Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest 15 chladičů procesorů: 1. část

27.6.2007, Jan Vítek, recenze
Megatest 15 chladičů procesorů: 1. část
Dnes načneme test procesorových chladičů. Setkáme se s celkem 15 modely, jež by se téměř všechny daly zařadit mezi vyšší až nejvyšší třídu a figurovat zde bude celkem 8 výrobců. Zajímá vás, co se v poslední době objevilo v této oblasti nového?

Scythe ANDY Samurai Master


Přichází první ze tří zástupců známé společnosti Scythe, výrobcem oblíbených modelů Ninja a MINE. Jedná se o ANDY Samurai Master a zabalen je v krabici, z které Japonsko čiší všemi směry. Mezi všemi malůvkami je problém vyčíst nějaké specifikace a vůbec informace, ale aspoň je nějaká zábava. Uvnitř je chladič poměrně natěsnaný a při ne příliš šetrném zacházení by jeho úzká žebra mohla být snadno poškozena. Naštěstí se tak v našem případě nestalo.


Model
Scythe ANDY Samurai Master (SCASM-1000)
Rozměry
125 x 137 x 104 mm
Hmotnost
685 g
Materiál
měď, hliník
Heatpipe
6x
Ventilátor
120mm
1200 RPM
49,58 CFM
20,94 dBA
kluzná ložiska
Kompatibilita
Intel 478 / LGA775, AMD 754, 939, 940, AM2

Z útrob vyjmeme rozměrný chladič svým tvarem připomínající krychli. Vypadá rozhodně zajímavě, ale koncepcí se nejedná o nic výjimečného. Každopádně ale vypadá velmi mocně, což je vidět už z pohledu na rozměrnou (50 x 52 mm) měděnou základnu, z níž vychází šestice stříbrných heatpipe.



Heatpipe se po třech řadí nad sebe do cesty proudícímu vzduchu a napojují se na 0,3 mm tlustá žebra. Ta jsou zajímavě rozmístěna. Celou šířku chladiče totiž pokrývají vždy tři žebra a každé čtvrté je pak velmi krátké, že je umístěno pouze v bezprostřední blízkosti heatpipe. Tím by se mělo zplepšit proudění vzduchu a následně i výkon při nižších otáčkách ventilátoru.





Ventilátor je zde zcela normální 120mm s výškou 25 mm a dle specifikací oplývá otáčkami 1200 RPM, hlukem 20,94 dBA a výkonem 49,58 CFM. Jeho ložiska jsou kluzná a celkově by tedy měl být dostatečně tichý a zároveň výkonný, aby dokázal mohutné žebroví profouknout. Na druhé straně chladiče najdeme do zrcadlova vyleštěnou styčnou plochu, za niž by se nestyděly ani nejnovější Zalmany. Celkově tento chladič na pohled rozhodně dodržuje vysoký standard výrobků firmy Scythe.




Příslušenství

V příslušenství zde najdeme pouze to nejnutnější, tedy sáček s bílou teplovodivou pastou, jednoduchý manuál a tři druhy spon pro sockety LGA 775, Intel 478 a AMD AM2/939/940 a 754.




Instalace

Instalace je u tohoto chladiče snad nejjednodušší, jaká může být. Nejdříve si podle typu socketu vyberete i jeden ze tří párů kovových retenčních pacek. Kromě nich se už využije jen originální rámeček, který jste dostali k vaší základní desce a v případě LGA 775 tedy jen holé otvory.



Packy se poté jen nacvaknou na základnu chladiče tím, že se stlačí a nasunou do otvorů. K tomu však doporučuji použít kleště, protože je nutné vyvinout větší sílu a kousky kovu zabořené v prstech nejsou zrovna příjemnou záležitostí. U AMD socketů pak jen zahákneme očka za rámeček a otočíme páčkou. To je vše. Hlavní tělo chladiče je pak dostatečně vysoko nad základní deskou, že se pod něj vejdou i vyšší moduly RAM.