Intel

Články s výrobcem Intel (strana 146 z 192)

Dell, Intel a Microsoft vytvořili skupinu NVMHCI pro rozšíření využití NAND flash

Dell, Intel a Microsoft vytvořili skupinu NVMHCI pro rozšíření využití NAND flash

Společnosti Dell, Intel a Microsoft nedávno oznámily, že společně vytvoří pracovní skupinu pro vytvoření rozhraní Non-Volatile Memory Host Controller Interface (NVMHCI) a začnou pracovat i na SW standardu pro připojení NAND flash pamětí k PC. Hlavní iniciativu zde vyvinul Intel a Dell s Microsoftem zde slouží jako "stěžejní přispěvatelé". Zatím se plánují práce na ovladačích pro přístup k NAND flash pamětem v pevných discích, základních deskách, SSD a externích zařízeních. NVMHCI má doplnit standardizaci, na níž pracuje Open NAND Flash Interface (ONFI) pracovní skupina. Ta má momentálně 55 členů, mezi nimiž nechybí AMD, Hitachi GST, Intel, Micron, Nvidia, Qimonda nebo Seagate. Intel má tedy očividný zájem co nejrychleji rozšířit používání NAND flash pamětí, což dokazuje také podnikem se společnou majetkovou účasti, který vytvořil s firmou Micron a samozřejmě i technologií Turbo Memory (Robson) na platformě Santa Rosa. Tato však zcela nesplnila očekávání, a tak se Intel sn

31. 5. 2007 12:00
2
Pentium 4 přetaktováno na 8,18GHz

Pentium 4 přetaktováno na 8,18GHz

Pentium 4 je sice procesor, který už dnes vyklízí pozice novějším a vyspělejším čipům, nicméně jeho schopnosti dosahovat vysokých frekvencí jsou impozantní. Sice jsme se nedočkali standardních 10GHz procesorů, jak původně Intel o architektuře Netburst hlásal, ale i 3,8GHz je vcelku pěkných. Nedávno se podařilo tento procesor vybičovat týmu OC Team Italy k frekvenci 8001MHz. Přitom Pentium 4 631 má standardní taktovací frekvenci 3,0GHz. Nyní Italové dokázali ještě více. Z téhož procesoru vymáčkli neuvěřitelných 8180MHz. Pro představu, u základního Pentia 4 631 běží frekvence na efektivních 800MHz (tedy 4×200MHz). Nyní byla frekvence sběrnice zvýšena na neuvěřitelných 545,3MHz, tedy na efektivních 2181MHz! To je přetaktování o 173%. Zdroj: www.hardocp.com, www.nordichardware.com

29. 5. 2007 00:30
8
Reklama
Intel objednává více chipsetů společnosti SIS

Intel objednává více chipsetů společnosti SIS

Společnost Intel vyrábí mezi mnoha jinými produkty chipsety a základní desky, které je zpravidla obsahují. V nedávné minulosti se však odhodlal k mírně překvapivému kroku, když začal do svých základních desek montovat chipsety jiných výrobců. Můžeme zmínit například desku Desktop Board D201GLY s chipsetem SIS662. Důvodem je to, že Intel sám nevyrábí vyloženě velmi levný low-endový chipset. Těch má společnost SIS spoustu, proto se v některých nových základních desek Intelu objeví chipsety SIS671 a SIS672. Intel tak sice neprodá vlastní chipsety, ale prodá své desky, takže zisk mu neuteče. Oba zmíněné chipsety obsahují integrované grafické jádro kompatibilní s grafickým rozhraním DirectX 9, nabízí podporu DDR2 pamětí a procesorů Intel Pentium D i Core 2. Předpokládá se, že díky zvýšeným objednávkám vyrobí společnost SIS o 30-50% více čipových sad, což by jí mělo pomoci zvýšit zisky i konkurenceschopnost vůči svému rivalovi, společnosti VIA. K tomu jí pomáhá i Dell, který objedn

29. 5. 2007 00:20
1
Nehalem má rozbít architekturu AMD K10

Nehalem má rozbít architekturu AMD K10

Druhá polovina roku 2008 má být další milník v tažení Intelu proti AMD, jak uvádí Fuad Abazovic: Nehalem má rozbít architekturu AMD K10. Intel má snahu držet rychlé tempo a každé dva roky přijit s novou, menší architekturou. - klikněte pro zvětšení - AMD by mělo v druhé polovině tohoto roku nastoupit s architekturou K10 s vizí návratu slávy OPTERONA a znovudosažení výkonnostního prvenství. Intel v současné době stále těží z architektury Core, která by měla být příští rok doplněna o řadič pamětí a další vylepšení, čímž by měla Intelu vrátit případnou ztrátu výkonnostního prvenství. Jak si však trh poradí s neslučitelností desek při přechodu na procesor s integrovaným řadičem, či zda Intel o výkonnostní prvenství přijde, se teprve uvidí. Zdroj: Fudzilla

Bohumil Federmann
27. 5. 2007 02:00
1
Nové procesory Intelu budou zcela bez olova

Nové procesory Intelu budou zcela bez olova

V rámci rozšíření péče o životní prostředí hodlá společnost Intel při výrobě 45nm Hi-k (izolace s vysokou dielektrickou konstantou) procesorů vypustit používání olova. Do této rodiny budou patřit procesory Intel Core 2 Duo, Core 2 Quad a Xeon, jejichž výroba začne v druhé polovině tohoto roku. „Společnost Intel zaujímá v oblasti ochrany životního prostředí v rámci trvale udržitelného rozvoje jasný postoj – počínaje odstraněním olova a úsilím o stále efektivnější využití energie v našich produktech a konče snižováním emisí a větší recyklací vody a ostatních zdrojů, surovin a materiálů,“ uvádí Nasser Grayeli, viceprezident a ředitel vývoje a testování výrobních technologií Technology and Manufacturing Group společnosti Intel. Olovo se dnes používá v obalech čipů a na kontaktech, které spojují čip s jeho pouzdrem, ať už je to pouzdro se soustavou pinů (pin grid array), kuliček (ball grid array) či kontaktních plošek (land grid array). V průběhu příštího roku hodlá firma přejít na bezolovnatou technol

25. 5. 2007 15:00
1
Intel Metro: prototyp notebooku 0,7 palce (18mm) vysokého

Intel Metro: prototyp notebooku 0,7 palce (18mm) vysokého

Koncept notebooku Intel Metro byl vytvořen společností Intel ve spolupráci s designérským studiem Ziba Design. Ten je nejtenčím notebookem vůbec, jeho tloušťka (resp. výška, jak je libo) činí pouhých 0,7 palce, což odpovídá 18mm. Tvůrci to přirovnávají k tloušťce mobilního telefonu Motorola Razr. Tento prototyp váží pouze 2,25 libry, což odpovídá nám více srozumitelným 1,02kg. Přitom je notebook vybaven druhým venkovním displejem (elektronický papír), který zobrazuje např. příchozí poštu a to bez přísunu energie. Mezi další vychytávky patří například čtečka otisků prstů a vysoce kvalitní mikrofon např. pro Skype hovory s potlačením šumu. Zatím není úplně jasné, kdy se podobné notebooky objeví na trhu, kolují však informace, že by někteří výrobci mohli začít vyrábět notebooky konceptu Intel Metro již tento rok. Zdroj: www.engadget.com, www.techreport.com

25. 5. 2007 12:50
5
Intel hledá nové talenty v ČR

Intel hledá nové talenty v ČR

Česká republika na tom ve vlivu informačních a komunikačních technologií na rozvoj a konkurenceschopnost není právě nejlépe. Dosáhla pouze na 34. příčku, což naši ekonomiku pasuje za všechny západoevropské země, ale také za Maďarsko a Slovinsko. Soutěž Intel Innovation Contest má právě za úkol navrhnout nové způsoby jak inovovat, případně zavést informační technologie do sektoru školství, zdravotnictví i do prostředí malých a středních firem. Například Irsko před lety do takového vývoje hodně investovalo a nyní se drží na špičce. V případě umístění projektu k nastartování ekonomiky na předních místech v hodnocení soutěže má dojít k reálnému zavedení do praxe. K projektu je možno připojit i úvahu finanční podpory ze strany EU. Partnery soutěže je deník Aktuálně.cz a vysoké školy UK, ČVUT, VŠCHT a VŠE. Soutěže se mohou zúčastnit studenti třetích nebo vyšších ročníků (tedy v magisterském studiu) vysokých škol informatického zaměření. Nutností je také znalost plynné češtiny i angličtiny. Zda projek

22. 5. 2007 13:30
Reklama
Časy architektury NetBurst se chýlí ke konci

Časy architektury NetBurst se chýlí ke konci

Intel již v mobilním sektoru opustil architekturu NetBurst a do konce roku ji opustí i desktopy a mainstream serverové stanice. Dle zpráv však s námi asi ještě rok zůstanou multiprocesorové systémy Xeon s touto architekturou, ale o to rapidnější má být následný přechod na novou. S čipy NetBurst se setkáváme již od počátku století, kdy jsme se s ji poprvé poznali u jader Willamette a čipových sad Intel i850. Intel se tehdy plánoval dostat s touto architekturou na nevídané frekvence, avšak nakonec se ukázalo, že cesta gigahertzů není ta pravá. NetBurst se také dočkal několika vylepšení, samozřejmě kromě navýšení frekvencí. Zažili jsme představení technologie Hyper-Threading, intelovské implementace 64-bit rozšíření a nakonec také dvoujádrových procesorů. Nicméně snaha dostat procesory na co nejvyšší frekvence vyústila v jejich zvýšenou spotřebu a výdej tepla - vzpomeňme na první procesory Prescott. Nakonec Intel přišel s architekturou Core, která si od té doby buduje stále silnější pozici. Server

22. 5. 2007 11:00
10
Automatický rybářský prut získal cenu na Intel ISEF

Automatický rybářský prut získal cenu na Intel ISEF

Minulý týden jsme přinesli zprávu o českém týmu náctiletých vědců, kteří se zůčastnili akce Intel ISEF 2007 (International Science and Engineering Fair), soutěže s účastí více než 1500 mladých vědců z celého světa. Soutěžilo se o ceny a stipendia v hodnotě 83 miliónů Kč, které se rozdělily mezi 137 výherců. Ti mezi sebou soupěřili v desítkách kategorií. - klikněte pro zvětšení - V hlavní kategorii vyhráli a 50tisícové (USD) stipendium si zasloužili Američané Dayan Li (17 let), Philip Vidal Streich (16 let) a Dmitry Vaintrob (18 let) za objevy v oblasti genetiky, fyziky a algebry. Z českých soutěžících si cenu 1000 USD odnesl Tomáš Nezval (19 let) ze Střední průmyslové školy Prostějov. Ten se v kategorii Elektromechanické inženýrsví umístil jako třetí se svým automatickým rybářským prutem. Ten je řízen procesorem a umí bez zásahu člověka sám lovit ryby. Mohl by se tak hodit v nepříznivých až extrémních klimatických podmínkách, každopádně u nás by porybný z automatického prutu a jeho majitele válejícího

21. 5. 2007 12:30
5
Intelův Penryn jde do finále

Intelův Penryn jde do finále

Intel intenzivně pracuje na svých nových architekturách, na rozměrovém zmenšení a tím i vyšším taktu a lepším ekonomickém zhodnocení velikosti křemíku. První zprávy jsme zveřejnili téměř před rokem. Na rozdíl od AMD se mu nyní daří dosahovat dřívějších přechodů na pokročilejší výrobní technologie. Není tomu jinak ani v případě přechodu na 45nm architekturu. Intelův Penryn - Wolfdale dosáhl finálního stádia a je těsně před vypuštěním. Co to vlastně znamená. Je to stádium, kdy ještě nelze zahájit hromadnou výrobu pro drobné nedodělky a vylepšení, na straně druhé je již zapotřebí začít hromadně testovat a zkoušet. Nyní se dostanou prototypy již hotových procesorů k výrobcům základních desek a dalším testerům, aby provedli své posouzení a připomínkovali jednotlivé detaily, které je možné v omezené míře ještě vyladit před započetím hromadné výroby. Jak se dále uvádí, Intel jde do kritické fáze, neboť AMD tlačí na trh svá čtyř a dvoujádra Agena a Kuma, která by měla být na trhu koncem 3. čtvrtletí 2

Bohumil Federmann
21. 5. 2007 01:30
Intel končí s výrobou 130nm Itanií 2 a Xeonů řady 7000

Intel končí s výrobou 130nm Itanií 2 a Xeonů řady 7000

Do 16. listopadu tohoto roku si mohou zákazníci objednat procesory Xeon řady 7000 jako jednojádrové (90nm Paxville) nebo dvoujádrové (65nm Tulsa) a jednojádrová 130nm Itania 2 (Madison 9M). Poslední boxované procesory budou dodány 16. února 2008. Tray verze by měly být k dostání až do 21. května 2010. Ještě tento rok se objeví náhrady zrušených procesorů. Dnešní procesory Xeon 7000 zahrnují jednojádrové 90nm modely s frekvencemi 2,66-3,0GHz s 2MB nebo 4MB L2 cache a Xeon 7100 pak dvoujádrové 65nm modely s frekvencemi 2,5-3,5GHz a 4MB, 8MB nebo dokonce 16MB L3 cache. Všechny využívají ještě architekturu Netburst. Nahradí je 65nm procesory Tigerton postavené na novější architektuře Intel Core, k dispozici budou v dual-core a quad-core variantách. Intel Itanium 2 s jádrem Madison 9M je už poměrně zastaralý procesor. Má jediné jádro, frekvence pouze 1,5GHz, 1,6GHz nebo 1,66GHz a velikost L2 cache v rozmezí od 3MB do 9MB. Navíc postrádá většinu nových technologií společnosti Intel, například Hyper-

19. 5. 2007 17:35
2
Intel Tigerton přijdou s frekvencí 2,93 GHz

Intel Tigerton přijdou s frekvencí 2,93 GHz

Intel již konečně zveřejnil podrobnější informace o serverových čtyřjádrových procesorech Tigerton, které budou určeny i do čtyřprocesorových (a tedy 16jádrových) systémů, každý se svou FSB a obhospodařovat je budou dvě čipové sady Blackford. To se vědělo již dříve, ale nyní se objevily informace o verzích samotných Tigertonů. Vlajkovou lodí mezi nimi bude verze X7350 běžící na 2,93 GHz s 8 MB cache a se spotřebou 130 W. Frekvence FSB však bude oproti očekávání 1066 MHz. 50 W si pro sebe zarezervuje L7345 na 1,86 GHz a rovněž s 8 MB cache. Zbytek procesorů je 80W. Jsou to E7340 na 2,4 GHz a s 8 MB cache a také tři verze s 4 MB cache - E7330 (2,4 GHz), E7320 (2,13 GHz) a E7310 (1,6 GHz). Objeví se také dvě dvoujádrové verze se spotřebou 80 W - E7220 a E7210. Procesory Tigertown, jak byly představeny minulý rok Zákazníci by se jich mohli dočkat asi ve třetím čtvrtletí, takže by si pro ně již mohli hledat využití. Zdroj: TheInquirer

18. 5. 2007 11:30
Reklama
Čeští mladí vědci soutěží na veletrhu Intel ISEF

Čeští mladí vědci soutěží na veletrhu Intel ISEF

Na veletrhu Intel ISEF v Albuquerque se sešli mladí, náctiletí vědci z celého světa a prezentují tam své projekty, které se snaží řešit i velmi složité vědecké problémy. Český tým bude prezentovat například 'ledničku' pro chlazení velkých objemů tekutin, laserovou optickou střelnici, nebo projekt zjišťující, jak se v českých lesích ukládá atmosférický uhlík. Češi budou soutěžit ve společnosti více než 1500 dalších z 51 zemí světa o stipendia a další ceny v hodnotě 83 miliónů korun. „Tři nejlepší juniorští vědci od společnosti Intel každý obdrží stipendium v hodnotě více než milion korun (50 tisíc USD). Šance českých studentů jsou velké, již v minulosti byli tuzemští studenti úspěšní,“ řekl k účasti českého týmu na vědeckém veletrhu František Fait, manažer pro vzdělávání společnosti Intel. „ISEF je považován za jakési olympijské hry mladé vědy. Charakteristikou soutěže ISEF je, že místo tištěné práce účastníci připravují prezentaci, která se obhajuje před porotci. Soutěžící mají patnáct minut, aby

18. 5. 2007 10:45
Kopíruje Intel od AMD?

Kopíruje Intel od AMD?

Není tomu dávno, co Intel tvrdil, že má dva roky náskok. Často se bere jako berná mince vyspělosti společnosti pouze rozměr technologie udávaný v „nm“ a úplně se opomíjí architektura či obvodové zapojení. Pojďme se na tuto problematiku podívat blíže. Wolfgangu Gruenerovi z TG Daily se podařilo vyzpovídat viceprezidenta a hlavního technologa AMD, Phila Hestera, který je v AMD od září 2005, byl spoluzakladatel a jeden z představitelů firmy Newisys, taky strávil 23 let v IBM. Jen v krátkosti vás nyní seznámíme s některými odpověďmi. Na dotaz, jaký je stav AMD dnes, odpověděl, že mezi AMD a Intelem je velmi silná konkurence, ale svět se již dříve změnil příchodem Opteronu, který jako první překonal procesory Intel. Dále věří, že co se týče grafiky v konzumním sektoru, je zde pro AMD stále dobrá příležitost. AMD jde vpřed a k rozvoji má dostatek prostoru v jeho výrobních kapacitách i nových architekturách. Na otázku jestli a co Intel od AMD kopíruje, odpověděl: „Itanium je ztraceno. Očividně kopírovali

Bohumil Federmann
18. 5. 2007 09:30
23
Mobilní procesory Intel Core 2 Extreme odsunuty na září

Mobilní procesory Intel Core 2 Extreme odsunuty na září

Na začátku roku se spekulovalo o tom, že Intel uvede mobilní procesory Core 2 řady Extreme už ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Tehdy se měl objevit model X7800, výkonnější X7900 měl následovat ke konci roku. Ovšem nestane se tak, oba procesory by se měly objevit v září tohoto roku. Rozhodnutí o odsunu uvedení mají prý na svědomí marketingové důvody. Nepředpokládá se totiž, že by přes léto byl větší zájem o vysoce výkonné notebooky. Procesory budou dvoujádrové (desktopové Extreme procesory jsou čtyřjádrové), budou mít patrně otevřený násobič a nebudou vybaveny technologií Intel Dynamic Acceleration. Ta dovoluje v případě jednovláknových aplikací odstavit druhé jádro a prvnímu zvýšit takt při zachování TDP limitů procesorů tak, aby aplikace běžela pokud možno co nejrychleji. Specifikace procesorů změněny nebyly, takže se pořád očekává, že model X7800 bude mít takt jader 2,6GHz a X7900 2,8GHz. Oba čipy využijí 800MHz sběrnici FSB a 4MB L2 cache. Cena levnějšího X7800 by měla činit $851 (původně se př

16. 5. 2007 12:15
Intel mění stepping a tepelné specifikace Core 2 Duo E4400

Intel mění stepping a tepelné specifikace Core 2 Duo E4400

Společnost Intel oznámila, že procesory Core 2 Duo E4400 budou další, co dostanou nový stepping a nové tepelné specifikace. Místo L-2 tak ponesou označení stepping M-0 a odlišný bude i jejich vzhled. Avšak i nadále budou tyto procesory samozřejmě kompatibilní s předešlými verzemi. E4400 s jádrem Allendale 2 MB cache je prozatím jedním z dvou Core 2 Duo s FSB 800 MHz, čímž se liší od série E6000 a jejích 1066 MHz. Nový stepping má ve specifikacích maximální case teplotu 73,2°C, narozdíl od 61,4°C předchozího L-2. I přes pinovou kompatibilitu bude však zapotřebí aktualizace BIOSu. Díky novým specifikacím by tedy tyto procesory mohly být lépe taktovatelné. Dočkáme se jich mezi 18. a 22. červnem. Zdroj: TG Daily

16. 5. 2007 11:00
5
Intel se pouští do Mini-ITX formátu

Intel se pouští do Mini-ITX formátu

Mini-ITX je formát silně propagovaný společností VIA, která se svým řešením VIA Epia slaví u malých a velmi úsporných PC celkem slušné úspěchy. Nyní se přidává i společnost Intel, která v blízké době uvede základní desku Intel Little Valley D201GLY. Je to první základní deska Intelu, která je osazena chipsetem společnosti SIS. Doposud Intel u svých základních desek využíval buď vlastní čipové sady nebo sady ATI (desky D103GGV a D102GGC2). Intel D201GLY využívá služeb northbridge SIS662 a southbridge SIS964L. SIS662 disponuje integrovanou grafikou SIS Mirage 1, která sice nabídne akcelerované přehrávaní MPEG2, ale zastaralá technologická koncepce způsobuje, že se deska nemůže honosit přídomkem "Vista Premium ready". Grafické jádro dokonce využívá služeb rozhraní AGP 8x, které je však na požadované výkony více než dostatečné. Integrovaným procesorem je jednojádrový Celeron 215 "Yonah". Ten je taktován na 1,33GHz a využívá 533MHz sběrnici a 512kB L2 cache. Základní deska dále podporuje DDR2-4

15. 5. 2007 18:00
Reklama
Nové čipové sady od Intelu: Bearlake/GMA X3500 & X3100

Nové čipové sady od Intelu: Bearlake/GMA X3500 & X3100

O připravovaných čipových sadách od Intelu jsme vás již informovali. Kratičká zpráva na serveru VR-Zone nyní praví, že Intel zveřejnil na svých roadmapách vydání čipových sad Bearlake/GMA X3500 a X3100. Intel Bearlake G35 Zdroj praví, že se můžeme těšit na čipovou sadu Intel G33 s GMA 3100 již koncem tohoto měsíce, dále pak na čipovou sadu Intel Q35 s GMA 3100 a G35 s GMA X3500 (který podporuje DX10) v průběhu července. Zdroj: VR-Zone

Bohumil Federmann
15. 5. 2007 12:00
Výkonnostní a cenová válka mezi, AMD a Intelem pokračuje

Výkonnostní a cenová válka mezi, AMD a Intelem pokračuje

AMD představilo nové, jak samo uvádí „prvotřídní“ CPU spolu s grafickými kartami a okamžitě se to projevilo na jeho akciích. Intel nedávno (22. dubna) upravoval své ceny a 9. května je doplňoval, aby je mohl nečekaně opětovně snížit a to možná již 22. června, namísto července, jak uvádí čínský server HKEPC. Čtyřjádrové CPU Intel Můžeme si jenom připomenout: ceník AMD a ceník Intelu a můžeme se podívat alespoň na jednu již avizovanou novou cenu, kde by mělo být až 50% snížení cen. Intel® Core™2 Quad Processor2 Apr '07 (4/22) May '15 (6/22) Desktop (LGA 775) Cena Cena Q6600 (8M L2 cache 2.40 GHz 1066 MHz FSB 65nm) $530 $266 AMD čtyř a dvoujádrové CPU Intel rok dominoval na trhu výkonem své architektury Core. Nyní je toto dominantní postavení ohroženo, a proto se Intel musí snažit obdobně jak AMD v minulém roce přejít na 'dampingové ceny'. Nevím, co takové cenové válčení s oběma výrobci nakonec provede, ale zatím může mít prospěch pouze zákazník. Zdroj: AMD - ceník, I

Bohumil Federmann
15. 5. 2007 10:00
8
Nový stepping G-0 i pro Core 2 Extreme QX6800

Nový stepping G-0 i pro Core 2 Extreme QX6800

Před necelými dvěma týdny bylo oznámeno, že některé čtyřjádrové procesory Intelu přejdou na nový stepping jádra G-0. To přineslo snížení spotřeby ze 105W na 95W. Nyní se stejné změny dočká i vlajková loď Intelu, čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Extreme QX6800 s frekvencí 2,93GHz. Dosavadní stepping B-3 bude nahrazen novějším G-0, což přinese také zvýšení maximální teploty TCase z 54,8°C na 64,5°C. To potěší zejména overclockery. Bohužel není známo, zda se nějak sníží TDP spotřeba, která nyní činí 130W. První vzorky se objeví 11. května, dostupné budou od 16. července. Zdroj: www.tgdaily.com

15. 5. 2007 00:10
Dohoda Intelu a NVIDIE uzavřena

Dohoda Intelu a NVIDIE uzavřena

Nedávno jsme vás informovali o živém jednání mezi Intelem a NVIDIÍ. Nyní se můžeme již podívat na konkrétní výsledky tohoto jednání, jak byly zveřejněny na serveru The Inquirer. Dohodu lze vyjádřit třemi body: Intel dá NVIDII licenci pro FSB 1600 MHz. Intel bude využívat čipové sady NVIDIA pro některé speciální a low-endové desky, podobně jako měli v předchozích letech ve zvyku činit se sadami ATI. Některé zprávy, že NVIDIA dá jeden ze svých grafických čipů (GPU) společnosti Intel včetně technologie, se zde nepotvrdily. Naopak byla dosažena dohoda zahrnující licencování sběrnice CSI (Common System Interface jako protipól HyperTransportu). Nehalem 1S tedy budou pracovat se sadami NVIDIA. Co dodat, tato spolupráce může však mít hlubší pozadí, o kterém bychom mohli pouze spekulovat. Je pravděpodobné, že v dohledné době bude zřejmě docházet k jistému posunu ve výrobě, nejenom CPU, ale i čipových sad a grafických karet. Jak se NVIDII podaří udržet neutrální pozici mezi AMD a Intelem, a tí

Bohumil Federmann
15. 5. 2007 00:05
1
Nová platforma Intel Santa Rosa snížila v dubnu prodeje notebooků

Nová platforma Intel Santa Rosa snížila v dubnu prodeje notebooků

Zatímco první tři měsíce tohoto roku byly prodeje notebooků vysoké, očekávaný květnový příchod platformy Santa Rosa se však podepsal na snížení prodejů. Zájemci o výkonnější a moderní notebooky vyčkávali, co se z nové platformy vyklube a jaká bude výsledná nabídka. Přiznejme si, že ta začíná být dosti bohatá, ovšem na pulty obchodů se většina výrobků stále ještě nedostala, alespoň ne v ČR. Intel očekává, že tento rok se objeví na 230 notebooků postavených na platformě Intel Centrino Duo a Centrino Pro. Quanta Computer prodala v březnu 2,4 milionu notebooků, zatímco v dubnu činily dodávky pouze 2,2 milionu kusů. Podobně na tom byla společnost Compal Electronics s poklesem vyrobených kusů z březnových 1,78 milionu na dubnových 1,7 milionu. S tím samozřejmě klesly i obraty obou společností, které vyrábí notebooky a další produkty například pro Hewlett Packard, Dell nebo Acer. U společnosti Quanta to byl pokles z 51,16 miliardy taiwanských dolarů na 43,99 miliardy (cca

14. 5. 2007 18:10
1
Reklama
Intelovy 45nm dvoujádrové desktopové Wolfdale v poslední fázi testování

Intelovy 45nm dvoujádrové desktopové Wolfdale v poslední fázi testování

Dle serveru TG Daily vstoupily 45nm dvoujádrové desktopové varianty k Penrynu - procesory Wolfdale s 6 MB L2 cache - do poslední fáze testování a jsou tedy zatím stále na cestě k jejich úspěšnému vypuštění na trh. To se má udát ve třetím kvartále tohoto roku a již brzy by se mohly tedy odeslat k zákazníkům Intelu pro další testy. Detailů o těchto procesorech je však stále málo. Intel chce ale evidentně dostat tyto procesory na trh brzy, protože AMD již také 'každou chvíli' uvede čtyřjádrové procesory Agena a dvoujádrové Kuma do produkce. Také serverové čtyřjádrové Barcelony jsou stále plánovány na vypuštění na trh asi v polovině tohoto roku. Dle zpráv TG Daily však již ve firmě kolují hotové Wolfdale v baleních LGA775. Proto se spekuluje, že ač jsou procesory Penryn a další 45nm verze plánovány na přelom let 2007/2008, Intel by mohl tyto procesory uvést i o několik měsíců dříve. Letos situace tedy vypadá velmi zajímavě a to jak na straně AMD i Intelu. A vůbec nejzajímavěji to vypadá z pohledu zákazní

14. 5. 2007 00:05
1. čtvrtletí 2007 a výsledky TOP 20 výrobců polovodičů

1. čtvrtletí 2007 a výsledky TOP 20 výrobců polovodičů

Čínský server HKEPC zveřejnil obchodní výsledky na prvních 20 místech mezi výrobci polovodičů za první čtvrtrok 2007. Můžeme se tedy nyní na tento seznam blíže podívat: Na prvním místě již tradičně s obrovským odstupem stojí Intel. Pak je zde několik výrobců, kteří si oproti minulému roku výrazně polepšili. Zde největší pokrok udělala Elpida, která si polepšila o 5 míst, o 3 místa pak postoupil Micron. Naopak na straně sestupu se nám objevilo AMD, které spadlo o 4 pozice, 3 místa pak ztratil Freescale. Hodnoty v tabulce jsou v mld USD. Co k vývoji TOP 20 za první Q. 2007 na poli výrobců polovodičů dodat? Snad jen to, že výkyvy jsou značné a do konce roku se můžeme dočkat ještě zajímavých překvapení. Zdroj: HKEPC

Bohumil Federmann
11. 5. 2007 09:00
Reklama
Reklama