
512MB GeForce 7800GTX od 7. listopadu, 1GB GeForce Go 6800Ultra už teď?
Na vskutku zajímavou informaci narazíte na stránkách společnosti Dell. Jejich notebook Dell XPS M170 má totiž v popisu 1GB grafickou kartu GeForce Go 6800Ultra. Nehledě na to, že jsem ještě neviděl mobilní GeForce s 512MB paměti, je tato informace velmi podivuhodná. Uvidíme, jak dlouho tento nesmysl na stránkách vydrží. Je samozřejmé, že 1GB grafické paměti v tomto notebooku naleznete skutečně těžko. Druhá část této novinky se týká podobného problému, nicméně nyní jde o skutečnost. Jde o desktopovou grafickou kartu GeForce 7800GTX, která bude od 7. listopadu k mání, a to pozor, v 512MB verzi (kde se hrabe na pány v Dellu :-) Spolu s grafickými kartami ATi, které budou vybavovány 512MB paměti, nastupuje tento trend i nVidia. Karty od ATi však narozdíl od karet nVidia velmi pravděpodobně nebudou ihned po uvedení dostupné, takže nVidia bude mít asi dva týdny náskok. Navíc mají být 512MB nVidia karty o něco levnější. Zdroj: www.theinquirer.net, www.dell.com

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro říjen
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.

Intel Itanium "Montecito" bude později a pomalejší
Poslední dobou opravdu nevím co si o Intelu mám myslet. Na jednu stranu jsou tu nepříliš povedené značně hřející dvoujádrové procesory Xeon nebo procesory Cedar Mill a Presler, které mají i přes 65nm výrobní proces podle prvních testů jen o velmi málo nižší spotřebu, na stranu druhou se mluví o architektuře Conroe, která, pokud se vše vyplní tak jak Intel slíbil, bude naprostá pecka mezi procesory. K negativním záležitostem Intelu se dnes přidává nahlášené zpoždění procesorů Itanium na jádře Montecito, tedy dvoujádrové typy. Ty byly několikrát přesunuty směrem vpřed i vzad. Nedočkáme se jich tedy na začátku příštího roku, ale nejspíš až v jeho polovině. Nejdřív si řekněme k čemu jsou taková Itania dobrá. Většina lidí by vám řekla, že k ničemu. Mají svým způsobem pravdu, protože jsou postavena na úplně jiné architektuře a instrukční sadě. To má za následek jediné, programy pro ně nejsou kompatibilní s těmi, co jsou využívány na Opteronech a Xeonech (a vlastně na celé architektuře x86), takže vyjad

Maxtor uvádí 500GB disky
Maxtor začal s dodávkami nových 500GB disků, tyto modely se objeví v řadách MaXLine Pro 500, QuickView 500 a DiamondMax 11. Disky se vyrábějí v provedeních ATA133 nebo SATA2, mají 16MB buffer a točí se rychlostí 7200 otáček za minutu. SATA2 disky navíc podporují NCQ, hot-plug, Staggered Spin Up (postupné roztočení disků) a Asynchronous Signal Recovery (to by se dalo přeložit jako asynchronní obnovení signálu). MaXLine Pro 500 disponuje třemi novými technologiemi, Rotational Vibration Compensation má na starost kompenzaci vibrací vydávaných sousedními pevnými disky, Accelerated Error Recovery je zrychlenou opravou dat, skvěle využitelnou například v polích RAID a Expanded Drive Self Test, již podle názvu je patrno, že jde o samootestování za účelem předejití výpadkům a poruchám. QuickView 500 (nabízený i v kapacitách 300GB a 400GB) je diskem určeným do DVD rekordérů, set-top boxů, DVD/HDD combo zařízení. Disk splnily spolehlivostní testy RDT, které simulují reálný provoz. Kapacita 500GB

BenQ: LCD monitor s odezvou 2ms!
Není to tak dávno (přesně tři dny), co nás Asus ohromil svým LCD monitorem s 3ms odezvou a už tu máme jeho přemožitele. Monitor BenQ FP93G X totiž má grey-to-grey odezvu pouze 2ms. Jedná se o 19" LCD monitor s maximálním rozlišením 1280×1024 pixelů. Svítivost činí 300cd/m2 a kontrast 700:1. To jsou veskrze průměrné hodnoty. Rozhodně potěší, že takový výkon si nevyžádal přehnanou spotřebu elektrické energie, ta se drží na krásných 40W, což je pro 19" panel hezké číslo. Splňuje normu TCO99, váží 5,1kg při rozměrech 41×16,4×42,2cm. Disponuje jak analogovým, tak i digitálním rozhraním DVI. Na evropském trhu bude k dispozici od listopadu 2005. Cena je zatím neznámá. Zdroj: www.cdrinfo.com, myhard.yesky.com

P.A.Semi uvádí svůj první procesor: PWRficient
Tato firma vznikla na konci září tohoto roku a už má svůj první procesor. Aby ne, když byl tajně vyvíjen asi tři roky před vlastním založením společnosti. Navíc, když víte, jaké ikony procesorového světa za P.A.Semi stojí, je jasné, že nepůjde jen o nějaký kus křemíku. Nový procesor sice nemá zrovna nejkrásnější jméno, PWRficient zní dost divně, ale podstatu procesoru vystihuje přesně. Je postaven na architektuře procesorů IBM Power (tedy není kompatibilní s x86 instrukcemi). Jedná se o 64-bitový multi-core procesor, který má nabídnou vysoké výkony s extrémně nízkou spotřebou. Vývoj doprovázelo na 50 patentů. Každé jádro může mít až 2,5GHz, což je rozhodně slušná frekvence. Ještě zajímavější je ale spotřeba, ta u dual-core procesoru s taktem 2GHz činí podle zátěže 5-13W, v klidu klesne na pouhý 1W! A teď si to srovnejte s AMD a Intelem, nejúspornější dual-core procesory AMD mají spotřebu 55W, většina ale 89W až 110W. A to nemluvě o Intelu, jehož nové dvoujádrové Xeony si v pohodě vezmou 150W a kla

AMD snižuje ceny procesorů (kompletní ceník změn)
Jak již bylo před chvíli řečeno, AMD šlo s cenami procesorů dolů. Tady předkládám kompletní ceník všech řad procesorů AMD, kterým byla změněna cena. Z nabídky vypadly procesory Athlon 64 2800+ a 3000+, všechny DTR (Desktop Replacement) procesory Athlon 64 3000+, 3200+, 3400+ a 3700+ a mobilní procesor Mobile Athlon 64 2800+. Zde z nabídky vypadly všechny 32-bitové Semprony. Naprostou minulostí je tak Socket A, jehož poslední kusy se ještě doprodávaly. Zdroj: www.amd.com

Čína získala licenci na x86 technologii procesorů od AMD
Dnes došlo k dohodě mezi AMD, Ministerstvem vědy a technologií v Číně (Chinese Ministry of Science and Technology - MOST) a Pekingskou univerzitou, která dává Číně licenci na x86 technologii procesorů. Číně to umožní vyvíjet vlastní x86 procesory, které se mají vyznačovat především nízkou spotřebou. Licence se týká procesoru AMD Geode. AMD navíc otevřelo svou novou pobočku v Číně, konkrétně v Zhongguancun Science Park. Tomuto vědeckému parku se mezi časem začalo přezdívat Čínské Silicon Valley. Všechny tyto kroky dále podporují vizi AMD nazvanou 50x15. Splnění této vize spočívá v přístupu 50% obyvatel Země k počítačům a internetu do roku 2015. Zdroj: www.amd.com

BluRay má zase o něco blíže k vítězství
V bitvě mezi BluRay a HD DVD je na tom v současnosti lépe BluRay a poté, co i Warner Bros oznámil, že vedle HD DVD bude podporovat rovněž i BluRay, se situace pro BluRay vyvíjí opět o něco příznivěji. Dnes tedy BluRay podporuje pět ze šesti Hollywoodských studií, což je dost široký záběr trhu. Většina podporuje jak HD DVD tak i BluRay, Sony Pictures pochopitelně podporuje pouze BluRay (Sony stojí za vývojem BluRay formátu). S pravděpodobností hraničící s jistotou tak nedojde k tomu, že by se usadil pouze formát HD DVD. Buď dojde k tomu, že se definitivně prosadí pouze BluRay (a obrovské peníze dané do vývoje HD DVD by přišly vniveč), nebo si firmy vzájemně vymění patenty a formáty v rámci možností sjednotí. K tomu zatím nedošlo, ačkoli bylo mnoho takových iniciativ. Jednou z těchto technologií má být podle podporovatelů HD DVD použití MMC (Mandatory Managed Copy) u BluRay disků. Jedná se o možnost vytvořit si limitované množství kopií. Vzhledem k tomu, kolik peněz bylo

Dvoujádrové Xeony: dost pomalé a ještě více nenasytné
Prakticky každého zajímalo, jak se Intel pochlapí se svými dvoujádrovými procesory Intel Xeon "Paxville". Nakonec podle testů GamePC.com se zdá, že jediným pozitivem procesorů je skutečně jen to, že mají v některých aplikacích vyšší výkon než procesory jednojádrové. Ale to je tak asi všechno. Hodně totiž zamrzí spotřeba procesorů, která je mírně řečeno "dost příšerná". Vždyť tyto procesory spolknout bez zátěže nějakých 135W a při zátěži i více než 150W! Teď si dejte dvojici takových procesorů do serveru a bez zátěže se pohybujete kolem 400W, při zátěži až na 430W na celý systém. Musím však podotknout, že se nepodařilo zprovoznit technologii EIST, která má spotřebu v klidu snižovat. Nejspíše to bylo základní deskou Asus PVL-D, ale kdo ví? Mnohem zajímavější výsledky spotřeby vykazovaly sestavy se dvěma Opterony. Jejich spotřeba při zátěži nedosahuje ani 100W pro jeden procesor, což se odráží v celkové spotřebě asi 250W (265 - 1,8GHz) až 300W (280 - 2,4GHz). To je o třetinu méně. Procesory jsou však

VIA K8M890: Čipová sada pro platformu AMD s integrovanou grafikou
Procesory AMD se dočkají nové čipové sady společnosti VIA, jež ponese jméno K8M890 a bude obsahovat integrované grafické jádro S3 Graphics DeltaChrome Integrated Graphics (IGP). To podporuje DirectX 9.0 a pixel shadery 2.0 - je tedy plně připraveno pro nadcházející operační systém Windows Vista. Chromotion Video Display Engine dovoluje výstup HDTV videa v rozlišení 1920×1080 pixelů, technologii DuoView. Čipová sada naštěstí podporuje i externí PCIe x16 grafickou kartu a umožní tak podstatně zvýšit grafický výkon. Ten má v základu stačit na Windows Vista, ale pochybuji, že hry zvládne nějak slušně. Vždyť se má jedna o 128 bitový grafický čip taktovaný na 250MHz se dvěmi pixel pipelines. Sběrnice VIA Ultra V-Link (1GB/s) spojuje NorthBridge se SouthBridge společnosti, mezi nimiž se jedná zejména o "nový" VIA VT8251 (na který se již značnou dobu čeká - že by se konečně objevil v reálném nasazení?). Ten disponuje VIA Vinyl HD Audio 5.1 nebo HD Gold Audio 7.1, dalšími PCIe kanály

Plextor uvádí první 18x DVD vypalovačku
Jestli vám je 16x rychlost vypalování DVD málo, možná vás potěší nová vypalovačka společnosti Plextor, typ PX-760. Ta se bude vyrábět jak ve verzi ATA (PX-760A), tak i ve verzi pro rozhraní SATA (PX-760SA). Zatím je bohužel k dispozici pouze pro Japonsko. Na vybraná 16x DVD+/-R média (Taiyo Yuden, MKM) je schopna pálit 18x CAV metodou, stejně jako 10x PCAV metodou na 8x DVD+R DL média, což zase tak výrazné nárůsty rychlostí opravdu nejsou, ale budiž. ATA verze má stát $132 (asi 4.000Kč s DPH), SATA verze $160 (asi 4.800Kč s DPH). 18x rychlost byla dosažena díky novým servomechanismům, ale také AutoStrategy technologii. Ta je obdobou technologie SolidBurn mechanik Philips a BenQ. Ta umožňuje zjistit typ média a zvolit pro něj optimálně nejvyšší možnou rychlost vypalování. Záznamy pro další pálení jsou pak uloženy v EEPROM paměti. Buffer mechaniky činí 2MB, přístupové doby na CD jsou 100ms, na DVD 150ms. Plextor rovněž představil super-multi mechaniku pro rozhraní ATA, ale i exter

Notebooky budou opět rychlejší a úspornější: technologie Intel Robson
Oproti klasickým PC mají notebooky několik specifických problémů a cílů. Za prvé musí být co nejúspornější. Dalším z celé řady problémů je slabý výkon diskového subsystému, kdy obvyklé 4200rpm a 5400rpm disk nejsou schopny podávat adekvátní výsledky diskům PC sestav. Je však nutno připomenout, že existují i 7200rpm 2,5" disky pro notebooky, zde zas bude problémem vyšší spotřeba. Problém s úsporou energie a rychlosti disků řeší technologie Robson. Ta sice není žádný bleskem z čistých nebes, Intel o ní už kdysi mluvil, ale až nyní se konečně dočkala realizace. Takže o co se vlastně jedná? Znáte to i z klasických PC. Zapnete počítač, ten si pípne, začne najíždět, podle rychlosti počítače, množství nainstalovaných programů, doby od předchozí instalace a chování uživatele se doba najetí počítá na desítky vteřin až minuty. Technologie Robson znamená použití Flash NAND čipu o velikosti 64MB až 4GB, na kterém jsou uloženy nejčastěji spouštěné programy. Podle kapacity

Mobilní telefony budou rozeznávat chůzi majitele
Občas se člověk opravdu diví, s čím zase výzkumníci nepřijdou. Ve Finsku se zabývali problémem, jak snížit počet krádeží mobilních telefonů, jichž je jen v Británii ukradeno 300.000 ročně, v Německu a Švédsku každý rok po 100.000 mobilech. Na klasické biometrické metody nedošlo, ale přesto byl využit prvek, který je pro každé tělo poměrně charakteristický. Chůze. Mobil si pamatuje styl majitelovy chůze a dokáže ji rozeznat v cca 90% případů, což je ucházející číslo. Pokud s tím bude mít problém, zeptá se na heslo. A když nebude správně zadáno, mobilní telefon se zamkne. Očekává se, že tato technologie by se moha prosadit do kufříků, USB zařízení, ale třeba i do zbraní. Zdroj: www.cdrinfo.com, www.vtt.fi

AMD slaví vítězství, v USA prodalo více počítačů než Intel
Analytická společnost Current Analysis došla k velmi zajímavým výsledkům. Podle průzkumu totiž bylo v USA prodáno více počítačů s procesory AMD než s konkurenčními procesory Intel. Celkem byl podíl AMD 52% a to po celý měsíc. Překonat Intel se ji sice už podařilo i předtím, ale maximálně na týden. Nyní je to poprvé, co AMD ve vedení vydrželo celý měsíc. Na tomto úspěchu AMD se podílí především vzrůstající zájem o Media Center PC. Ty tvořily celých 46% prodejů všech PC a AMD v této kategorii mělo 55% podíl. Nejprodávanější sestavou byl HP Pavilion a1130n. Ten je vybavován 64 bitovými procesory AMD Athlon 64 s 1GB RAM. Cena sestavy činí $679. Za velký rozmach Media Center PC můžou jejich klesající ceny, ta v září 2004 činila průměrných $1261, nyní je to $787, přičemž začínají již od $599. Zdroj: www.currentanalysis.com

Samsung zaplatí pokutu 300 milionů za kartelovou dohodu ohledně pamětí DRAM
Pamatujete si neúměrně vysoké ceny pamětí v letech 1999 až 2002? Já ano, kupoval jsem si v létě 2000 nový počítač a příplatek za zvýšení 32MB RAM na přijatelnějších 64MB mě stálo neuvěřitelných 1690Kč bez DPH (2062Kč s DPH). Jednoduchým přepočtem tak zjistíte, že 64MB modul stál kolem 4000-4200Kč včetně daně. Situace v tomto období se vysvětlovala především zemětřesením, které zasáhlo Taiwan 21. září 1999. To dosáhlo 7,6 stupně Richterovy škály. Ačkoli jeho následky pro Taiwan byly dosti značné (10.000 zraněných, 100.000 nemělo střechu nad hlavou), výroba polovodičových součástek tak drasticky ovlivněna nebyla. Například TSMC musela zničit kolem 17.000 vadných waferů, což byla asi dvoutýdenní produkce továrny, ale jinak nic vážného. Ovšem v roce 2002 se zjistilo, že škody způsobené zemětřesením (které pro výrobce polovodičů nebyly až tak přehnané) nejsou tím pravým důvodem, proč jsou paměti tak předražené. Za vše totiž mohla kartelová dohoda mezi

V lednu 2006 přijde na trh pět Pentií řady 900
Nové dvoujádrové procesory vyráběné 65nm technologií (die shrink Prescottu, resp. Smithfieldu) budou prodávány od ledna 2006. Jejich označení zní "Presler". Prvního člena rodiny jsme si už představili, bude jím Pentium Extreme Edition 955. Ve zkratce, je to 3,46GHz procesor s 1066MHz FSB za cenu $999 fungující pouze s chipsetem i975X. Jeho představení bude znamenat konec pro Extreme Edition 840, jednojádrový 3,73GHz procesor. Normální řada dvoujádrových procesorů ponese označení D900. Nejslabším modelem bude 2,8GHz D920 za cenu $241, výkonnějšími pak 3,0GHz procesory D930 ($316), 3,2GHz D940 ($423) a 3,4GHz verze D950 ($637). Z procesorů D800 zůstane jen model D840. Nové procesory devítistovkové řady přinesou virtualizační technologii, 65nm technologie nižší spotřebu, i když se podle prvních informací se zdá, že snížení bude nebude tak velké (maximálně 17% na celý systém) a ten pravý skok přinese až 65nm architektura Conroe. Čipy D950 s D955 navíc přinesou další zvýšení výkonu. Zdroj: www.tgd

nVidia GeForce 6800CS
ATi svými novými kartami řady Radeon X1600 opět rozvíří vody grafického mainstreamu, ovšem za předpokladu, že se tyto karty dostanou na trh. Lépe řečeno, kdy se dostanou. Mají sice přijít na začátku listopadu, ale vzhledem k současné situaci v ATi bych se vůbec nedivil, kdyby šlo jen o další vydání "na papíře". Reálně se karty mohou objevit klidně i o nějaký ten týden či měsíc později. Vždyť ani X1300 a X1800 XL, které už jsou v cenících zatím reálně nejsou a to se mají prodávat už od 5. října. Poněvadž nVidia chce taktéž vypadat trochu aktivně, vydá GeForce 6800CS. Osobně mi vůbec není jasné, co tím zamýšlí, když GeForce 6800 pokrývá dostatečně široký segment trhu. 6800LE a 6800XT jsou dost pomalé na to, aby zaujímaly mainstream, 6800 a 6800GT nádherně vyplňují prostor k high-end modelu 6800 Ultra a výkonnější čip taktéž není zapotřebí, když tu máme 7800GT a 7800GTX. Karta bude postavena na známém jádře NV42 vyráběném 110nm technologií. Oproti Radeonům X1600

Spotřeba 65nm mobilních procesorů Intel Yonah nebude tak příznivá jak se původně zdálo
Asi všichni jste se těšili na nové procesory Intelu vyráběné 65nm technologií. Ty slibovaly pro první generaci (evoluce stávajících procesorů) především slušně zaznamenatelné snížení spotřeby. Bohužel se zdá, že s tím snižováním to nebude až tak žhavé. Procesory Yonah budou vyráběny ve čtyřech řadách. E, T, L a U. Řada "E" je určena pro hráče a její spotřeba má přesahovat 50W. To je sice s ohledem na dvoujádrovou architekturu čipu příjemné číslo, ale na mobilní procesor je to přece jen moc. Pozn. Zkusme trochu teoretizovat. Nynější Pentium M má spotřebu 27W. A to je 90nm procesor. Když vezmeme dvě jádra, dostaneme se přibližně na dvojnásobek, řekněme 54W. A to je přibližně stejně jako u Yonahu (což jsou de facto dvě jádra nynějšího Pentia M), takže zatím OK. Jenže kde se poděla nižší spotřeba dána 65nm výrobním procesem? Řada "T" je na tom o něco lépe, spotřeba těchto procesorů má být mezi 25W a 49W. První číslo je pro dvoujádrový mobilní procesor slušné, druhé už nikoli. Řada "L" označuje lo

Bezdrátový standard 802.11n se blíží k realitě
27 společností zabývající se vývojem a výrobou WiFi komponent se spojilo dohromady, aby byl připravovaný standard 802.11n dříve na trhu s méně problémy a řádně standardizovaný. Enhanced Wireless Consortium (EWC), jak se spojení jmenuje, hodlá tuto čtvrtou generaci 802.11 bezdrátového rozhraní popohnat až na 600Mbit/s. Spojení bylo nutné, podobně jako u nástupce DVD, i zde byly vyvíjeny dva standardy 802.11n, jeden tvořila skupina World-Side Spectrum Efficiency (WWiSE), druhou skupinou byla TGnSync (např. Intel a Cisco). Nyní spolupracují spolu (narozdíl od vývojářů HD DVD a BluRay). Mezi těchto 27 společností patří Airoha, Apple, Atheros, Azimuth, Broadcom, Buffalo, Cisco Systems, Conexant, D-Link, Gateway, Intel Corporation, Lenovo, Linksys, LitePoint, Marvell, Metalink, NETGEAR, Ralink, Realtek, SANYO, Sony, Symbol Technologies, Toshiba, USRobotics, WildPackets, Winbond a ZyDAS. Požadavky na nový 802.11n jsou například tyto: vzájemná kompatibilita se staršími standardy 802.11a/b/g, přen

Karta ATi Radeon All-In-Wonder X1800 XL je připravena
Díky značným průtahům uvedení nových čipů řady Radeon X1000 (zejména R520) se podařilo týmu majícímu na starost vývoj multimediálních All-In-Wonder karet připravit tuto řadu s novým čipem Radeon X1800 XL. To je výrazný zvrat v dosavadních zvyklostech firmy ATi, kdy karty AIW byly většinou představeny až když čipy na nich obsažené zpravidla do high-endu nepatřily nebo ano, ale byly na trhu již pěkně dlouho. All-In-Wonder karty disponují možností zachytávat video a následně je také konvertovat. Je velmi užitečným nástrojem pro lidi, kteří rádi editují video, převádí jeho analogovou formu na digitální,... Tyto karty sice nepředstavují velkou část prodejů karet ATi, ale rozhodně jejich podíl není zanedbatelný. Velmi výkonná karta ATi Radeon All-In-Wonder X1800 XL by měla být na trhu do Vánoc, ceny zatím známy nejsou. Zdroj: www.theinquirer.net

EVGA bude mít i vodou chlazené karty
Společnost EVGA u nás není příliš známá, ale ve světě špatné jméno rozhodně nemá. Již brzy chce uvést na trh GeForce 7800GTX s vodním chlazením ne nepodobnému Innovatek CoolFX na kartách Gainward. Karty s vodním chlazením ponesou jméno "Black Pearl". Chladič je skutečně černý, ale z perel bude asi těžko. Vzhledem k tomu, že EVGA nabízí dvě GeForce 7800GTX, jednu se standardním vzduchovým chlazením se standardními takty a druhou s řádně vylepšeným chlazením, byť stále vzduchovým, a patřičně zvednutými takty na 490/1300MHz, lze očekávat, že verze s vodním chlazením bude mít takty přes magickou hranici 500MHz. Bohužel nejsou známy přesné frekvence ani předpokládaná cena. Je však známo, že firma EVGA chystá masivní útok na evropský trh, což vzhledem ke kvalitě svých výrobků můžeme jen vítat. Zdroj: www.theinquirer.net

Maxtor: 3Gb/s SATA2 rozhraní pro DiamondMax a MaXLine III
Rychlejší druhá generace diskového rozhraní Serial ATA dorazila i k diskům Maxtor. Maximální teoretická rychlost tedy činí 3Gb/s (jinak uváděno jako 300MB/s, což není přesný přepočet). Na druhou stranu se sluší říct, že tato rychlost je skutečně jenom teoretická, 7200rpm pevné disky jsou podstatně pomalejší a se SATA by si ještě vystačily. SATA2 rozhraní dostaly disky MaXLine III a DiamondMax. MaXLine III s rozhraním SATA2 je nabízen v kapacitách 250GB a 300GB. Točí se 7200 krát za minutu, má 16MB cache, podporuje NCQ, ale také hot-plug, Staggered Spin Up (postupné roztočení disků) a Asynchronous Signal Recovery (to by se dalo přeložit jako asynchronní obnovení signálu). Maxtor DiamondMax 10 disponuje podobnými parametry. Taktéž je jeho průměrná přístupová doba na hranici 9ms a průměrné latence 4,17ms. Ze SATA2 vychytávek disponuje pouze NCQ. Jinak je také dodáván ve variantách 250GB a 300GB s 16MB cache a 7200rpm. Vzájemná interoperabilita se SAS (Serial Attached SCSI) dělá z d

AMD (Spansion): První 1Gbit 90nm NOR flash čip
Spansion je společný podnik vzniklý spojením oddělení pro výrobu Flash pamětí společností AMD a Fujitsu. Nyní představuje první 1Gbit single-chip paměť NOR vyráběnou poprvé 90nm MirrorBit procesem představeným minulý měsíc. Rozšiřuje tak rodinu pamětí MirrorBit GL. Nová paměť je zpětně kompatibilní se všemi předchozími generacemi (až do velikosti 2Mbit). Balení tedy nevyžaduje jiný design ostatních součástí, což umožní udržet cenu na přijatelnější úrovni, 1Gbit MirrorBit GL balení je kompatibilní s předchozími MirrorBit GL-M (230nm), MirrorBit GL-A (200nm), MirrorBit GL-N (110nm) zařízeními a splňuje standardy JEDEC. Paměť pracuje při napětí 3V, rychlost náhodného čtení činí 110ns, čtení paměťové stránky proběhne za 25ns díky 8-slovnímu bufferu. Je schopna operovat při teplotách -40 až +85°C. Nevyžaduje ECC, podporuje standardní paralelní rozhraní, což redukuje komplexnost a náklady. Dále je podporována bezpečnostní technologie ASP (Advanced Sector Protection). T











