Vyvolá uvedení pamětí GDDR5 další vlnu soupeření mezi výrobci grafických čipů?
Společnosti AMD a NVIDIA stále uvádějí nejnovější modely grafických karet, avšak co se týče výkonu jednočipových řešení, zažíváme spíše stagnaci. Pokud se podíváme na výkon takové GeForce 8800 Ultra, která je tu s námi již pěknou řádku měsíců, a na výkon nejnovějších karet s jedním GPU, není žádný důvod pro její výměnu. Nedávno uvedená grafická karta GeForce 9800 GTX není rychlejší než 8800 GTX a stejně je to s kartami HD 3870 a HD 2900 XT u AMD. Nyní čekáme na to, co přinesou ATI Radeon HD 4000 a NVIDIA GeForce 10, které mají dle prvních zpráv nabídnout patřičně navýšený výkon, avšak ani jeden výrobce nechce oficiálně potvrdit, kdy můžeme nové generace opravdu čekat. Důvodem může být to, že grafické čipy jsou stále složitější, a tím i náročnější na výrobu, ale také to může být také otázka výkonu pamětí. Obě firmy již měly a mají v nabídce karty s 384 či 512bitovými paměťovými sběrnicemi, avšak momentální čipy ATI RV670 a NVIDIA 92 mají 256bitové sbě
Phenomy X3 B3 ještě v dubnu, Radeony HD 3870 X2 2 GB v přípravě
Nové mikroprocesory AMD Phenom (64) X3 s jádry v revizi B3 se mají na trh dostat ještě během tohoto měsíce. Dle informací serveru Fudzilla jsou předchozí modely s revizí B2, 8400 a 8600, určeny skutečně pouze pro OEM trh, ovšem ty nové jsou zacíleny i na retailový trh. Nastoupit mají za ceny 100 - 200 amerických dolarů, spíše ovšem do hranice 150 dolarů, výše by již nebyly moc konkurenceschopné. Na sklady obchodů se také dostaly současné nejvýkonnější čipy od AMD, Phenomy 64 X4 9850 Black Edition, které jsou přetaktovatelné na více než 3 GHz, jak sjme psali dříve. Dostupné jsou v německém Alternate.de a to za cenu 199 Eur (+ sedm Eur pošta), což je i méně než doporučená cena. Nepříznivou zprávou je ohlášené propouštění, které nyní potvrdilo i vedení AMD. Společnost tímto krokem chce ušetřit, ovšem vede to jen k mizerné morálce zaměstnanců. O propadu či růstu akcií také rozhodnou výsledky hospodaření za minulé čtvrtletí, které jsou očekávání pravděpodobně příští
Spekulace kolem Sapphire a další informace o Phenomech
V posledních dnech se živě diskutuje o tom, že jedním z vážnějších zájemců o společnost BFG Technology je Sapphire. BFG se teď moc nevede a tak by jeho akvizicí mnoho výrobců posílilo své pozice hlavně na americkém trhu. Sapphire by mimo to získal licence na karty GeForce a také výrobní linky, nedá se však říct, že by opět začal GeForce vyrábět, dříve se totiž také objevila zpráva o tom, že NVIDIA se chce některých partnerů zbavit, takhle by však dalšího získala, BFG tedy možná bude jeden z těch, kteří skončí a Sapphire pak pouze převezme zbytek firmy. AMD také zveřejnilo oficiální a hlavně koncové ceny procesorů Phenom (64) X4 v revizi B3, tedy modelů 9550 (2,2 GHz), 9750 (2,4 GHz) a 9850 (2,5 GHz), včetně daně. Ty jsou tedy 189, 209 a 229 Eur v uvedeném pořadí. Navíc bylo potvrzeno, že tříjádrové Phenomy X3 byly exkluzivně pro OEM trh, k tomu se jednalo stále o revize B2; B3 a tedy modely 8x50 pro retailový trh mají nastoupit po ukončení propouštění, čili někdy
Profesionální grafická karta AMD FireGL V7700 otestována
Novým přírůstkem do řady profesionálních grafických karet FireGL od AMD je model V7700. Postaven je na jádře RV670, kterému sekunduje 512 MB pamětí s propustností 51 GB / s. Pamětí tedy není mnoho a nejsou tak rychlé jako u dosavadního výkonnostního krále, FireGL V8650, ale díky podpoře PCIe 2.0 karta ztrátu rychle dorovnává, jak ukazují testy serveru 3D Professor. Navíc je zde přitomen DisplayPort s rozlišením až 2560 x 1600 v 10bitových barvách s podporou DRM. Kromě starší sestavy s mikroprocesorem Intel Core 2 Extreme QX9650 a základní deskou DX38BT (plstforma Bonetrail) se 4 GB DDR3 pamětí byla tentokrát použita i sestava s deskou Intel D5400XS (platforma Skulltrail) s Core 2 Extreme QX9775 a 4 GB DDR2-800 pamětí. V obou případech karta překonala poměrně výrazně starší model V8650 a tedy i konkurenční Quadro FX 5600 od NVIDIE, oproti které je také podstatně levnější - stojí kolem 620 Eur, oproti ceně od 2 500 Eur za Quadro FX 5600. Zdroj: Fudzilla
TSMC chystá přechod na 40nm výrobu
Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, která je známá spíše pod svou zkratkou TSMC, chystá v blízké době vylepšit výrobní proces z dnešního 45nm na nejnovější 40nm proces. Ten by měl být představen ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Plánují se dvě verze výrobního procesu, low-power 40LP určený pro bezdrátová zařízení nebo čipy do handheldů a klasická 40G verze, kterou by se měly vyrábět CPU nebo GPU, čipy do herních konzolí a jiných výkonných zařízení. Přechod z někdejší 65nm výroby na 45nm a nyní 40nm výroby přinesl 2,35× vyšší hustotu a tedy i mnohem menší rozměry čipů. 40nm výroba pak oproti 45nm přinese dále 15% snížení spotřeby. SRAM čipy tak mohou být nově produkovány s velikostí buňky pouhých 0,242 mikrometru čtverečního. Zavedení 40nm procesu se plánuje do továrny Fab 12 (300mm wafery), v případě vysoké poptávky pak i v továrně Fab 14. Zdroj: www.xbitlabs.com, www.techreport.com
NVIDIA pozdržuje hybridní SLI
Pokud jste si již brousili zuby na spojení výkonu IGP a samostatné grafické karty od NVIDIE (GeForce Boost), nebo jste spíše zvědaví na další vlastnost této technologie, a sice možnost vypnout samostatnou grafickou kartu, a tím šetřit energii a snížit hluk ve 2D režimu (HybridPower), pak si budete muset ještě chvíli počkat. Zástupci firmy totiž minulý týden sdělili svým partnerům vyrábějícím základní desky, že Hybrid SLI bylo odloženo. Důvodem je prý především ladění ovladačů a také příprava marketingu na podporu této technologie. Příslušných kitů důležitých pro implementaci Hybrid SLI se tak mají výrobci desek dočkat v druhé polovině dubna, což znamená, že koncové produkty budou k dispozici až ke konci května. Momentálně jsou známé dvě karty s podporou Hybrid SLI a dvě čipové sady: GeForce 8500 GT, GeForce 8400 GS, nForce 720a a nForce 730a. Zdroj: DailyTech
AMD pracuje s Intelem na přepínatelném grafickém systému pro notebooky
Společnost AMD a její odnož ATI dle zprávy serveru Fudzilla má pracovat se společností Intel na grafickém systému pro uživatele notebooků, jimž má zajistit možnost přepínání mezi integrovaným grafickým čipem (IGP) a samostatnou grafickou kartou. To rozhodně není žádná nová myšlenka a dnes se o něco podobného v případě desktopů snaží NVIDIA se svým Hybrid SLI a také AMD u svého CrossFire X. Za nějaký čas bychom se tak mohli dočkat notebooků založených na intelovských platformách, které využijí grafické karty od AMD. Tyto karty by měly převzít vládu pokud bude notebook zapojený do sítě a v případě provozu na baterie se zase využije IGP v čipové sadě Intel. Kromě toho má AMD nabídnout podobný systém také na své nadcházející mobilní platformě Puma a rozhodně není vyloučené, že Intel nabídne přepínatelný grafický systém také s využitím GPU firmy NVIDIA. Zdroj: Fudzilla
S3 Chrome 430 GT již v prodeji, zatím jen v USA
Přibližně před měsícem představila společnost S3 své nové grafické karty Chrome řady 400. Přináší podporu DirectX 10.1, sběrnici PCI-Express 2.0, akceleraci H.264 videa a úspornost. S3 dále chválí vysoký výkon karet, ale ten náleží do nejnižšího low-endu. Karty obsahují 65nm jádro, které je taktováno na 625 MHz. Využívá 256 MB GDDR2 pamětí, které běží na nepříliš vysoké frekvenci 1,0 GHz s úzkou 64-bitovou sběrnicí. V 3DMarku 06 však karta získala poměrně dosti vysoké hodnocení, zhruba o 20 % vyšší než u Radeonu HD 3450 nebo GeForce 8400 GS. Stinnou stránku je cena, neboť S3 požaduje za kartu cca $60 (v přepočtu cca 1400 Kč včetně DPH), kdežto Radeon HD 3450 cena začíná na $50 (cca 1200 Kč s DPH) a GeForce 8400 GS jen na $36 (cca 850 Kč s DPH). Karta je k dispozici zatím přes on-line obchod společnosti S3 (S3GStore). Zdroj: www.techreport.com
NVIDIA má přijít s 55nm čipy v červnu
Společnost NVIDIA má již brzy dohonit konkurenční AMD co se týče výrobního procesu. Server Fudzilla přinesl zprávu, že by to mělo být v druhém čtvrtletí, ale spíše k jeho konci, což je měsíc červen. Zdali se bude jednat pouze o zmenšeniny jader G92, nebo nové čipy přinesou i něco nového, to ještě uvidíme, protože zatím se o nich moc neví a NVIDIA jako obvykle vše nechává až na poslední chvíli. Uvidíme tedy, kam se GPU GeForce díky 55nm procesu posunou a jak bude reagovat AMD. Zdroj: Fudzilla
Trh grafických karet zaznamenal zvýšené prodeje, nižší obrat a vítězství společnost NVIDIA
Jon Peddie Research uvolnilo výsledky průzkumu trhu grafických karet za poslední čtvrtletí roku 2007 (Q4/07). Oproti minulému čtvrtletí (Q3/07) vzrostl počet prodaných karet z 25,74 milionu na 31,65 milionu, což je nárůst o 23 %, meziročně dokonce o 50,3 % z původních 21,06 milionu (oproti Q4/06). Přestože se prodalo mnohem více grafických karet, celkový obrat se lehce snížil o 0,6 % z 6,617 miliardy dolarů na 6,578 miliardy dolarů. Průměrná cena prodané grafické karty se snížila z $257 na $208. Přesto je meziroční nárůst mnohem lepší, o 46,3% oproti 4,497 miliardy dolarů v Q4/06. Společnost NVIDIA vedla i toto čtvrtletí. Přestože AMD uvedlo velmi úspěšné Radeony HD 3850 a HD 3870, NVIDII se podařilo zabodovat ještě více. Svůj podíl zvýšila z 64 % na 71 %, což je až trochu s podivem vzhledem k velmi slabé dostupnosti GeForce 8800 GT na sklonku minulého roku. Předpokládám, že toto čtvrtletí s již poměrně dobře dostupnou GeForce 8800 GT a nově příchozí GeForce 9600 G
S3 na CeBITu odhalila své nové partnery
Společnost S3 oznámila, že uzavřela partnerství s dvěma významnými společnostmi - evropským distributorem Memorysolution GmbH a také s výrobcem pamětí DRAM Qimonda. Ty by měly firmě S3 napomoci s dodávkami karet založených na čipech Chrome 400 do Evropy. S3 také představila své karty Chrome 400 na CeBITu a bylo to poprvé, co jsme je v Evropě mohli vidět. K zákazníkům se přes distribuční kanály Memorysolution dostanou v druhém kvartálu tohoto roku. Karty využijí paměti typu GDDR2 a GDDR3 od společnosti Qimonda. Společnost tak doufá, že si v Evropě vydobyde slušnou pozici mezi výrobci grafických karet. GPU Chrome 400 jsou vyráběny 65nm technologií firmy Fujitsu a podporují DirectX 10.1 a firemní technologie ChromotionHD pro přehrávání HD videa, S3 Graphics PowerWise a připojuje se přes rozhraní PCI Express 2.0. Zdroj: TZ S3 Graphics
Nové hardwarové PhysX akcelerátory se již neobjeví
Ještě před několika lety to vypadalo, že se dočkáme nového druhu akcelerátorů a ty se již zanedlouho možná stanou součástí každého správného herního PC. Objevivší se akcelerátory PhysX však spíše skomíraly na nedostatek softwarové podpory herních vývojářů a poté jejich výrobce koupila společnost NVIDIA, což byla částečně i reakce na akvizici Havoku firmou Intel. Nyní se dle serveru Fudzilla mluvčí NVIDIE zcela jasně vyjádřil v tom smyslu, že nyní prodávané karty PhysX jsou první a také poslední. Instrukce používané akcelerátory PhysX se stanou součástí architektury CUDA, což znamená, že se o akceleraci fyziky postarají grafické karty. Uvidíme, jak na toto zareagují společnosti Intel a AMD. Zdroj: Fudzilla
ZOTAC nabízí tříletou rozšířenou záruku pro své základní desky a grafické karty
Společnost ZOTAC International oznámila, že ke svým základním deskám a grafickým kartám nabídne tříletou rozšířenou záruční lhůtu, která tak rozšíří standardní dvouletou na celkem pět let. Toto se týká Evropy, Afriky, Indie, Středního východu a Ruska. Pokud se vám tedy zakoupený produkt porouchá do dvou let po koupi, odpovědnost za reklamaci přebírá prodejce. Po uplynutí dvou let už budete muset kontaktovat přímo firmu ZOTAC, abyste reklamaci uplatnili. Nutné také je, aby byl zakoupený produkt registrován u ZOTACu a také si u sebe musíte nechat originál stvrzenky. Zdroj: TZ ZOTAC
NVIDIA končí s podporou AGP rozhraní
Společnost AMD nedávno oznámila, že hodlá i nadále podporovat rozhraní AGP i u nových grafických karet. Ne tak NVIDIA. Ta se naopak nechala slyšet, že již neplánuje žádné nové karty pro AGP sloty. Nejvýkonnější karty pro AGP od NVIDIE tak zůstanou modely řady GeForce 7800. To s grafickými čipy Radeon HD 3850 si můžeme objednat AGP 8x modely od Sapphire, avšak zatím pro ně nejsou dostupné ovladače pro Windows Vista, ale pouze pro Windows XP. To však hodlá AMD brzy napravit. S grafickými čipy GeForce řady 8000 se také nepředstavil žádný model, což má na svědomí prý AGP-PCI můstek BR02, jenž s těmito čipy nespolupracoval. Čekalo se na revizi A05, která by měla vše vyřešit, ale ta nakonec, jak je vidno, nepřišla a podle vyjádření firmy samozřejmě už nepřijde. Zdroj: X-bit labs
EVGA na CeBITu s vodou chlazenými GeForce 9800 GX2 a nForce 790i
EVGA na veletrhu CeBITu, který začal dnes v německém Hannoveru, předvedla novou verzi extrémních komponent pro nejnáročnější uživatele. Tak jako dříve základní desky s čipovými sadami NVIDIA nForce 680i, dnes ukázala desky se sadou 790i; samozřejmě s podporou pamětí DDR3 a FSB 1,6 GHz, vše chlazené vodními bloky Innovatek pro maximální výkon. Mimo to zde byly i první vzorky karet GeForce 9800 GX2, také s vodními bloky; prodejní verze budou hotové v příštích týdnech. Referenční frekvence jader bude 600 MHz, EVGA by však měla s těmito chladiči dosáhnout i více. Ve výše uvedené základní desce byly předvedeny GeForce 7950 GX2, nicméně jejich chladiče s mírnou modifikací padnou i na nejnovější dvoučipové karty. Zdroj: Fudzilla (1, 2, 3)
Gigabyte na CeBIT 2008 představí Multi-Core Thermal Design a Gamer HUD Utility
Společnost Gigabyte United na letošním veletrhu CeBIT představí svůj nejnovější systém chlazení grafických karet, který nazývá Multi-Core Technology. Systém využívá kombinaci čtyřech předchozích způsobů chlazení Gigabyte Silent-Pipe a díky zcela pasivnímu chlazení slibuje nulovou hlučnost. K efektivnímu odvodu tepla z chladiče má napomoci přirozené proudění vzduchu skrz skříň a také velké množství tenkých žeber s měděnými propojkami pro lepší distribuci tepla. A dále Gigabyte uvede softwarovou utilitu Gamer HUD pro vylepšení výkonu grafických karet. Součástí je Voltage Gear Overdrive pro úpravu napájecího napětí GPU a samozřejmostí je zde nastavení frekvence pro GPU, jeho shadery a paměti. Nezapomnělo se ani na funkce pro šetření energií, které využívají snížení frekvencí ve 2D módu, což je ale u grafických karet již delší dobu možné díky různým utilitám (ATI Tray Tools, atp.) Zdroj: TZ Gigabyte
Informace o redukcích z DisplayPortu na DVI
Server Fudzilla přinesl fotografie redukce z nového rozhraní DiplayPort na DVI a několik důležitých informací o ní. Nevypadá nijak zvláštně, avšak opak je pravdou. DisplayPort totiž není zpětně kompatibilní s DVI, tak jako DVI a VGA, nicméně je levnější než DVI, díky čemuž ho zřejmě čeká rychlý nástup. Redukce je tedy nutně aktivní, obsahuje čip, který převádí signál. Dobrou zprávou je, že nebude vyžadovat přídavné napájení, horší však je zvýšená cena za aktivní řešení. Poslední verze DiplayPortu, 1.1a, přidává podporu HDCP ve verzi 1.3, není však jisté, na kolik bude bezproblémově fungovat přímá redukce na HDMI. DiplayPort má totiž mít problém s AUX kanálem, který dosahuje maximální přenosové rychlosti 1 Mb/s, ve srovnání s 1,62 či 2,7 Gb/s u ostatních čtyř (obrazových) kanálů. Redukce na VGA pravděpodobně vyráběna nebude a když, tak jedině nekvalitní anebo velmi drahá. Kdo má CRT monitor, byť kvalitní, bude se s ním muset pomalu do jednoho - dvou roků rozlouč
NVIDIA oznamuje Quadro FX 3600M pro notebooky
Společnost NVIDIA právě představila své nové GPU pro notebooky nesoucí název Quadro FX 3600M. Určením mají být nové karty zaměřeny na profesionály využívající notebooky a pracující s modely, obrázky, využívají CAD, práci s videem či další vědecké práce. Prvním z těchto notebooků bude HP Compaq 8710w za 2349 dolarů. Mezi rysy společnost uvádí podporu Shader Model 4.0, OpenGL 2.1, DirectX10 a taktéž CUDA technologii. Tento programovací jazyk pro tvorbu algoritmů určených pro GPU však podporují i GeForce série 8. Quadro FX 3600M bude podporovat až 512MB GDDR3 pamětí a 256bitovou paměťovou sběrnici. Hovoříme tedy o paměťové propustnosti 51,2 GB/s. Maximální spotřeba má být 70 W a podporovány budou konektory LVDS, DVI, VGA, HDTV, HDCP a HDMI. Zdroj: Laptoplogic
Nové rekordy drží grafické karty AMD
Novými držiteli rekordního dosaženého skóre v testech 3D Mark 2005 a 2006 se staly grafické karty AMD, konkrétně dva Radeony HD 2900 XT v režimu CrossFire. MemoryExtreme Team ITALY překonal hranici 30 tisíc bodů v novější 3D Marku 2006, když dosáhl skóre 30 662 bodů; v 3D Marku 2005 bylo dosaženo 39 133 bodů, možná se budou brzy snažit i o překonání hranice 40 tisíc bodů. Grafické karty měly přetaktované jádro až na 1,25 GHz, paměti na 1,98 GHz. Vše však umožnil procesor Intel Core 2 Quad QX9650, přetaktovaný na 5,8 GHz. Usazen byl v desce ASUS P5E3 WS se dvěma 1GB moduly Cellshock DDR3-1800. Klikněte pro zobrazení zbývajících výpisů Druhý výsledek je neméně famózní. Fuad na Fudzille „strávil nějaký čas se dvěma Radeony HD 3870 X2“, jak s oblibou říká, samozřejmě tedy následovalo zapojení do režimu CrossFireX. Hrálo se Call of Duty 4, jako obvykle s betaverzí nových ovladačů, počet obrázků za sekundu tak létal mezi 65 a 140, průměr se zastavil asi na 80 FPS. To vše
Hybridní Crossfire byl viděn v akci
Server Fudzilla přinesl zprávu o technologii známé jako Hybrid Crossfire, kterou pro nás připravuje společnost AMD. Tu měl Fuad možnost vidět ve složení Radeon HD 2400 XT a integrované grafické jádro Radeon HD 3200 (spolupracovat by měly i verze 3450 a 3470 a GPU založená na RV610 a RV620). Hybridní Crossfire, tedy technologie kombinující výkon integrovaného jádra a samostatné grafické karty, měla v tomto případě mít výkonnostní nárůst 1,6x výkonu samostatné grafické karty. Fuad však již nic bližšího o výkonu neříká, pouze se na závěr zmiňuje, že technologie bude oficiálně představena jako "Hybrid Graphic", či snad Graphics? Zdroj: Fudzilla
S3 představuje sérii Chrome 400
S3 je jeden z posledních přežívajících menších výrobců grafických karet, avšak stále se snaží držet krok se svými velkými souputníky. To má zaručit nová řada grafických jader Chrome 400. Jádra 430 a 440 přináší poslední technologie na tomto poli, například podporu sběrnice PCIe 2.0 či rozhraní DirectX 10.1, samozřejmě spolu se Shader Modelem 4.1. Karty budou nabízet technologii ChromotionHD 2.0 pro přehrávání HD videa do rozlišení 1080p, což obnáší i hardwarovou akceleraci videa v příslušných formátech - MPEG-2, VC1, WMV-HD, H.264 či AVS. Ačkoliv mnoho detailnějších specifikací zveřejněno nebylo, z toho mála je jasné, že karta nijak nevybočuje z low-endového segmentu trhu. S3 sice tvrdí, že řada poskytuje vynikající herní výkon, ovšem 64bitová paměťová sběrnice a technologie AcceleRAM (alternativa AMD HyperMemory a NVIDIA TurboCache) mluví o opaku. S Pokročilým řízením napájení, které dokáže vypínat nepotřebné části karty pro úsporu elektřiny, se bude hodit spíše d
Detaily o AMD CrossFireX
Server TG Daily přinesl nějaké novinky o technologii AMD CrossFireX, které pronikly na povrch. Tato nová technologie má spatřit světlo světa v březnu s příchodem ovladačů Catalyst 8.03, což se jistě ne náhodou kryje s přicházející akcí CeBIT 2008. Využít bychom mohli 2, 3 nebo 4 GPU, která nemusí být ani stejného typu, ale je samozřejmě vhodné, aby k sobě měla výkonem blízko, protože karty se výkonnostně srovnají na podobnou úrověň. Také kvůli možným rozdílům v rychlostech paměti se bude stávat, že rychlejší karta bude čekat na pomalejší, ale to by prý neměl být takový problém. Avšak stejně jako u Hybrid SLI nastane u příliš rozdílných karet to, že místo výkonnostního nárůstu se dočkáme spíše propadu oproti výkonu rychlejší z karet. Vyvstaly také otázky kompatibility karet HD 3850/3870 a HD 3870 X2. Ty by měly dle zprávy bez problémů spolupracovat, protože interně bude HD 3870 X2 viděna jako dvě karty HD 3870. A na závěr si v TG Daily nechali jednu nepříjemnou z
Grafické enginy her a reálný svět
V tomto článku se podíváme na enginy moderních her, porovnáme si je s reálným světem a se softwarovými rendery. Doba pokročila a dnešní hry již vypadají velice reálně. Čím se tedy liší od reálného světa a moderních rendering systémů? Doplněno o 4 kapitoly.
Společnost NVIDIA kupuje Ageiu
Ještě před několika dny společnost Ageia ústy svého mluvčího popírala zprávy o své akvizici, které přinesl například server Fudzilla, kde se psalo o tom, že na tuto firmu dostal s největší pravděpodobností chuť Intel nebo NVIDIA. Nyní se však ukazuje, že firma jen do poslední chvíle zapírala a opravdu byla koupena společností NVIDIA, takže Fuad se tentokrát trefil do černého. Nyní spoluzakladatel firmy Ageia, Manju Hedge, mluví o tom, že NVIDIA pro ně bude nejlépe pasovat, protože je považována za vedoucí firmu v oblasti herních GPU. NVIDIA tak našla odpověď na zakoupení společnosti Havok Intelem, což ji pochopitelně nenadchlo. Nyní se můžeme dohadovat, co z této akvizice vzejde, ale je poměrně zřejmé, že se technologie Ageiy nějakým způsobem začlení do čipů GeForce, které by tím měly získat potenciál k lepšímu modelování fyziky v počítačových hrách. A v celkovém dopadu půjde možná o milník, jenž odstartuje masovější využívání hardwarově akcelerované fyziky u