravila nový model NAS serveru z řady ShareCenter, a to model DNS-327L. Tato firma si již zvykla své nové modely označovat za cloudová úložiště, k čemuž patří platforma mydlink, která zajistí přístup k uloženým datům přes Internet i ze zařízení s iOS či Androidem. Ve své podstatě je tak DNS-327L normální NAS server vybavený rozhraním Gigabit Ethernet, k němuž tu máme také jeden USB 3.0. Patří tady mezi ty jednodušší modely vybavené dvěma diskovými pozicemi (3,5", SATA), díky čemuž nabídne možnost ochrany pomocí redundance dat. Výkon zajistí 1,2GHz procesor s 512 MB RAM, na němž bude běžet například vestavěný UPnP AV Media Server (DLNA) pro streamování obsahu do televizorů, konzolí či jiných zařízení. Dále máme možnost využít D-Link ShareCenter Sync pro synchronizaci dat mezi NAS serverem a PC, přičemž pro uživatele platformy MAC tu je Time Machine. Novinka bude k dispozici od tohoto měsíce za doporučených 4399 Kč / 169 EUR. Zdroj: TZ D-Link <div class=

ASUS ROG RAIDR Express: SSD pro PCI Express
Asus si připravil nové SSD pro rozhraní PCI Express, tudíž se jedná o úložné zařízení v podobě klasické karty, jež bude moci využít výhodu v podobě vysoké přenosové rychlosti rozhraní PCI Express. Jedná se také o první model s funkcí DuoMode, která mu umožní pracovat s klasickým BIOSem i UEFI BIOS. Cena byla stanovena na 8400 Kč (325 euro) s daní a k dispozici bude pouze jedna verze. Nové ROG RAIDR Express nabídnou kapacitu 240 GB a rychlost sekvenčního čtení 830 MB/s a zápisu 810 MB/s, přičemž průměrná doba mezi poruchami je 620000 hodin. SSD je založeno na 19nm synchronních pamětech MLC NAND Flash s velikostí stránky 16 kB od firmy Toshiba a využívají dva kontrolery SandForce od LSI. Dále dostaneme nástroj RAMDisk, s ním si budeme moci diskové operace urychlit s využitím operační paměti a pak tu bude nástroj ROG SSD TweakIt spolupracující právě s RAMDiskem nebo ROG HybriDisk, jenž zase využije samotné SSD jako vyrovnávací paměť pro pevné disky. PCI Express 2.0 x2 Kapacita 240 G

Samsung uvádí své první 3D V-NAND SSD disky
Chvíli poté, co Samsung oznámil výrobu 3D V-NAND pamětí, oznámil také uvedení nových V-NAND SSD disků. Ty jsou určené zejména pro podnikové nasazení a různá datová centra. 3D V-NAND paměti překonávají problémy škálovatelnosti tím, že na sebe vrství až 24 vrstev a vytváří tak 3D paměťovou buňku. Proti 10nm-class NAND pamětem nabízí o 20 % vyšší výkon a o 40 % nižší spotřebu. Proti 20nm-class NAND pamětem je pak výrobní efektivita dvojnásobná. K dispozici budou dvě verze, první s kapacitou 480 GB, druhá pak s 960 GB. 960GB varianta nabídne o 20 % vyšší rychlost sekvenčního čtení i zápisu a využívá 64 MLC 3D V-NAND čipů, kde každý má kapacitu 128 Gb. Nechybí SATA 3 rozhraní (6 Gbps). Samsung slibuje výdrž na 35 tisíc zapisovacích cyklů. Rozměry činí 10×7×0,7 cm, tedy jako u klasického 2,5" disku. Produkce těchto SSD disků začala již počátkem letošního srpna. Zdroj: www.xbitlabs.com, www.samsung.com

Apacer uvádí SSD disky s rozhraním M.2 NGFF pro tablety
Podle analytické společnosti IDC vzrostou prodeje tabletů během následujících tří let zhruba o 24,5 % za každý rok. U ultrabooků se dokonce předpokládá nárůst o 89 %, a to jen během roku 2013, čímž by měli dosáhnout 15% podílu na trhu přenosných počítačů. Je jasné, že společnost Apacer si z toho chce ukousnout co nejvíce, a tak představila novou řadu SSD disků, které tato mobilní zařízení často využívají. Jsou vybaveny novým M.2 NGFF rozhraním. Na rozdíl od mSATA disků s maximálně 4 čipy je možné M.2 disky osadit čipy z obou stran. Jednostranné disky mají výšku 2,75 mm. Novinky jsou hned čtyři. Jako první je tu T41 A100-M s rozměry 22×42 mm, kapacitami 16 až 128 GB a rychlosti čtení 310 MB/s. U zápisu je to pak 140 MB/s. T60 A110-M má větší rozměry 22×60 mm, kapacitu 32 až 256 GB a rychlosti 400 MB/s, resp. 160 MB/s. Pro požadavky vysokých výkonů je tu i verze T60 A200-M, která využívá Toggle DDR 2.0 NAND Flash technologii a přídavnou paměť DDR3 DRAM. Díky tomu na

Mushkin představil extrémně rychlé PCIe SSD a USB 3.0 klíčenku
Na Flash Summitu představila společnost Mushkin extrémně rychlé PCIe SSD a velmi rychlou USB 3.0 klíčenku. PCIe SSD nese název Scorpion Deluxe a využívá rozhraní PCIe 2.0 x8. Využívá řadiče Quad SandForce SF-2281 a měří 167,5×111,5×14,2 mm. Střední doba mezi poruchami činí 1 milion hodin. K dispozici budou čtyři různé kapacity, které se jemně liší rychlostmi a hodnotami IOPS. Mushkin nabízí variantu s kapacitou 240 GB, 480 GB, 960 GB a dokonce 1920 GB. V tomto pořadí nabízí rychlost čtení neuvěřitelných 2150, 2160, 2160 a 2165 MB/s. U zápisu je to 1950, 1960, 1980 a 1990 MB/s. Pokud jde o náhodné čtení 4K bloků dat, pak se můžete těšit na hodnoty 51000, 67000, 78000 a 89000 IOPS. U zápisu 4K dat je to 107000 IOPS u všech s výjimkou 1920GB verze, která má jen 71500 IOPS. Velmi zajímavými výsledky se ale může pochlubit i USB 3.0 klíčenka Ventura Ultra. Ta má rozměry 73,36×19,88×9,07 mm a bude k dispozici v kapacitách 60 GB, 120 GB a 240 GB. Rychlost čtení dosahuje vynikajících

Nové rychlé SSD disky SanDisk X210
SanDisk představil nové rychlé SSD disky X210 určené zejména do podnikové sféry. Nabízí se v kapacitách 128 GB, 256 GB a 512 GB při 2,5" rozměru a tloušťce 7 milimetrů. Využívají MLC NAND flash pamětí, které jsou vyráběny pokročilým 19nm...

Nový SSD disk A-Data Premier Pro SP310
Společnost A-Data uvedla nový SSD disk Premier Pro SP310 mSATA. Podporuje technologii Smart Response Technology společnosti Intel, která umožňuje používat SSD disky jako cache při použití s tradičními pevnými disky. Vytváří tak jakýsi hybridní disk s výkonem podobným klasickým SSD diskům. Premier Pro SP310 umožňuje dosáhnout rychlosti čtení až 410 MB/s a 180 MB/s při zápisu. Rychlost náhodného zápisu 4K bloků dat dosahuje až 45000 IOPS. K dispozici bude v kapacitách 32 GB, 64 GB a 128 GB. Využití najde zejména v sestavách pro vytvoření hybridního úložiště nebo jako bootovací disk. Využívá řadiče JMicron JMF667, podporuje S.M.A.R.T., NCQ i TRIM. Záruka je 3letá a výrobce slibuje střední dobu mezi poruchami 1,2 milionu hodin. Zdroj: TZ A-Data <div class="heureka-1243749053"> <div class="heureka3-content"> <div style="float: left; border: 1px solid #E2E2E2; margin: 0 15px 0 0; padding: 0; width: 50px; height: 50px;"><a href="http://pevne-disky.heureka.cz/a-data-sp310-32gb-asp310s3-32gm

Western Digital založil asociaci na podporu magnetických disků
Společnost Western Digital spolu s dalšími výrobci pevných disků založila asociaci SPA (Storage Products Association), která chce podporovat a prosazovat přínosy technologie magnetického zápisu dat, tedy pevných a hybridních disků. Patří sem společnosti jako WD, HGST, Seagate a Toshiba. SPA má zajišťovat vzdělávání zákazníků, partnerů a uživatelů pevných a hybridních disků, vydávat informační materiály o potřebách zákazníků a efektivním využívání těchto technologií. Do roku 2020 se očekává nárůst poptávky po úložném prostoru o 30 %. Odhaduje se, že i v této době bude 75 % dat uloženo na pevných discích. Více informací se dozvíte na www.storage-products-association.org. Zdroj: TZ WD

Externí box na disky SilverStone TS432U
Společnost SilverStone představila nový externí box na pevné disky TS432U. K počítači jej lze připojit přes 3Gbps rozhraní eSATA nebo přes nejnovější 5Gbps generaci USB 3.0. Nabízí spoustu RAID režimů od 0, přes 1, 3 (možná, SilverStone...

SATA-IO přichází se specifikacemi SATA Revision 3.2
Skupina SATA-IO (Serial ATA International Organization) zodpovědná za vývoj rozhraní SATA uvolnila nové specifikace revize 3.2. Jejich součástí jsou například zbrusu nové specifikace SATA Express, které zajistí koexistenci rozhraní SATA a PCI Express, dále vylepšení ve správě napájení, nové formáty pro zařízení SATA a optimalizace pro hybridní disky označované jako SSHD (HDD + SSD). Zařízení pro SATA dnes prožívají bouřlivý vývoj společně s rozšiřováním nových formátů pro malé SSD, což pohání především vzrůstající obliba mobilních zařízení. Rozhraní SATA Express přitom umožní datové připojení s propustností až 2 GB/s, což jsou dvě linky rozhraní PCI Express 3.0, což je výrazné zlepšení oproti dnešnímu standardu SATA 6 Gbps (600 MB/s). A zařízení, která vyšší propustnost než 600 MB/s stejně nevyužijí (pevné disky či optické mechaniky), mohou v rámci SATA Express dále využívat pouze klasické rozhraní SATA. Nová revize specifikací také již zahrnuje formát M.2 dříve známý j

A-Data DashDrive Elite HE720 byl vylepšen
Společnost A-Data se rozhodla aktualizovat své externí disky DashDrive Elite HE720, které poprvé představila před rokem. Nyní se tak dočkáme kapacity 1 TB, a to při tloušťce pouze 8,9 mm. Doposud byla k dispozici verze s kapacitou 500 GB, jež byla uvedena s cenou 90 USD. DashDrive Elite HE720 má schránku vyrobenou z broušené oceli, která má být odolná proti poškrábání. Poblíž svého konektoru USB 3.0 pak má modrou stavovou LED a na samotném disku pak stejně jako u starší verze najdeme software One touch backup pro jednoduché zálohování a synchronizaci dat a pak tu jsou také aplikace HDDtoGO a šedesátidenní zkušební verze Norton Internet Security 2013 . Model s kapacitou 500 GB stojí přibližně 1500 Kč s daní (viz aktuální ceny dole), takže od 1TB verze můžeme očekávat cenu nad 2000 Kč. Zdroj: TZ A-Data <div class="heureka-612573903"> <div class="heureka3-content"> <div style="float: left; border: 1px solid #E2E2E2; margin: 0 15px 0 0; padding: 0; width: 50px; height: 50px;"><a href="htt

PNY ohlásil výkonné SSD Prevail 5K
Společnost PNY Technologies dnes představila světu své nové SSD s označením Prevail 5K. Jde o model slibující vysoký výkon, který je určen spíše pro nasazení v podnikových serverech a pracovních stanicích CAD/CAM, takže má nabídnout také vysokou spolehlivost. Prevail 5K je založen na pamětech eMLC NAND a k dispozici bude ve verzích s kapacitami 120, 240 a 480 GB. Výrobce ovšem krom tohoto nezveřejnil žádné další podrobnosti a na svých stránkách má uvedeny pouze předchůdce nového modelu - Prevail a Prevail Elite. Pokud tedy nový Prevail 5K má být lepší než model Prevail Elite, jenž je rovněž založený na pamětech eMLC NAND, měl by překonat rychlost čtení 550 MB/s, zápis 515 MB/s a náhodné čtení/zápis 4kB bloků 85000 IOPS. Seshora jej zase bude limitovat rozhraní SATA 6 Gbps. Zdroj: TZ PNY Technologies

Kingston uvádí SSD a paměti série Na'Vi
Společnost Kingston Technology přichází na trh s novými modely SSD a operačních pamětí, které patří do série Na'Vi. Toto označení si však výrobce nepůjčil z filmu Avatar, ale od klubu Natus Vincere zabývajícím se elektronickým sportem, čili hraním her. K dispozici tak budou SSD HyperX 3K Na'Vi Edition, a to ve 120GB nebo 240GB verzi, jež jsou založena na původních SSD HyperX 3K, jejichž zástupce jsme testovali již před více než rokem. I on je založen na 2,5" těle s rozhraním SATA 6 Gbps a kontroleru SandForce SF-2281. A získáme s novou edicí SSD HyperX 3K také něco navíc kromě žlutočerného kabátku? Dle základních specifikacích hovořících o maximálních rychlostech čtení/zápisu a IOPS to vypadá, že nikoliv. Sekvenční čtení: 120 GB/240 GB - 555 MB/s Sekvenční zápis: 120 GB/240 GB - 510 MB/s Průměrná rychlost náhodného čtení / zápisu datových bloků o velikosti 4 kB: 120 GB - 20000/60000 IOPS 240 GB - 40000/57000 IOPS Maximální rychlost náhodného čtení / zápisu datových bloků o

Samsung začal vyrábět 3D Vertical NAND Flash ve velkém
Samsung Electronics oznámil, že začal s masovou produkcí svých prvních pamětí typu 3D Vertical NAND Flash, které můžeme pro zkrácení označit také jako 3D V-NAND. Jedná se o paměti, které řeší problém se škálováním tím, že na sebe vrství několik vrstev paměťových buněk. K tomu Samsung využívá technologii 3D Charge Trap Flash (CTF) a vertikální propojování jednotlivých vrstev, díky čemuž jeden 3D V-NAND čip vyrobený 20nm technologií nabídne kapacitu 128 Gb. Firma Samsung tak oprášila svou starší technologii CTF, kterou vyvinula již v roce 2006, aby zabránila vzájemnému rušení buněk, což je u výrobních procesů pod 20 nm stále větší problém. V nové architektuře to Samsung řeší tak, že paměti dokáží elektrický náboj dočasně zadržet v nevodivé vrstvě složené z nitridu křemíku, namísto aby byly využívány tzv. floating gates jako u klasických pamětí NAND Flash. Tím se zamezí rušení Tato CTF vrstva má protkat celý čip, čímž mají nové paměti poskytnout výrazně vyšší vý

Mach Xtreme připravil novou sérii USB 3.0 flash disků
Dobrý poměr výkonu a ceny mají nabídnout nové USB 3.0 flash disky Max Xtreme série LX (MX-LX), které využívají dvoukanálového přístupu ke svým pamětem. Díky tomu a kontroleru pro USB 3.0 umí poskytnout výrazně vyšší přenosové rychlosti než flash disky s USB 2.0. Rozměry MX-LX ksou 57 x 17 x 7,5 mm a hmotnost 15 gramů, do níž se schová především kov tvořící podstatnou část jejich schránky. Ta je zpracována klasicky a využívá nasazovací krytku konektoru na jedné straně a očko pro poutko na opačné straně. Přenosové rychlosti dosahují u nejlepší 64GB verze až 190 MB/s při čtení a 85 MB/s při zápisu. Záruka je standardní dvouletá a k dispozici budou následující modely: 8GB (MXUB3MLX-8G), 16GB (MXUB3MLX-16G), 32GB (MXUB3MLX-32G) a 64GB (MXUB3MLX-64G). Zdroj: techPowerUp

Sony a Panasonic se pustili do další generace optických disků
Společnosti Sony a Panasonic oznámily, že podepsaly dohodu, na jejímž základu budou společně vyvíjet další generaci optických disků, které tentokrát budou určeny pro profesionální využití a spolehlivé ukládání dat na dlouhou dobu. Obě společnosti přitom chtějí využít vlastní již vyvinuté technologie, díky nimž by měly být schopné přijít do konce roku 2015 s diskem, na nějž bude možné zapsat alespoň 300 GB dat. V nejbližší budoucnosti ale obě firmy čeká především diskuze o specifikacích a dalších věcech týkajících se vývoje samotného standardu. Společnosti si uvědomují, že musí přijít s médii, která budou schopna ukládat velká množství dat, což je hlavním úkolem celého projektu. Využití se předpokládá především pro archivaci dat, což je rychle rostoucí oblast také díky rozvoji cloudových systémů, přičemž Sony do této oblasti naposledy přišlo se systémem XDCAM využívajícím kazety s dvanácti optickými disky, z nichž každý dosahuje kapacity 25 GB. Celá kazeta se












