
D-Link a TerraMaster: souboj dvou levných NAS
Dnes se seznámíme s produktem společnosti TerraMaster, a sice s dvoudiskovým NAS serverem F2-NAS prodávaným za rozumnou cenu, jemuž bude dělat soupeře model DNS-320L od firmy D-Link. Uvidíme tedy, kdo koho přemůže nejen v testech výkonu.

WD zařadil do nabídky 2,5" HDD vysoké 5 mm
Společnost Western Digital oznámila, že do své nabídky zařazuje velmi štíhlé pevné disky s výškou 5 mm, které se stanou součástí rodiny WD Blue. Krom toho začala vyrábět také stejně dimenzované hybridní disky SSHD (Solid State Hybrid Drive) WD Black s kapacitou 50 GB, které již dodává svým OEM zákazníkům. Tenké WD Blue a WD Black byly vytvořeny samozřejmě proto, aby se vešly do nových štíhlých mobilních počítačů či jiných zařízení, přičemž tento trend nastartovaly především Ultrabooky od Intelu. Krom malé prostorové náročnosti slibují také vysokou odolnost proti nárazům, a to 400 G v provozu a 1000 G ve vypnutém stavu (obě řady). Krom toho mají být i velmi tiché a využívají nový konektor SFF-8784, jenž rovněž uspoří nějaké to místo, ačkoliv samozřejmě zůstalo rozhraní SATA. Pak tu máme technologii StableTrac, v jejímž rámci je hřídel motorku zajištěna na obou koncích, a to má snížit vibrace. Dual Stage Actuator zase poslouží pro přesnější vystavení hlaviček p

WD si připravil 3,5" serverové SAS disky řady XE
Western Digital přichází na trh s novými 3,5" pevnými disky řady XE, která jsou vybaveny rozhraním SAS a určeny jsou prodatová centra. Slibují nejlepší výkon ve své třídě (v sekvenčním čtení/zápisu) a jedná se v podstatě 2,5" disky XE s otáčkami 10000 RPM umístěné ve 3,5" adaptérech, což je podobné jako u desktopových modelů WD Raptor. Disky WD XE se připojují s propustností rozhraní 6 Gbps, jejich maximální sekvenční čtení je 204 MB/s a špatný nemá být ani výkon při náhodném čtení a zápisu, i když to Western Digital neupřesnil. Dále tu máme technologii NoTouch Ram Load, která má zajistit, že hlavičky se nikdy nedotknou ploten a poškodí je, a pak výrobce uvádí, že spotřeba je oproti 3,5" diskům s otáčkami 15000 RPM až o dvě třetiny nižší. K dispozici budou modely WD3001HKHG, WD6001HKHG a WD9001HKHG s kapacitami 300, 600 a 900 GB, které se budou prodávat za ceny od 230 do 600 USD, Záruka je pětiletá. Zdroj: TZ Western Digital

IBM investuje miliardu dolarů do technologií flash
Společnost IBM v tiskové zprávě oznámila, že investuje jednu miliardu amerických dolarů do výzkumu a vývoje technologie pamětí typu flash, což má přinést nové technologie, které se uplatní především v serverech, datových centrech a tzv. middlewaru IBM. Cílem tedy je, aby tato zařízení lépe zvládala zvyšující se nároky na nakládání s velkými objemy dat. Všichni jistě víme, že paměti flash mají oproti klasickým pevným diskům výhodu v tom, že umí být výrazně rychlejší, energeticky efektivnější a díky tomu, že neobsahují žádné pohyblivé části, také spolehlivější, i když s ní to není tak jednoduché. Mají totiž omezenou životnost danou počtem mazacích a zapisovacích cyklů každé buňky a tato životnost se postupným vývojem zrovna neprodlužuje. Spíše je tomu naopak a dá se říci, že čím pokročilejší je výrobní technologie, tím kratší životnost výsledné paměti mají, což se musí řešit technikami jako wear levelling či overprovisioning. Nicméně IBM se ve své tiskové zpráv

Apacer uvádí zabezpečená SSD s rozhraním PATA
Rozhraní Paralel ATA stále žije, alespoň v nabídce firmy Apacer, která na něm založila dvojici nových SSD AFD 257 a AFD 187. Ta mají poskytnout pokročilé funkce pro zabezpečení a liší se tím, že první je klasický mobilní disk se 44pinovým konektorem a druhý je menší 1,8" model se 40pinovým konektorem. Mezi jejich bezpečnostní funkce patří Full Erase, která zajistí kompletní smazání dat v oddílech User Block (běžná uživatelská data) i Free Block (data pro zajištění parity), pak tu je funkce Destroy, jejíž úkolem je nevratné smazání dat i ze systémových bloků a nakonec je tu Virtual Write, jež má citlivá data na disku naopak chránit. Založena je na konceptu virtualizace zápisu a umožní uživatelům si vybrat, zda chce data opravdu zapsat do buněk disku, nebo jen do dočasného prostoru, kde jsou od uložených dat oddělena. V případě problémů tak stačí restartovat počítač, a okamžitě se tak zbavit dočasně uložených dat. Model AFD 257 má svůj konektor umístěn na spodní straně

SSD od Asusu pro PCI Express se chytá na květen
Když se řekne SSD pro rozhraní PCI Express, pak si nejspíše představíme společnost OCZ Technology, která jich má za sebou již pěknou řádku. Nyní je to však společnost Asus, která s takovým zařízením přichází na trh, respektive přijde již příští měsíc. Jedná se o ROG RAIDR, o němž se jeho výrobce zmínil již na začátku tohoto roku na CES. Dle označení ROG (Republic of Gamers) je celkem jasné, na koho Asus tentokráte cílí, ovšem také je jasné, že výkonné SSD má daleko širší možnosti využití než jen pro hry. Jedná se o kartu pro rozhraní PCI Express 2.0 x2, na níž budou pracovat dva kontrolery SandForce SF-2281 zapojené se svými 19nm MLC NAND Flash od Toshiby (synchro) v poli RAID 0 (striping). Asus ROG RAIDR dále podporuje příkaz TRIM, vedle toho NCQ a S.M.A.R.T. a můžeme z něj také přímo bootovat systém, přičemž problém nebude ani s Windows 8 Secure boot. Pro systém se toto SSD tváří jako standardní AHCI jednotka, takže při instalaci systému nebudou zapotřebí žádné zv

Silicon Power uvádí na trh přenosné disky Diamond D20
Společnost Silicon Power si přichystala nové mobilní disky Diamond D20, které mají nabídnout tenké a lehké tělo, aby nás netížily a vyrobeny mají být z hliníku s texturou karbonu. Jeho povrch má být odolný proti poškrábání a také na něm nemají být vidět otisky prstů. Silicon Power Diamond D20 bude dodáván pouze v jedné verzi s kapacitou 500 GB a rozhraním USB 3.0. Aktivitu disku ukáže vestavěná LED, která by měla rovněž napovědět, kdy se přepnul do úsporného režimu. Výrobce také nabídne svůj softwarový balík SP Widget se sedmi utilitami pro zálohování dat a zabezpečení. Rozměry nového disku jsou 116,5 x 78 x 10,5 mm, hmotnost 135 gramů, kompatibilita je zajistěna s OS Windows 8/7/Vista/XP/2000, Linux 2.6.31 a novějším, Mac OS 10.5 a novějším (zde je podporováno pouze USB 2.0). Záruka na produkt od výrobce je tříletá. Zdroj: Silicon Power

Highpoint si připravil až 20portový řadič SATA 6 Gbps
Firma HighPoint Technologies se pochlubila svým prvním 20portovým řadičem pro SATA 6 Gbps a RAID HBA, který dostal označení RocketRAID 644LS a výrobce u něž zaručuje kompatibilitu s platformami Mac a PC (včetně Linux a FreeBSD), přičemž zapotřebí je rozhraní PCI Express 2.0 x4. Na jeden kabel a standardní port SFF-8088 tak můžeme navěsit pevné disky s celkovou kapacitou až 80 TB a případně je nakonfigurovat do jedné z následujících konfigurací: RAID 0, 1, 5, 10, 50 a JBOD. Samotný SFF-8088 tedy podporuje připojení čtyř disků s rozhraním SATA a na dvacet můžeme jejich počet rozšířit pomocí multiplikátoru portů a příslušných HDD boxů. Je také jasné, že jedno rozhraní PCI Express 2.0 x4 nedokáže zcela uspokojit nároky všech disků na datovou propustnost, ale o to zde ani nejde. Karta využívá webový management, přes nějž můžeme nastavit různé RAID režimy včetně Online Capacity Expansion (OCE) a Online RAID Level Migration (ORLE) pro upravení parametrů či celkové kon

Samsung přichází s 10nm-class 128Gb TLC NAND čipy
Společnost Samsung začala s masovou produkcí 128Gb TLC NAND čipů využívající 10nm-class technologii. TLC znamená triple level cell, tedy 3 bity na jednu paměťovou buňku. 10nm-class výrobní proces pak znamená, že „začíná na jedničku“, tedy cokoli mezi 10 a 19 nm. Díky využití 128Gb NAND flash pamětí může Samsung zvýšit nabídku 128GB paměťových karet i SSD disků s kapacitou přes 500 GB. To může urychlit přechod od klasických pevných disků k diskům SSD. 10nm-class 64Gb MLC (2 bity na buňku) NAND flash čipy se začaly masově vyrábět v listopadu minulého roku. Nové paměti také navazují na 20nm-class 64Gb TLC NAND modely, které byly představeny v roce 2010 a využívaly už technologii TLC. Oproti nim je ale výtěžnost nových 128Gb TLC pamětí více než dvojnásobná. Zdroj: www.xbitlabs.com

OCZ si na příští měsíc chystá Vertex 5 s Barefoot 3
Společnost OCZ Technologies si dle X-bit labs chystá již na příští měsíc vypuštění novou generaci SSD Vertex, který stejně jako nedávno testovaný Vector využívá nový kontroler Indilinx Barefoot 3. Ten už můžeme označit za produkci firmy OCZ, neboť ta již dříve firmu Indilinx koupila a Barefoot 3 má být přitom čipem, jenž byl i s firmwarem navržen pod jejími křídly. aktuální Vertex 4 s kontrolerem Indilinx Everest 2 Nové Vertex 5 by měly dle firmy OCZ nabídnout slušný výkon a cenovou dostupnost. Využijí levné paměti NAND Flash vyráběné 2Xnm procesem a mají vyplnit cenový prostor mezi modely Vertex 4 a Vector. Můžeme tedy očekávat, že i jejich výkony budou tomu odpovídat, i když to není tak jednoznačné. SSD Vector jsou k dispozici v kapacitách 128, 256 a 512 GB a nabízí propustnost 550 MB/s při čtení a 530 MB/s při zápisu. V případě Vertex 4 jde o rychlosti čtení a zápisu 550 MB/s a 510 MB/s. Uvidíme tedy, s čím nakonec přijdou Vertex 5, které by měly přijít na trh ve

Nová SSD Crucial M500 už proudí na trh
Společnost Crucial začala na trh dodávat svou novou širokou rodinu SSD určených pro běžné spotřebitele. Ta se skládá ze tří řad, a to jednak klasických 2,5" SSD s výškou 7 mm a rozhraním SATA 6 Gbps, pak tu jsou modely s rozhraním mSATA a nakonec také formát NGFF M.2. Všechny nové modely mají společného to, že jsou založeny na 20nm čipech MLC NAND Flash a kontrolerech Marvell pro rozhraní SATA 6 Gbps. Všechny tři řady také nabídnou kapacity 120 GB, 240 GB a 480 GB, přičemž 2,5" Crucial M500 budou k dispozici také v kapacitě 960 GB. Co se týče výkonu, pak z hlediska sekvenčních operací nepůjde o to nejlepší na trhu. Všechny verze mají stejné sekvenční čtení 500 MB/s, ovšem sekvenční zápis je u 120 a 240GB modelů jen 130 MB/s a 250 MB/s, přičemž u 480 a 960GB verzí dosáhne svého maxima na 400 MB/s. Další informace hovoří o tříleté limitované záruce, hodnotě MTBF 1,2 milionu hodin, přičemž hodnota TBW (Total Bytes Written) značící maximální objem zapsaných dat za celou

NAS: Oprávnění ve Windows, directory server
Jako uživatelé Windows se nemusíte omezovat na systém oprávnění NASu, ale můžete využít tzv. ACL, jehož aktivace dovoluje spravovat oprávnění přímo z Windows. Nároční uživatelé si také mohou nainstalovat vlastní adresářový server. Přečtěte si, jak na to.

Sharkoon uvádí nové flash disky s USB 3.0
Německá společnost Sharkoon se rozhodla přivést na trh tři nové USB flash disky, které mají společné použité rozhraní USB 3.0. Jedná se o modely Flexi-Drive GO, Flexi-Drive Sprint Plus a Flexi-Drive Ultimate. Už dle jejich názvu lze určit, že jde o základní, lepší a nejlepší řadu. Flexi-Drive GO nám nabídne kapacity 8, 16, 32 či 64 GB, rychlost čtení 80 MB/s, což je celkem slušné, ovšem zápis pokulhává na 10 MB/s a u 8GB verze to je dokonce pouze 5 MB/s. Disky mají velikost 55 x 18 x 8 mm, hmotnost 7 gramů a podporují systémy Windows XP/Vista/7/8, Mac OS 10.x a Linux (Kernel 2.4 a novější). Flexi-Drive Sprint Plus se budou prodávat v kapacitách 16, 32 a 64 GB, přičemž rychlost čtení je u nich až 190 MB/s a zápis opět výrazně pomalejší - 40 MB/s, přičemž u nejmenší verze je opět pouze poloviční. Flexi-Drive Ultimate bude k dispozici pouze jako jeden 256GB model, přičemž jeho výkony budou z trojice zdaleka nejlepší. Data totiž bude číst rychlostí až 250 MB/s a zapisovat

Dvoudiskové NAS: výkonnostní srovnání
Dnes se podíváme celkem na 6 domácích NAS serverů, jež mají společné především dvě věci. Jde o dvoudiskové modely, které jsou vybavené gigabitovým ethernetovým rozhraním. Své síly změří především ve výkonnostních testech, čili přenosu dat.

Seagate připravil 4TB disky s 1TB plotnami
Seagate si jako první společnost na světě připravila 4TB pevné disky, které jsou vybaveny plotnami s kapacitou po 1 TB. Staly se součástí série Barracuda 7200.15 a nabídnou přesně 4000 GB neformátovaného prostoru (čili ne plné 4 TB), otáčky ploten 7200 RPM, 64MB vyrovnávací paměť a rozhraní SATA 6 Gbps. Nové Barracudy mají díky svým plotnám s vysokou hustotou uložených dat poskytnout rychlosti sekvenčního čtení až 146 MB/s, přičemž rychlé rozhraní zajistí pohotový přístup k datům uloženým ve vyrovnávací paměti disku. Co se týče ceny, pak až disky budou k dispozici, měly by v OEM verzi (ST4000DM000) stát kolem 190 USD. Vedle toho tu bude také klasická retail verze (STBD4000400) s obalem, kabely, manuálem a podobně za cenu 212 USD. Seagate tak mluví o nejnižší ceně za gigabajt v kategorii pevných disků. A krom toho, když už tu máme čtyřplotnové disky s kapacitou 4 TB, nemuselo by dlouho trvat a mohly by se objevit pětiplotnové disky s kapacitou 5 TB. Více se dozvíte na stránk

A-Data představuje svá první podniková SSD
Společnost A-Data si připravila novou řadu podnikových SSD s označením SX1000L, které mají nabídnout především spolehlivost a dlouhodobou životnost. Jedná se zároveň o první SSD této firmy, která míří do firemního sektoru. Modely SX1000L využívají klasické techniky Wear-Leveling, které mají zajistit MTBF 1,5 milionu hodin. K dispozici budou ve standardním formátu 2,5" s rozhraním SATA, i když bychom očekávali také rozhraní SAS. Rychlost sekvenčního čtení dosahuje až 560 MB/s a zápisu až 340 MB/s. Co se týče 4K IOPS, při náhodném čtení to je 73000 a při zápisu pak 45000. A-Data zde využilo klasické paměti NAND Flash s buňkami MLC a také dobře známý kontroler SandForce SF-2281, přičemž uživatel si může sám zvolit, kolik procent z kapacity disku bude připraveno v podobě záložních buněk (tzv. Over-Provisioning) a výrobce dodává, že je tu také ochrana proti ztrátě dat, i když to nebylo upřesněno. Na nové modely SX1000L dostaneme od výrobce pětiletou záruku a k dispozici bud

Corsair Neutron GTX dostaly 19nm paměti Toggle-NAND Flash
Corsair se rozhodl aktualizovat svou řadu SSD Neutron GTX, které nově dostaly 19nm paměti Toggle-NAND Flash od Toshiby. Samotný výrobce se tím ani moc nepochlubil a ono ostatně ani není čím. Pokud tedy chcete tyto nové modely vyhledat, nebo se jich spíše naopak vyvarovat (očekávat můžeme nižší počet mazacích/zapisovacích cyklů), musíte si všímat označení daného kusu. Starší modely představené v září minulého roku mají 24nm Toggle-NAND Flash. To by mělo vypadat takto: CSSD-NxxxGBGTXB-BK, kde zvýrazněné písmeno B značí ony 19nm paměti a namísto xxx si můžete dosadit kapacitu 120, 240 nebo 480 GB. Hodnota MTBF zůstala stejná a nezměnila se ani záruka na pět let, ovšem otázkou je, zda reálná výdrž zůstala u nových modelů na úrovni starých. Nicméně Corsair ubezpečuje, že SSD se po dosažení jistého limitu možných zápisů do buněk uzamkne do režimu pouze pro čtení, take o data uživatel nepřijde. Zdroj: techPowerUp

Ukládáme hesla do cloudu
Spolu se zvyšujícím se počtem internetových služeb roste i množství přihlašovacích informací. Uložením hesel do cloudu stačí jedno silné heslo. O vše ostatní se postará některá z cloudových služeb. Jak to funguje a jaké jsou možnosti?

Galaxy nabídne vlastní 128GB SSD
Společnost Galaxy známe především jako výrobce grafických karet, ovšem ta se nyní pustila do výroby vlastních SSD. Představuje tak model Thunder GT 128 Pro vybavený celkem 128 GB paměti Toggle-NAND Flash od firmy Toshiba. Její využití bude řídit kontroler JMicron JMF667H. Jedná se o klasické 2,5" SSD s rozhraním SATA 6 Gbps, ovšem množství vyrovnávací paměti DRAM není známé. Firma Galaxy ale zmínila výkon, a to až 480 MB/s při čtení, 300 MB/s při zápisu, 70000 IOPS (Queue Depth 64, čtení) a 58000 IOPS (Queue Depth 64, zápis). SSD bude prozatím prodáváno pouze v Číně a není jasné, zda přijde i na jiné trhy. Jeho cena byla stanovena v přepočtu na 128 USD. Zdroj: techPowerUp

Netgear má novou generaci ReadyNAS
Společnost Netgear se pochlubila zbrusu novou řadou síťových úložných zařízení ReadyNAS, která dostala zcela přepracovaný operační systém ReadyNAS OS 6 s moderním grafickým uživatelským rozhraním (i v české verzi), samozřejmě také inovovaný hardware a k tomu také nové uživatelské aplikace či technologie především pro lepší ochranu dat. Nové aplikace bude možné stahovat pomocí služby genie+. Nové ReadyNAS budou moci bez omezení pořizovat snapshoty celého úložného systému, slibují antivirovou ochranu se skenováním dat v reálném čase, různé možnosti pro šifrování dat, podporu XRAID2, iSCSI a Thin / Instant Provisioning, možnost využít zálohování a replikaci dat v cloudu a mezi rozhraní bude kromě gigabitového Ethernetu patřit také port HDMI (řady 300 a 500) a rozhraní eSATA pro rozšíření pomocí expanzní jednotky EDA500 (dalších pět disků). Konkrétně se dočkáme následujících modelů: Základní modelová řada desktopů ReadyNAS 100 (RN102xx, RN104xx) - modely se dvěma a čtyřm

Apacer si připravil flash disky ve stylu bambusu
Společnost Apacer se pochlubila svými novými flash disky AH153, které jsou vybaveny rozhraním USB 3.0 a tělem umožňujícím jednotlivé disky vrstvit na sebe, díky čemuž budou připomínat bambusový kmen či tyč. K zahození není ani výkon těchto 64GB flash disků, neboť propustnost dosahuje až 90 MB/s, což se tedy samozřejmě týká čtení. O zápisu zpráva nemluví, takže lze očekávat, že bude výrazně pomalejší. Tělo těchto modelů má rozměry 33,4 x 20,2 x 11,3 mm, vyrobeno je z tvrdé gumy a využila se při jeho výrobě technologie COB (Chip-on-Board), díky níž má být disk odolný proti vlhkosti, prachu a nárazům. K dispozici budou modely v kapacitách 16, 32 a 64 GB se softwarem pro kompresi dat do formátu ACE. Pak jsou dostupné ještě podobné modely s označením AH137, rozhraním USB 2.0 a kapacitou od 4 GB do 32 GB. Model AH153 Kapacita 16 - 64 GB Rozhraní USB 3.0, kompatibilní s USB 2.0 Podpora OS Windows 8/7/XP/Vista, Mac OS 10.4 nebo novější a Linux Kernel 2.6.33 nebo novější Napájení

Barevné USB 3.0 flash disky JetFlash 810 na trhu
Transcend u nás oficiálně představil nové USB 3.0 flash disky JetFlash 810, které přijdou na trh ve čtyřech barevných provedeních (respektive již jsou v některých obchodech). Výrobce slibuje odolné gumové tělo, které má flash disk ochránít před otřesy, vodou, prachem, apod. Rychlosti čtení a zápisu ovšem nejsou na dnešní dobu nejlepší. Model JetFlash 810 s kapacitou 64 GB čte rychlostí až 85 MB/s a zapisuje 25 MB/s, přičemž k dispozici budou ještě výrazně pomalejší 8, 16 a 32GB modely v zelené, modré, červené či oranžové barvě. JetFlash 810 je dodáván včetně dodatečného softwaru Transcend Elite pro zálohování, obnovování dat a jejich šifrování. Krom toho lze samotný flash disk využít také jako přístupový klíč k počítači nebo různým účtům internetových služeb. Ceny jsou následující: 8GB – 250,- , 16GB – 390,-, 32GB – 680,- a 64GB – 1200,- Model JetFlash 810 8GB JetFlash 810 16GB JetFlash 810 32GB JetFlash 810 64GB Rozhraní

Kingmax přichází s novými SDHC a SDXC kartami Pro Extreme
Společnost Kingmax není u nás z těch nejrozšířenějších, přesto se možná i zde dočkáme nových SDHC a SDXC karet řady PRO Extreme. K dispozici budou 16 GB a 32 GB SDHC verze a nebude chybět ani 64GB SDXC varianta. Ta má podle výrobce pojmout 11440 fotografií s 16MPx rozlišením nebo 320 minut Full HD videosekvencí s datovým tokem 28 Mbps. Tyto karty jsou vybaveny UHS-I rozhraním a splňují specifikaci Class 10. Maximální rychlost čtení činí u 64GB SDXC verze 90 MB/s, u zápisu je to pak trochu slabších 60 MB/s, nicméně i tato rychlost patří k nadprůměrným. SDHC varianty se musí spokojit se zápisem maximálně 40 MB/s, čtení pak může probíhat rychlostí 80 MB/s (16MB verze) nebo 85 MB/s (32MB verze). Karty jsou odolné vůči extrémním teplotám, nárazu, rentgenovému záření a magnetickým vlnám. Zdroj: www.kingmax.com

Pioneer si připravil novou externí mechaniku Blu-ray XL
Od firmy Pioneer se na trh dostává nová externí mechanika Blu-ray XL s označením BDR-XU02JM. Její rozměry jsou bez stojanu jen 133 x 133 x 12 mm a hmotnost 245 gramů. Mechanika je tak tenká díky tomu, že neobsahuje klasický vysouvací mechanismus pro média, ale pouze otvor (typ slot-in). Pioneer BDR-XU02JM dokáže zapisovat na jednovrstvé a dvouvrstvé disky BD-R až 6x rychlostí, trojvrstvé a čtyřvrstvé zvládne čtyřrychlostně. Pak umí pracovat také šestirychlostně s BD-R (LtH), jednovrstvými až trojvrstvými BD-RE dvojrychlostně a pak samozřejmě umí zapisovat i na DVD (8x) a CD (24x). Pro připojení k počítači či snad i jinému zařízení poslouží rozhraní USB 2.0 a zde poslouží také 4MB vyrovnávací paměť. Mechanika se má objevit na trhu ještě v tomto měsíci, ovšem jako první přijde na řadu jako obvykle japonský trh. Zdroj: techPowerUp












