Grafiky a hry (strana 153 z 215)

Sony PlayStation 3 dostane 65nm grafický čip

Sony PlayStation 3 dostane 65nm grafický čip

Procesor herní konzole IBM Cell již má přechod na 65nm výrobu za sebou. Nyní totéž čeká i grafický čip RSX. Ten bude vyráběn 65nm technologií od čtvrtého čtvrtletí letošního roku. Dnes je vyráběn 90nm technologií, stejně jak tomu kdysi bylo i u Cellu. Výhodou updatovaného čipu budou menší rozměry, nižší spotřeba a zejména nižší náklady na výrobu. Tím by se PlayStation 3 měl o něco zlevnit a útočit tak svou cenou na Xbox 360 a Nintendo Wii. V tuto dobu by se rovněž pro PS3 měla objevit spousta velmi zajímavých herních titulů, více informací však Kaz Hirai, šéf Sony, nezveřejnil. Zdroj: www.bit-tech.net

30. 6. 2008 00:10
Matrox uvádí nové grafické karty M-Series

Matrox uvádí nové grafické karty M-Series

Společnost Matrox sice svůj boj na poli herních grafických karet již dávno vzdala, nicméně na poli profesionálních grafických karet se stále drží. Svědčí o tom nová řada M-Series, která nabízí především možnost připojit ke kartě velký počet monitorů. Nejedná se o technologicky moderní čipy, podporují nejvýše DirectX 9 a OpenGL 2.0. Jejich výhodou je však nízká spotřeba, postačí jen pasivní chlazení, které není příliš rozměrné. Všechny karty využívají nativního PCI-Express rozhraní, ve většině modelů v x16 verzi. Všechny karty jsou vybaveny 512 MB DDR2 paměti. K dispozici budou karty M9120, M9125, M9120 Plus LP (low-profile verze pro PCIe x16), M9120 Plus LP (low-profile verze pro PCIe x1) a M9140 LP (low-profile verze). Model M9140 má nativní podporu pro čtveřici displejů (analogové výstupy), low-profile verze M9120 pak nabídnou pomocí kabelu možnost překonvertovat dva digitální výstupy na čtyři digitální. Klasické M9120 a M9125 nabízí podporu pro dva monitory, model M91

28. 6. 2008 15:10
Reklama
AMD oživuje rodinu produktů All-In-Wonder

AMD oživuje rodinu produktů All-In-Wonder

Společnost AMD se rozhodla znovu oživit rodinu produktů All-In-Wonder. Jedná se o známé kombo grafické karty a televizního tuneru, které nyní přichází pod označením All-In-Wonder HD. AMD zde slibuje dostatečný výkon pro 3D hry a ATI TV Wonder HD na jedné PCI Express kartě s možností grabování digitální HDTV i klasické analogové. ATI All-In-Wonder HD podporuje přehrávání 1080p filmů z Blu-ray médií pomocí firemního UVD (Universal Video Decoder). Karta je také označena jako AMD LIVE! Ready a certifikována pro Windows Vista. Akceleraci videa a grabování zde má na starost čip ATI Theater 650 Pro. K tomu nám dopomohou také porty HDMI a DVI, stejně jako podpora Dolby 5.1 Digital. S herním výkonem to ale nakonec tak horké nebude, protože je využit čip RV635 PRO z karet Radeon HD 3650. GPU je taktováno na 725 MHz a paměti na 600 MHz. Součástí balení je také malá přídavná karta, která však nepatří do slotů základní desky, ale propojuje se s hlavní kartou přes speciální kabel. Tato menší karta

27. 6. 2008 14:00
AMD nebude podporovat NVIDIA CUDA

AMD nebude podporovat NVIDIA CUDA

Společnost AMD se rozhodla, že nebude podporovat technologii NVIDIA CUDA, využívající PhysX. Důvodem je prý to, že AMD chce podporovat otevřené platformy a CUDA není otevřená. Můžeme tedy spekulovat o tom, že hlavní důvod je to, že CUDA je od NVIDIE a není dost otevřená. Místo toho tedy AMD zřejmě adoptuje Intel Havok, podporovat má také OpenCL, nový jazyk od Apple. Je tedy možné, že PhysX na AMD kartách nakonec neuvidíme. Na bližší a konečné informace si ale musíme počkat, vyjádření se totiž mění ze dne na den. Co se týká grafických jader RV770, jak říkaly některé spekulace, AMD si pohrávalo s myšlenkou, aby shadery těchto jader běžely na o něco vyšší frekvenci, než zbytek jádra. Aplikováno to nebylo a nadále zůstal větší počet stream procesorů (jakožto shadery zpracovávající až pět instrukcí, ovšem stejného vlákna). Stále tedy není možné shadery AMD a NVIDIE považovat za to samé. Záleží zde mj. na kódu, proto někdy vyhrává více shaderů NVIDIE s větší frekve

Pavel Boček
26. 6. 2008 00:50
2
Jsou za změnami vedení AMD v Itálii mocenské boje ?

Jsou za změnami vedení AMD v Itálii mocenské boje ?

Společnost AMD oficiálně oznámila, že její řady v Itálii opouští starší viceprezident a manažer pro oblast EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika), Emilio Ghilardi, kterého nahradí Gustavo Arenas v srpnu. Ghilardi dříve pracoval v Hewlett-Packard jako viceprezident a hlavní manažer divize spotřební a obchodní divize pro oblast EMEA. Spolu s ním odchází Alberto Macchi z důvodu odchodu za novými příležitostmi. Pozadí toho všeho je ale velmi zajímavé. Podle serveru Fudzilla totiž v Miláně, kde sídlí vedení, jsou dvě skupiny - nejstarší skupina Giuliana Meroniho, korporátního EMEA prezidenta AMD, který před nějakými dvaceti lety založil pobočku pro Itálii a později celou Evropu, a mladší duo Alberto Macchi (kterého jako bývalého zaměstnance Motoroly pozval do AMD právě Meroni v roce 2005) a Giuseppe Amato. Většina prý podporovala druhou skupinu, ale Giuliano Meroni má díky své dlouholeté pozici v AMD velký vliv. Alberto Macchi však udělal tu chybu, že obešel Meroniho a propustil

Pavel Boček
26. 6. 2008 00:20
2
ATI Radeon 3800 ve spolupráci s 4800 - možné to je

ATI Radeon 3800 ve spolupráci s 4800 - možné to je

Pokud přemýšlíte nad výměnou grafické karty ATI Radeon 3850/3870/3870 X2 za novější model 4850, či později 4870, budete moci vyzkoušet i něco jiného - místo prosté výměny karet je zkusit zkombinovat a díky CrossFire získat ještě větší výkon. Redaktorům TG Daily bylo zdrojem, jenž má blízko k AMD, sděleno, že tyto dvě generace karet mohou spolupracovat v CrossFire režimu. Obě generace jsou přeci jen DirectX 10.1 kompatibilní a i když tato možnost asi nebude firmou AMD veřejně propagována, zákazníci to přesto mohou zkusit. Omezením je zde velikost paměti, takže pokud zkombinujeme kartu s 256 MB paměti a další s 512 MB paměti, pak ta bude mít k dispozici rovněž pouze 256 MB. Bude ale možné například využít i kombinaci karet 3870 X2 a 4850. Zákazníkům se tu rýsuje zajímavá možnost pro upgrade, ale samozřejmě jsou tu i jasné nevýhody. Pro další kartu musíme mít vhodnou základní desku, dále také připravenou rezervu u napájecího zdroje a pak se také musíme smířit se zvýš

23. 6. 2008 10:30
3
NVIDIA GeForce GTX 280 - dle ATI poslední monolitický hi-end grafický čip

NVIDIA GeForce GTX 280 - dle ATI poslední monolitický hi-end grafický čip

Rick Bergman, který dnes působí jako viceprezident společnosti AMD a má na starost grafickou odnož firmy, řekl v interview, že nový hi-end čip od firmy NVIDIA, tedy GeForce GTX 200, bude také posledním velkým monolitickým "megačipem". Bergman se tak vyjádřil po slibech zástupců NVIDIE, že se takovéto čipy chystají i do budoucna. "Předpovídám, že naše konkurence zvolí stejnou cestu pro její další GPU až to uvidí. Udělali své poslední monolitické GPU," řekl Bergman pro EETimes. ATI, či AMD se přitom zcela nepokrytě vydalo cestou využití více grafických čipů, které budou tvořit hi-end řešení této firmy. NVIDIA samozřejmě má také svou SLI technologii, ale v poslední době prohlašuje, že velké a drahé čipy jsou lepším řešením než vícečipové karty či využití více karet. V tom jí dává za pravdu jedna známá věc - výkon se u více čipů nenásobí dvěma, ale záleží zde na ovladačích, jak dokáží další kartu či čip na kartě využít. Na druhou stranu, GPU GTX 280 se na jeden

19. 6. 2008 00:05
Reklama
Gigabyte na Computexu s Radeony HD 4850 a dalšími základními deskami

Gigabyte na Computexu s Radeony HD 4850 a dalšími základními deskami

Společnost Gigabyte na veletrhu Computex, který proběhl minulý týden, představila mimo jiné produkty také tolik očekávanou grafickou kartu Radeon HD 4850. O specifikacích karet jsme ale již informovali, jediné, co nám tedy karta řekne, je to, jak by mohl vypadat její chladič v podání Gigabyte a jak se bude jmenovat - GV-R485-512H-B. Spolu s touto kartou je zajímavý také pasivně chlazený nízkoprofilový (včetně záslepky) Radeon HD 3450 pod názvem GV-RX345256HI (dle toho bude zřejmě mít 256 MB pamětí). Mimo tyto karty bylo k vidění i několik modelů s čipy XGI Volari určených pro servery, např. model GC-VEP11-RH. Karty jsou vybaveny DVI i D-Sub výstupem a pasují do slotu PCIe x1, přičemž díky extrémně nízké spotřebě nevyžadují externí napájení a dokonce ani chlazení. Dále Gigabyte představil ještě několik základních desek, například EP45 Extreme s čipovou sadou Intel P45. Deska je určena již do High-endu a počítá se s jejím velkým přetaktováním, proto je vybavena chladičem se

Pavel Boček
9. 6. 2008 00:00
Ovladače Catalysty 8.5 vydány, RV770 Pro se postaví proti GeForce 9800 GTX

Ovladače Catalysty 8.5 vydány, RV770 Pro se postaví proti GeForce 9800 GTX

Společnost AMD podobně jako každý měsíc vydala novou verzi balíku ovladačů grafických karet Catalyst, nyní tedy ve verzi 8.5. Balík obsahuje grafický ovladač verze 8.493, Multimediální centrum verze 9.16 (pro Windows XP), HydraVision, Remote Wonder verze 3.04, ovladač jižního můstku/IXP a Catalyst Control Center verze 8.5. Podporovány jsou grafické karty Radeon 9500/Xpress 200 a novější (AGP karty ovšem s HotFixem, který vyjde později) a karty All-in-Wonder 9600/Theater 550 PRO a novější. Hlavními změnami je podpora HD videa v rozlišení 480i, 480p a 1080p 24 Hz, dále například podpora standardu SECAM a Service Packu 3 pro Windows XP. Dále byl zvýšen výkon grafických karet Radeon HD 3xx0 ve hrách Call of Juarez, Lost planet a World of Conflict pod DirectX 10 a Halo a S.T.A.L.K.E.R. pod DirectX9. Opravena také byla velká řada chyb v operačním systému Windows Vista. Kompletní seznam je k nalezení v poznámkách k vydání Catalyst 8.5 Nové ovladače také mluví o celé řadě karet, které však

Pavel Boček
31. 5. 2008 00:00
1
S3 přichází s grafickou kartou Chrome 440 GTX

S3 přichází s grafickou kartou Chrome 440 GTX

Společnost S3 přichází na trh s grafickou kartou Chrome 440 GTX, která je nejnovějším přírůstkem do rodiny Chrome 400. Nabízena je kompatibilita se sběrnicí PCI Express 2.0 a S3 také zdůrazňuje dual-stream PIP (Picture in Picture) přehrávání 1080p filmů na Blu-ray nosičích a unifikovanou architekturu podporující DirectX 10.1 a OpenGL 2.1. GPU je zde taktováno na 775 MHz a využita je paměť typu GDDR3, ale je připojená pouze pomocí 64bitové sběrnice. Konektivita je pak zajištěna pomocí rozhraní HDMI, dual-link DVI (DVI-D a DVI-I) a samozřejmě také D-Sub. A za zmínku také stojí ChromotionHD 2.0 VPU (Video Processing Unit) s podporou dekódování MPEG-4/AVC (H.264), MPEG-2, VC-1, WMV-HD a AVS. Zdroj: TZ S3

30. 5. 2008 14:00
7
ATi mění logo, Fusion v druhém pololetí 2009

ATi mění logo, Fusion v druhém pololetí 2009

Rok se s rokem setkal a grafická divize společnosti AMD, ATi, opět mění loga grafických karet a jejich technologií. Naposledy se loga se nyní kompletně standardizovala rozměrem a oproti starším se stříbrné pozadí změnilo v černé, červené se ztmavilo a loga měla nově stříbrný rámeček. Nyní se bude měnit nápis v černém pozadí. Můžeme jen doufat, že nová loga také znamenají novou a úspěšnější éru společnosti. K tomu jí mají dopomoci hlavně grafická jádra RV770 Pro (s paměťmi GDDR3) a XT (s GDDR5), která dle dostupných informací přijdou již 16. června, tedy před konkurenčními čipy NVIDIA GT200. Další malou část tentokrát procesorového trhu má společnosti přinést zase nový čtyřjádrový Phenom 64 X4, číselně označený 9950. Pracovat má na frekvenci 2,6 GHz, avšak dle Fudzilly to má být přesně 2,66 GHz, tedy 10 x 266 MHz, což by znamenalo, že poprvé od roku 2003 AMD zvýšilo frekvenci FSB. Pro to na jednu stranu nemusí být důvod, na druhou stranu je to však jedno, jeli

Pavel Boček
24. 5. 2008 00:00
7
AMD oficiálně o nastávající generaci grafických karet

AMD oficiálně o nastávající generaci grafických karet

Společnost AMD přišla s prvními oficiálními informacemi o nové generaci čipů ATI Radeon, jejichž hlavním průvodním znakem má být podpora pamětí GDDR5, které dodá firma Qimonda a také fakt, že nepůjde o velké a nákladné čipy, což si ale vybere svou daň v podobě výkonu. Na hi-end trh se proto i u nové generace zaměří multi-GPU řešení. "Éra monolitických megačipů je pryč. Díky tomu, že budeme první na trhu s architekturou využívající GDDR5 pamětí, nabídneme také vysoký výkon s využitím GPU levných na výrobu," řekl Rick Bergman, jenž má na starosti grafickou divizi společnosti. Poté dodal: "AMD věří, že GDDR5 je optimální cesta ke zvýšení výkonu za zachování rozumné spotřeby." Kromě firmy Qimonda spolupracuje firma AMD také s jinými výrobci pamětí, jako Samsung a Hynix, ale právě Qimonda je klíčovou společností pro dodávky prvních GDDR5 čipů a její brzké dodávky mají ulehčit AMD cestu. Momentálně jsou k dispozici paměti s frekvencemi 3,6 GHz, 4 GHz a 4,5 GHz v 512Mb či

22. 5. 2008 14:00
1
Reklama
Hector Ruiz slibuje zemětřesení v AMD

Hector Ruiz slibuje zemětřesení v AMD

Předseda představenstva a výkonný ředitel společnosti AMD, Hector Ruiz, slíbil, že ve společnosti nastane zemětřesení. Rok 2007 byl pro AMD tvrdý, avšak Ruiz chce udělat vše pro to, aby AMD začalo příští pololetí vydělávat. Po propouštění je tak na řadě prodej ztrátových divizí a snaha omezit výdaje. AMD se tedy snaží prodat spotřební divizi, která je po problémech hlavního odběratele - Motoroly - ztrátová (ačkoli čipy Xilleon pro televizory Sony Bravia se prodávají dobře) - v tomto čtvrtletí při obratu 81 milionů amerických dolarů prodělala osm milionů. Problémem nyní je, aby se při prodeji zachovala většina duševního vlastnitcví této divize. Společně s omezováním této divize se také s AMD musel rozloučit výkonný prezident výpočetní produktové skupiny, Mario Rivas. Ve funkci jej pravděpodobně nahradí Nigel Dessau, starší viceprezident a vedoucí marketingu. Současně se AMD snaží dále snížit náklady, což s sebou nese konec sponzorování týmu Ferrari v závodech For

Pavel Boček
13. 5. 2008 00:10
11
Dvanáctijádrové procesory AMD v první polovině 2010, RV770 má být 1,5x rychlejší než RV670

Dvanáctijádrové procesory AMD v první polovině 2010, RV770 má být 1,5x rychlejší než RV670

Podle nové roadmapy společnosti AMD, která se objevila na webu, se na první polovinu roku 2010 chystají dvanáctijádrové mikroprocesory Opteron. Bude se jednat o 45nm technologií vyráběné modely s kódovým označením Magny Cours s celkem 12 MB L3 cache, třemi sběrnicemi HyperTransport 3.x a podporou DDR3 pamětí. Kromě technologie AMD-V mají podporovat i APML (Advanced Platform Management Link) a zatím nepopsanou technologii probe filter. Procesory v rámci platformy Maranello poběží pod čipovými sadami RD890S a RD870S s podporou IOMMU (Input/Output Memory Management Unit), což je jednotka připojující I/O DMA sběrnici k hlavní paměti počítače a mapující virtuální adresy na fyzické, což přináší například možnost adresování mnohem většího množství paměti (x86-32 systémy by tak mohly adresovat i více než 4 GB RAM) či možnost stránkování na různá externí úložiště dat. Samotné nové Opterony nebudou nativními dvanáctijádry, bude se jednat o dva fyzicky oddělené křemíkové plátky se šes

Pavel Boček
10. 5. 2008 00:00
Výroba GDDR čipů klesá na úkor So-DIMM, cena poroste

Výroba GDDR čipů klesá na úkor So-DIMM, cena poroste

Podle serveru Digitimes se velcí světoví výrobci DRAM čipů rozhodli začít vyrábět více DDR čipů pro paměťové moduly, zejména So-DIMM, a to na úkor GDDR čipů. Jejich cena by tak mohla poměrně drasticky vyrůst. Zprávy o celkovém snížení výroby DRAM jsme sice slyšeli již minulý rok, přesto však cena dále klesala. Nyní se to však týká poměrě malé oblasti a zdá se, že snížení výroby se dotkne právě GDDR, zatímco výrobní kapacity ostatních verzí mají být zachovány po 1 - 2 čtvrtletí. Navíc ceny DRAM čipů jsou již opravdu na svém minimu, je tedy pravděpodobné, že cena vzroste, není však jisté, o kolik. Zejména se to ale dotkne menších výrobců grafických karet, vyrábějících low-endové karty (kteří mají často minimální zisk), kde se tak může poměrně dost zvýšit cena. Zdroj: Digitimes

Pavel Boček
7. 5. 2008 11:30
NVIDIA vysvětluje současný stav AMD/ATI

NVIDIA vysvětluje současný stav AMD/ATI

Společnost NVIDIA slovy šéfa vědeckého týmu si vzala na mušku AMD i s její grafickou součástí ATI a vysvětlila její současnou pozici, samozřejmě ze subjektivního pohledu jednoho muže. David Kirk řekl v interview, že AMD v oblasti grafických karet zaostalo kvůli tomu, že z důvodu přesunu mozků z ATI do projektu Fusion nebylo schopné po dva roky přijít s konkurenceschopnou GPU architekturou. Kirk dále řekl, že vidí čtyři kroky nutné ke zdárnému přežití nastalé situace, ale také se vyslovil, že dle něj nemá AMD finance ani na jeden z nich. I když AMD v posledních obdobích přišlo s několika průlomy, jako představení prvních grafických karet s podporou DirectX 10.1 (reálné využití je zde ale přinejmenším diskutabilní) a také se zabudovanými audio kontroléry v GPU čipech, dle Kirka nejsou Radeony HD 38XX včetně X2 verze konkurenceschopné jednoduše proto, že trh s GPU firmy NVIDIA zažil na konci minulého roku velmi výrazný růst, což prý mluví za vše. Dalším tématem rozpr

5. 5. 2008 00:15
22
V prvním čtvrtletí se prodalo téměř 95 milionu grafických karet

V prvním čtvrtletí se prodalo téměř 95 milionu grafických karet

Dle údajů společnosti Jon Peddie Research se v prvním čtvrtletí tohoto roku prodalo 94,88 milionu grafických karet; jako každý rok se projevilo povánoční období, kdy se doprodávaly starší kusy a sestavy se staršími modely, na druhou stranu však byly představeny i nové, velmi úspěšné modely AMD i NVIDIA. I přesto byl pokles prodeje oproti poslednímu čtvrtletí předcházejícího roku zatím největší od roku 2005, prodalo se totiž o 5,6 % méně kusů. Již tradičně měl největší prodeje Intel se zastoupením 42,7 % (meziročně si polepšil o 4 %), na druhém místě je NVIDIA s 32,7 % (zlepšení o 4,2 %) a na třetím AMD s 16,9 % (zhoršení o 5 %). VIA/S3 se se 4,1 % zhoršila o 2,3 %, SiS s 1,7 % se pak propadlo o 2,6 %. Nejhůře si stále vede Matrox, který ještě spadl z 0,2 % na 0,1 %. V oblasti grafických karet pro laptopy si NVIDIA polepšila na 27 % na úkor AMD (17,4 %) a Intelu (52.9 %). Zdroj: Digitimes

Pavel Boček
3. 5. 2008 00:00
Reklama
Nové karty NVIDIE připravené pro druhé a třetí čtvrtletí 2008

Nové karty NVIDIE připravené pro druhé a třetí čtvrtletí 2008

Společnost NVIDIA se chystá kolem poloviny roku přijít s množstvím nových grafických karet a my se nyní podíváme, jaké to vlastně budou a do jakého segmentu trhu se zařadí. V červenci to budou nové GeForce 9900 GTX a 9900 GTS s čipy GT200 a ty nahradí momentální karty 9800 GX2 a GTX. Plány na vypuštění GeForce 9800 GTS byly zrušeny, protože by pak bylo jednoduše příliš mnoho hi-end karet na trhu. Dále zde máme již téměř aktuální GeForce 9600 GSO, které přijdou 13. května. Jak již víme, půjde pouze o přejmenované GeForce 8800 GS. Zbylé karty jako 9500 GT, 9500 GS, 9300 GE a 9300 GS pak přijdou během června až července. Uvedu také přehlednou tabulku, kterou sestavil server VR-Zone: Segment trhu 2. kvartál 3. kvartál Enthusiasts 9800 GX2 (G92) 9800 GTX (G92) 9900 GTX (GT200) 9900 GTS (GT200) Performance 9800 GT (G92b) Mainstream 9600 GSO (G92) 9600 GS (G94) 9500 GT (G96) 9500 GS (G96) Low-end 9300 GE (G98) 9300 GS (G98) Zdroj: VR-Zone

25. 4. 2008 15:30
1
Patch ovladačů Catalyst 7.9 až 8.4 pro AGP karty

Patch ovladačů Catalyst 7.9 až 8.4 pro AGP karty

Společnost ATI / AMD totiž vypustila patch, který opravuje chybu v ovladačích Catalyst 8.4 (nebo starší až do verze 7.9) v kombinaci s grafickou kartou do sběrnice AGP. Tento hotfix je ke stažení jak pro Windows XP (32-bitové i 64-bitové verze) tak i pro Windows Vista (opět 32-bitové i 64-bitové verze). Oprava se týká problémů s rozhraním DirectX a na něm založených her. Pokud jste tedy již chtěli odepsat vaší starou „atinu“ do AGP kvůli problémům s ovladači, ještě jí můžete tedy dát šanci a upgrade o něco pozdržet. Opravný patch podporuje grafické karty od Radeonu 9500 až po nový Radeon HD 3850 AGP. Pokud si chcete hotfix stáhnout, navštivte tento odkaz. Zdroj: Fudzilla

Michal Vysušil
21. 4. 2008 00:05
1
Ovladače Catalyst již ve verzi 8.4

Ovladače Catalyst již ve verzi 8.4

Polovina měsíce dubna se pomalu nachýlila a společnost AMD tedy jako každý měsíci vydala novou aktualizaci své sady grafických ovladačů, označenou Catalyst 8.4. Ta obsahuje samotný grafických ovladač ve verzi 8.476, dále Multimediální centrum 9.16, HydraVision (Basic Edition), Remote Wonder 3.04, ovladač jižního můstku (IXP) a WDM; samozřejmě nechybí ani Control Center 8.4. Ovladače mají podporovat všechny grafické karty od Radeonů 9500 po HD 3850 X2 a HD 3870 X2 (včetně ATI All-in-Wonder 9600 - X1900), ovšem v praxi je podpora starších karet (zejména AGP) často minimálně problematická. Opravena je řada chyb v systémech Windows XP a Vista, zlepšen byl také opět výkon v testech 3D Mark a v řadě her (včetně Crysis). Více viz. poznámky k vydání. Zdroj: Fudzilla (1, 2)

Pavel Boček
18. 4. 2008 00:05
1
NVIDIA popisuje další generaci grafických čipů a připravuje produkt Tegra

NVIDIA popisuje další generaci grafických čipů a připravuje produkt Tegra

Společnost NVIDIA momentálně pracuje na další generaci grafických čipů, které nahradí momentální řadu GeForce 9000, jež oproti GeForce 8000 mnoho výkonu navíc nepřinesla. Čeká se tedy na čipy GT200, jež mají snadno porazit dnešní nejvýkonnější řešeni NVIDIE - GeForce 9800 GX2. Nové čipy se mají skládat zhruba z jedné miliardy tranzistorů (G92 - 754 miliónů, G80 - 681 miliónů) a obsahovat kolem 200 unifikovaných shaderů (nejspíše 192 nebo 240), jak se vyjádřil Jeff Brown z NVIDIE. Zatím ale stále není jasné, zda budou podporovat DirectX 10 nebo už verzi 10.1, jako dnešní nové Radeony. GT200 se objeví v průběhu letošního léta a NVIDIA začne médiím dávkovat nové informace od května. Dle zprávy je zde také jistá možnost, že se NVIDIA rozhodne pro novou značku, ale osobně nevidím důvod, proč by měla světoznámé označení GeForce opustit. Další zpráva hovoří o novém produktu, pojmenovaném jako Tegra, který si NVIDIA nedávno v USA zaregistrovala, ale nepřiložila příliš det

16. 4. 2008 00:15
S3 Chrome 430GT otestována

S3 Chrome 430GT otestována

Několik čínských serverů v nedávné době otestovalo novou grafickou kartu S3 Chrome 430GT. A podle prvních výsledků si nevede vůbec špatně. Karta má za cíl rozvířit poměrně stojaté vody v grafickém low-endu. Podle všeho je výkonnější než Radeon 2400 Pro a GeForce 8400 GS. Moc nezaostává ani za novější kartou AMD (ATI) Radeon HD 3450, na kterou ztrácí ve hře Far Cry zhruba 1,5 FPS (rozlišení 1024x768). S3 Chrome 430GT podporuje DirectX 10, její jádro tepe na 625 MHz a používá 256 MB paměti GDDR2 (bohužel jen se 64bitovou sběrnicí, frekvence 1 GHz). Pro úspěch na trhu bude důležitá především cena, která by se měla pohybovat okolo 60 USD. A otázkou také zústává odladěnost ovladačů. Pokud by karta nebyla příliš drahá a vše fungovalo jak má (ovladače), tak by se jednalo o příjemné oživení low-endu. Zdroj: Fudzilla

Michal Vysušil
15. 4. 2008 13:00
Reklama
Přehled desktopových grafických čipů

Přehled desktopových grafických čipů

Přinášíme komplexní přehled grafických čipů a modelů grafických karet společností ATI/AMD a NVIDIA, který průběžně doplňujeme o nové modely, abyste tak měli k dispozici i aktuální informace. Doplněno o novou GTX 1030 a TITAN Xp.

15. 4. 2008 02:00
54
NVIDIA má 55nm mobilní grafické čipy

NVIDIA má 55nm mobilní grafické čipy

Zatímco AMD již nějakou dobu má k dispozici 55nm grafické čipy, NVIDIA je uvede až nyní. Prvními vlaštovkami budou mobilní grafické čipy GeForce 9800M GTS s kódovým označením NB9E-GT1 a GeForce 9800M GT s označením NB9E-GS1. Architektura je označena jako G94b, z čehož se dá usuzovat pouze 64 shaderů jako u GeForce 9600 GT. Ale nechme se překvapit. Kódové označení Suffix Architektura GPU Obchodní označení GTX G92 GeForce 9800M GTX GT1 G94b GeForce 9800M GTS GT G94 GeForce 9800M GTS GeForce 9800M GS GS1 G94b GeForce 9800M GT GS G94 GeForce 9700M GTS NB9E GE G96 GeForce 9700M GT GeForce 9700M GS GT G96b GeForce 9650M GT GS G96 GeForce 9600M GT GE2 G96 GeForce 9600M GS NB9P GV G96 GeForce 9500M G GS G98 GeForce 9400M GS GeForce 9300M GS NB9M GE G98 GeForce 9200M GS Tyto karty by měly nabídnout 1 GB GDDR3 paměti, což bude nejspíš až zbytečně vysoké množství. Dalším 55nm čipem pak bude GeForce 9650M GT s označením NB9P-GT. Ostatní čipy využijí nynější 65nm výrobní proces. Brz

11. 4. 2008 00:20
4
Reklama
Reklama