Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest 15 chladičů procesorů: 1. část

27.6.2007, Jan Vítek, recenze
Megatest 15 chladičů procesorů: 1. část
Dnes načneme test procesorových chladičů. Setkáme se s celkem 15 modely, jež by se téměř všechny daly zařadit mezi vyšší až nejvyšší třídu a figurovat zde bude celkem 8 výrobců. Zajímá vás, co se v poslední době objevilo v této oblasti nového?

Scythe Kama Cross


Kama Cross byl firmou Scythe představen teprve nedávno a vzbudil rozporuplné reakce, hlavně kvůli svému netradičnímu tvaru. Zákazník jej dostane v podobně omalovánkové krabici jako ANDY Samurai Master, takže krabice ani uvnitř nemá žádnou výplň. Avšak i tento chladič k nám dorazil naprosto bez poskvrnky, takže žádný problém.


Model
Scythe Kama Cross (SCKC-1000)
Rozměry
140 x 120 x 132 mm
Hmotnost
530 g
Materiál
měď, hliník
Heatpipe
3x duální
Ventilátor
100mm
1500 RPM
22 dBA
42,69 CFM
kluzná ložiska
Kompatibilita
Intel 478 / LGA775, AMD 754, 939, 940, AM2

Z útrob obalu vyjmeme něco, co připomíná V motor. Výrobce tuto konstrukci nazývá X Structure Design a ten je dle něj výhodný proto, že střední mezera dovoluje vzduchu snadné proudění k základní desce a ochlazování jejích komponent. A navíc je prý oddálení žeber od desky vhodné proto, aby CPU chladič nenarušoval celkový průběh vzduchu skrz skříň. Zkrátka nějak se ten netradiční design zdůvodnit musí, ale ten druhý důvod si možná u Scythe mohli i odpustit.


- klikněte pro zvětšení -



Kromě neobvyklého vzhledu Kama Cross nenabízí vlastně nic nového. Pořád jde o chladič s měděnou základnou z níž vycházejí tři duální heatpipe a ty se pak napojují na dva bloky hliníkových žeber. Tato žebra mají tloušťku 0,3 mm a jsou od sebe vzdálena pouhý milimetr. Žebra jsou však vystavena proudícímu vzduchu šikmo, na což výrobce myslel a jejich konce proto ohnul tak, aby vedla přímo vzhůru a lépe tak zachytávala vzduch. I přesto je však všude kolem dost prostoru, skrz nějž bude podstatná část vzduchu od ventilátoru unikat bez valného využití.





Základna o rozměrech 34 x 38 mm má dodatečnou povrchovou úpravu ve stříbrné barvě a je stejně jako u předchozího ANDY vyleštěna do zrcadlového lesku. Na druhé straně je pak 100mm ventilátor (jaký najdeme třeba u Scythe MINE Cooler) a ten je připevněn šroubky na plastové konstrukce zakončující žebroví. Avšak je možné, aby si na chladič uživatel jednoduše přes připravené závity našrouboval 120mm ventilátor. Dodávaný model s kluznými ložisky má však 1500 RPM, 22 dBA a 42,69 CFM.




Příslušenství

Dodávané příslušenství je zde podobné jako u předchozího chladiče, tedy teplovodivá pasta v sáčku, šroubky, jednoduchý manuál a tři typy retenčních mechanismů pro všechny moderní sockety pro procesory Intel / AMD včetně 478.



Instalace

Scythe Kama Cross se instaluje jedna báseň. Ze tří možných kovových spon si vyberete tu pravou pro váš socket, tedy v našem případě na obrázku tu zcela dole a pomocí čtyř šroubků ji připevníte zespoda na základnu chladiče. Všimněte si, že otvory jsou uspořádány do čtverce, takže není problém chladič natáčet po 90°, i když to u tohoto typu téměř není třeba.



LGA 775 spona se zapustí stejně jako originální Intel BOX chladiče rovnou do základní desky a pro zbylé dvě spony využijete plastové rámečky, které jste dostali k vaší základní desce. Tím je vše hotovo a ani to nebolelo.