Intel

Články s výrobcem Intel (strana 143 z 192)

Intel Core 2 Duo E6750 v testu

Intel Core 2 Duo E6750 v testu

Lukáš Petříček
1. 8. 2007 00:00
50

Není to tak dávno, co Intel přišel s novou architekturou Core a přinesl tak zvrat v procesorovém průmyslu. Dnes se podíváme na jeden z nejnovějších přírůstků do stáje Intelu, na procesor Core 2 Duo E6750 s 1333 MHz FSB a 4 MB L2 cache.

Intel končí s 32-bitovými low-voltage Xeony

Intel končí s 32-bitovými low-voltage Xeony

28. prosinec 2007 je poslední datum, kdy bude možné objednat low-voltage Xeony postavené ještě na 32-bitovém jádře Sossaman (vychází z jádra Yonah) vyráběném 65nm technologií. Jedná se o 1,66GHz a o 2,0GHz verzi procesorů. Poslední dodávky pak proběhnou 2. května 2008. Low-voltage verze Xeonů disponovaly velmi příznivým TDP s hodnotou 31 W. Sběrnice FSB měla takt 667 MHz a procesor byl vybaven 2MB L2 cache. Podle Intelu se zájem přesouvá k výkonnějším procesorům založeným na architektuře Intel Core. Tyto procesory mají sice mírně vyšší TDP s hodnotou 40 W, ale nabízí vyšší výkon, podporu 64-bitových aplikací a nejsou omezeny pamětí na 16 GB. 1,66GHz ultra low-voltage verze (Xeon ULV) s 15W TDP zatím zůstává v nabídce. Zdroj: www.tgdaily.com

31. 7. 2007 16:20
3
Reklama
NVIDIA se s produkcí grafických čipů blíží Intelu

NVIDIA se s produkcí grafických čipů blíží Intelu

NVIDIA si nyní stojí ve výrobě grafických čipů nebývale dobře a za své úspěchy vděčí především dobře vyrobené sérii grafických karet řady GeForce 8000, ale snad také AMD, která se svými problémy a oddalováním nových grafických čipů dala na jistý čas nebývalý prostor pro rozdělení svého trhu. Podívejme se tedy, co se událo. Výrobce 2. Q. 2007 2. Q. 2006 Vývoj rok-rok mil. ks Podíl mil. ks Podíl Intel 30,59 37,6 % 29,68 40,4 % +3,1 % NVIDIA 26,48 32,6 % 14,48 19,7 % +82,9 % AMD 15,86 19,5 % 19,67 26,7 % -19,4 % VIA-S3 6,26 7,7 % 6,27 8,5 % -0,2 % SiS 2,00 2,5 % 3,33 4,5 % -39,9 % Matrox 0,13 0,2 % 0,10 0,1 % +30,0 % CELKEM 81,32 100,00 % 73,53 100,00 % 10,6 % U stolních počítačů dosáhla NVIDIA až na 43,5% trhu oproti 38,5% Intelu, rovněž u grafických karet pro mobilní platformu dosáhala NVIDIA nebývale dobrého výsledku ve výši 51,5% trhu oproti intelu, který zde měl pouze 38,5%. Je zřejmé, že Intel si své postavení sice držel bez výrazných změn oproti předchozímu roku, naop

Bohumil Federmann
31. 7. 2007 10:00
2
Evropská komise a námitky proti praktikám Intelu - hrozí pokuty?

Evropská komise a námitky proti praktikám Intelu - hrozí pokuty?

Evropská komise minulý týden podala Intelu své námitky vůči tomu, jakým způsobem se prý snažil využít svého dominantního postavení na trhu k tomu, aby odsunul konkurenci na vedlejší kolej. Tím je myšleno přesvědčování, poskytování slev a placení OEM zákazníkům za tím účelem, aby nekupovali procesory od jiných výrobců. Prozatím komise ještě neměla zveřejnit jména těchto OEM, se kterými Intel údajně učinil dohodu. Celkem jsou Intelu vytýkány tři věci. Jednak jsou to nabídky slev výměnou za to, že většina koupených procesorů bude od Intelu. Dále to jsou platby OEM za to, že pozdrží nebo rovnou zruší produkty založené na výrobcích AMD. A dále to má být nabízení CPU ve větším počtu pod cenou. Tím měl Intel hned třikrát porušit Článek 82 úmluvy EK. Intel má deset týdnů na to, aby na tyto protesty odpověděl a poté se EK rozhodne, zda na Intel uvalí pokuty. Intel pak může protestovat, čímž by se celý případ dostal k soudu. Zmíněné pokuty mohou podle Evropského práva dosáhnout až 10 % celosvětového zisku firmy.

30. 7. 2007 00:30
4
Intel C2E QX6950, 12 MB L2 cache, 3.33 GHz

Intel C2E QX6950, 12 MB L2 cache, 3.33 GHz

V poslední době je velmi malý prostor pro psaní o dění a novinkách u Intelu. AMD na mediálním trhu v současnosti kraluje, stejně jak tomu bylo v minulosti, když dominoval Intel se svou architekturou Core či Core2. Můžeme se o této skutečnosti přesvědčit pohledem na dění velmi atraktivního serveru Mydrivers, kde vychází o PC světě téměř vše. Přesto se k nám dostala horká novinka od Intelu, zveřejněná ve druhém řádku, v podobě prvních vyrobených 45nm kusů C2E QX6950@3,33 GHz. Procesor s jádrem Yorkfield, 12 MB L2, FSB 1333 MHz s cenou 999USD je tedy již v prodeji a redaktoři z Mydrivers si na něj mohli sáhnout. Je však škoda, že nepřiložili i foto. Rovněž jimi zveřejněná zpráva byla velmi strohá. Zdroj: Mydrivers

Bohumil Federmann
29. 7. 2007 15:30
1
ZhongGuanCun a ceny procesorů

ZhongGuanCun a ceny procesorů

ZhongGuanCun je čínské Silicon Valley, které se nachází v Pekingu, hlavním městě Číny. První zmínky o ZhongGuanCunu se objevují v roce 1950, kdy to byla vojenská základna. Až v roce 1988 byl ZhongGuanCun formálně uznán ústřední správou Číny, odtud se píše již nová historie. Od roku 1999 se ZhongGuanCun stal "Zhongguancun Science & Technology Zone," se sedmi parky, Fengtai Park, Changping Park, Electronics City (Chaoyang), Yizhuang Park, Desheng Park a Jianxiang Park. Rovněž je zde Čínská akademie věd, 39 univerzit či vysokých škol, ročně zde promuje přes 100 tisíc vysokoškoláků a rovněž je zde provozováno přes 12 tisíc Hi-tech společností s téměř půl milionem pracujících vědců. Je zde pětice prominentních elektronických trhů (burz) obchodujících hlavně s PC hardwarem a periferiemi. Na těchto trzích se dojednávají ceny, je zde obchodována podstatná část zboží jak čínského počítačového trhu, tak i celosvětového. V ZhongGuanCunu nechybí ani burza cenných papírů. Aktuální pohled na některé části spole

Bohumil Federmann
27. 7. 2007 10:00
Intel a laserový modulátor s propustností 40 Gb/s

Intel a laserový modulátor s propustností 40 Gb/s

Společnost Intel pracuje již poměrně dlouho na křemíkových laserových modulátorech pro propojení čipů uvnitř počítače. Věří totiž, že optická cesta je budoucnost, jelikož je schopna dosáhnout větší propustnosti a fotonům neklade na rozdíl od elektronů nic odpor, čímž se podstatně snižuje spotřeba a emitované teplo. Nyní se povedlo vyrobit laserový modulátor (zařízení převádějící elektronický signál na světelný) s propustností 40 Gb/s, což dává při spojení většího množství zařízení propustnost v řádech Terabitů. Společnost volí křemíkovou technologii proto, že ji lze vyrábět podobně jako nynější procesory, tedy v masovém měřítku a levně. První úspěch přišel s křemíkovým modulátorem v roce 2004, který při byl frekvenci 1 GHz 50x rychlejší než jakýkoliv jiný modulátor v té době. Následující rok se podařilo propustnost zvýšit na 10 Gb/s a nyní ji Intel zečtyřnásobil. Podle Anshenga Liu, který správu přinesl v blogu Intelu, však ještě potrvá řadu let, než se technologie uplatní v praxi. Zdroj: PC World

Pavel Boček
27. 7. 2007 09:30
4
Reklama
První oficiální informace o platformách pro Nehalem

První oficiální informace o platformách pro Nehalem

Intel přinesl prvních několik málo informací o platformách pro architekturu Nehalem. Platformy budou nazvány Tylesburg, lišit se budou podle přípony: EP pro nejvýkonnější servery, EN pro nejslabší servery a WS pro pracovní stanice. Informací je nemnoho, ale již se ví, že Intel chce pro každou platformu vyrábět extra čipovou sadu. Čipová sada Tylesburg-36D se dvěma sockety se uplatní v Tylesburgu EP a WS (u WS bude duální), čímž budou nahrazeny platformy Bensley a Stoakley. Tylesburg EN má používat sadu Tylersburg-24D a nahradí Bensley VS a Cranberry Lake. A konečně čipová sada Tylersburg-36S (Tylesburg WS) pak bude obsahovat pouze jeden socket a bude se vlastně jednat o přepracovanou verzi platformy Garlow WS (ta nyní obsahuje čipovou sadu X38). Nehalem, stejně jako Penryn, bude vyráběn 45nm hi-K výrobním procesem. Architektura přinese SMT (Simultánní Multi-Threading, tedy vylepšenou obdobu starého Hyper-Threadingu z Pentií 4; Osm jader tak bude moci zpracovat až 16 vláken součas

Pavel Boček
25. 7. 2007 09:30
Intel a program pro podporu vývoje SW pro vícejádrové systémy

Intel a program pro podporu vývoje SW pro vícejádrové systémy

Společnost Intel představila mezinárodní vzdělávací program na podporu tvorby softwaru pro vícejádrové počítačové systémy určený pro softwarové vývojáře. Cílem není samozřejmě nic jiného, než urychlení a rozšíření vývoje software pro vícejádrové procesory, jejichž potenciál drtivá vetšina aplikací nedokáže využít. Intel Software Training Program tak bude nabízet kurzy a praktická cvičení k pomoci při vývoji vícevláknových aplikací a jejich optimalizace. Intel říká, že programátoři již nemohou spoléhat pouze na zrychlování výkonu jednotlivých jader, ale musí se naučit využívat vícejádrové procesory. Tyto kurzy mají být vývojářům k dispozici po celém světě, kde je Intel bude nabízet ve spolupráci s instruktory školicí organizace NIIT a dalších. Více podrobností najdete na stránkách věnovaných Intel Software College. Zdroj: Intel

25. 7. 2007 00:30
Intel za měsíc představí E2180 a znovu bude zlevňovat

Intel za měsíc představí E2180 a znovu bude zlevňovat

Zákazníci se mohou těšit na nový přírustek do rodiny procesorů Pentium Dual-Core založených na architektuře Core 2 Duo. Půjde o 2GHz model E2180 s 1 MB L2 cache, který se zařadí po bok procesorů E2160 a E2140 (1,8 GHz a 1,6 GHz). Pokud však hodláte procesoru patřičně upravit frekvenci, nemusíte ani na nic čekat, protože i již nabízené dva modely jsou schopny leckdy pracovat na frekvencích kolem 3,5 GHz, čímž se zařazují po bok starých Celeronů Mendocino, Coppermine a jim podobným. 26. srpna se tedy představí E2180 a zároveň se patřičně upraví ceny. Tento procesor se tak bude prodávat za cenu dnešního E2160 - 84 USD (1000kusové série). E2160 spadne na 74 USD a dále také Celeron 430 zlevní o 5 dolarů na 45 USD, Celeron 420 rovněž tak na 35 USD. Fuad se nezmiňuje o E2140, ale ty by měly podle starší zprávy serveru Digitimes vydržet v nabídce a jejich cena rovněž klesnout o 10 dolarů na 64 USD, čímž by se měly u nás dostat s cenou pod 2000 Kč s DPH. To už docela ujde na procesor architektury Core 2 Duo s t

24. 7. 2007 13:15
1
Ohlédnutí za 1. pololetím procesorového trhu Číny

Ohlédnutí za 1. pololetím procesorového trhu Číny

Možná mne někdo nařkne z propagace čínské části světa, když jsem teprve dopsal článek o vývoji prodeje polovodičů v Číně a již pracuji na článku dalším. Podívám-li se však na produkci Intelu a AMD za uplynulý rok a na jejich celkový prodej v Číně, pak zjistím následovné. Přehled výroby polovodičů, Intelu a AMD a jejich podíl na čínském trhu za rok 2006 Výrobce Tržby (mil USD) Čínský trh (mil USD) Podíl (%) Intel 35.382,000 16.808,000 47,504 AMD 5.649,000 3.568,000 63,162 Celkem 41.031,000 20.376,000 49,660 Je zřejmé, že pokud čínsky trh spotřebuje téměř 50% produkce polovodičů AMD a Intelu, pak má smysl se tímto trhem hlouběji zabývat. Čínský server zveřejnil velmi zajímavý vývoj prodeje procesorů za první pololetí. Podívejme se tedy na výsledky čínského prodeje blíže. Začal bych u vývoje průměrných cen procesorů, které nám postupně klesaly, jak se AMD s Intelem předháněli ve zlevňování. Rozhodně není nezajímavý graf, kde vidíme podíl jednotlivých cenových s

Bohumil Federmann
24. 7. 2007 09:00
1
Prodeje PC klesají v očekávání snížení cen u Intelu

Prodeje PC klesají v očekávání snížení cen u Intelu

Celosvětový prodej počítačů v posledních týdnech zaznamenal citelné zpomalení v očekávání dalšího kroku Intel v cenové válce s AMD. Intel by měl totiž nyní po snížení cen vybraných procesorů stanovit nový kompletní ceník. Celkové snížení cen je odvetou za další zlevňování u AMD, jež má ale být dle tohoto výrobce konečné. Každopádně má teď tato společnost na trhu šest dvoujádrových procesorů s cenou pod sto amerických dolarů a k tomu na trh pronikají nové 65nm modely s menší spotřebou. Z tohoto boje ovšem po celou dobu těží zákazník. Například nejvýkonnější model od AMD, Athlon X2 6000+, se dá v Česku koupit již za cenu mírně přesahující 4 500 Kč. Procesor přitom poráží i některé rivaly od Intelu. Uživatelé si tak za stejný obnos mohou více investovat do ostatních komponent, což je pro ně samozřejmě plus. Důkazem zpomalení také bylo, že ačkoliv jeho míra není přesně známa, ceny DRAM čipů se z důvodu menší poptávky snížily také. Výrobci mikročipů z toho ale takovou radost nemají – ztráty jsou na obou str

Pavel Boček
23. 7. 2007 10:30
4
Reklama
V Číně se v minulém roce prodalo polovodičů za 66,3 mld USD

V Číně se v minulém roce prodalo polovodičů za 66,3 mld USD

V uplynulých dnech byly zveřejněny dodávky polovodičů na rychle se rozvíjející čínský trh. Ten zaznamenal za minulý rok nárůst prodeje ve výši 11,8 % oproti roku 2005, čímž dosáhl celkové hodnoty 66,3 mld USD. Hodnocení je provedeno ve třech regionech, centrální Čína, Hong-Kong a Taiwan. V tabulkách naleznete po deseti předních prodejcích v každém s regionů, rovněž je zde hodnota jejich prodejů s meziročním vývojem v prodejnosti. O postavení nejsledovanějších firem v oblasti procesorů, jako jsou Intel a AMD, si každý může udělat svůj obraz. Za povšimnutí však stojí i další společnosti jako jsou TI, Samsung, Hynix a další. Další podrobnosti naleznete ve zdroji. Zdroj: Tech ON

Bohumil Federmann
23. 7. 2007 10:00
Intelovo osmijádrové monstrum - V8 v testu

Intelovo osmijádrové monstrum - V8 v testu

Jako Intelovo osmijádrové monstrum označil čínský server sestavu, kterou testoval. Jde o Intelovu odpověď na AMD platformu AMD 4x4-FX. Intel svou platformu označil jako V8. Přes počáteční rozpaky při oznámení možnosti využití víceprocesorových sestav se zdá, že se pomalu, ale jistě dostávají do podvědomí a také si již nachází své místo. Nejdříve se víceprocesorové sestavy zabydlely v serverech, které se následně dostaly i k malým zákazníkům a domácnostem (na podobné téma jsme již psali). Dnes se zdá, že již přichází období pro nástup víceprocesorových stolních PC, jako je Intel V8. Nejedná se v podstatě o nic jiného než použití sériové serverové desky pro dva procesory. Na rozdíl od platformy AMD 4x4-FX by se mohlo zdát, že zde chybí možnost použití více grafických karet. Píši mohlo zdát, neboť grafické karty lze použít i pro PCI-X. Článek se však zaměřil spíše na dosažené výkony srovnávané s klasickým jednoprocesorovým PC. Na dosažené výsledky se můžeme společně podívat. Uspořádání sestavy se dvěma p

Bohumil Federmann
23. 7. 2007 09:15
5
FSB 1333 vs. 1066 a superceny u Intelu

FSB 1333 vs. 1066 a superceny u Intelu

Čínský server HKEPC, jako tradičně a způsobem jemu vlastním, se tentokráte blíže podíval na zcela nové procesory od Intelu, které nám přinesly FSB 1333 MHz. Server zveřejnil sortiment procesorů i množstevní rozložení ve výrobě. Tyto procesory samozřejmě podrobil podrobným testům, které si můžeme blíže prohlédnout. Pohled na množstevní rozložení výroby procesorů u Intelu v budoucích čtyřech kvartálech. Pohled na sortiment procesorů Intelu v budoucích pěti kvartálech. Nastavení testovaného procesoru Intel Core 2 Extreme QX6850. Vlastní testy: FSB má datovou šířku 8 B, je od ní odvozována veškerá komunikace se severním mostem a dále. Teoretická datová propustnost pro FSB 1066 je rovna 8,528 GB/s, při FSB 1333 by tedy měla být 10,664 GB/s. Poněvadž se jedná o výkonově obdobné procesory, měla by se u procesorů s FSB 1333, spíše projevit výhoda vyšší datové propustnosti FSB, která činí 25 %. Většina testů dopadla spíše rozpačitě, hodnoty se od sebe vzájemně lišily řádově v jednotkách

Bohumil Federmann
23. 7. 2007 09:00
Aktualizace Intel Itanium 2, série 9100

Aktualizace Intel Itanium 2, série 9100

Intel právě zveřejnil aktualizace svého Intel Montvale Itanium 2 procesoru, o kterém jsme již taky psali. Současná aktualizace Itania 2, série 9100, míří směrem ke kritické možnosti rozšiřitelnosti ze dvou až na 512 procesorových patic, což by představovalo možnost spojit až 1024 procesorových jader. A to jsem si již myslel, že výpočetním střediskům, jak jsme je znali z minulosti, dávno odzvonilo. Dnes se firmy přímo předhání, kdo postaví výkonnější počítač a na kterém místě v TOP100 či TOP500 superpočítačů bude pak stát. Prostorové řešení superpočítače. Jde o pokračování série 9000, Intel Itania 2. Jak Intel připravil svou novou sérii 9100 Itania 2 (vyráběnou ještě na 90nm, ale již s virtualizačními technologiemi) pro čtvrtý kvartál tohoto roku, to se můžeme podívat. Intel dvoujádrové Itanium 2, TDP 104Watt Model procesoru Frekvence (GHz) FSB (MHz) L3 Cache Cena (USD) 9150M 1,66 667 24MB 3692 9150N 1,60 533/400 24MB 3692 9140M 1,66 667 18MB 1980

Bohumil Federmann
23. 7. 2007 09:00
2
Penryn jde vstříc SFF

Penryn jde vstříc SFF

Intel se svým Penrynem by se měl ubírat směrem k SFF (Small Form Factor), tedy cestou malých rozměrů. Měl by podporovat návrhy menších základních desek a za tímto účelem bude ve dvou provedeních. První verze určená pro 2. čtvrtletí 2008, využije LV (Low Voltage) a BGA pouzdro rozměrů 35 mm, druhá verze určená pro 2. pololetí 2008, ULV (Ultra-Low Voltage) a BGA pouzdro rozměrů 22mm. Intel ve 2. čtvrtletí 2008 vypustí svou další generaci Centrino platformy s názvem Montevina. Platforma bude sestávat z 45nm procesoru Penryn, severního mostu Cantiga GM/PM a jižního mostu ICH9M. Dále bude podporovat Wi-Fi/WiMAX, 802.11n, DDR2/DDR3, včetně zabudovaného DisplayPortu a HDMI/HDCP. Zdroj: DigiTimes

Bohumil Federmann
20. 7. 2007 00:15
Reklama
Intel Bearlake G31 a P31 putují k výrobcům

Intel Bearlake G31 a P31 putují k výrobcům

Výrobci základních desek a potažmo zákazníci se mohou těšit na čipové sady Bearlake G31 a P31, které tento týden putují v dodávkách společnosti Intel. Výrobci si je mohli objednávat v druhé polovině června a očekává se, že první základní desky uvidí světlo světa již za jeden či dva týdny. Jedná se o nejníže postavené čipové sady z rodiny Bearlake, které zpočátku nabídnou FSB 1066 MHz a asi až za půl roku se pro ně odemkne podpora FSB 1333 MHz. G31 a P31 jinak k Bearlake patří spíše symbolicky, protože to jsou ve skutečnosti upravené sady Intel 945 spolupracující se Southbridge ICH7 a podporující budoucí 45nm procesory Yorkfield a Wolfdale. G31 má oproti P31 navíc ještě grafické jádro Intel GMA 3100. Zdroj: Fudzilla, SHW

19. 7. 2007 11:00
2. čtvrtletí 2007 u Intelu v číslech

2. čtvrtletí 2007 u Intelu v číslech

Intel zveřejnil své hospodaření za 2. čtvrtletí 2007. Odhad tržeb pro 3. čtvrtletí 2007 je ve výši 9,0 mld – 9,6 mld USD. Zdálo by se, že tržby jsou stabilizovány a nic zásadního se u Intelu neděje. Píši zdálo, neboť při důkladnějším pohledu na hospodaření Intelu zjistíme, že při relativně poklidném vývoji tržeb dochází k enormnímu nárůstu vlastních zisků. Při ročním srovnání je to 44 %, ale při srovnání s předchozím kvartálem je to 22 %. Intel 2. Q 2007 proti 2. Q 2006 proti 1. Q 2007 Příjem 8,7 mld USD +8% - 2% Provozní příjem 1,35 mld USD +26% 19% Čistý příjem 1,3 mld USD +44% 22% EPS 22 centů +47% 21% Vysvětlení je dle mého názoru velmi jednoduché. Intel se příliš nezdržoval vývojem nativního čtyřjádra či řadiče pamětí, vsadil na spojení dvou již osvědčených dvoujader. Dále se velmi příznivě projevil přechod na menší 65nm technologii, která dovoluje vyrábět na stejném množství křemíku více čipů a v konečném výsledku je při stejných tržbách i lepší cena pro z

Bohumil Federmann
19. 7. 2007 09:00
6
Nízkopříkonové servery v testu výkonu

Nízkopříkonové servery v testu výkonu

Na serveru AnandTech se věnovali zajímavé recenzi malých serverů. Jde o skupinu serverů, která se neustále a rychle rozšiřuje a nachází nejrůznější uplatnění. Nejdříve se můžeme podívat na používané procesory, kde je Intel jednoznačně papírovým favoritem, jak co se týče výkonu (díky své nové architektuře), tak co se týče spotřeby. Testovány byly procesory Opteron 2218 (i HE verze) 2,6 GHz a Intel Xeon (Woodcrest) LV 5148 a 5140 - oba 2,3 GHz. Testovací sestavy: OS Windows 2003 Enterprise SP2 x64 RAM 8x 1GB 667 MHz HDD WD1600YD RAID 0 - 12x 146GB Fujitsu 15,000 otáček Testovací sestavy byly velmi podobné, bylo provedeno velké množství testů a vytvořeno několik grafů. Výkonově však nebylo mezi platformami téměř rozdílů. Co se týče spotřeby, výsledek byl obrácený, než se dalo očekávat, více zajímavých podrobností naleznete ve zdroji. Zdroj: AnandTech

Bohumil Federmann
18. 7. 2007 10:30
3
Další informace o čipových sadách Intel Eaglelake

Další informace o čipových sadách Intel Eaglelake

Intel již nějaké ty týdny prodává zástupce řady čipových sad Bearlake, tedy především G33 a P35 a později představí G35 a X38. Není však důvod, proč by se v roadmapách neobjevily podrobnější informace o nástupci Medvědího jezera, příhodně pojmenovaném Eaglelake. Tato řada bude dodávána v klasických variantách P, G a Q pro běžné zákazníky a obchodní platformy. Přijde s podporou procesorů založených na jádrech Penryn, Yorkfield, Wolfdale a dalších s FSB 1333 MHz. A i nadále bude Eaglelake podporovat paměťi DDR3 a DDR2, standardně tedy DDR3-1333 a DDR2-800, což je jistě dobrá zpráva pro ty, co si nakoupili kvalitní DDR2 moduly. Samozřejmostí je zde sběrnice PCI Express 2.0, ale s touto verzí již není kompatibilní southbridge. Jedná se o southbridge ICH10 s podporou Serial ATA, PCI Express, USB a HD audio. Novinkou jsou FIS násobitele portů, které by měly zajistit připojení více zařízení na jeden SATA port bez obětování výkonu. Sadu P35 Express má nahradit Eaglelake-P. Zatím t

18. 7. 2007 09:45
1
Intel bude i nadále prodávat procesory E2140

Intel bude i nadále prodávat procesory E2140

Intel před několika dny změnil své plány s prodejem low-endových procesorů a nyní dle výrobců základních desek nehodlá vyřadit procesory Pentium Dual-Core E2140 (1,6 GHz, 800 MHz FSB, 1 MB L2 cache) založené na jádru Conroe. Dle předchozích zpráv se totiž měly 26. srpna objevit procesory E2180 za cenu 84 USD (1000kusové série). E2160 se tím měly z 84 USD zlevnit na 74 USD a E2140 zcela zrušit. To se nyní mění. E2140 se momentálně prodává za 74 USD, na konci tohoto týdne cena spadne na 71 USD a 26. srpna dále klesne na 64 USD. Intel se k tomuto kroku rozhodl proto, aby měl protipól k procesorům AMD Athlon 64 X2 3800+ a 3600+. Zdroj: DigiTimes

17. 7. 2007 12:00
1
Reklama
Verdikt Evropské komise vůči Intelu se blíží

Verdikt Evropské komise vůči Intelu se blíží

Již v roce 2005, oznámil mluvčí Evropské komise Jonathan Todd počátek koordinovaného vyšetřování antimonopolních orgánů Japonska a Evropské unie ve věci protikonkurenčních praktik Intelu, amerického výrobce počítačových čipů. Stalo se tak poté, co Tokio veřejně upozornilo Intel na některé jeho praktiky. Nedávno jsme psali, že také výkonný ředitel AMD Hector Ruiz ve Washingtonu DC na půdě antimonopolního úřadu vedl vzrušenou řeč o stejné věci. Nyní se zdá, že se Evropská komise jako první v této kauze blíží do finále a je rozhodnuta Intelu udělit pokutu až ve výši 3,5 mld USD. Jak by se tato pokuta odrazila na samotném hospodaření Intelu, je zřejmé z výsledků hospodaření za uplynulé období. O případných následných krocích Intelu však můžeme pouze spekulovat. Hospodaření Intelu Období 1.Q. 2007 2006 2005 2004 Zisk (mld. USD) 1,636 5,044 8,664 7,516 Zdroje: Competetion offence, YAHOO

Bohumil Federmann
17. 7. 2007 09:45
1
Zveřejněny podrobnější údaje o procesorech Intel "Harpertown" a "Wolfdale"

Zveřejněny podrobnější údaje o procesorech Intel "Harpertown" a "Wolfdale"

Na internetu se objevily podrobnější údaje a obchodní značení nových serverových procesorů Intelu. Jedná se o čtyřjádrové čipy "Harpertown" a o dvoujádrové "Wolfdale", obojí také v low-voltage verzích. Objeví se ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku a mají nahradit stávající procesory Clovertown a Woodcrest. Čtyřjádrové procesory Harpertown mají vždy 12MB L2 cache. Modely E54xx (2,33GHz-3,0GHz) mají vždy 80W TDP, vysoce výkonná verze X5460 (3,16GHz) o něco více, 120W. Všechny budou mít 1333MHz FSB, u modelu E5405 je zatím tento údaj nejistý. Dá se předpokládat, že tento procesor přijde buď o nějakou zajímavou technologickou vymoženost (jako například někdejší Pentia D9x5 o virtualizaci) nebo bude právě snížena frekvence sběrnice, pravděpodobně na 1066MHz. Low-voltage verze L5430 a L5410 se liší pouze sníženou spotřebou na 50W, což je pro čtyřjádrový procesor skutečně výtečná hodnota. Takty v tomto případě činí 2,66GHz, resp. 2,33GHz. Nabídka dvoujádrových Wolfdale nebude nejbohatší, zahrnuje dva k

16. 7. 2007 17:30
Reklama
Reklama