Sapphire musí přejmenovat své grafické karty "Blizzard"
Společnost Sapphire má menší problémy s pojmenováním svého Radeonu X1900XTX. Tato karta je netradičně chlazena vodou a Sapphire ji pojmenoval ”Blizzard”. To se samozřejmě nelíbilo společnosti Blizzard Entertainment, působící na trhu počítačových her, která stojí například za trháky jako je, byl a bude WarCraft či Diablo. Právě tento vodou chlazený Radeon X1900XTX byl záhy přejmenován na “TOXIC” a navázal tak na (u této společnosti jde o zažitý název) dnes již starší modely přetaktovaných Radeonů. Karta a balení zůstane neměnné, dostanete ji pouze s jiným názvem. Společnost Sapphire nepůsobí na trhu krátce, a proto má již osvědčené triky jak na konkurenci. Karta bude mít jádro nataktované na frekvenci 675 MHz a paměti na 1600 MHz. S přídavným jednoslotovým vodním chlazením budou moci uživatelé kartu dále přetaktovávat. Tím zabije Sapphire dvě mouchy jednou ranou. Nejenže může označit tento Radeon X1900XTX jako nejrychlejší na trhu, ale zároveň bude demostrovat sílu a
nVIDIA představila High-end grafickou kartu pro laptopy
Pár hodin po uvedení vysoce výkonneho notebooku od Dellu byla oficiálně představena nová high-endová grafická karta pro notebooky. Jedná se konkrétně o dvojici grafických karet GeForce Go a to s označením GS a GTX. nVIDIA doufá, že se podaří mobilním zařízením plně zužitkovat sílu výše zmíněných grafických čipů. Příznivci mobilních zařízení budou mít teď šanci si hrát hry v extrémně vysokém rozlišení (XHD) s navýšením detailů o 65 % oproti standardnímu 1024x768. „Konečně si tak budete moci vychutnat současnou vyspělost 3D grafiky,“ řekl viceprezident společnosti nVIDIA. Podívejme se na specifikace těchto dvou grafických karet. Výkonnější karta s označením GeForce Go 7900 GTX bude mít 24 pixel pipelines, 8 vertex jednotek a 512 MB DDR3 paměti s frenkvencí 1200 MHz. Jádro bude nataktováno na rovných 500 MHz. Slabší varianta s označením GS bude mít pouze 20 pixel pipelines a 7 vertex jednotek. Frekvence jádra bude 375 MHz a 256 MB DDR3 paměti bude nataktováno na 1000 MHz. Zd
ATi odloží 80nm výrobu svých grafických čipů
Situace se opět opakuje. Stejně jako u 90nm procesu, ani u 80nm není společnost TSMC, která pro ATi grafické čipy vyrábí, schopna zajistit slušnou výtěžnost. Stále by bylo velké množství 80nm vyrobených čipů zmetkových. Proto se uvedení 80nm procesu trochu pozdrží. Tímto procesem měly být vyráběny čipy RV570, RV560, RV535 a RV505. U mainstreamových čipů RV570 (Radeon X1900GTO) a RV560 (Radeon X1700) bude zpočátku rozhodně nasazen 90nm výrobní proces, 80nm později. Už před měsícem prosákly informace, že se 80nm proces u RV570 nejspíše pozdrží, nyní je to prakticky definitivní. Zpráva však nehovoří o low-endových čipech RV505 a RV535. Ty by se podle předpokladů měly 80nm procesu dočkat hned ze startu výroby. Ani tyto problémy zatím nedokázaly posunout plánované uvedení 65nm procesu pro výrobu grafických čipů z roku 2007 na pozdější termín. Uvidíme jak se vyvine situace za rok. Zdroj: www.digitimes.com
Sapphire bude možná vyrábět i karty s čipy nVidia
Grafické karty Sapphire byly doposud spjaty s čipy ATi, ale podle rozhovoru s K D Au (CEO společnosti Sapphire) publikovaném na serveru www.hexus.net tomu může být v blízké budoucnosti jinak. Nevylučuje totiž možnost použití čipů nVidia. Důvody jsou jednoduché, není žádoucí záviset na jedné jediné společnosti, která dodává grafické čipy. Pokud totiž tato společnost (v našem případě ATi) nebude mít zrovna na trhu příliš dobré čipy a situace bude přát konkurenci, utrpí tak i společnost Sapphire. Když bude vyrábět grafické karty s čipy obou hlavních výrobců, špatná situace jednoho z nich nebude mít na společnost špatný vliv. Navíc je zde zájem o karty Sapphire s čipy nVidia ze strany zákazníků. Nic není jisté, ale je možné, že se skutečně nVidia Sapphire karet dočkáme. Zdroj: www.hexus.net
Nové čipy ATi: R580+, RV570, RV560, RV535, RV536 a RV516
V poslední době se začaly hojně objevovat různé informace, či spíše desinformace, o nových připravovaných čipech kanadské společnosti ATi. Server Xbitlabs.com udělal pěkný souhrn všech informací, které jsou nanejvýš pravděpodobné a měly bychom se tedy těchto čipů v těchto konfiguracích ve skutečnosti dočkat. Ale samozřejmě nic není jisté, proto prosím berte údaje s rezervou. ATi tyto informace oficiálně nekomentovala. Začněme pěkně od high-endu. Na podzim by se měl objevit nový high-endový čip R600, jediný jistý údaj o něm je snad jen to, že bude hodně výkonný. Stávající řada čipů R5xx/RV5xx bude obohacena o čip R580+. Tento čip by se měl objevit v doprovodu GDDR4 pamětí, které dovolí mnohem vyšší frekvence než GDDR3. Stojí však za připomenutí, že paměti GDDR4 by měly podporovat i čipy R520 a R580. Čip RV570 by se pak měl objevit pod chladičem karty Radeon X1900 GTO (možná XL). Bude mít 36 pixel shaderů, 12 texturovacích jednotek a jak již bylo před ně
nVidia RSX bude na PlayStation 3 zpracovávat i zvuk, SoundStorm 2 na scénu?
Na jedné prezentaci společnosti Sony se hovořilo o připravované konzoli PlayStation 3. Mezi mnoha slidy bylo k nalezení i schéma PS3 a nešlo si nevšimnout jedné podivuhodné šipky směřující z grafického čipu nVidia RSX. Podle všeho bude zpracovávat i 8-kanálové audio. Všichni víme, že nVidia se sice zabývá grafickými čipy, ale ty zvukové rovněž zvládá na skvělé úrovni. Vzpomeňte na zvukové čipy SoundStorm integrované na základních deskách s chipsetem nVidia nForce2. Ty byly bohužel na nForce3 a nForce4 nahrazeny především čipy Realtek. nVidia mluví o uvedení SoundStorm 2 "způsobem, který by nikdo nečekal", tak proč ne v grafickém čipu nVidia RSX konzole PS3? Samozřejmě, nikde nebylo řečeno, že PS3 SoundStorm 2 skutečně dostane. Na nový PlayStation a rozuzlení si ještě chvíli počkáme. Zdroj: www.techreport.com, www.watch.impress.co.jp, www.hexus.net
nVidia uvedla nové profesionální mobilní grafické čipy Quadro
Vzrůstající trh mobilních profesionálních počítačů si rovněž žádá adekvátní odpověď. nVidia tedy uvedla tři nové grafické čipy Quadro pro mobilní použití. Jedná se o modely FX 350M, FX1500M a FX 2500M. Všechny jsou postaveny na 90nm jádrech GeForce 7 a disponují například 12-bitovou subpixelovou přesností. Nejlevnější variantou je již dle značení Quadro FX 350M, tento čip je založen na mobilní verzi G72. To se samozřejmě odráží i na výkonu, který není zrovna oslnivý. Čip má texel fillrate 1,7Gpixel/s a za sekundu zvládne vykreslit 81 milionů trojúhelníků. Paměti o kapacitě 256MB jsou typu GDDR2, ale pouze 64-bitové. Při taktu 800MHz tak dokáží ze sebe dostat propustnost 6,4GB/s. Odměnou je pak nízká spotřeba, maximálně 15W. Výkonnějším řešením je FX 1500M. Ten už je postaven na vysoce výkonném čipu G71, použitém u GeForce 7900. Paměti jsou opět o velikosti 256MB, tentokrát však už GDDR3 a rovnou jako 256-bitové. Při taktu 1GHz tak slibují propustnost 32GB/s. Čip
nVidia a Havok: GPU nVidie budou akcelerovat fyzikální výpočty
Havok FX je API, které simuluje interakci mezi tisíci pevnými tělesy, přičemž umožňuje použít realistické zobrazení trosek, tekutin, oblečení, kouře a dalších "blbůstek". Havok FX poběží na grafických kartách GeForce 6 a 7, přičemž doporučeným minimem je GeForce 7600. SLI je vítané, celé jedno GPU pak může počítat fyzikální výpočty. Kalkulace pomocí GPU způsobuje podstatně menší zatížení CPU. Tomu je přenechána herní fyzika, kdežto Havok FX si ponechává fyzikální výpočty vizuálních efektů. Na dvou GeForce 7900GTX v SLI jsou fyzikální výpočty zpracovány desetkrát rychleji než na Pentium Extreme Edition 955. Havok FX ještě není hotov, ale technologie by se měla ujmout lépe než Ageia PhysX PPU, což je přídavná karta a také něco stojí. Grafickou kartu GeForce 6 nebo GeForce 7 má mnohem více lidí a Havok FX má být prostý chyb a skvěle odladěný až přijde jeho čas. Technologie by měla teoreticky fungovat na všech kartách s Shader Model 3.0, takže ji patrně budou podpor
ATi FireGL V7350: Karta s 1GB grafické paměti
Normální grafické karty pro hráče doposud existují s maximálně 512MB grafické paměti, profesionální karty ATi FireGL však nově dostávají 1GB pamětí GDDR3, to je opravdu velkorysé množství. Karta se jmenuje ATi FireGL V7350 a je založena na čipu Radeon X1800 s 8 vertex jednotkami a 16 pixel shadery. Jádro tiká na frekvenci 600MHz, při 16 pixel shaderech tak poskytuje fillrate 9,6GPixel/s. Paměti jsou 256-bitové (interně však zapojeny přes 512-bitovou sběrnici ring-bus) na efektivní frekvenci 1,3GHz, jejich propustnost tak činí 41,6GB/s. Díky unifikovaným FireGL ovladačům nabízí tyto karty profesionální "features", jež jsou na normálních Radeonech s ovladači Catalyst nedostupné. Vyřešena je podpora v 32-bitových i 64-bitových operačních systémů Windows i Linux. Komu připadá 1GB paměti mnoho, může si zakoupit levnější variantu ATi FireGL V7300, což je totožná karta s 512MB paměti. Samozřejmostí je podpora Shader Model 3.0, technologie Avivo, HDR renderingu (64 bitů na pixel),
Quad-SLI v podání společnosti Foxconn
I společnost Foxconn připravuje svoje Quad-SLI řešení. Tuto zprávu sice přinášíme trochu později, ale byla by škoda se o ni nepodělit. Grafické karty nesou název GeForce 7900GX2 a přináší docela zajímavou technologii uspořádání, dva čipy na jednom PCB jsou minulostí. Jednu kartu totiž tvoří dvě PCB navzájem spolu spojená. Spojení je uskutečněno pomocí PCIe x48 můstku, kdy 32 PCIe linek je vyhrazeno pro komunikaci GPU a dalších 16 pak pro klasickou komunikaci s motherboardem. Jedna karta ze dvou PCB obsahuje celkem 1024MB paměti (2×512MB na každém PCB). Quad-SLI pak znamená 2GB grafické paměti v počítači! Oproti standardní GeForce 7900GTX mají ale karty GeForce 7900GX2 nižší takty spíše na úrovni GeForce 7900GT. Jádro tiká na 500MHz, paměti pak na 1,2GHz. Výsledky testů jsou ale poněkud rozporuplné. Ve 3DMark05 s rozlišením 1024×768 toto Quad-SLI prohrává se svými 11737 body, standardní SLI v podání GeForce 7900GTX přineslo 13878 bodů. Zvrat ale nastal při rozlišení 2560×16
Přechod na 80nm výrobní proces čipů ATi a nVidia bude později
Ačkoli ATi ještě nedávno hlásala, že přechod na 80nm proces by se měl odehrát někdy v tomto létě (čipy RV505, RV535, RV560 a RV570), vypadá to, že situace nebude tak dobrá a 90nm čipy s námi pobudou o něco déle. Zatím však není jisté, kdy se 80nm výrobní proces u grafických čipů skutečně objeví. Velmi pravděpodobné však je, že čipy RV570 ohlášené na toto léto se skutečně objeví, ale nejprve v 90nm verzích a až později v 80nm verzích. 90nm proces zprvu činil docela potíže, nicméně chybičky se podařilo vychytat a není tolik důvodů přechod uspěchat, i když některé pořád zůstávají. ATi se tedy zaměří na další vylepšování 90nm procesu. Přesto by společnost 80nm proces potřebovala, její čipy jsou větší, a tedy při stejné technologii výroby jakou má nVidia, také i dražší. Lepší proces by čipy zmenšil, srazil mírně cenu a dovolil dosáhnout i trochu vyšších taktů, i když by se o velký rozdíl patrně nejednalo. nVidia zatím v blízké době na 80nm proces přec
CeBIT 2006: Mainstreamové karty ATi RV570 budou mít 256-bitovou paměťovou sběrnici
Připravovaný mainstream společnosti ATi RV570 přinese několik velmi zajímavých novinek. Tento čip bude spadat do vyššího mainstreamu a přinese 80nm výrobní technologii. Ta zajistí nižší výrobní náklady na výrobu těchto čipů. Vedle toho se budou karty pyšnit 256-bitovou sběrnicí pamětí, což je jev v mainstreamu nevídaný. Takto široká sběrnice je typická pro high-endové karty nebo mainstreamové od nich odvozené, ale nikoli čistě od základu mainstreamové karty. Široká sběrnice zajistí vysoký výkon při vyšších rozlišeních a vyhlazování, resp. propad výkonu při těchto záležitostech nebude tak znatelný ve srovnání s výkonem bez vyhlazování. Čipy by měly mít velmi zajímavé takty, hovoří se, že RV570 XT výkonem překoná dokonce X1800 XT a to rovnou o 10%. Produkce začne patrně někdy v létě na přelomu července a srpna. Zdroj: www.xbitlabs.com
CeBIT 2006: Foxconn začíná s výrobou grafických karet
Společnost Foxconn Electronics (Hon Hai Precision Industry) je známá především výrobou základních desek, i když u nás její desky v pultovém prodeji příliš často neuvidíte. Nyní se firma rozhodla, že zaútočí i na trh grafických karet. První grafickou kartou je GeForce 7900GT a 7900GTX (označení PX7900GT nebo PX7900GTX). Ačkoli produkce začíná kartami nVidie, hodlá společnost vyrábět i karty s čipy ATi. Žádné další info o představených kartách zatím uvolněno nebylo. Zdroj: www.digitimes.com
Sapphire Blizzard Radeon X1900 XTX s vodním chlazením
Pro vyznavače vodního chlazení připravila společnost Sapphire vodou chlazený Radeon X1900 XTX, ten se nyní pyšní přídomkem Blizzard. Chladící systém byl vyvinut ve spolupráci s firmou Thermaltake a zabírá další PCI pozici (i když chladič můžete umístit kdekoli, kam vám to délka trubiček dovolí). Chladič se skládá z expansní nádobky, vodní pumpy a celoměděného pasivu. Ten je ofukován 80mm ventilátorem. Při tichém provozu točí 2000rpm a produkuje hluk 18dB, při high-performance módu točí jen o trochu více, 2500rpm, ale vydává už hluk 26dB. Karta má standardní takty, jádro tiká na 650MHz, 512MB GDDR3 paměti pak na 1550MHz, ale vodní chlazení by mělo podle výrobce umožnit podstatně tyto takty navýšit. Za tímto účelem je rovněž dodávána utilita TRIXX. Jediným problémem bude asi taktování pamětí, které nyní nejsou ofukovány ventilátorem a budou se pravděpodobně dost zahřívat, jejich taktovatelnost asi nebude nejlepší. Zdroj: www.sapphiretech.com, www.hexus.net
Axper začne s výrobou grafických karet s čipy S3 Chrome S25 a S27
Pokud vám značka Axper nic neříká, pak vězte, že se jedná o jakousi low-end odnož firmy Gigabyte. Její produkce je zaměřena především na asijský trh. Tato společnost kromě základních desek začne vyrábět i grafické karty s čipy S3 Chrome S25 a S27, které zatím moc výrobců neoslovily, což je škoda. Čipy S3 Chrome X25 se vyznačují 90nm výrobním procesem, díky němuž dosahují velmi nízké spotřeby i při velmi vysokých taktech. Disponují osmi pixel pipelines, takže i teoretický fillrate je velmi vysoký. Nepodporují však Shader Model 3.0, ale pouze verzi 2.0. To má především negativní psychologický efekt na zákazníky než nějakou skutečnou nevýhodu v praxi. Axper XV-S25128D obsahuje čip S3 Chrome S25 s osmi pixel pipeline na taktu 500MHz. 128MB paměti GDDR2 tiká na 700MHz, ale jsou pouze 64-bitové, což znamená nic moc výkon. Axper XV-S27256D obsahuje výkonnější S3 Chrome S27 s osmi pixel pipeline a taktem 700MHz! Paměti už mají kapacitu 256MB, jsou rovněž typu GDDR2 a tikají na
ATi Radeon X1800 GTO oficiálně představen
Tak je to konečně tady, společnost ATi konečně představuje výkonnou mainstreamovou kartu za přijatelné peníze poté, co X800 GTO přestávala stačit technologicky i výkonem a Radeon X1600 XT byl jen slabou náhradou s o trošičku větším výkonem. Radeon X1800 GTO je postaven na oblíbeném konceptu high-endového čipu se sníženým výkonem a podstatně sníženou cenou. Ve výsledku tak zákazníci obvykle dostávají stále velmi výkonnou kartu za přijatelné peníze, jejíž výkon ale lze významně zvýšit taktováním. To je umožněno tím, že se vlastně jedná o podtaktované high-end karty (případně ořezané o nějaké pipelines, které lze občas odemykat), takže mají slušnou frekvenční rezervu. Ale zpátky k nové kartě. Ta má 12 pixel shaderů, přičemž jádro tiká na frekvenci 500MHz. To dává při 12 RBE fillrate 6GPixel/s, konkurenční GeForce 7600GT má sice vyšší takty a stejný počet pixel shaderů, počet ROP (resp. RBE) je však nižší, osm. Tím pádem klesá i výkon GeForce a její pixel fillrate
CeBIT 2006: GeForce 7600 a 7900 jsou oficiálně tady
Na CeBITu byly oficiálně představeny nové 90nm grafické čipy nVidia a ihned uvedeny rovněž do prodeje. Jedná se o GeForce 7600 a GeForce 7900 (G71). O grafických kartách GeForce 7900 toho bylo napsáno už dost, takže jen ve zkratce. Čip je vyráběn 90nm technologií, má 24 pixel pipelines, taktován je na 650MHz, 512MB paměti GDDR3 pak 1650MHz. Karty jsou již v prodeji od nemálo výrobců. BFG Tech GeForce 7900 GTX je taktována na 670MHz/1640MHz, je tedy lehce přetaktovaná. XFX GeForce 7900GTX 512MB DDR3 XXX Edition je na tom ještě lépe, u XFX nenechávají nic náhodě a takty poslali rovnou na 700MHz/1800MHz, což je už slušný nárůst. Ovšem ceny této karty se pohybují kolem $600, ostatní jsou k dispozici za přibližně $500. PNY rovněž přetaktovala kartu Verto GeForce 7900 GTX na 675MHz, cena v tomto případě činí $525. Do levnějšího segmentu směřuje GeForce 7900GT. Oficiálně jsou tyto karty taktovány na 450MHz/1320MHz, ale existují i 560MHz/1650MHz varianty. Společnost Biostar zůsta
Sapphire Radeon X1600 Pro od dubna i s HDMI a HDCP ochranou
Společnost Sapphire oznámila, že od dubna tohoto roku budou konečně k dispozici grafické karty s HDMI konektorem a HDCP ochranou, kterou doteď výrobci grafických karet opomíjeli. Nutno poznamenat, že pokud si chcete plně vychutnat nové filmy v plném rozlišení na operačním systému Windows Vista, bude HDCP nutností (do doby než někdo tuto ochranu prolomí). První kartou bude Sapphire Radeon X1600 Pro. Jedná se o low-profile kartu, ta je tedy rozměrově poměrně malá a neomezuje příliš proudění vzduchu ve skříni. Čip tiká na 500MHz, je vybaven 12 pixel shadery, paměti jsou typu GDDR3, jejich zapojení je jen 128-bitové při efektivní frekvenci 800MHz. Zdroj: www.dailytech.com
ATi nakonec kupuje jen část XGI
Nejprve se spekulovalo, že ATi koupí společnost XGI, aby se záhy ukázalo, že XGI jen vyklízí pozice na PC grafickém trhu. Nakonec vše dopadá tak, že ATi kupuje příbuznou společnost Microsynergy z Šanghaje. Převzetí se týká stovky zaměstnanců této společnosti. ATi ale rovněž koupila část XGI (Xabre Graphics Incorporated), která vznikla v roce 2003 odtržením od společnosti SiS. Zatím nespecifikovaný počet zaměstnanců XGI přejde ze střediska ve městě Santa Clara v Kalifornii do střediska ATi umístěného v témže městě. Podle čínských médií ATi zaplatila 3,5-4,0 milionů dolarů, některá média však uvádí 8-12 milionů. Převzetí pomůže společnosti ATi ve dvou oblastech, za prvé se jí otevře čínský trh, kde má XGi poměrně dobré jméno, za druhé si zajistí příliv velmi dobrých a kvalifikovaných zaměstnanců z oblasti vývoje, kteří pracovali v XGI. Zdroj: www.extremetech.com
Thermaltake oficiálně představuje první zdroj pro grafické karty
Ačkoli FSP oznámil zdroj pro grafické karty před několika dny, oficiálně bude představen až na CeBITu, kdežto Thermaltake oficiálně představil první zdroj pro grafické karty už v pátek. Zdroj Power Express 250W má již podle názvu výkon 250W, což je méně než u FSP, který má 300W. Na CrossFire konfiguraci tak bude stačit jen tak tak (ta má až 2×120W), pro SLI bude bude mít stále ještě rezervy (až 2×95W). Na +12V větvi je schopen dodávat 21A. Podstatně tak odlehčí vašemu stávajícímu zdroji, protože už není nutno kupovat nový zdroj, aby dual-GPU konfiguraci utáhnul. Stačí jen koupit tento pomocný zdroj a původní si ponechat. Power Express 250W je vybaven aktivním PFC, k chlazení je určen jeden 4cm ventilátor točící se s 2000rpm při hluku 20dB (je tedy velmi tichý). Zdroj pasuje do kterékoli 5,25" pozice, je vybaven třemi LED diodami, které zobrazují stav. Je otázkou, jak velkého rozšíření se tyto "grafické" zdroje dočkají, rozhodně ale nejde o špatný nápad a záleží tak také n
ATi přichází se slevami
Protože konkurenční nVidia hodlá uvést své karty GeForce 7900 za velmi zajímavé ceny, potřebuje ATi udržet své ceny konkurenceschopné. Proto se dočkáme slev grafických karet kanadské společnosti ATi. Zajímavější ceny se týkají řad Radeon X1000. Vlajková loď Radeon X1900 XTX bude k mání za $549 (cca 17500Kč s DPH), levnější Radeon X1900 XT pak bude za $479 (asi 14000Kč s DPH). Radeon X1800 XT 256MB a Radeon X1800 XL 512MB budou k dispozici za $299 (asi 9000Kč s DPH), 512MB verze XT bude o něco dražší, 256MB verze XL pak o něco levnější. Připravovaná mainstreamová karta Radeon X1800 GTO má stát $199-$249 (6000-7500Kč s DPH), Radeon X1600 XT vás vyjde na $149 (4500Kč s DPH) a X1600 Pro $109 (3500Kč s DPH). Už bylo na čase, aby ceny klesly. Zdroj: www.xbitlabs.com
ATi XGI nekoupí, XGI jen odchází z PC grafického segmentu
Podle jistých informací mělo být dnes oznámeno převzetí firmy XGI Technology společností ATi. Tyto předpoklady se ale neukázaly jako pravdivé, protože ATi společnost XGI nekoupí, alespoň ne dnes. ATi chtěla společnost XGi koupit již v roce 2004. XGI tak bude existovat i nadále, jen se stáhne z PC grafického segmentu, kde nebyla příliš úspěšná. Její karty XGI Volari nebyly zas tak špatné, ale hodně je srážely špatné ovladače, kvůli kterým nedokázaly prodat výkon, kterého by jinak byly schopny. Zákazníci tedy raději volili jistější ATi a nVidii, u XGI si nemohli být jisti, zda se jim ovladače podaří vyladit. XGI Technology se tedy nebude zaměřovat na čipy, které se honí za výkonem a schopnostmi vyprodukovat nejroztodivnější nové efekty, ale zaměří se na trhy, kde je vyžadována nízká spotřeba a serverové trhy. nVidia a ATi tak mají zase o jednoho konkurenta méně, škoda. Zdroj: www.xbitlabs.com
Matrox TripleHead2Go: "roztrojka" na monitory
Možná si vzpomínáte na zázračnou věcičku Matrox DualHead2Go, která dokázala analogový signál poslat na dva monitory a tak umožnila využít vícemonitorové zobrazení třeba i s grafickými kartami, jež to fyzicky nepodporovaly (z nedostatku výstupních konektorů). Nyní přináší Matrox na trh další verzi, tentokrát pojmenovanou TripleHead2Go. Již podle názvu je patrné, že dokáže poslat obraz rovnou na tři monitory zároveň. Podporovaná rozlišení tedy jsou 1920×480 (3×640), 2400×600 (3×800), 3072×768 (3×1024) a 3840×1024 (3×1280). Maximální rozlišení samozřejmě záleží na cílové grafické kartě a monitorech. Matrox rovněž vyřešil problémy, které se objevovaly u spousty her (ve fullscreenu), kdy se obraz prostě ztrojoval, na každém monitoru byl stejný. Nyní je podporováno na 150 her, které trojnásobné módy podporují (např. Microsoft Flight Simulator, Age of Empires III, World of Warcraft, F.E.A.R., Quake). Tato "sranda" vás vyjde na $299, což je docela dost peněz. K dispozici bude v dubnu.
FSP Group: zdroj napájení pro grafické karty
Protože dnešní grafické karty spotřebují obrovské množství elektrické energie, které je při SLI či CrossFire pak přímo enormní, přestávají klasické zdroje stačit. Respektive je nutno koupit opravdu velmi dobrý a kvalitní zdroj, aby danou sestavu utáhl. FSP (Fortron) tedy uvádí na trh 300W zdroj (25A na 12V větvi), který je určen speciálně pro napájení grafických karet. Když uvážíte, že Radeon X1900XTX spotřebuje nějakých 120W, pokryje zdroj požadavky dual-GPU systémů s mírnou rezervou. Zdroj patří do 5,25" pozice, kde mnoho case-moderů potěší modrými LED diodami. Je vybaven dvěma 40mm ventilátory s otáčkami regulujícími se podle teploty. Cena zatím není známa. Zdroj: www.xbitlabs.com