ATi Catalyst 6.9 přináší podporu CrossFire pro chipset Intel 965
Včera byly vydány nové ovladače pro grafické karty ATi, Catalyst verze 6.9. Ty podporují všechny DirectX 9 karty společnosti, tedy od Radeonu 9500, X300 a X1300 výše. Navíc podporují chipsety ATi Radeon Xpress 200 a Xpress 1150, o dalších se ATi nezmiňuje. Velkou změnou je podpora multi-GPU technologie ATi CrossFire na chipsetu Intel 965. Je to poměrně logický krok, protože ATi končí s výrobou chipsetů pro procesory Intel. Byla by škoda nechat si utéct tak velkou část trhu, proto podporuje CrossFire i na chipsetu konkurenčního výrobce. CrossFire je zatím podporován u Direct3D aplikací, na podpoře OpenGL se pracuje. Dalšími vylepšeními je tradiční zvýšení výkonu v některých aplikacích. Konkrétně je zmíněn 3DMark 06, kde je nárůst 6,7-23,7% s FSAA díky zvýšení HyperZ efektivity. Platí to pro karty Radeon X1300 až X1900, největší nárůst byl zaznamenán při zapojení CrossFire ve vysokých rozlišeních 1280×1024 a vyšších s kartami o kapacitě paměti 256MB a více. Další zvýšení,
nVidia představila první grafický čip vyrobený 80nm technologií
Touto novinkou je VPU GeForce Go 7700, tedy mobilní verze pro notebooky, které jistě tuto pokročilou technologii využijí. Go 7700 obsahuje 12 pixel pipeline, pracuje na 450MHz a s paměťmi, jichž může být až 512MB na frekvenci 1GHz, komunikuje přes 128bit sběrnici. V porovnání se základní Go 7600 má být rychlejší, ovšem nedosahuje výkonu verze Go 7600 GT. Pro notebooky by pokročilejší proces výroby měl znamenat nížší energetickou spotřebu, a tím i nižší výdej tepla. Pro nVidii to zase znamená větší výtěžnost z waferů, což se zase odrazí na nákladech spojených s výrobou. Již teď se vyjádřil Asustek, že hodlá nová VPU využít ve svých noteboocích A8J založených na Intel Core 2 Duo procesorech a 945PM čipové sadě. Zdroj: X-Bit labs
nVidia má nového výrobce čipů, GeForce 7100GS bude vyráběna i u společnosti Chartered
Část výroby grafických čipů nVidia převezme společnost Chartered sídlící v Singapuru. Ta bude vyrábět čipy GeForce 7100GS (inovovaná GeForce 6200TC). Hlavním výrobcem čipů nVidia je společnost TSMC, UMC pak vyrábí zejména mobilní verze. GeForce 7100GS byla představena 31. srpna 2006 a je vyráběna ve dvou verzích, A2 a B2. Verze A2, plným názvem GF-7100GS-N-A2, je vyráběna u TSMC v továrnách Fab 12 a Fab 14. Verze B2, plným jménem GF-7100GS-N-B2, je vyráběna u společnosti Chartered v továrnách Fab 6 a Fab 7. Obě společnosti vyrábí čipy 110nm procesem. Pokud vám to připadá zvláštní, tak vězte, že 7100GS není založena na 90nm jádrech řady G7x jako ostatní karty řady GeForce 7xxx, ale ještě na starším jádře NV44 použitém u GeForce 6200TC. Proto je použit 110nm proces místo 90nm. Zdroj: www.cdrinfo.com
GeCube vypustil grafickou kartu RX1300XT Platinum Edition (Overclocker´s Edition)
Tato nová grafická karta se může pochlubit nejnovějším VPU od ATI vyráběným 90nm technologií a 12-ti pixel pipelines. K dispozici má celých 256MB rychlých pamětí GDDR3 . Takty jádra a pamětí běhají na úctyhodných 550 MHz, respektive 1.3 GHz. Nechybí ani podpora Shader Model 3.0. Karta podporuje rozlišení až do velikosti 2048 x 1536. Výstupová vybavenost je velmi pěkná – Dual DVI, HDTV a podpora D-Sub. Také by tato karta v sobě měla mít dostatečný potenciál k přetaktování (údajně by nárůst výkonu mohl být až 25%!). Náruživé hráče určitě potěší skutečnost že tato karta je CrossFire ready. Chlazení je řešeno velkým ventilátorem, který zabere ještě jeden slot (jak je u karet s vyšším výkonem již celkem běžné). Zdroj: GeCube
Foxconn začíná s výrobou grafických karet
Společnost Foxconn započala výrobu grafických karet. Ačkoli se předpokládalo, že bude vyrábět karty s čipy obou hlavních výrobců, tedy ATi i nVidia, zatím představila pouze grafické karty s čipy nVidie a čipy ATi tak zůstávají otázkou. Nabídka zahrnuje všechny dnes vyráběné čipy nVidia GeForce řady 7. K dispozici jsou tedy karty s čipy 7950GX2, 7900GTX, 7950GT, 7900GS, 7600GT, 7600GS, 7300GT, 7300LE a 7100GS. Zatím nejsou známy ani ceny karet ani bundle k nim dodávaný. Oproti ostatním výrobcům však zaujmou krabice, které postrádají obvyklé příšery, počítačové hrdiny, hrdinky nebo sci-fi motivy, ale mají barevné veselé obrázky. Zdroj: www.techreport.com
ForceWare 91.47 - mnoho se změnilo, mnohé zůstalo stejné
NVIDIA vypustila nový přírůstek z rodiny balíků ovladačů ForceWare 90, samozřejmě WHQL certifikovaný ForceWare 91.47. Balík sebou nese několik změn, asi největší z nich je podpora Quad SLI a karet GeForce 7600GS AGP a 7100GS. Jistou vadou na kráse však je, že nepodporuje novější typy grafických čipů 7900GS a 7950GT. Jaké jsou tedy změny od dříve vydaných ovladačů ForceWare 91.31 nebo od ForceWare 91.45 Quad SLI ? Hlavní je podpora technologie NVIDIA Quad SLI a podpora pro GeForce 7600 GS AGP a GeForce 7100 GS. Balík zahrnuje nový NVIDIA Control Panel. Pro více informací navštivte webové stránky NVIDIA Control panelu Nové funkce a vylepšení NVIDIA PureVideo. Například funkce Superb Picture Clarity. Pro více informací navštivte stránky NVIDIA PureVideo Přidaná je též funkce redukce šumu a funkce pro zvýraznění ostrosti obrazu Vylepšení v invertovaném promítání obrazu Vylepšený algoritmus prokládání obrazu Vylepšená kompatibilita se MPEG-2 dekodéry (third party) Podpora M
ATi stahuje z prodeje karty TV Wonder 650
Z pultů obchodů začaly mizet karty ATi TV Wonder 650. Ne však že by byly tak úspěšné. Přišlo se totiž na to, že velká část z nich jsou vadné kusy, hovoří se pouze o 30-50% karet, které fungovaly bezproblémově. Výrobce je tedy krátce po uvedení stáhnul z prodeje. Prvním, kdo karty stáhnul, byl řetězec Best Buy. Brzy má být vydáno náhradní řešení, ale zatím nikdo neví, jak se bude jmenovat a jaké budou změny. Slabší a jednodušší model TV Wonder 200 je však bez problémů a jeho distribuce pokračuje i nadále. Zdroj: www.dailytech.com
Gigabyte bude k novým Radeonům dodávat i Civilizaci IV
Společnost Gigabyte uvedla na trh dvě nové grafické karty s čipy od firmy ATi. Jde o modely GV-RX195X512VB-RH s VPU Radeon X1950XTX a GV-RX165P256D-RH s VPU Radeon X1650Pro. První verze tak nabízí ten nejvyšší výkon čipů od ATi a obsahuje ultra-threaded engine, 90nm technologii a 512MB pamětí GDDR4. Podpora je zajištěna pro MS DirectX 9.0 Shader Model 3, HDR a moderní Anti-Aliasing. Integrována je rovněž ATi Avivo technologie, s níž dosáhnete zlepšení obrazu multimédií a oficiální podpora přicházejícího systému Microsoft Vista. GV-RX195X512VB-RH Obrazový výstup je realizován před dvojici Dual-Link DVI konektorů, na něž připojíte až 30 palcové displeje s rozlišením 2560x1600 pixelů. Chlazení karty svojí konstrukcí připomíná technologii DHES firmy Arctic Cooling, tedy přímé vyfukování vzduchu ven ze skříně přes žebroví pasivu. Druhá karta s čipem X1650Pro se však chladí přesně opačně, a to nasáváním studeného vzduchu přes pasivní chladič dále do skříně - Silent Pipe II. G
ATi uvádí pětici nových grafických karet
Dneškem uvádí společnost ATi pětici nových grafických karet. Jedná se o low-endový Radeon X1300 XT, mainstreamový Radeon X1650 Pro a high-endové karty Radeon X1900 XT 256MB, Radeon X1950 XTX a Radeon X1950 CrossFire Edition. Bohužel ATi o nových kartách mnoho informací neuvolnila. O Radeonu X1300 XT nevíme prakticky vůbec nic, měl by mít jádro na 500MHz, paměti by měly být patrně typu DDR2 na 128-bitové sběrnici při efektivním taktu 800MHz, ale zatím to nemohu říci s jistotou. Radeon X1650 Pro by měl mít jádro taktované na 600MHz s 12 pixel pipelines, čímž překonává X1600 XT o 10MHz. Paměti mohou být typu DDR2 i GDDR3, na kartách budou s efektivními frekvencemi 800MHz, 1GHz nebo 1,4GHz. Radeon X1300 XT by měl stát $89 (cca 2600Kč s DPH), Radeon X1650 Pro pak velmi příjemných $99 (asi 3000Kč s DPH). Nízkou cenou by měl rovněž zaujmout Radeon X1900 XT s 256MB paměti. Takty jádra i pamětí by měly být shodné s 512MB verzí, rozdílem tak bude jen menší kapacita a nižší cena. Ta má či
nVidia brzy uvede GeForce 7900GS a GeForce 7950GT
Konkurenční společnost ATi co nevidět přijde s mainstreamovým čipem RV560 a high-endovým RV570. nVidia chce mít na tyto nové čipy svou odpověď, tou má být mainstreamová GeForce 7900GS a do high-endu pak poputuje GeForce 7950GT. Nová GeForce 7900GS bude velmi podobná stávající GeForce 7900GT. Bude mít její takty, tedy 450MHz pro jádro a efektivních 1320MHz pro GDDR3 paměti. Změnou bude menší počet pixel pipelines, který bude místo 24 činit jen 20. Ale i při 20 pixel pipelines bude výkon velmi dobrý, zatím nepředstavený čip ATi RV560 má překonat o 20%. Cena se přitom má pohybovat kolem $199, což je dnes cena mnohem slabších karet GeForce 7600GT. Případně je k dispozici i podpora HDCP ochrany. Na trh by se měly karty dostat velmi brzy, již 30. srpna. GeForce 7950GT pak bude jakýmsi mezistupněm mezi GeForce 7900GT a 7900GTX. Stále bude mít 24 pixel pipelines, ale oproti 7900GT bude nabízet o něco vyšší takty, 550MHz pro jádro (+100MHz) a 1400MHz pro paměti (+80MHz). Dalším pozitivem
Gigabyte představuje novou HDMI grafickou kartu
Společnost Gigabyte právě dnes představila svoji novou grafickou kartu. Ta nese modelové číslo GV-NX76G256HI-RH. Tato karta s High Definition multimedia VGA nabízí podporu HDMI (High Definition Multimedia Interface), což je kombinace high-definition video a audio signálu v jednom kabelu. To potom přináší uživatelům uhlazený, ostrý obraz a zvuk bez zkreslení. Podporováno je též HDCP šifrování umožňující využít vysoké rozlišení HD vysílání. Karta je založená na GPU nVidia GeForce 7600GS s PureVideo HD technologií. Též je vybavena technologií Silent-Pipe, což je chlazení poskytující vysoký výkon a perfektní tichost. Samozřejmostí je dodržení přísných regulí RoHS a EU. Podpora je i pro SLI mód a karta využívá 256MB GDDR2 paměti, 128-bitovou šířku pásma a 12 pixel pipeline. Kromě již zmíněných rysů zde nalezneme rozhraní DVI-I, D-SUB, HDTV, S/AV a využívá Dual-Link DVI s podporou rozlišení 2560x1600. O ceně se v tiskové zprávě nehovoří. Karta bude dodávána s bohatým příslušenst
Tržní podíly na poli grafických čipů v Q2/06: nVidia a Intel posilují
Určitě vás bude zajímat jak si stojí jednotlivé společnosti vyrábějící grafické čipy. Nahlédnout do přesnějších čísel nám umožní zpráva firmy Jon Peddie Research. Podle ní společnosti Intel a nVidia trochu získaly, zatímco ATi a VIA ztratily. Celkem bylo prodáno 71,4 milionů grafických čipů. To je o 4,6% méně než v předchozím čtvrtletí (Q1/06), ale o 16,6% více než ve za předchozí rok. Intel si stále udržuje vedení díky svým integrovaným řešením, ATi ztratila 1,1%, nVidia naopak získala 1,3% trhu, takže oba rivalové se sobě trochu přiblížili, nicméně ATi má stále ještě slušný náskok. Desktopový trh zaznamenal prodej 51,7 milionů grafických čipů. Přestože je to propad o 7,0% oproti minulému čtvrtletí, meziroční nárůst činí 11,6%. Z celkového množství 51,7 milionů čipů bylo 62,1% integrovaných, tedy 32,1 milionů čipů. Zbytek, 31,9% (19,6 milionů čipů) tvořily klasické grafické karty. Integrovaná řešení spadla za toto čtvrtletí o 7,1%, meziročně však vzro
První grafické karty nVidia GeForce s rozhraním HDMI
HDMI (High Definition Multimedia Interface) je rozhraní používané zejména u spotřební elektroniky. Dovoluje přenos HD videa až v rozlišení 1920×1080/24bit a 8-kanálového nekomprimovaného zvuku. V poslední době se začíná objevovat i na grafických kartách, zatím to však byly karty s čipy ATi. MSI NX76000GT Diamond Plus je první grafickou kartou s čipem nVidia nabízenou komerčně. Sony totiž již před nějakou dobou měla GeForce 6200 s tímto rozhraním, to ale pouze ve svých HTPC systémech. Karta MSI má dual-link DVI, HDMI a TV-Out. Čip je taktován na standardních 560MHz, 256MB GDDR3 paměti pak na 1400MHz. Cena karty činí $260. Přestože HDMI je obvykle vyžadováno pro HTPC systémy, grafické karty tedy bývají v low-profile verzích, nová karta společnosti MSI má klasické PCB plné velikosti. Se svou troškou do mlýna přispěl i Asus. Jeho nová grafická karta EN7600GT/HDTI (nVidia GeForce 7600GT) s 256MB paměti se také může pochlubit rozhraním HDMI. Takty jsou stejné jako u grafické karty MSI
Samsung zahájil masovou produkci pamětí GDDR4
Potenciál dnešních grafických pamětí GDDR3 je již prakticky vyčerpán a nové grafické karty budou potřebovat rychlejší paměťové čipy. Proto byly vyvinuty paměti GDDR4, které jsou schopny dosáhnout mnohem vyšších frekvencí při nižší spotřebě elektrické energie. Masová výroba pamětí GDDR4 byla nyní zahájena společností Samsung, tradičním výrobcem paměťových čipů nejrůznějších druhů. Jsou vyráběny pokročilým 80nm procesem což při frekvenci 2,4GHz umožňuje dosáhnout o 45% nižší spotřebu než mají GDDR3 paměti na 2,0GHz. U nových karet se tedy můžeme těšit i na jejich úspornější provoz za předpokladu, že se nezvýší spotřeba grafických čipů. Prvními grafickými čipy, které budou spolupracovat s GDDR4 pamětmi, mají být čipy ATi R580+. Jedná se vlastně o R580 s podporou GDDR4 pamětí. Podle prvních předpokladů by se měl výkon karet zvýšit o cca 15%. Může za to jejich podstatně vyšší frekvence, která zvýší propustnost pamětí. Připomeňme, že Samsung už
nVidia již brzy vypustí 80nm čipy
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) i United Microelectronics Corporation (UMC) jsou výrobci čipů u kterých hodlá nVidia vyrábět 80nm verze svých grafických čipů. Na 80nm výrobní technologii se chystá také konkurenční společnost ATi se svými čipy RV570, RV560, RV516 a RV505. nVidia si doposud asi 90% čipů nechala vyrábět u TSMC, zbývajících 10% má na kontě UMC a Chartered. Prvními 80nm čipy by měl být G73-B1, HDMI verze čipu G73 použitého u GeForce 7600, druhým pak low-endový G72. Ten je osazen na kartách GeForce 7300. Plocha čipu se přechodem na 80nm výrobní proces sníží asi o 21%, o něco méně pak klesnou výrobní náklady na jeden čip. nVidia však nehodlá tento proces použít u high-endových čipů G71 (GeForce 7900), kde sází na vysokou výtěžnost již dobře vyzkoušeného 90nm procesu. Nový proces by měl přijít ke slovu na konci třetí čtvrtiny tohoto roku, takže nejspíš v září. Společnost si od toho slibuje především snížení výrobních nákladů u nejprodávan
Plány ATi na single-PCB dual-GPU řešení
Stejně jako jsou dnes nabízeny karty Radeon X1600 Gemini se dvěma grafickými čipy, to samé čeká na grafické karty s čipy ATi RV560 a RV570 (tedy Radeon X1700 a Radeon X1900GTO). Karty budou podporovat CrossFire vlastně přímo na kartě. K tomu je použit třetí čip (můstek) PLX Technology ExpressLane PEX 8532, který je využíván už na zmíněné kartě s Radeony X1600 (na obrázku). Vidíte, že na kartě zabírá poměrně velkou plochu, díky jeho spotřebě 7,38W však nemusí být nijak speciálně chlazen. Čip PEX 8532 jednu PCI-Express x16 sběrnici rozdělí na dvě PCIe x8 a každému jádru pak tuto část přidělí. Nevýhodou jsou rozměry karty, výhodou pak slušná škálovatelnost systému. Zatímco jeden grafický čip bude vykonávat svou "grafickou činnost", druhý se může připojit (zvýší grafický výkon v režimu CrossFire) nebo může počítat fyzikální výpočty. Zdroj: www.dailytech.com, www.hkepc.com
ATi: 80nm čipy se nezpozdí
Ačkoli se ještě nedávno spekulovalo o tom, že 80nm produkce se kvůli nízké výtěžnosti opozdí, ATi tyto informace nyní vyvrací s tím, že první 80nm čipy ATi od TSMC můžeme očekávat v září tohoto roku. Bude se jednat o RV570, RV560, RV516 a RV505. RV570 a RV560 budou podporovat CrossFire, oba čipy mají být hodně podobné, ale svým cílovým zaměřením přece jen trochu jiné. High-endový RV570 bude na kartách využívat 256-bitovou sběrnici a má být znám pod jménem Radeon X1900GTO, mainstreamový RV560 bude využívat pouze 128-bitovou sběrnici a vytvoří novou řadu karet Radeon X1700. RV516 má být podle všeho pouze 80nm variantou stávajícího čipu RV515 (Radeon X1300), RV505 bude nový čip, jméno karet však zatím není známo. Do konce roku by se měl objevit také čip, který je zatím známý jako R580+, má vyplnit čas mezi R580 a připravovaným R600. Podle jistých informací to má být pouze R580 s podporou GDDR4 pamětí (tyto paměti ale měl podporovat i R580). Zdroj: www.digitimes.com, www.techre
IBM přestane vyrábět AGP můstky pro nVidii
Kdysi velmi používaná grafická sběrnice AGP se již pomalu vytrácí z trhu. Všechny nové čipy jsou logicky dělané pro novější sběrnici PCIe a případné AGP karty jsou od nich pouze odvozeny, využívají převodní AGP můstky. Společnost IBM, která tyto můstky pro nVidii vyráběla, však hodlá s jejich výrobou skončit. Pro nVidii tak vyvstává menší problém, protože tak může ztratit pozice na AGP trhu, který i přesto, že se stále menší, je pořád ještě dost veliký na to, aby se mohl trestuhodně zanedbat. Ovšem při dnešních nízkých cenách komponent můžeme čekat velké množství upgradů, které AGP pošlou už jen do bazarů. IBM samozřejmě není jediný výrobce, který tyto převodníky vyrábí, takže nVidia dá pravděpodobně šanci někomu jinému. Zatím ale není jasné, který výrobce to bude. Zdroj: www.dailytech.com
Computex 2006: Duální Galaxy GeForce 7600GT
Duální karty se v poslední době těší velké oblibě výrobců těchto karet, komerční úspěch už tak výrazný není, protože za stejné peníze je prakticky vždy lepší koupit jednu typicky high-endovou kartu. To však nebrání společnosti Galaxy přijít na trh s další duální grafickou kartou, tentokrát s čipy GeForce 7600GT. Jak je již patrno z obrázku, karta je opravdu obrovská. Nejenže je poměrně dlouhá a kvůli chladiči i docela vysoká, ona je i řádně široká, vždyť délku záslepky překonává o dobré tři centimetry (odhad). Každé jádro má svých 256MB GDDR3 paměti (1,2ns čipy). Další detaily zatím nejsou známy. Zdroj: www.hexus.net
ATi čelí žalobě za nepravdivé údaje o HDCP podpoře jejich karet
Kanadská společnost čelí žalobě, kterou na ni podali dva pánové Stanley Batsalkin a Kenny Vargas u soudu v San Jose. Problém je v tom, že ATi vedla své karty jako "HDCP ready", což však ve skutečnosti nejsou. Zatím není jasné, co pánové po ATi požadují. K tomu, abyste byli schopni si přehrát HDCP obsah, potřebujete grafickou kartu nebo přehrávač (BluRay, HD DVD), který je vybaven HDCP ochranou, stejně tak musí HDCP podporovat televize nebo monitor. Drtivá většina dnešních karet však HDCP nepodporuje ačkoli je tato podpora občas uváděna. O HDCP se mluví už delší dobu, je tomu tak proto, že grafické čipy obou značek podporují HDCP už od roku 2003, samotná podpora v čipu však nic neznamená. Grafická karta musí obsahovat ještě obvod s HDCP vysílačem. A ten výrobci karet na karty nedávají, a občas k tomu tvrdí, že karty HDCP podporují, což je pravda pouze o čipu na kartě. Možná si řeknete, proč zažalovali zrovna ATi a ne nVidii? nVidii zažalovat nemůžou, protože ta své
ATi koupila společnost Bitboys
Společnost ATi včera koupila finskou firmu Bitboys, která se zabývá mobilními grafickými čipy především do handheldů. Někteří z vás si Bitboys možná pamatujete z let 1999 a 2000, kdy měli představit grafickou kartu Glaze3D. V této době měl mít čip 150MHz, 2 nebo 4 pixel pipelines a každá se dvěma texturovacími jednotkami. To v tom lepším případě znamenalo pixel fillrate 600Mpixel/s a texel fillrate 1200Mpixel/s, díky škálovatelnosti čipů mohly být zapojeny dokonce čtyři a mělo být možno dosáhnout 4,8Gpixel/s (srovnejte s dnešním mainstreamem, ten má přibližně tolik). Interní paměť o velikosti 9MB byla na 512-bitové sběrnici, normální grafická paměť pak mohla mít až 128MB při 64-bitové či 128-bitové sběrnici. Ačkoli jsme se těchto čipů nikdy nedočkali, je vidět, že společnost má potenciál. Pro zájemce zde uvádím odkaz na pár informací o Glaze3D (PDF). Ale zpátky k současnosti. Poté co společnost nedokázala projekt Glaze3D dotáhnout do zdárného konce, plně se s
nVidia uvedla Quadro FX 4500 X2
Není tomu tak dávno, co nVidia představila poměrně velké množství profesionálních grafických karet Quadro FX a už tu máme další. Grafická karta Quadro FX 4500 X2 už podle názvu obsahuje dva grafické čipy Quadro FX 4500. To by mělo samozřejmě grafický výkon výrazně zvýšit a dosáhnout tak mnohem lepších výsledků v nejrůznějších odvětvích, kde se profesionální grafické karty Quadro používají. Quad-GPU konfigurace s kartami Quadro tak zřejmě na sebe nenechají dlouho čekat. Karta Quadro FX 4500 X2 je vybavena 512MB GDDR3 paměti pro každé GPU, čtyřmi dual-link DVI-I konektory, stereo konektorem, podporovány jsou např. technologie G-Sync a SLI. nVidia tvrdí, že produkty Quadro zaujímají celkově až 80% prodejů profesionálních grafických karet. Zdroj: www.dailytech.com
ATi uvádí další profesionální čipy FireGL
ATi uvádí několik nových profesionálních grafických karet, které pokryjí prakticky celý trh od low-endu až po high-end. Všechny grafické karty disponují technologií Avivo, 10-bitovou display pipeline, dual-link výstupem, HDR s 16-bity na každý kanál RGB. Nově jsou v nabídce čipy FireGL V3300 a FireGL V3400, které zastupují low-end. Pro mainstream je pak připravena karta FireGL V5200. V březnu byly představeny high-end karty FireGL V7300 a FireGL V7350, které nyní doplní novinka, FireGL V7200. Zdroj: www.cdrinfo.com, www.ati.com
nVidia uvedla nové grafické karty řady Quadro
Společnost nVidia nedávno uvedla šest nových modelů grafických karet pro profesionální využití, známou jako řadu Quadro. Novými modely pokryje oblast high-endu, mainstreamu i low-endu. Mezi novinky patří těchto šest čipů. nVidia Quadro FX 5500 - high-end řešení s 1GB GDDR2 grafické paměti s propustností 33,6GB/s (1050MHz) nVidia Quadro FX 3500 - opět velmi výkonné profesionální grafické řešení, 256MB grafické paměti s propustností 42,2GB/s (1320MHz) nVIdia Quadro FX 1500 - mainstreamové řešení s dvojicí dual-link DVI výstupů, 256MB GDDR3 paměti (256-bit 1250MHz, 40GB/s) a podporou výstupu HD videa nVidia Quadro FX 560 - dual-link DVI výstup, 128MB GDDR3 paměti (128-bit 1200MHz, 19,2GB/s) a podpora výstupu HD videa nVidia Quadro FX 550 - dva DVI výstupy, 128MB grafické paměti (128-bit 800MHz, 12,8GB/s), HD výstup nVidia Quadro FX 350 - low-end řešení se 128MB grafické paměti (64-bit 810MHz, 6,48GB/s). Také mezi mnoha jinými nabízí HD výstup Zdroj: www.nvidia.com