Matrox DualHead2Go a TripleHead2Go nyní i pro počítače Apple Mac
Oba Graphics eXpansion Module (GXM) moduly společnosti Matrox, tedy jak DualHead2Go, tak i TripleHead2Go, jsou nyní kompatibilní i s počítači Apple Mac. Pokud nevíte o co jde, tak vězte, že se jedná o modul, který vložíte mezi grafický výstup počítače a monitory s cílem dostat širokoúhlý obraz nebo více pracovních ploch. Modul tedy dodávaný obraz rozdělí mezi jednotlivé monitory. Můžete získat rozlišení až 2560×1024 (2x 1280×1024) s DualHead2Go nebo 3840×1024 (3x 1280×1024) s TripleHead2Go. Na stránkách www.matrox.com pak můžete najít seznam podporovaných rozlišení pro jednotlivé počítače Mac. Ve zkratce, MacBook podporuje pouze 2048×768, MacBook Pro pak 2560×1024, resp. 3840×1024 s TripleHead2Go pokud je LCD notebooku neaktivní. Pokud je LCD zapnuto, rozlišení spadne na 2400×600. MacBook nepodporuje TripleHead2Go vůbec. Mac Pro, 20" iMac a 24"iMac podporují 2560×1024, resp. 3840×1024 pixelů. Mac mini a 17" iMac jsou omezeni maximálním rozlišením 2048×768, podpora TripleHead2Go zde nen
AMD uvádí Stream Processor
Společnost AMD dnes uvedla na trh Stream Processor, PCI-Express kartu pro akceleraci nejrůznějších analýz nebo třeba výzkumů (HPC - High Performance Computing aplikace). Například finanční analýzy proběhly oproti zpracování na CPU (Pentium 4 2,8GHz) 16x rychleji, aplikace naftařských společností a výzkum seizmických aktivit zaznamenal 20-ti násobný nárůst výkonu a Stanfordská univerzita dokonce 40-ti násobné zrychlení výpočtů zabývajících se výzkumem nejrůznějších nemocí. V praxi to znamená, že práci původně zpracovávanou tři roky je počítač schopen zpracovat za jediný měsíc. A co že se to pod názvem Stream Processor vlastně skrývá? Nejde o nic jiného než o upravenou grafickou kartu s čipem ATi. Základem by měl být Radeon X1900 XT se 48 pixel shadery taktovaný na 600MHz, každý z těchto shaderů se skládá ze dvou vektorových, dvou skalárních ALU jednotek a jedné branch execution jednotky. Čip navíc využívá služeb GDDR3 pamětí o obrovské kapacitě 1GB s efektivním taktem 1,3G
Také Gigabyte vypouští novou vlajkovou loď GeForce 8800
Společnost Gigabyte, známý výrobce základních desek, grafických karet a dalšího hardwarového řešení, minulý týden oznámila uvedení nových grafických akcelerátorů. Ty přicházejí s modelovými čísly GV-NX88X768H-RH a GV-NX88S640H-RH a jsou vybaveny nejnovějšími grafickými procesory GeForce 8800 společnosti nVidia. První model GV-NX88X768H-RH GeForce 8800 GTX s 768MB GDDR3 a druhý model GV-NX88S640H-RH GeForce 8800 GTS s 640MB GDDR3 pamětí. Nechybí podpora DirectX 10, plná podpora Shader Modelu 4.0 a HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection). Karty využívají technologii GigaThread (podpora zpracování tisíců nezávislých vláken současně), Quantum Effects (umožňuje zcela nové efekty fyziky) a Lumenex engine, který představuje 16x Anti-aliasing a 128-bit floating point HDR vykreslování světelných efektů. Nechybí dva Dual-Link DVI konektory (rozlišení až 2560 x 1600) a PureVideo. Ke grafickým kartám budou dodávány dvě hry, "Civilization IV" a "Call of Juarez." Tyto nové karty pořídíte
nVidia zrychluje, aby získala navrch na 80nm poli
Momentálně se nVidia a ATi předhánějí a soutěží v tom, kdo bude králem na poli 80nm technologie. ATi se připravuje na listopadové vypuštění pěti 80nm grafických čipů a nVidia se proto prý rozhodla svoje plány poněkud uspíšit. Dle zpráv Commercial Times se tak mají zhruba ve stejné době objevit upravené verze čipů G72 a G73-B1, které budou postaveny proti novým mainstreamovým až high-endovým čipům od ATi. Přehledněji však vše ukáže tabulka: Společnost Kódové označení Segment trhu Výrobce RV560, RV570 Mid-range - Hi-end TSMC RV516 Mainstream TSMC RV505 Mainstream TSMC a UMC ATi RV505CE Entry-level UMC G80 Hi-end TSMC nVidia G73-B1, G72 Mid-range především TSMC Zdroj: DigiTimes
RyderMark - nový software pro testování grafických karet
Společnost Candella Software, která byla založena roku 1999 ve Spojeném království se zaměřením na vývoj her, ohlásila brzké vydání nového grafického benchmarku určeného hlavně pro hardwarové nadšence a herní komunitu k testování výkonu PC. Rydemark bude využívat patentem chráněný herní engine, jenž byl vyvinutý pro moderní herní tituly využívající technologie více vláken. Pro jeho spuštění bude potřeba “high-end PC” s dvoujádrovým procesorem a grafickou kartou s 512MB paměti + technologií Shader Model 3.0. Candella Software dále oznámila, že její produkt Rydemark bude využívat tyto technologie: 64 bitové HDR s antialiasingem Parallax occlusion mapping Soft shadows Normal mapping Soft particles Full scene motion blur Depth-of-field Heat haze Volumetric fire Realistic water physics. Zdroj: X-bit labs
ATI vydala ovladače Catalyst 6.10
O den dříve než je tomu zvykem vypustila společnost ATI další verzi ovladačů svých grafických karet Catalyst 6.10. Tato nová verze Catalystů je samozřejmě dostupná pro systém Windows i Linux. S Windows Vista RC2 však pravděpodobně kompatibilní...
Oddělený I/O čip na kartách s nVidia G80 a trendy do budoucna
Druhý čip na grafických kartách s grafickým proceosorem G80 od nVidie se stará o I/O operace a obsahuje tedy duální 400MHz RAMDAC, výstupy DVI, TVout a HDTV. Toto je klasicky integrováno již do samotného GPU, ale nyní nVidia I/O oddělila do externí komponenty. Pokud sečteme rozlohy obou čipů, které by v podstatě měly být pohromadě, pak dojdeme k 530mm2, což je o dost více, než má R600 a starší G71 dosahuje pouze něco kolem třetiny této velikosti. A jistě je ve výsledku nákladnější výroba 530mm2 čipu než dvou 480mm2 a 50mm2. Na druhou stranu to však klade další nároky na výrobu samotného PCB, čímž se zvyšuje cena při kompletaci karty. Otázkou tedy je, zda toto je pouze výstřelek této konkrétní generace, nebo se jedná o počátek extrahování některých částí GPU do samostatných čipů. Zdroj: TheInquirer, PCShow.net
Jaká se chystá budoucnost pro GPU od ATi? Dle analytika ATR bledá
Po dokončení spojení obou firem, tedy AMD a ATi, je celkem pochopitelné, že se patřičně přizpůsobily i jejich roadmapy a vůbec plány do budoucna. Objevují se i nové zprávy o jednotlivých čipech, které v sobě budou zahrnovat procesor i grafické jádro. Nyní však Doug Freedman, analytik z American Technology Research, přišel s názorem, že pro firmu bude nadále nevýhodné, ba přímo neudržitelné dále soupeřit na poli samostatých grafických řešení, a tak se z této oblasti stáhne a bude dále pokračovat právě s čipy CPU+GPU v jednom (samozřejmě kromě samostatných CPU). Analytika k tomu vede přesvědčení, že podíl na trhu pro grafické čipy ATi bude limitován podílem procesorů AMD, který nebude velký. Grafická jádra budou prostě blíže spjata s technologií AMD, čímž se dostanou oproti nezávislým výrobcům do nevýhody. Momentálně je multi GPU technologie CrossFire od ATi podporována čipovými sadami od ATi, Intelu a VIA, zatímco nVidia SLi podporují pouze vlastní čipové sady, avšak do
nVidia prozradila ceny svých karet s čipem G80
Vypuštění nVidia GeForce řady 8800 je již za dveřmi a má se udát během akce GeForce LAN3 v San Jose. Je zajímavé, že hlavním sponzorem této události se stalo AMD, zatímco Intel se krčí ná pátém místě za AMD, Antec, BFG a EVGA. Doporučená cena 8800GTX byla stanovena na 650 USD a za 8800GTS zaplatíme 450 USD. Za tyto peníze dostaneme kartu se 700 miliony tranzistory a desítkami shaderových jednotek, neboli 'Stream processors', jak je nVidia nově nazývá. Ty jsou taktovány na 1,2GHz, avšak zbytek GPU poběží na méně než polovičních 500MHz. Paměťový subsystém tvoří 640MB GDDR3 pamětí na 800MHz, které nabídnou 64GB/s propustnost. Zdroj: TheInquirer
AMD Fusion: projekt CPU s integrovaným GPU dostává trochu jasnější podobu
O tom, že AMD chce vyvíjet procesory s integrovaným GPU jsme vás již informovali, dnes se na svět dostaly další informace, nicméně by se dalo říct, že stále nevíme skoro nic. Nejprve by však bylo dobré oznámit, že sloučení AMD a ATi je dneškem dokončeno, schválně zkuste najet na www.ati.com. ATi je minulostí, grafické karty však pod jejím jménem zůstanou i nadále. Ale zpátky k procesoru AMD Fusion. Ten bude mimo vlastního x86-64 CPU (zpětně kompatibilního s 32-bit instrukcemi) ve svém jádře mít i část, jež se bude starat o grafiku. Ve výsledku by se tak mělo dosáhnout velmi rychlé komunikace CPU a GPU, kdy už není třeba komunikovat přes několik sběrnic. Podpora PCI-Express sběrnice však zůstane zachována pro jak případ upgradu grafiky, tak například pro přidání fyzikálního akcelerátoru. Fusion by měl být určen prakticky prakticky všechny možné trhy, kde AMD operuje, tedy od mobilních řešení, přes desktopy, servery až po spotřební elektroniku. Hlavní devizou procesoru
ATi začne s produkcí čipů 45nm procesem v roce 2008
V tuto chvíli má ATi v nabídce v podstatě pouze jedno 80nm GPU X1950Pro (X1650XT přijde přiští týden) a již se mluví o tom, kdy se přejde na 45nm proces. Firma předpokládá, že bude schopna produkovat 45nm čipy v TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), a to v roce 2008. Zatím se nemluví o konkrétních výrobcích, avšak kandidátem je například RD790. O momentálně aktuální technologii z oblasti procesorů, 65nm, však ATi mlčí, jako kdyby nic takového neexistovalo. 45nm by tak měla ATi představit souběžně s bratrskou AMD, avšak Intel nedávno oznámil zrychlení svého snažení a měl by tak uvést 45nm podstatně dříve, již v polovině příštího roku. Nyní však má ATi stále drtivou většinu repertoáru postavenou na 90nm a kompletně by měla k 80nm přejít také v první polovině příštího roku. Dle těchto zpráv to tedy vypadá nejspíše tak, že se ATi rozhodlo 65nm zcela vynechat. Uvidíme, co na to nVidia. Zdroj: DailyTech
Detaily o RV560 zveřejněny
Ještě než se od ATi dočkáme zcela nové generace čipů R600, je jasné, že se firma pokusí ze stávající architektury vymáčknout co se dá. Před nedávnem byl vypuštěn 80nm ATi Radeon X1950 Pro, jenž byl zařazen spíše do středního proudu s cenou kolem 200 USD. Nyní se k němu přidává i RV560, také samozřejmě vyrobený 80nm technologií. Čip postavený na tomto jádře ponese název Radeon X1650XT a jeho definitivní vypuštění na trh se předpokládá někdy v příštím týdnu. Přinese takt jádra 575MHz (ne jako dříve uváděných 450MHz) a karty s tímto čipem mají obsahovat 256MB GDDR3 paměti na 675MHz a komunikující přes 128-bit paměťovou sběrnici. Mezi ostatní specifikace patří 24 pixel shaderů, 12 pipeline, 8 vertex shaderů a stejně jako u X1950 Pro interní konektor pro CrossFire technologii. Vyrábět se bude více variant karet podle přítomných I/O konektorů - možné jsou dvě dual-link DVI a S-Video / dvě single-link DVI a S-Video / dual-link DVI, VGA D-Sub a S-Video. Nechybí zde ani
ATi bude využívat 45nm výrobní proces od TSMC
V roce 2008 by podle ATi měly přijít na trh první 45nm grafické čipy. Ty by vyráběla společnost TSMC, která na rok 2008 45nm výrobu připravuje. Rovněž procesory společnosti AMD, jež vlastní ATi, budou od roku 2008 vyráběny 45nm technologií, nicméně půjde o jiný výrobní proces. Zatím ATi přechází na 80nm proces, prvním čipem je Radeon X1950 Pro, jehož výrobní náklady jsou podle ATi o 10-15% nižší než by tomu bylo u 90nm jádra. Do konce první poloviny roku 2007 by chtěla mít společnost celou nabídku grafických čipů vyráběnou 80nm procesem. Přechod na 80nm proces jako die-shrink 90nm procesu trval necelých 11 měsíců. Již od poloviny roku 2006 se testuje 65nm výrobní proces TSMC. Kdy však přijde na řadu, těžko říct. 45nm proces určitě nepřijde dříve než v roce 2008 a bude pravděpodobně použit u grafický čipů řady ATi R7xx nebo R8xx. Zdroj: www.xbitlabs.com
Sapphire uvádí grafickou kartu Radeon X1950 Pro
Po představení nového high-end Radeonu X1950XTX řady Toxic našel Sapphire Technology využití i pro čip X1950 Pro. Karty s tímto čipem by se již od včerejška měly dodávat prodejcům hardware v retail balení společně s hrou Da Vinci Code. Sapphire X1950 Pro nabízí technologii CrossFire s dodávanými 24-bit interními kabely, nativně HDCP a samozřejmě i firemní Avivo HD video. Co u dnešních nových výrobků nesmí chybět, je logo MS Vista ready. Další vlastnosti uvedu v tabulce: Jádro X1950Pro 575MHz Shader jednotky 36 Pixel pipelines 12 Takt pamětí 1380MHz Paměťové rozhraní 256-bit Paměti 256MB GDDR3 Rozhraní karty PCI-Express x16 Výstupy karty DVI / DVI / VIVO Max. rozlišení 2560x1600 (dual DVI) 1024x768 (TVout) HW podpora DirectX9, ShaderModel 3.0 Ostatní Avivo Zdroj: Sapphire
Matrox pracuje na novém 90nm čipu, využije paměťový řadič MOSAID Memorize DDR
Společnost MOSAID oznámila, že bude dodávat Matroxu své MOSAID Memorize DDR rozhraní a řadič, toto řešení by mělo najít své využití v nových 90nm čipech společnosti Matrox. MOSAID Memorize DDR podporuje DDR2 paměti až na frekvenci 1066MHz, má hardwarovou PHY vrstvu stejně jako softwarovou vrstvu paměťového řadiče. Toto řešení nabízí kompletní řadič pamětí pro vývojáře složitějších integrovaných obvodů, např. pro zpracování videa, grafiky, kódování a dekódování MPEG nebo do síťových prvků. Předpokládá se, že Matrox vyvíjí nový profesionální grafický čip, který bude podporovat běh systému Windows Vista, tedy bude mít minimálně shadery 2.0. Nejnovější čip Matroxu je Parhelia, která je s námi už kolem čtyř let a nový OS nepodporuje. Zdroj: www.xbitlabs.com, www.sys-con.com
nVidia oznámila nové mobilní GPU pro high-end
Nový grafický procesor pro notebooky dostal název GeForce Go 7950 GTX a zařadí se do čela 90nm rodiny mobilních GPU. 7950 GTX je ve své podstatě aktualizovanou verzí modelu 7900 s rovněž 278 milióny tranzistory. Avšak oproti své dřívější verzi tato novinka zvedla takt z 500MHz na 575MHz a i paměti dostaly do vínku o 200MHz navíc, tudíž se vyšplhaly na 1400MHz. Co je také velmi důležité, spotřeba čipu dle nVidie zůstala na dřívejších 45W. Vlastnosti, jak jinak, zůstávají stejné, takže čip nabízí podporu DirectX 9.0, Shader Modelu 3.0, HDR, akceleraci H.264, management spotřeby a kompatibilitu s Windows Vista. Notebooky s novým GPU již aktuálně nabízí výrobci Dell, Sager, ABS, Falcon Northwest, Hypersonic, Pro Star a Voodoo. Zdroj: TG Daily
Radeony série X1000 - přehled desktopových karet
Uběhl už rok od doby, kdy ATi přišla se svou řadou Radeonů X1000 (přesně 5. října 2005). Relativně nedávno nám kanaďané přihodili další kousky, a tak není od věci udělat si nyní v „X tisícovkové“ řadě malou rekapitulaci.
HIS uvedl Radeon X1950 CrossFire Edition
Společnost HIS uvedla na trh novinku, grafickou kartu Radeon X1950 CrossFire Edition. Karta této edice podporuje technologii ATi CrossFire (jako master karta), kdy může být dána do páru s další grafikou Radeon X1950 XTX a vytvořit tak velmi výkonnou dvojici. Obsahuje jádro Radeonu X1950 XTX, které tepe na frekvenci 650MHz. 256-bitové paměti jsou typu GDDR4 o kapacitě 512MB, jejich takt činí 2,0GHz. I další parametry jako 48 pixel shaderů a 8 vertex shaderů, obojí verze 3.0, jsou shodné s tradičními Radeony X1950. Karta se vyznačuje dvouslotovým chlazením, které by však podle výrobce nemělo být příliš hlučné a přitom by jeho účinnost měla být vynikající. Rozměry činí 242×127×40mm. Cena není zatím známa. Zdroj: www.hisdigital.com
Nová Stream Computing technologie od ATI
ATi asi přišlo líto rezervovat výkon svých moderních Radeon X1900 čipů jen pro herní účely, a tak přišla se Stream Computing technologií, která dovolí výpočetní sílu čipu využít i jinak. Zrychlit by tak mohla aplikace pro finanční předpovědi, databáze, podnikové aplikace, nebo vědecké aplikace jako Folding@Home. Také bezpečnostní programy by mohly využít výkon X1900 pro úkoly jako rozeznávání obličejů, analýzu komunikací, bezpečnost na letištích a nebo rozbor obrazu a videa. Stream Computing má tedy přinést rychlejší a kvalitnější práci s daty tam, kde je tomu zapotřebí a ne pouze v podnicích, ale i v domácnostech, kde se síla X1900 bude moci využít pro jakýkoliv software, jenž bude potřebovat extra výpočetní výkon. Zatím známe jednu praktickou aplikaci, a to akceleraci fyzického enginu Havoc, ovšem další by dle ATi měly následovat. Zdroj: DailyTech
ATi si prý vymyslelo připitomělé krycí názvy pro čipy RV6X0
Že by se serveru TheInquirer dalo věřit každé slovo, to rozhodně nelze říci, ovšem zpráva je to přinejmenším pozoruhodná. Zaměstnanci ATi asi sloučení s AMD nepřežili bez psychické újmy, což se nejspíše podepsalo na výběru krycích názvů pro čipy RV6X0. Čipy se sjednocenými shadery a kompatibilní s DirectX 10, jmenovitě RV610, RV630 a RV660 se mají jmenovat Bum, Shaka a Laka. Dáno za sebe, Bum Shaka Laka máme možnost slyšet spíše na MTV a má vypovídající hodnotu asi jako "Bum, spadnul nám dům". Avšak minimálně se z toho dozvíme (za předpokladu, že nejde o kachnu), že i ve firmě ATi si zachovali smysl pro humor. Zdroj: TheInquirer
AMD: CPU a GPU v jednom čipu má vyjít v roce 2008
Pokud vše půjde dobře, pak jednočipové řešení s procesorem a grafickým čipem by se mělo objevit již v příštím roce. V interview pro Cnet News.com to prohlásil Phil Hester, šéf technolog AMD. Phil Hester, AMD Integrace je dle něj ale podmíněna tím, že AMD do té doby zvládne 45nm proces výroby. Dle tohoto vyjádření se tedy skutečně od AMD něčeho dočkáme, i když to nemusí být zrovna v uvedený čas, však problémy při přechodu na stále jemnější zpracování čipů jsou všem jasné. Intel se před nedávnem vyjádřil v podobném duchu, ale zatím nenabídl období, kdy bychom se měli dočkat jeho řešení. AMD a Intelu se tak otevírá nové pole s integrovanými, cenově výhodnými a především dostatečně výkonnými x86 CPU-GPU procesory, díky čemuž by se mohl mobilní trh výrazně změnit. Doufejme, že k lepšímu. Zdroj: X-bit labs
ATi představilo první GPU založené na technologii 'strained silicon'
Nová GPU budou kvůli svým vlastnostem vysokého výkonu za watt energie určena do mobilního sektoru, přesněji se jedná o X1700, X1450 a X1350. ATi u nich použije technologie výroby 'strained silicon', kde se vrstvy křemíku napínají podél sloučeniny křemíku a germánia (SiGe), čímž se atomy křemíku roztáhnou a elektrony tak mohou rychleji proudit. To má za následek rychlejší přepínání tranzistoru. Tato technologie není sama o sobě nikterak nová; výrobci procesorů Intel a AMD ji využívají již poměrně dlouho (AMD od 90nm procesu). Stále 90nm X1700 je vylepšenou X1600, oproti níž sice nedosahuje markantního nárůstu výkonu, ale zato se jeho spotřeba prý téměř nezvýšila. Čip obsahuje 12 pixel shader a 4 vertex jader. Čip rovněž podporuje ATi Avivo technologii a Blu-ray/HD DVD video dekódování. Stejně jako byly vylepšeny X1600, tak ATi připravuje nástupce k X1300 a X1400 - X1350 a X1450, jež zaznamenají podobné změny, avšak zatím nebyly zveřejněny podrobnosti. Zdroj: RegHardware
Prodeje dual-GPU řešení? Téměř nulové
Dual-GPU řešení není pro každého. Je nutná deska s podporou této technologie, což bývá zpravidla až u dražších desek. Horší je to se dvěma grafickými kartami, ty jsou jednak poměrně drahým řešením, navíc díky vysoké spotřebě vyžadují investici do výkonnějšího zdroje. Proto je jasné, že dual-GPU nebude mít na trhu příliš velké zastoupení. Podle Jon Peddie Research dual-GPU řešení zaznamenala za poslední čtvrtletí prodeje v hodnotě 28,4 milionu dolarů, což je pro představu jen 0,48%z celkových 5,883 miliardy dolarů utracených za grafická řešení všeho druhu. Za minulý rok to bylo pro dual-GPU řešení celkově 86,2 milionu dolarů, což znamená v průměru 21,6 milionu dolarů za čtvrt roku. Přitom grafický trh znamená ročně asi 23,5 miliardy dolarů. Z 52,29 milionu grafických zařízení bylo 32,7 milionu (62,5%) integrovaných. Na celém grafickém trhu zaujímá pozici jedničky společnost Intel s 35% trhu, pak následuje ATi s 26% a nVidia s 24%, ta si o jedno procento polepši
Chce Intel integrovat CPU a GPU do jednoho čipu?
V nabídce pracovních míst společnosti Intel je k nalezení velmi zajímavá pracovní pozice, resp. pozice jejímž výsledkem má být velmi zajímavý čip. Hledá se Senior Graphics Verification Engineer do oddělení Intel Mobility Group. Tento tým pracuje na grafickém čipu, který by měl integrovat CPU stejně jako paměťový řadič. Alespoň tak to stojí v této nabídce. Nabídek práce mající něco společného s grafikou má však Intel v poslední době povícero, z čehož vyplynuly spekulace o tom, že Intel připravuje nějaký výkonný, ne-li high-endový grafický čip. Nakonec se zdá, že se minimálně dočkáme GPU s integrovaným CPU a paměťovým řadičem. Zdroj: www.techreport.com