Pokud chcete co nejefektivněji pracovat s vašimi programy, je dostatečně velký a rychlý pevný disk nezbytností. Jeho kapacitu oceníte především Vy - jako uživatel - a rychlost komunikace zase vaše data (vše včetně spolehlivosti). A tento Western Digital, jehož plotny se otáčí rychlostí 7200 otáček za minutu by možná mohl být tou správnou volbou…
Co je RTX AI
Web Světhardware.cz přináší velký přehled o NVIDIA RTX AI ve vašem počítači a popisuje spolehlivou a bezpečnou cestu, jak si na svém počítači vytvořit lokální umělou inteligenci.
Dříve než se pustíme do samotné recenze disku Western Digital Caviar 200, uvedl bych rád několik vět k samotné značce tohoto disku. Spousta uživatelů totiž stále trpí předsudky, že pevné disky od společnosti Western Digital jsou poruchové a nevýkonné. Ano, disky s kapacitou okolo 1 GB takové byly, ale to už je opravdu dávno. V současnosti je například hodně poruchová nová řada disků Seagate Barracuda III, u nichž se projevují vadné sektory ;-). Tímto stručným úvodem jsem vám chtěl jen sdělit, že se nemá cenu ohlížet do minulosti, jelikož nová řada disků Western Digital je opravdu kvalitní (.. i když podle mého na disky IBM Deskstar stále nemá).
Specifikace
Pevný disk Western Digital Caviar 200, jehož kapacita je 20 GB (značení WD200BB) patří do rodiny high-performance disků. Jeho plotny (plotna) se točí rychlostí 7200 otáček za minutu, disponuje vyrovnávací pamětí o velikosti 2 MB a je podporováno rozhraní Ultra ATA/100. Do série high-performance disků společnosti Western Digital dále patří disky o velikosti 30 GB (značení WD 300BB) a 40 GB (značení WD400BB), které mají stejné parametry jako námi recenzovaný model WD200BB.
Disky WD200BB tvoří jedna plotna a dvě hlavičky (nelekejte se hodnot, které slouží k nastavení disku v BIOSu). Všechny nové disky Western Digital se mohou pochlubit technologií Data Lifeguard, která má za úkol chránit vaše drahocenná data. Jestliže vlastníte nějaký disk od WD, zkuste se podívat na
a popřípadě si stáhnout potřebné nástroje.
Na první pohled…
Co se týče vzhledu, jsou všechny high-performance disky společnosti Western Digital stejné.
Značení disku je víceméně dostačující, nechybí informace o kapacitě, nastavení režimu disku (Master, Slave, Cable Select) a na horním štítku naleznete dokonce i datum výroby. Jediné, co z důležitých údajů chybí, jsou informace o nastavení parametrů disku v BIOSu (počet cylindrů, sektorů a hlav). Pokud ale zvolíte automatickou detekci disků, nastaví si BIOS tyto parametry sám. Jestliže vám není něco jasné nebo se chcete dozvědět více informací, navštivte
.
Nastavení, připojení a provoz
Nastavení disku je přehledně popsáno na horním štítku, ale pokud byste si i tak nevěděli rady, prozkoumejte níže uvedený obrázek. Jenom připomínám, že pokud je disk na datovém kabelu samotný (Single), nemusí se propojovat žádné piny a disk se ohlásí jako Master. Jestliže máte v počítači spolu s Ultra ATA/100 diskem nějaké zařízení, které tento protokol nepodporuje (CD-ROM, CD-RW, starší pevný disk), doporučuji takové zařízení připojit na sekundární IDE kanál. Po nastavení jako Single byl WD200BB automaticky detekován a mohla začít obvyklá procedura (formát a instalace operačního systému). Nezapomeňte povolit mód UDMA (ATA/100) v BIOSu, popřípadě korektně nainstalovat ovladače IDE řadiče základní desky. Z čistě subjektivního hlediska se mi WD200BB jevil jako poměrně tichý disk (nicméně k nejtišším nepatřil).
Testovaná konfigurace & testy
- procesor AMD Duron 650 MHz
- 128 MB SDRAM (PC133)
- GeForce MX 32 MB
- základní deska MSI K7T Pro 2
- Windows 98 SE
- VIA 4-in-1 (ver. 4.28)
Naměřené hodnyty z programu HD Tach 2.61:
Program HD Tach 2.61 | |
| Náhodná přístupová doba (ms) | 12,7 |
| Read Burst Speed (mB/s) | 73.3 |
| Zatížení procesoru (%) | 5,3 |
| Průměrná rychlost čtení (kB/s) | 29 628,6 |
| Maximální rychlost čtení (kB/s) | 37 783,0 |
Plusy
- bezproblémová spolupráce s disky staršího data
- poměrně tichý chod
- dobrá náhodná přístupová doba
- technologie Data Lifeguard
Zápory
- nižší průměrná rychlost čtení (okolo 29 MB/s)
Závěr
Pomalu, ale jistě se dostáváme k celkovému zhodnocení disku WD 200BB. Snad jsou pryč časy, kdy se uživatelé báli kupovat disky Western Digital, protože nové řady jsou opravdu kvalitní. I když nepatří k nejvýkonnějším (disky IBM Deskstar jasně vedou) není jejich výkon špatný a jde tedy o lehce nadprůměrný kousek hardwaru. Za zmínku stojí také technologie Data Lifeguard, které vaše data ochrání opravdu pečlivě.
K testování zapůjčil OK Computers