Články od uživatele Milan Šurkala (strana 358 z 396)

Přehled dění v oblasti hardware za prosinec 2006

Přehled dění v oblasti hardware za prosinec 2006

Nemáte-li čas neustále sledovat dění v oblasti IT, ale přesto chcete být v obraze, pak vám pomůže přehled toho nejdůležitějšího, co se za právě uplynulý měsíc prosinec stalo.

5. 1. 2007 00:00
LG představí duální HD DVD/BluRay přehrávač

LG představí duální HD DVD/BluRay přehrávač

Bitva mezi formáty HD DVD a BluRay neutuchá a stále nemá vítěze. Každý z nich má za sebou mnoho velmi silných společností, firma LG však chce přijít s řešením, které dokáže pracovat s oběma formáty. Nový přehrávač by měl být představen již příští týden. Konkrétně na akci Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas konané 8. - 11. ledna 2007. Přehrávač zvládne přehrát jak HD DVD, tak i BluRay disky. Připomeňme, že oba disky jsou schopny pojmout filmy v rozlišení 1080p (1920×1080) se zvukem DTS, případně Dolby Digital Plus. Kapacita HD DVD disku je 15GB, resp. 30GB u dvouvrstvého, u BluRay je to až 27GB u jednovrstvého, 50GB na disku dvouvrstvém. Přehrávač, který zvládne oba formáty usnadní zákazníkům volbu, poněvadž se nemusí rozhodovat, kterému formátu dají přednost. Přehrávač by měl být na trhu k dispozici již v blízké době, hovoří se o začátku prodeje již toto čtvrtletí. Zatím nebyla stanovena cena, předpokládá se však, že bude přibližně na úrovni BluRay-only

4. 1. 2007 18:55
2
Reklama
AMD chystá 65nm jednojádrové Athlony 64

AMD chystá 65nm jednojádrové Athlony 64

Přesné datum ještě nebylo stanoveno, ale víme, že co nevidět se na trhu objeví nové jednojádrové procesory AMD Athlon 64. Ty by již měly být vyráběny 65nm technologií SOI. Bude se jednat o dva staronové modely, 3800+ a 3500+ pro Socket AM2. Nové 65nm verze budou disponovat stejnými výkonnostními parametry jako 90nm verze. Model 3800+ tak bude tikat na frekvenci 2,4GHz, 3500+ bude o něco pomalejší, jeho frekvence bude činit 2,2GHz. Oba budou mít 512kB L2 cache. Potěší snížení TDP spotřeby z dnešních 62W na 45W. Jednojádrové modely budou časem (nejspíš v Q2/07) rozšířeny o další Semprony. 3400+ (1,8GHz, 256kB L2 cache), 3500+ (2,0GHz, 128kB L2 cache), 3600+ (2,0GHz, 256kB L2 cache) a 3800+ (2,2GHz, 128kB L2 cache). Jejich TDP spotřeba má činit velmi příjemných 35W. Dalším jednojádrovým procesorem bude Athlon 64 4000+ s 2,6GHz, 512kB L2 cache a rovněž TDP spotřebou 45W jakou budou mít i slabší Athlony 64 vyráběné 65nm procesem. Další dvoujádrové procesory se také dočkají přechodu na 65nm výrobu.

4. 1. 2007 17:15
9
Hitachi uvádí nové 1,8" 80GB disky Travelstar

Hitachi uvádí nové 1,8" 80GB disky Travelstar

Novinkou na trhu 1,8" disků jsou pevné disky Hitachi Travelstar C3K80. Kapacita činí 80GB, k dispozici jsou však i 60GB, 40GB a 30GB verze. Disky využívají kolmého záznamu. Kapacitně vyšší verze s dvěma plotnami jsou vysoké 8mm, menší disky s jedinou plotnou pak jen 5mm. Váha pak činí 59 gramů, resp. 48 gramů. Díky snížení počtu otáček ze 4200rpm na 3600rpm jsou tyto disky mnohem úspornější. Společnost Hitachi hovoří o 20% úspoře. Ta totiž činí v provozu (čtení/zápis) pouhých 0,8W, bez zátěže pak 0,35W a v režimu standby jen 0,08W. Rovněž potěší vysoká odolnost disků proti otřesům. Ta je reprezentována hodnotami 600G (2ms) za provozu a 1500G (1ms) v klidu. Seek time činí 14ms, průměrná latence pak 8,3ms. Vyrovnávací buffer má velikost 128kB. Disk využívá rozhraní Ultra DMA 2 (33MB/s), hlučnost pak vyjadřují hodnoty 1,4-1,6 Bellu. Zdroj: www.hitachigst.com

3. 1. 2007 15:35
Samsung uvádí 50nm flash NAND paměti

Samsung uvádí 50nm flash NAND paměti

Společnost Samsung začala dodávat vzorky pamětí NAND, které jsou vyráběny 50nm technologií a disponují kapacitou 16Gbit (tedy 2GB). Tyto vzorky paměti jsou typu MLC (Multi-Level Cell) s velikostí stránky 4kB. To by mělo podle výrobce zajistit rychlejší zápis i čtení. Samsung tvrdí, že zvětšení stránky z typických 2kB na 4kB zvýší rychlost čtení na dvojnásobek. Zápis by se dokonce měl zrychlit o 150%. Tyto paměti by se měly využít zejména ve flash solid state pevných discích, u kterých se předpokládá, že alespoň v mobilní sféře vytlačí klasické pevné disky. Masová produkce by měla začít již toto čtvrtletí. Zdroj: www.samsung.com, www.digitimes.com

3. 1. 2007 15:15
Hitachi začíná s produkcí 800×480 LCD panelů pro mobilní zařízení

Hitachi začíná s produkcí 800×480 LCD panelů pro mobilní zařízení

Společnost Hitachi začala s masovou produkcí 2,9 palcových LCD displejů pro mobilní zařízení s rozlišením 800×480 pixelů. Takové rozlišení umožní lépe prohlížet webové stránky díky tomu, že je tím zmenšena potřeba scrollovat do stran. Rozlišení 800×480 je obrovský skok od rozlišení QVGA (320×240) používané u většiny mobilních zařízení a stále slušné zlepšení oproti VGA rozlišení 640×480 zvláště v již zmíněné oblasti horizontálního scrollování. Pozorovací úhly činí ve vertikálním i horizontálním směru 170°, kontrast pak 400:1. Zdroj: www.dailytech.com

29. 12. 2006 00:10
AMD Live! bude mít od třetího čtvrtletí 2007 mechaniky Blu-ray a HD DVD

AMD Live! bude mít od třetího čtvrtletí 2007 mechaniky Blu-ray a HD DVD

Ve třetím čtvrtletím roku 2007 začne AMD podporovat u svých multimediálních počítačů mechaniky Blu-ray a HD DVD. Počítače honosící se nálepkou AMD Live! tak budou muset být vybaveny jednou z těchto mechanik. AMD doufá, že počet prodaných počítačů Live! se tak zvýší. AMD Live! je zatím úspěšnější než Intelův Viiv. Intel vkládá velký důraz na vysoký výkon a na specifikace CPU a chipsetu, AMD je v tomto méně důraznější a spíš se zaměřuje na multimediální schopnosti počítačů. Bohužel pro oba konkurenty se prodejci těchto počítačů nesnaží značky Live! a Viiv příliš propagovat. Zdroj: www.digitimes.com

29. 12. 2006 00:05
Reklama
Průvodce koupí cenově výhodného PC pro prosinec

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro prosinec

Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.

29. 12. 2006 00:00
11
Samsung uvádí 1Gbit Mobile DRAM

Samsung uvádí 1Gbit Mobile DRAM

Společnost Samsung uvedla první Mobile DRAM paměť s kapacitou 1Gbit, která nepoužívá vrstvení. To je umožněno díky 80nm výrobní technologii, která čip dále zmenšuje a je tedy o 20% užší než 1Gbit čip vytvořený navrstvením dvou 512Mbit čipů. Mobile DRAM paměť najde široké využití v mobilních zařízeních jako jsou multimediální přehrávače, digitální kamery a jim podobné. Navíc díky optimalizaci technologie self-refresh cyklů se snížila spotřeba pamětí o 30%, což uživatelé mobilních zařízení jistě uvítají. Menší rozměry by měly umožnit výrobu i 1,5Gbit a 2Gbit verzí, o které by měl prý během roku 2007 prudce vzrůst zájem. Zdroj: www.samsung.com

27. 12. 2006 17:30
OCZ uvádí zdroje EvoStream 720W

OCZ uvádí zdroje EvoStream 720W

Před nedávnem uvedla společnost OCZ 600W zdroj série EvoStream s plně modulární kabeláží. Nyní přichází na trh se silnější verzí, která zvládá až 720W. Jinak se od sebe zdroje nijak neliší, dokonce mají i stejné větve se stejným odběrem. U 600W verze je jen odběr na 12V větvi limitován na 480W. Zdroj nabízí +3,3V větev (20A), +5V (30A) a čtyři 12V větve (15A). Zdroje disponují aktivním PFC, jejich účinnost může dosáhnout až 75%. Nepotěší však pouze 80mm ventilátor, přece jen by se více hodil 120mm kousek na spodní části zdroje. Zdroj: www.ocz.com

18. 12. 2006 00:05
1
Samsung představuje OneDRAM paměť

Samsung představuje OneDRAM paměť

Samsung, velký inovátor na poli pamětí, nyní přichází s novým typem pamětí nazvaným OneDRAM. Má jít o jakousi "fúzi" pamětí DRAM a SRAM. Nabízí vysoké přenosové rychlosti pro výkonná multimediální mobilní zařízení a eliminuje potřebu samostatných SRAM a DRAM čipů. Nahrazuje oboje. Nové multimediální přehrávače totiž disponují dvěma procesory, jedním, co má na starosti komunikaci, a druhým, který zajišťuje multimédia. Každý měl dodnes svou vlastní paměť. Nyní bude moci každý procesor využívat OneDRAM paměť, v jeden okamžik mohou oba zároveň sahat do paměti. Vzorky zatím tikají na frekvenci 133MHz s kapacitou 512Mbit. Využívají technologii DDR (double data rate). Samsung tvrdí, že by měly být pětkrát rychlejší než dnes používané paměti. Vzhledem k tomu, že v zařízeních bude jen jedna paměť místo dvou, ušetří se místo. To umožní buď integrovat ještě více funkcí při stejné velikosti přístroje nebo jednoduše jeho velikost zmenšit. Rovněž by se měla snížit spotř

15. 12. 2006 15:40
Chipset nVidia nForce 680i SLI má problémy s pevnými disky

Chipset nVidia nForce 680i SLI má problémy s pevnými disky

Historie se opakuje. Další chipset společnosti nVidia vykazuje občasné problémy s pevnými disky. Narozdíl od nForce4, kde disky Hitachi a Maxtor prakticky nikdy nefungovaly, u 680i se zdá, že vše je naprostá sázka do loterie. Zatímco jedna sestava běží naprosto stabilně, druhá z těch samých komponent nedokáže ani nainstalovat Windows XP. nVidia tvrdí, že jde o problém driverů, nicméně vše vypadá spíše na problém hardwarový. Vy jen musíte doufat, že budete mít štěstí na dobrý kus základní desky. Problém totiž postihuje všechny výrobce motherboardů, ale jen některé z desek jsou nepoužitelné, jiné jsou prvotřídně stabilní. Problémy se objevují s některými Serial ATA disky a při použití diskových polí RAID. Pro nVidii to rozhodně není dobrá zpráva. Už nForce4 si zasloužila kritiku za problémy s disky, v poslední době se objevily například problémy s grafickými kartami GeForce 8800GTX. Doufejme, že se problémy s chipsetem nForce 680i SLI vyřeší, neboť jinak jde o velmi dobrý c

15. 12. 2006 12:25
10
Reklama
AMD uvádí Athlony 64 X2 5400+ a 5600+

AMD uvádí Athlony 64 X2 5400+ a 5600+

Procesorový trh byl obohacen o dvě novinky společnosti AMD. Jedná se o dvoujádrové procesory Athlon 64 X2 5400+ a 5600+, které by měly trochu snížit výkonnostní náskok Intelu, který dosáhl díky novým procesorům Intel Core 2 Duo. Oba procesory jsou vyráběny 90nm SOI technologií. Jak model 5400+, tak i model 5600+ běží na frekvenci 2,8GHz. Liší se však od sebe velikostí L2 cache, 5400+ má 1MB L2 cache (2×512kB), silnější model 5600+ má pak 2MB L2 cache (1MB na jádro). TDP spotřeba pak činí typických 89W. Model 5400+ stojí $485 (koncová cena cca 13500Kč s DPH), 5600+ pak $505 (cca 14000Kč s DPH). Tyto procesory se měly objevit již v listopadu tohoto roku, jejich uvedení tedy bylo o pár týdnů posunuto. S nimi se měl rovněž objevit Athlon 64 X2 6000+, na ten si však ještě chvíli počkáme. Jen můžu zmínit, že by měl mít frekvenci 3,0GHz, 2MB L2 cache (2×1MB) a spotřebu TDP s hodnotou 125W. Zdroj: www.techspot.com, www.xbitlabs.com

13. 12. 2006 18:45
1
Přehled dění v oblasti hardware za listopad 2006

Přehled dění v oblasti hardware za listopad 2006

Nemáte-li čas neustále sledovat dění v oblasti IT, ale přesto chcete být v obraze, pak vám pomůže přehled toho nejdůležitějšího, co se za právě uplynulý měsíc listopad stalo.

13. 12. 2006 00:00
nVidia chystá nové integrované chipsety pro Intel

nVidia chystá nové integrované chipsety pro Intel

V příštím roce chce společnost nVidia představit dva nové chipsety s integrovanou grafikou pro procesory Intel. Půjde o čipové sady s označením MCP73 a MCP79. Oba chipsety budou v jednočipovém provedení, takže vlastně o sadu ani nepůjde. MCP73 bude podporovat 1066MHz FSB a paměti DDR2-667. Integrován bude grafický čip GeForce řady 7 s podporou H.264 a výstupu 720p. K dispozici bude rovněž HDMI, čtyři SATA-300 porty, jeden ATA kanál, 10 USB 2.0 portů a gigabitový ethernet. Vyráběn bude 80nm procesem. MSP79 pak přijde už s podporou 1333MHz FSB. Grafické jádro už bude založeno na GeForce řady 8, tedy s podporou DirectX 10. Maximální HD rozlišení bude tentokrát činit 1080i. Výroba by měla probíhat 55nm procesem, více informací bohužel zatím není známo. MCP73 by se měl objevit počátkem příštího roku se zahájením výroby v druhé čtvrtině roku 2007. MCP79 se pak objeví na konci roku 2007, výroba začne v počátcích roku 2008. Zdroj: www.reghardware.co.uk

12. 12. 2006 18:15
OCZ začne vyrábět grafické karty

OCZ začne vyrábět grafické karty

Společnost OCZ je známá především jako výrobce kvalitních paměťových modulů a nově také počítačových zdrojů. Nyní si chce do svého výrobního programu opět zařadit grafické karty. Ty totiž v minulosti společnost vyráběla. OCZ by měla ze začátku přijít s nabídkou grafických karet s čipy nVidia, konkrétně GeForce 8800. Zprvu by se mělo jednat o karty s referenčním designem, později se nejspíš objeví i karty s originálním OCZ designem. Zdroj: www.techreport.com

8. 12. 2006 14:40
nVidia uvedla novou mobilní profesionální grafiku Quadro FX3500M

nVidia uvedla novou mobilní profesionální grafiku Quadro FX3500M

Včera byla představena vysoce výkonná mobilní grafika Quadro FX3500M pro profesionální využití. Je ideální pro práci v CAD systémech nebo například při vědeckých vizualizacích. Již dnes by měla být k dispozici v notebooku Dell Precision M90. Grafický čip podporuje OpenGL i DirectX, ke slovu přijde 512MB GDDR3 paměti na 256-bitové sběrnici. Propustnost činí 38,4GB/s, což napovídá efektivní frekvenci 1200MHz. Díky vyspělému power managementu by měla grafika nabízet vysoký výkon při nízké spotřebě. Jako profesionální řada Quadro nabízí také kvalitnější obraz než klasické karty GeForce. Můžeme zmínit například 12-bitovou barevnou přesnost subpixelů a plně 32-bitovou přesnost ve výpočtech s desetinnými čísly. Již zmíněný notebook Dell Precision M90 s touto grafikou a procesorem Intel Core 2 Duo stojí $2799. Zdroj: www.nvidia.com

7. 12. 2006 00:10
Reklama
Podíl ATi na trhu grafických čipů po převzetí společností AMD klesá

Podíl ATi na trhu grafických čipů po převzetí společností AMD klesá

Pro společnost AMD je to nemilá zpráva. Za poslední čtvrtletí kleslo zastoupení grafických čipů ATi napříč celým spektrem nabídky. Může za to právě spojení ATi s AMD, neboť ATi vyráběla chipsety pro platformu Intel, čemuž je nyní konec. Ale nejen na trhu s integrovanými čipy společnost ztrácí. Trh s grafickými čipy zaznamenal 5,2% nárůst, podíl ATi v průměru o podobné procento klesnul. Největší ztrátu zaznamenala ATi v mobilním segmentu, kde se její podíl snížil z 31% na 24% (nVidia si polepšila z 10,9% na 19%), drastický propad pak zaznamenala společnost u mobilních grafických karet, kde se podíl snížil z 63% na 47%. Ani desktopový segment není pro ATi výhrou, nicméně propady byly méně znatelné. Celkový podíl na desktopovém trhu se snížil z 26,3% na 22%. Konkurenční nVidia si pak polepšila o jedno procento na 25%. Pokud vezmeme v úvahu pouze desktopové grafické karty (tedy bez chipsetů s integrovanou grafikou), pak ATi ztratila 5%, nyní má 43% zastoupení. nVidia pak dokázala z

7. 12. 2006 00:05
Intel uvedl dva nové low-voltage Xeony

Intel uvedl dva nové low-voltage Xeony

Společnost Intel rozšířila nabídku svých procesorů o dva úsporné serverové procesory Intel Xeon LV řady 5100 pro dvouprocesorové stanice. Prvním modelem je LV 5128, výkonnějším pak LV 5138. Jejich takt činí 1,86GHz v případě první, resp. 2,0GHz u výkonnější verze. Obě mají 4MB L2 cache. Spotřeba TDP je zatím neznámá, ale model LV 5148 má 40W TDP, takže se dá očekávat, že i slabší modely budou mít TDP stejné. V prvním čtvrtletí 2007 by se měly objevit ještě úsporné Xeony pro jednoprocesorové stanice s 50W TDP. Cena procesoru Intel Xeon LV 5138 činí $617, levnější LV 5128 je k dispozici za $412. Zdroj: www.xbitlabs.com

5. 12. 2006 18:20
Toshiba představila první 100GB disk s 1,8" plotnami

Toshiba představila první 100GB disk s 1,8" plotnami

Toshiba jako první představila 1,8" pevný disk s kapacitou 100GB. Nese označení MK1011GAH a vyznačuje se kolmým záznamem, který umožnil zvýšit hustotu zapisovaných dat. Ta činí podle výrobce 240,8 MB na čtvereční milimetr (resp. 155,3 GB na čtvereční palec). Dvě plotny se otočí 4200 krát za minutu, celkem jsou k dispozici 4 hlavy, disk využívá 100MB/s rozhraní ATA-7. Průměrný seek činí 15ms. Rozměry disku činí 54×71×8mm, váha pak jen 59 gramů. Potěší rovněž spotřeba 0,003W/GB, tedy 0,3W pro celý disk. Při práci vydrží disk zpomalení 4900m/s2 (500G), pokud je vypnutý, tak dokonce 14700m/s2 (1500G). Masová výroba by měla začít v lednu 2007. Zdroj: www.cdrinfo.com, www.pcpro.co.uk

5. 12. 2006 18:05
4
Matrox DualHead2Go a TripleHead2Go nyní i pro počítače Apple Mac

Matrox DualHead2Go a TripleHead2Go nyní i pro počítače Apple Mac

Oba Graphics eXpansion Module (GXM) moduly společnosti Matrox, tedy jak DualHead2Go, tak i TripleHead2Go, jsou nyní kompatibilní i s počítači Apple Mac. Pokud nevíte o co jde, tak vězte, že se jedná o modul, který vložíte mezi grafický výstup počítače a monitory s cílem dostat širokoúhlý obraz nebo více pracovních ploch. Modul tedy dodávaný obraz rozdělí mezi jednotlivé monitory. Můžete získat rozlišení až 2560×1024 (2x 1280×1024) s DualHead2Go nebo 3840×1024 (3x 1280×1024) s TripleHead2Go. Na stránkách www.matrox.com pak můžete najít seznam podporovaných rozlišení pro jednotlivé počítače Mac. Ve zkratce, MacBook podporuje pouze 2048×768, MacBook Pro pak 2560×1024, resp. 3840×1024 s TripleHead2Go pokud je LCD notebooku neaktivní. Pokud je LCD zapnuto, rozlišení spadne na 2400×600. MacBook nepodporuje TripleHead2Go vůbec. Mac Pro, 20" iMac a 24"iMac podporují 2560×1024, resp. 3840×1024 pixelů. Mac mini a 17" iMac jsou omezeni maximálním rozlišením 2048×768, podpora TripleHead2Go zde nen

1. 12. 2006 13:10
2
GeCube také uvádí Radeon X1950 Pro pro sběrnici AGP 8x

GeCube také uvádí Radeon X1950 Pro pro sběrnici AGP 8x

Asi není žádnou novinkou, že AGP sběrnice má již svá léta za sebou a je vytlačována modernější sběrnicí PCI-Express x16. Přesto výrobci uvádějí nové grafické karty i pro toto starší rozhraní, můžeme připomenout například nedávno uvedený Radeon X1950 Pro od Sapphire. Kartu s tímtéž čipem nyní pro AGP 8x uvádí i společnost GeCube. Karta tedy obsahuje 80nm čip ATi RV570 s 36 pixel shadery. Je vybavena 256MB GDDR3 paměti na 256-bitové sběrnici (interně kruhová 512-bitová). Takty grafického jádra ani paměti společnost neuvádí, dá se ale očekávat, že se oproti PCIe x16 verzím nezmění. Rozhodně potěší dva dual-link DVI porty a podpora HDCP, což by mělo dovolit přehrávat filmy z BluRay a HD DVD disků v plné kvalitě. Spolu s ovladači s certifikací WHQL je karta plně připravena na nový operační systém Windows Vista a rozhraní Aero. Zdroj: www.gecube.com

1. 12. 2006 12:55
Reklama
GeCube chce uvést duální Radeon X1650XT

GeCube chce uvést duální Radeon X1650XT

Společnost GeCube chce uvést novou duální grafickou kartu Radeon X1650XT Gemini Twin 2. Ta by měla obsahovat dva grafické čipy Radeon X1650XT na jediném PCB. Připomeňme, že podobné plány měla i s duálním Radeonem X1600XT, který se však údajně na trh nikdy nedostal. Karta tedy bude mít celkem 2× 24 pixel shaderů, 2× 8 vertex shaderů a rovněž 2× 256MB grafické paměti pro každý čip zvlášť. Paměťová sběrnice je 128-bitová. Čipy spolupracují díky technologii CrossFire, což ale nezaručuje dvojnásobný výkon. Každopádně by zde měla být možnost využít čtveřici DVI-I výstupů. Otázkou však zůstává, zda se tato karta objeví na trhu a za jakou cenu. Zatím to vypadá, že bude k dispozici pouze v Číně, pokud tedy bude někdy k dispozici. Zdroj: www.xbitlabs.com

29. 11. 2006 18:55
2
Chce Foxconn prorazit na trhu pamětí?

Chce Foxconn prorazit na trhu pamětí?

Není to tak dlouho, co společnost Foxconn začala nově s výrobou grafických karet. Nyní se začínají objevovat spekulace, že by mohla vyrábět i paměťové moduly. Zdá se totiž, že se Foxconn chce spojit se společností A-Data, která na trhu paměťových modulů působí již nějaký ten pátek. Foxconn však informaci o plánovaném spojení popřel, nicméně jistá jednání probíhají a potvrdil to i sám ředitel společnosti A-Data. Na to jak se situace nakonec vyvine, si však ještě nějaký čas budeme muset počkat. Zdroj: www.digitimes.com, www.techreport.com

28. 11. 2006 17:15
Reklama
Reklama